Jeśli chcemy pomnożyć swoje oszczędności, możemy ulokować kapitał w funduszach inwestycyjnych. Każda inwestycja wiąże się jednak z ryzykiem. Jakie jest ryzyko inwestowania w akcje?
Czym jest ryzyko inwestycyjne?
Ryzyko inwestycyjne możemy zdefiniować jako niepewność co do uzyskania spodziewanej rentowności inwestycji. Jest to więc ryzyko, które dotyczy poniesienia straty, bądź uzyskania niższej stopy zwrotu od tej, której oczekujemy.
Jest ono kształtowane przez czynniki, które odpowiadają za spadek wartości papierów, jakie składają się na portfel funduszu inwestycyjnego.
Musimy zatem pamiętać, że bez względu na to, jak wysoka jest inwestycja, czy jaki jest jej rodzaj, zawsze obciążona jest ona ryzykiem inwestycyjnym. Dlatego tak ważna jest ta świadomość przed rozpoczęciem inwestycji. Wysokość inwestycji jest związana z niepewnością co do np. poziomu wartości akcji czy cen walut. Ryzyko inwestowania w akcje również istnieje. Pamiętajmy jednak, że im większe ryzyko inwestycyjne, tym większa szansa na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu z inwestycji.
Wyróżniamy następujące rodzaje ryzyka inwestycyjne:
- ryzyko systematyczne – odnosi się do wszystkich inwestycji i wynika z ekonomicznych warunków rynku, na którym inwestujemy,
- ryzyko niesystematyczne – możemy je zminimalizować, dzięki dywersyfikacji portfela inwestycyjnego,
- ryzyko walutowe – jest ściśle związane z kursem danej waluty,
- ryzyko inflacji – dotyczy ono inwestycji o stałym oprocentowaniu,
- ryzyko polityczne – odnosi się do zmian np. w zakresie podatków, czy innych decyzji politycznych.
Ryzyko inwestycyjne ma wiele postaci. Powyższa klasyfikacja stanowi tylko ich część. Dotyczą one bieżącej sytuacji mikro i makroekonomicznej nie tylko kraju, ale też przedsiębiorstw. Ważne jest zatem, aby przed podjęciem decyzji o inwestycji określić, na jak duże ryzyko inwestycyjne możemy się zgodzić.
Ryzyko inwestowania w akcje – zalety i wady
Kupując akcje, zyskujemy prawo do zarządzania spółką, co często dla wielu inwestorów jest istotnym aspektem. Przy długoterminowym inwestowaniu oraz przy dużej rentowności spółki, może nam to przynieść bardzo wysokie zyski. Dlatego też wielu inwestorów podejmuje ryzyko inwestowania w akcje. Poza tymi, akcjami możemy też handlować na rynku wtórnym. Są spółki, które akcjonariuszom oferują wypłacanie dywidendy, czyli części zysku netto. Może stanowić to dla inwestora dodatkowe źródło dochodu. Największą jednak wadą jest właśnie samo ryzyko inwestowania w akcje. Inwestycja może nam przynieść zarówno duże zyski, jak i straty, które mają miejsce wówczas, kiedy spada wartość akcji. Wartość akcji jest uzależniona od aktualnego ich kursu, dlatego też dochód jest niestabilny i nieregularny.
Ryzyko inwestycyjne jest związane z każdą inwestycją. Niemniej, znając rynek finansowy, możemy podejmować bardziej świadome decyzje. Atrakcyjność akcji sprawia, że wielu inwestorów godzi na ryzyko inwestowania w akcje.