Trading nie jest grą komputerową i gdy klikasz przycisk „BUY” lub „SELL”, musisz liczyć się z tym, że nie zawrzesz transakcji po zamierzonej cenie. Winien jest tzw. poślizg cenowy (z ang. slippage), który rozumie się jako rozbieżność pomiędzy ceną, po której zlecenie miało zostać zrealizowane, a tą, po której transakcję rzeczywiście zawarto. Z czego wynika i jak się przed nim chronić?
Slippage – co to jest poślizg cenowy? Definicja
Za każdym razem, gdy składamy zlecenie kupna lub sprzedaży, istnieją trzy możliwe scenariusze:
- Slippage nie występuje: transakcja zostaje zrealizowana po cenie, której oczekiwał trader, w momencie składania oferty.
- Slippage pozytywny: od momentu złożenia zamówienia do jego finalizacji, cena ulega zmianie na korzyść tradera.
- Slippage negatywny: zmiany ceny na niekorzyść tradera. W przypadku kupna płaci on wyższą, niż zakładał, cenę, a w przypadku sprzedaży, zawiera transakcję po cenie niższej.
Jak widać powyżej, choć poślizg cenowy budzi najczęściej negatywne skojarzenia, może zadziałać na Twoją korzyść. Warto pamiętać również, że niezależnie od tego, czy finalna cena jest niższa, czy wyższa od tej oczekiwanej, była to najkorzystniejsza w danym momencie cena.
Aby zyskać możliwość zminimalizowania występowania negatywnego poślizgu i czerpać możliwie największe korzyści z tego pozytywnego, konieczne jest zrozumienie powodów tego zjawiska.
Poślizg cenowy – dlaczego występuje?
Gdy Twoje zlecenie zostaje wysłane na rynek, w założeniu ma być zrealizowane po najlepszej możliwej cenie. Cena ta może jednak różnić się od tej, po której miałeś zamiar zawrzeć transakcję. Wynika to z prostej mechaniki, w której każde zlecenie kupna o określonej wielkości, po określonej cenie, potrzebuje zlecenia sprzedaży tej samej wielkości, ustawionego na tej samej cenie.
Na przykład:
Aktualna cena rynkowa kupna akcji spółki X wynosi 101.5$. Ustawiasz wielkość transakcji, czyli w tym przypadku: 5 akcji i wciskasz przycisk „Kup”. Jeśli na tej cenie w Order Booku spoczywa minimum 5 akcji na sprzedaż, zrealizujesz operację bez problemów. Jeśli nie – akcje zostaną kupione po następnej, najlepszej cenie.
Do głównych przyczyn występowania poślizgu cenowego podczas handlu zaliczają się:
- Zmiana ceny w trakcie przetwarzania zamówienia
- Niewystarczającą płynność na danym poziomie cenowym – zlecenie jest zbyt duże, by mogło zostać zrealizowane po wybranej cenie, dlatego część transakcji zostaje zawarta po następnej cenie
- Wysoka zmienność na rynku – im większa zmienność, tym bardziej prawdopodobne, że poślizg się pojawi. Szybkie ruchy ceny mogą także wpływać na to, jak duży jest to poślizg.
- Ważne dane makroekonomiczne – przy okazji publikacji newsów ekonomicznych, Market Makerzy wycofują płynność z jednej lub z obu stron rynku, nie chcąc narażać się na wyższe ryzyko wynikające z nieprzewidywalności wyniku wydarzenia. Stąd „cieńszy” Order Book i wyższe ryzyko poślizgu
- Luki cenowe – np. ustawiamy zlecenie stop loss pozycji długiej na poziomie 25$ i trzymamy tę pozycję przez weekend. Po weekendzie sesja otwiera się z tzw. luką – po cenie 24.5$. Po tej właśnie cenie zostaje zrealizowany nasz stop loss.
Poślizg cenowy (slippage) – jak go uniknąć?
Pierwszym sposobem ograniczenia ryzyka wystąpienia negatywnego poślizgu może być realizacja transakcji na bardziej stabilnych rynkach, na których ceny nie zmieniają się tak szybko. Dobrą wskazówką jest także to, aby handlować wtedy, gdy aktywność uczestników rynku jest największa.
Warto też zwrócić uwagę na deklarowaną przez brokera, szybkość realizacji zleceń. Im mniej czasu upłynie pomiędzy złożeniem zlecenia a jego odnotowaniem na rynku, tym mniejsza szansa na poślizg.
Kolejny ważny element to, przynajmniej teoretycznie – zlecenie stop loss, jednak wiesz już, że sprawa nie jest aż tak prosta. W przypadku wyczyszczenia płynności po jednej ze stron rynku, zlecenie zabezpieczające także może być zrealizowane z poślizgiem.
Slippage, a „Black Swan Event”
W normalnych okolicznościach ustawiony przez Ciebie stop powinien zostać zrealizowany po zakładanej cenie lub w jej okolicach. Jeśli jednak dojdzie do gwałtownego załamania lub wybicia ceny, nie masz na to żadnej gwarancji. Takie ekstremalne ruchy mają niekiedy miejsce w związku z tzw. Black Swan Events, czyli wydarzeniami nieprzewidzianymi, które w bardzo krótkim czasie kompletnie zmieniają warunki rynkowe.
Przykładem „Czarnego Łabędzia” był Czarny Czwartek i Flash Crash (natychmiastowy krach) na parze euro/frank szwajcarski. 15 stycznia 2015 roku, bank centralny Szwajcarii nieoczekiwanie ogłosił rezygnację z polityki obrony kursu wymiany franka na euro. To z kolei poskutkowało 20-procentowym spadkiem na parze EUR/CHF.
Przyjęta wcześniej polityka monetarna wynikała ze zwiększonego popytu na franka, który powszechnie uznawany jest za bezpieczny instrument. Bank centralny uznał, że musi bronić się przed nadmiernym umocnieniem się waluty, które uważano za potencjalnie niebezpieczne dla szwajcarskiej gospodarki.
Gdy „cap” usunięto, konsekwencje dla osób, które, chcąc na nim skorzystać, znalazły się po złej stronie rynku, były ogromne. Zlecenia stop loss nie tylko realizowano z ogromnym poślizgiem, ale, ze względu na braki w płynności, wielu klientów firm brokerskich wygenerowało straty przekraczające wartość ich depozytów.
Z Czarnym Czwartkiem wiąże się także zjawisko „Frankowiczów”. To osoby spłacające kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim, których raty, ze względu na umocnienie się waluty, gwałtownie wzrosły. Z uwagi na politykę sprzed 15 stycznia,, kredyty we frankach były reklamowane przez niektóre banki jako „bezpieczne”.
Stąd płyną trzy lekcje. Warto:
- Wybierać regulowanych brokerów, zapewniających tzw. ochronę przed ujemnym saldem
- Brać pod uwagę możliwość powtórzenia się podobnych załamań w przyszłości.
- Podchodzić sceptycznie do wszelkich „pewniaków” na rynkach finansowych.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.