logo

Bitfinex – opinie i recenzja giełdy kryptowalut

xtb darmowa akcja

bitfinex logo

Bitfinex to jedna z najpopularniejszych hongkońskich giełd kryptowalutowych. Oferuje nie tylko wymiany między kryptowalutami, ale także transakcje z udziałem walut FIAT. Liczba kryptowalut, którymi można handlować, przekracza 150. Niskie prowizje, dobry serwis transakcyjny i bogata oferta to główne zalety Bitfinex, ale z łatwością znaleźć można też wady tej giełdy. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć o giełdzie Bitfinex.

FirmaiFinex Inc.
KrajBrytyjskie Wyspy Dziewicze
Rok powstania2012
Strona wwwwww.bitfinex.com
Ilość kryptowalut150
Język polskiNIE
Obsługa PLNNIE
Obsługa walut FIATUSD, EUR, GBP, JPY
StableCoinyTAK
Wpłatycyfrowe waluty: za darmo
stablecoiny: za darmo
przelewy bankowe: 0,1% (min 60, USD/Euro)
Wypłatycyfrowe waluty: w zależności od kryptowaluty
przelewy bankowe: 0,1% (min 60, USD/Euro)
Opłatyzałożenie konta: darmowe
prowadzenie konta: darmowe
Prowizjemaker od 0,1% do 0.0%
taker od 0,2 do 0.055%
Konieczność weryfikacji kontaTAK

Bitfinex – podstawowe informacje i historia powstania

Po raz pierwszy giełda Bitfinex została zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (rejon Karaibów) w 2012 roku, jednak firma działa w Hongkongu. Platforma oferuje stable coiny, handel z dźwignią, podlega weryfikacji KYC. Przez społeczność traderską uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc do handlu altcoinami, polecane także dla osób początkujących.

Początki Bitfinex kojarzą się jednak nie tyle z platformą umożliwiającą po prostu wymianę kryptowalut, co z oprogramowaniem pożyczkowym. W zamyśle twórców Bitfinex miał być platformą pożyczek kryptowalutowych. Pomysły te są już historią, jednak przetrwały w jednej z oferowanych formuł w postaci Margin Funding. To opcja bazująca na lewarze finansowym, ale dostarczanym nie przez giełdę, a pozostałych traderów. Inaczej mówiąc, w Bitfinex można handlować za pożyczone środki. Dla pożyczających to świetne rozwiązanie, które może nie zapewnia wielkich zysków, ale strategia jest odpowiednio zabezpieczona przez twórców tak, by pożyczający nie tracili środków z innych przyczyn niż wahania kursów kryptowalut.

Rejestracja, weryfikacja, bezpieczeństwo

Na giełdzie kryptowalut Bitfinex każdy może się zarejestrować, a sam proces jest bardzo prosty. Co ciekawe, nie zawsze jednak tak było. Od 2017 do 2019 roku obowiązywał próg kwotowy w wysokości 10 000 dolarów. Miał on ograniczyć masowy napływ nowych, żądnych adrenaliny i przygód, traderów. Ograniczenie okazało się bardzo skuteczne.

Pomimo tego, że powyższy próg już nie obowiązuje, to Bitfinex – podobnie jak de facto wszystkie azjatyckie giełdy kryptowalut – wielokrotnie padał ofiarą ataków hackerskich. Tego typu wydarzenia odbiły się echem w całym świecie walut cyfrowych. Wiele z ataków zakończyło się powodzeniem, a sprawców nie odnaleziono.

W chwili obecnej hongkońska giełda stara się odbudowywać zaufanie, zapewniając o znacznie większym poziomie bezpieczeństwa. Jak pod tym względem udaje się to Bitfinex? Opinie użytkowników ocenią na przestrzeni następnych miesięcy. Dotychczas wprowadzono m.in. SLL, dwuetapowe weryfikacje, dodatkowe autoryzacje do wykonywanych transakcji, tzw. cold wallets, systemy wykrywające podejrzane ruchy i białą listę adresów IP.

Ranking najlepszych giełd kryptowalut:

FirmaOfertaInformacje dodatkoweSzczegóły
binance logo
RECENZJA BINANCE
Rok założenia: 2017
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 600
10% zniżka na prowizje SPOT!
+ Dostępne pary BTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLN
+ Zakup krypto bezpośrednio za PLN
(przy użyciu karty płatniczej)
+ Wpłata PLN za pomocą bramki ZEN
+ Darmowe wpłaty
+ Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa
Inwestuj w kontrakty z dźwignią do 125x!
Zniżka -10% na prowizje Binance Futures!
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na giełdzie Binance
zonda bitbay logo
RECENZJA ZONDA (BITBAY)
Rok założenia: 2014
Waluty FIAT: PLN, EUR, USD, GBP
Język polski: TAK
Ilość kryptowalut: ponad 40
+ Giełda o polskich korzeniach
+ Darmowe wpłaty
Załóż Konto

Poradnik: zakup kryptowalut krok po kroku na giełdzie Zonda (Bitbay)
kraken logo
RECENZJA KRAKEN
Rok założenia: 2011
Waluty FIAT: EUR, USD, GBP, CHF
Język polski: NIE
Ilość kryptowalut: 90
+ Wysoki poziom bezpieczeństwa
+ Jedna z najstarszych giełd krypto
Załóż Konto

Dostępne kryptowaluty i sposób wymiany

Bit finex daje możliwość handlowania ponad 150 kryptowalutami. Oprócz tak popularnych coinów, jak królujący Bitcoin, innowacyjne Ethereum, Ripple, Litecoin, QASH czy TRON, można wymieniać także kryptowaluty Golem, 0x, AidCoin, Augur, Bitcoin Gold, BnkToTheFuture, Dai, Decetraland, Medicalchain, Right tokens, Santiment, YOYOW, Time New Bank, SpankChain, FunFair i wiele, wiele innych. Na uwagę zasługuje także to, że Bit finex obsługuje transakcje w walutach fiducjarnych (FIAT). Oznacza to, że nie trzeba mieć wcześniej – choć z pewnością warto – założonego portfela Bitcoinowego i przystępować do handlowania wyłącznie przy użyciu głównego coina celem zakupów. Zamiast tego twórcy dają możliwość wymienienia klasycznej waluty na którąś z wybranych kryptowalut.

Sam proces wymiany jest bardzo profesjonalny. Giełda kryptowalut Bitfinex słynie zresztą z zaawansowanej platformy tradingowej. Jest ona intuicyjna dla traderów początkujących, ale z drugiej strony w 100% funkcjonalna dla zaawansowanych osób. Znajdziemy w niej dziesiątki różnych narzędzi analizy technicznej i wskaźników. Zawieranie transakcji również jest łatwe. Łączenie (dopasowywanie) zleceń kupujących i sprzedających organizowane jest przez algorytm giełdy. Dostępne typy zleceń to fill or kill (zlecenie wykonywane w całości lub wcale), One Cancels Other (realizacja jednego wyklucza realizację drugiego), iceberg orders a także inne, ukryte zlecenia, które nie pojawią się w arkuszu zleceń.

Opłaty i koszty handlu

Stawki prowizyjne za handel kryptowalutami na Bitfinex uzależnione są od wielkości zlecenia, co jest zupełnie normalne na rynku. Najpopularniejsze, tj. do bieżącej wartości $500 000, realizowane są przy pobraniu opłaty rzędu 0.1% wartości od wystawiającego zlecenie i 0.2% wartości od przyjmującego zlecenie. W przypadku derywatów analogicznie opłaty zaczynają się od 0.02% w pierwszym przypadku i 0.075% w drugim. Z kolei przy korzystaniu ze wspomnianego rozwiązania pożyczkowego, Margin funding, od zysku za wykorzystanie cudzego kapitału oddaje się giełdzie 15 – 18%. Trzeba zwrócić uwagę na to, że wszystkie opłaty są klarownie rozpisane na stronie internetowej Bitfinex. Można się z nimi wygodnie zapoznać przed zarejestrowaniem swojego konta.

Wpłaty i wypłaty w Bitfinex

Również procedura wpłacania i wypłacania środków do Bitfinex nie należy do skomplikowanych. Giełda umożliwia dokonywanie wpłat i wypłat w walutach tradycyjnych FIAT – USD, EUR, GBP i JPY. Bitfinex obsługuje mnóstwo par walutowych. Z drugiej strony co jakiś czas pojawiają się komunikaty o wstrzymaniu możliwości wkładania depozytu w konkretnych walutach. Kwestię tę należy więc na bieżąco obserwować.

Sprawdź także porównania Bitfinex z innymi giełdami:

Bitfinex – opinie

Przez lata Bitfinex była numerem jeden jeśli chodzi o giełdy kryptowalut. A jakie opinie Bitfinex zyskuje obecnie? Okazuje się, że skrajnie różne, ale takie zjawisko jest w gruncie rzeczy typowe dla większości giełd kryptowalut. Wcześniej opisane problemy związane z bezpieczeństwem mocno wpłynęły na postrzeganie firmy. Kwestie związane z wpłatami i wypłatami FIAT również odbijają się negatywnym echem na opinie o Bitfinex krążące w internecie. Z większości opinii wynika jednak, że użytkownicy są zadowoleni z proponowanej oferty, stawek transakcyjnych oraz systemu realizacji zleceń. Platforma transakcyjna działa bez zarzutu, brak podejrzanych praktyk również uwiarygodnia Bitfinex.

Podsumowanie – zalety i wady giełdy Bit finex

Giełda kryptowalut Bit finex jest wciąż jedną z najczęściej polecanych. W gruncie rzeczy wśród tego typu podmiotów, które na rynku działają dłużej, niż 5 lat, trudno znaleźć którykolwiek, który nie miał żadnych negatywnych opinii. Ciężko też znaleźć większą i – paradoksalnie – bardziej wiarygodną giełdę, która na przestrzeni lat nie odnotowałaby poważniejszego ataku hackerskiego. W związku z tym, pomijając te oczywiste kwestie, można śmiało polecić Bit finex. Przekonują przede wszystkim transparentne warunki opłat i prowizji, a także bardzo profesjonalna platforma tradingowa. Kuszą również nowe funkcjonalności takie, jak Margin Trading. Dodatkową zaletą jest to, że cały system działa całkowicie sprawnie i szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB