logo

Najlepsze pomysły inwestycyjne dla małych kwot od 100 zł do 10 000 zł

Inwestycje do 10 tys. złotych mogą przybierać rozmaite formy i charakteryzować się różnym poziomem ryzyka oraz odmiennym potencjałem zysku. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które powinny zainteresować osoby o różnych profilach inwestycyjnych.

W każdym czasie, a już zwłaszcza w dobie wysokiej inflacji, dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć swoje oszczędności – nawet jeśli sięgają tylko kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Warto zatem wiedzieć, jak zainwestować 10 000 zł tak, aby dać kapitałowi szansę na ochronę przed utratą wartości nabywczej.

W co najlepiej zainwestować 10 000? Ryzykowne instrumenty z dużym potencjałem zysku

Mimo że nie jest to wysoka kwota, możliwości jej korzystnego zainwestowania jest naprawdę sporo. Wiele osób, mając do dyspozycji taką sumę, decyduje się jedynie na założenie lokaty lub konta oszczędnościowego. Ci, którzy oczekują wyższych stóp zwrotu i jednocześnie akceptują większe ryzyko inwestycyjne, powinni mieć na uwadze poniższe instrumenty finansowe.

Akcje

Instrumenty te wyróżniają się łatwą dostępnością i wysokim potencjalnym zwrotem z inwestycji. Wyrażają one udział w kapitale danej spółki i dają szereg praw o charakterze majątkowym, w tym prawo do dywidendy, jak również prawa o charakterze niemajątkowym np. prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

W akcje zwykle inwestuje się po to, aby zarabiać na wzroście ich wartości w czasie, przy czym część inwestorów nabywa niektóre walory z myślą stricte o dywidendzie.

Inwestycje w akcje mogą mieć charakter długo- lub średnioterminowy, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać je również do krótkoterminowej spekulacji. Co ważne, handel nimi można rozpocząć już od niewielkich kwot, rzędu kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych – w praktyce często to cena danej akcji determinuje minimalny poziom zaangażowania kapitałowego w inwestycję.

Dane konto inwestycyjne może zapewniać dostęp do akcji z GPW, ale także z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu innych giełd papierów wartościowych. Warto zatem zadbać o wybór dobrego rachunku z szeroką ofertą instrumentów, który pozwoli dogodnie zdywersyfikować portfel inwestycyjny pod kątem geograficznym.

Fot. Screen / xtb.com (z dnia 07.09.2022)
Fot. Screen / xtb.com (z dnia 07.09.2022)

Jeśli chodzi o dywersyfikację portfela akcyjnego, to może mieć ona charakter geograficzny, ale też np. sektorowy. Warto się na nią zdecydować, bo są spółki, których akcje w ciągu krótkiego czasu potrafią wzrosnąć o kilka czy nawet kilkadziesiąt procent, ale nie brakuje też walorów, które równie szybko mogą wygenerować podobną stratę. Posiadając różne akcje, można zniwelować wahania wartości portfela.

Ranking najlepszych rachunków akcyjnych znajdziesz poniżej:

FirmaProwizjeOfertaSzczegóły
xtb logoRECENZJA XTBDo 100 000 EUR miesięcznego obrotu:
Akcje 0%
Fundusze ETF 0%

Od nadwyżki powyżej 100 000 EUR:
Akcje 0,2% min. 10 EUR
Fundusze ETF 0,2% min. 10 EUR
SUPER OFERTA!
0% prowizji za handel akcjami oraz ETF
(do 100 000 EUR miesięcznego obrotu)


Minimalny depozyt: brak
Platforma: xStation
+ Bezpłatny dostęp do notowań on-line
+ Akcje z 16 rynków giełdowych
(m.in. polskie akcje z GPW, EURONEXT, NYSE)
+ Akcje ułamkowe – inwestuj już od 10 PLN
+ Dostęp do giełd z jednego konta
+ Polski support 24/5 oraz PIT-8C
+ Oprocentowanie wolnych środków
Sprawdź ofertę
cityindex logoRECENZJA ETORO0% prowizji od handlu akcjamiMinimalny depozyt: 100 USD
Platforma: własna
+ Bezpłatny dostęp do notowań online
+ Ponad 2000 akcji z 17 rynków
+ Dostęp do giełd z jednego konta
Sprawdź ofertę

eToro to platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów.
Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść.
Twój kapitał jest narażony na ryzyko
Sprawdź obowiązujące inne opłaty

logo tmsRECENZJA TMS BROKERS0 zł prowizji na zagranicznych giełdach
na rachunkach prowadzonych w PLN i EUR

(bez limitu obrotu i liczby transakcji)

0,29% prowizji na zagranicznych giełdach
na rachunku prowadzonym w USD

0,19% (min. 5 zł) prowizji na GPW
Dom Maklerski 2022 (wg Invest Cuffs 2023)

Minimalny depozyt: brak
+ Ponad 1800 akcji z największych giełd
+ Dostęp do analiz i raportów giełdowych
+ Handel na kontach PLN, EUR lub USD
Sprawdź ofertę

ETF-y

Godną rozważenia formą inwestycji do 10 000 zł są fundusze typu ETF (Exchange Traded Fund). Stanowią szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które są notowane na giełdzie, na podobnej zasadzie co akcje. Maja również podobny próg wejścia – najtańsze ETF-y można kupić już za kilkanaście złotych.

ETF-y są instrumentami, których notowania opierają się na notowaniach innych instrumentów. Bardzo często odzwierciedlają zachowania indeksów giełdowych (na GPW są ETF-y np. na WIG20, SP500 czy DAX), co sprawia, że same w sobie są już zdywersyfikowane.

Dzięki ETF-om można inwestować w spółki z warszawskiego parkietu, jak również z dowolnych giełd zagranicznych. Warto jednak podkreślić, że dostępne są też takie, które naśladują zachowanie koszyka innych instrumentów, np. obligacji, towarów czy surowców. Istotny jest przy tym fakt, że inwestorzy z Europy, w tym z Polski, podlegają regulacjom, które pozbawiają ich możliwości inwestowania w ETF-y amerykańskie. To spora strata, bo rynek ten oferuje największy wybór tego typu produktów.

Fundusze ETF, tak jak akcje, mogą być kupowane i sprzedawane na każdej sesji za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Wielu inwestorów decyduje się w nie inwestować ze względu na niskie opłaty za zarządzanie – są one o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj więcej o funduszach ETF.

Kontrakty CFD

Osoby, które są w stanie zaakceptować wyższe ryzyko, mogą pomyśleć o tym, żeby zmaksymalizować efekty swojego handlu za pomocą dźwigni finansowej, która pozwala na dokonywanie transakcji z samym depozytem zabezpieczającym. Jest to możliwe w przypadku handlu na kontraktach CFD.

Należy jednak zwrócić tutaj uwagę na to, że wiąże się to z dodatkowo podwyższonym ryzykiem inwestycyjnym. Większość rachunków, na których dochodzi do handlu na CFD z wykorzystaniem wspomnianej dźwigni, odnotowuje straty.

Mimo to wiele osób decyduje się otwierać na nich pozycje i to nie tylko ze względu na możliwość dokonania tego z samym depozytem zabezpieczającym, ale również z uwagi na możliwość zarabiania na spadkach (ale także i tracenia) i dość szeroką ofertę dostępnych brokerów. Instrumenty te mogą opierać się na notowaniach akcji, ETF-ów, a także metali szlachetnych, surowców, par walutowych i kryptowalut.

Jeszcze raz warto tu zwrócić uwagę na to, że każdy inwestor, który decyduje się w nie inwestować, musi mieć pełną świadomość związanego z tym ryzyka.

Kryptowaluty

W co jeszcze zainwestować 10 tys. złotych, jeśli akceptuje się wysoki poziom ryzyka? Godne uwagi są przede wszystkim kryptowaluty, które ze względu na potencjalnie wysokie zyski i sukces samego bitcoina, stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Widać to chociażby po tym, że jest ich na rynku coraz więcej i sukcesywnie wzrasta ich globalna kapitalizacja rynkowa. Warto podkreślić, że dziś kryptowaluty to już nie tylko wspomniany Bitcoin, ale też Ethereum, Stellar, Dogecoin i tysiące innych wirtualnych aktywów.

Warto dobrze zastanowić się, gdzie zainwestować 10 000 zł w kryptowaluty, żeby było to bezpieczne. Trzeba bowiem pamiętać, że tego rodzaju aktywa, jak również oferujące je podmioty, jeszcze nie podlegają szczelnym regulacjom.

Najlepiej korzystać ze sprawdzonych, renomowanych giełd, cieszących się pozytywnymi opiniami użytkowników. Dobrymi przykładami takich giełd są m.in. Kraken czy Binance, jednak trzeba pamiętać, że i one nie dają takiego bezpieczeństwa handlu jak np. licencjonowane domy maklerskie, które oferują platformy do handlu akcjami czy ETF-ami.

Inwestowanie w kryptowaluty oferuje naprawdę duży potencjał zysku (jeszcze większy niż akcje), ale obarczone jest równie wysokim ryzykiem. Wahania kursów cyfrowych walut, nawet tych najbardziej znanych i najpłynniejszych, sięgają niekiedy nawet kilkudziesięciu procent w skali dnia. Taki brak stabilności i nieprzewidywalność rynku są w stanie zaakceptować tylko nieliczni.

Sprawdź nasz ranking najlepszych giełd krypto:

Miejsce 1
Ocena Skumulowana ocena liczona na podstawie kryteriów:
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Płynność - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 10%
5. Oferta kryptowalut - waga 15%
6. Usługi dodatkowe - waga 5%
7. Łatwość obsługi - waga 5%
8. Obsługa klienta - waga 5%
9. Obsługa PLN - waga 5%
10. Oferta edukacyjna - waga 5%
11. Zgodność z regulacjami - waga 5%
12. Opinie klientów - waga 10%
Ilość kryptowalut
395
Prowizje (maker/taker)
0,1% / 0,1%
Obsługa PLN
TAK
Język polski
tak

Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance

20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką

OPIS

Binance to największa giełda kryptowalutowa świata, nr 1 od bardzo bardzo dawna. Ogromna popularność, wielkie wolumeny, niskie opłaty.

Pełna oferta, daleko wykraczająca poza wymianę kryptowalut. Możliwy handel opcjami, także rynki Margin i Futures oraz tokeny lewarowane. Oferuje liczne możliwości dochodu pasywnego poprzez staking, farming czy mining. Launchpad daje dostęp do nowych, perspektywicznych tokeny. Jednym słowem – ogrom możliwości.

PLUSY I MINUSY

Największa giełda kryptowalutowa świata

Dostępne pary BTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLN

Zakup krypto bezpośrednio za PLN (przy użyciu karty płatniczej)

Strona dostępna w j. polskim

Duży wybór kryptowalut

Bardzo niskie prowizje handlowe

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Dość krótki czas działania na rynku

INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa firmy
Binance Holdings Ltd.
Rok powstania
2017
Kraj pochodzenia
Kajmany
Obrót 24h
14 mld 944 mln $
Konieczność weryfikacji
tak
Dostępne waluty FIAT
m.in. PLN, EUR, GBP
Aplikacja mobilna
tak
DOSTĘPNE INSTRUMENTY
Ilość kryptowalut
395
Ilość par handlowych
1267
Stablecoiny
tak
JĘZYK POLSKI ORAZ OBSŁUGA PLN
Strona w j. polskim
tak
Obsługa w j. polskim
tak
Wpłaty PLN
tak
Wypłaty PLN
tak
Pary handlowe z PLN
BTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLN
Zakup kartą za PLN
tak
BEZPIECZEŃSTWO
Weryfikacja dwuetapowa
tak
ColdWallety
tak
Program Bug Bounty
tak
Fundusz gwarancyjny
tak
OPŁATY, PROWIZJE, WPŁATY, WYPŁATY
Założenie konta
0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Prowizje Spot
0,1% maker 0,1% taker (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)
Prowizje Futures
maker 0,02% (USDT), taker 0,05% (USDT) (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)
Metody wpłaty
przelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
Metody wypłaty
przelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
SKŁADOWE OCENY
Popularność Co sprawdzamy? Rozpoznawalność marki, liczbę aktywnych użytkowników, obecność w mediach społecznościowych i tradycyjnych
Waga oceny cząstkowej - 5%
Bezpieczeństwo Co sprawdzamy? Historię incydentów związanych z bezpieczeństwem, aktualnie stosowane procedury weryfikacji, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), praktyki związane z KYC i AML, technologie cold i hot storage, szyfrowanie danych, regularne audyty bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 15%
Płynność Co sprawdzamy? Głębokość księgi zleceń, różnice w spreadach kupna/sprzedaży, zdolność do obsługi dużych transakcji bez znaczącego wpływu na cenę
Waga oceny cząstkowej - 15%
Opłaty i prowizje Co sprawdzamy? Strukturę opłat za transakcje, wpłaty, wypłaty, jakiekolwiek ukryte opłaty, możliwość otrzymania zniżek w zależności od wolumenu handlu, opłaty za przechowywanie, opłaty za usługi dodatkowe
Waga oceny cząstkowej - 10%
Oferta kryptowalut Co sprawdzamy? Liczba dostępnych kryptowalut i tokenów, dostępność popularnych oraz niszowych kryptowalut, różnorodność par handlowych - fiat/crypto i crypto/crypto, dostępność tokenów NFT
Waga oceny cząstkowej - 15%
Usługi dodatkowe Co sprawdzamy? Opcje stakingu, programy pożyczek i lendingu, możliwość handlu margin z dźwignią, oferty futures i opcji, unikalne produkty finansowe, karty do płatności, handel p2p, launchpady
Waga oceny cząstkowej - 5%
Łatwość obsługi i użytkowania Co sprawdzamy? Prostota i intuicyjność interfejsu użytkownika, dostępność aplikacji mobilnej, szybkość procesu rejestracji i weryfikacji, jakość narzędzi handlowych, dostosowanie do początkujących jak i zaawansowanych użytkowników
Waga oceny cząstkowej - 5%
Obsługa klienta Co sprawdzamy? Dostępność wsparcia 24/7, różne kanały komunikacji, takie jak chat na żywo, email, telefon, szybkość reakcji, jakość wsparcia, dostępność zasobów samopomocy, faq
Waga oceny cząstkowej - 5%
Obsługa PLN (wpłaty, wypłaty, handel) Co sprawdzamy? Dostępne metody wpłaty i wypłaty w PLN, opłaty za przetwarzanie transakcji fiat, dostępność i płynność par handlowych z PLN, czas przetwarzania transakcji
Waga oceny cząstkowej - 5%
Oferta edukacyjna Co sprawdzamy? Dostępność poradników, artykułów, webinarów, kursów wideo dla różnych poziomów wiedzy, regularność aktualizacji materiałów edukacyjnych, dostępność szkoleń na żywo, zasoby edukacyjne na temat bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 5%
Zgodność z regulacjami Co sprawdzamy? Licencjonowanie i regulacje w różnych jurysdykcjach, współpraca z organami regulacyjnymi, przejrzystość w kwestiach prawnych i finansowych, zastosowane zasady KYC (Know Your Customer), zastosowanie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (CFT)
Waga oceny cząstkowej - 5%
Opinie klientów Co sprawdzamy? Recenzje i oceny na niezależnych platformach, opinie w mediach społecznościowych (facebook, twitter) i forach kryptowalutowych, badania satysfakcji klientów, sposób reagowania giełdy na krytykę
Waga oceny cząstkowej - 5%
Miejsce 2
Ocena Skumulowana ocena liczona na podstawie kryteriów:
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Płynność - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 10%
5. Oferta kryptowalut - waga 15%
6. Usługi dodatkowe - waga 5%
7. Łatwość obsługi - waga 5%
8. Obsługa klienta - waga 5%
9. Obsługa PLN - waga 5%
10. Oferta edukacyjna - waga 5%
11. Zgodność z regulacjami - waga 5%
12. Opinie klientów - waga 10%
Ilość kryptowalut
489
Prowizje (maker/taker)
0,1% / 0,1%
Obsługa PLN
TAK
Język polski
tak
OPIS

ByBit to duża giełda z siedzibą w Singapurze i na Wyspach Dziewiczych. Uważana za bezpieczną z powodu przechowywania zasobów offline, surowych zasad bezpieczeństwa oraz rozbudowanego programu bug bounty. Dużym plusem jest brak wymaganego KYC.

Oferta monet i tokenów nie jest przesadnie szeroka, za to giełda oferuje sporo produktów z dźwignią. Rozbudowany rynek derywatów, Futures, Margin, lewarowane tokeny. Naturalnie ma własny launchpad oraz boty handlowe, zaletą jest także dostęp do Meta Trader 4. Zapewnia ofertę dla inwestujących pasywnie.

PLUSY I MINUSY

Wysoka płynność

Szeroka oferta produktów z dźwignią

Bardzo niskie prowizje handlowe

Zakup krypto bezpośrednio za PLN

Dostępne wpłaty oraz wypłaty PLN

Brak tłumaczenia strony na j. polski

Brak par handlowych z PLN

INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa firmy
Bybit Fintech Limited
Rok powstania
2018
Kraj pochodzenia
Singapur
Obrót 24h
3 mld 268 mln $
Konieczność weryfikacji
tak
Dostępne waluty FIAT
m.in. PLN, EUR, USD, GBP
Aplikacja mobilna
tak
DOSTĘPNE INSTRUMENTY
Ilość kryptowalut
489
Ilość par handlowych
547
Stablecoiny
tak
Handel z dźwignią
tak
JĘZYK POLSKI ORAZ OBSŁUGA PLN
Strona w j. polskim
tak
Obsługa w j. polskim
nie
Wpłaty PLN
tak
Wypłaty PLN
tak
Pary handlowe z PLN
nie
Zakup kartą za PLN
tak
BEZPIECZEŃSTWO
Weryfikacja dwuetapowa
tak
ColdWallety
tak
Program Bug Bounty
tak
Fundusz gwarancyjny
tak
OPŁATY, PROWIZJE, WPŁATY, WYPŁATY
Założenie konta
0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Prowizje Spot
0,1% maker 0,1% taker (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)
Prowizje Futures
0,01% maker 0,06% taker (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)
Metody wpłaty
przelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
Metody wypłaty
przelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
SKŁADOWE OCENY
Popularność Co sprawdzamy? Rozpoznawalność marki, liczbę aktywnych użytkowników, obecność w mediach społecznościowych i tradycyjnych
Waga oceny cząstkowej - 5%
Bezpieczeństwo Co sprawdzamy? Historię incydentów związanych z bezpieczeństwem, aktualnie stosowane procedury weryfikacji, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), praktyki związane z KYC i AML, technologie cold i hot storage, szyfrowanie danych, regularne audyty bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 15%
Płynność Co sprawdzamy? Głębokość księgi zleceń, różnice w spreadach kupna/sprzedaży, zdolność do obsługi dużych transakcji bez znaczącego wpływu na cenę
Waga oceny cząstkowej - 15%
Opłaty i prowizje Co sprawdzamy? Strukturę opłat za transakcje, wpłaty, wypłaty, jakiekolwiek ukryte opłaty, możliwość otrzymania zniżek w zależności od wolumenu handlu, opłaty za przechowywanie, opłaty za usługi dodatkowe
Waga oceny cząstkowej - 10%
Oferta kryptowalut Co sprawdzamy? Liczba dostępnych kryptowalut i tokenów, dostępność popularnych oraz niszowych kryptowalut, różnorodność par handlowych - fiat/crypto i crypto/crypto, dostępność tokenów NFT
Waga oceny cząstkowej - 15%
Usługi dodatkowe Co sprawdzamy? Opcje stakingu, programy pożyczek i lendingu, możliwość handlu margin z dźwignią, oferty futures i opcji, unikalne produkty finansowe, karty do płatności, handel p2p, launchpady
Waga oceny cząstkowej - 5%
Łatwość obsługi i użytkowania Co sprawdzamy? Prostota i intuicyjność interfejsu użytkownika, dostępność aplikacji mobilnej, szybkość procesu rejestracji i weryfikacji, jakość narzędzi handlowych, dostosowanie do początkujących jak i zaawansowanych użytkowników
Waga oceny cząstkowej - 5%
Obsługa klienta Co sprawdzamy? Dostępność wsparcia 24/7, różne kanały komunikacji, takie jak chat na żywo, email, telefon, szybkość reakcji, jakość wsparcia, dostępność zasobów samopomocy, faq
Waga oceny cząstkowej - 5%
Obsługa PLN (wpłaty, wypłaty, handel) Co sprawdzamy? Dostępne metody wpłaty i wypłaty w PLN, opłaty za przetwarzanie transakcji fiat, dostępność i płynność par handlowych z PLN, czas przetwarzania transakcji
Waga oceny cząstkowej - 5%
Oferta edukacyjna Co sprawdzamy? Dostępność poradników, artykułów, webinarów, kursów wideo dla różnych poziomów wiedzy, regularność aktualizacji materiałów edukacyjnych, dostępność szkoleń na żywo, zasoby edukacyjne na temat bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 5%
Zgodność z regulacjami Co sprawdzamy? Licencjonowanie i regulacje w różnych jurysdykcjach, współpraca z organami regulacyjnymi, przejrzystość w kwestiach prawnych i finansowych, zastosowane zasady KYC (Know Your Customer), zastosowanie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (CFT)
Waga oceny cząstkowej - 5%
Opinie klientów Co sprawdzamy? Recenzje i oceny na niezależnych platformach, opinie w mediach społecznościowych (facebook, twitter) i forach kryptowalutowych, badania satysfakcji klientów, sposób reagowania giełdy na krytykę
Waga oceny cząstkowej - 5%
Miejsce 3
Ocena Skumulowana ocena liczona na podstawie kryteriów:
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Płynność - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 10%
5. Oferta kryptowalut - waga 15%
6. Usługi dodatkowe - waga 5%
7. Łatwość obsługi - waga 5%
8. Obsługa klienta - waga 5%
9. Obsługa PLN - waga 5%
10. Oferta edukacyjna - waga 5%
11. Zgodność z regulacjami - waga 5%
12. Opinie klientów - waga 10%
Ilość kryptowalut
66
Prowizje (maker/taker)
0,3% / 0,45%
Obsługa PLN
TAK
Język polski
tak
OPIS

Zondacrypto (dawniej po prostu Zonda, jeszcze wcześniej BitBay) to jedna z większych giełd krypto w Europie, ma ponad milion użytkowników. Firma została założona w 2014 roku i jest zarejestrowana w Estonii, podlega więc prawu UE. Obsługa w języku polskim, rozliczenia w PLN.

Zonda ma wolumen ok 2-3 milionów dolarów dziennie i oferuje ok. 70 walut oraz 150 par handlowych. Ma dobrą rozpoznawalność i oferuje wystarczającą płynność na parach z PLN. Z drugiej strony część użytkowników zgłasza nadmiernie skrupulatne przestrzeganie zasad AML, utrudniające dostęp do własnych pieniędzy. Nie zawsze satysfakcjonujący jest także kontakt z helpdeskiem.

PLUSY I MINUSY

Największa i najpopularniejsza polska giełda kryptowalut

Dostępne pary m.in. BTC/PLN, ETH/PLN, DOGE/PLN

Duży wybór kryptowalut notowanych z PLN

Wpłaty i wypłaty PLN kartą lub przelewem bankowym

Mały wybór kryptowalut w porównaniu do giełd globalnych

Niska płynność na mniej popularnych parach

Wysokie opłaty za wypłaty walut FIAT

Wysokie prowizje handlowe

INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa firmy
BB Trade Estonia OÜ
Rok powstania
2014
Kraj pochodzenia
Polska
Obrót 24h
2 mln 877 tys $
Konieczność weryfikacji
tak
Dostępne waluty FIAT
PLN, USD, EUR, GBP
Aplikacja mobilna
tak
DOSTĘPNE INSTRUMENTY
Ilość kryptowalut
66
Ilość par handlowych
165
Stablecoiny
tak
Handel z dźwignią
nie
JĘZYK POLSKI ORAZ OBSŁUGA PLN
Strona w j. polskim
tak
Obsługa w j. polskim
tak
Wpłaty PLN
tak
Wypłaty PLN
tak
Pary handlowe z PLN
m.in. BTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLN, DOGE/PLN
Zakup kartą za PLN
tak
BEZPIECZEŃSTWO
Weryfikacja dwuetapowa
tak
ColdWallety
tak
Program Bug Bounty
nie
Fundusz gwarancyjny
tak
OPŁATY, PROWIZJE, WPŁATY, WYPŁATY
Założenie konta
0 zł
Prowadzenie konta
0 zł
Prowizje Spot
0,3% maker 0,45% taker (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)
Prowizje Futures
-
Metody wpłaty
przelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
Metody wypłaty
przelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
SKŁADOWE OCENY
Popularność Co sprawdzamy? Rozpoznawalność marki, liczbę aktywnych użytkowników, obecność w mediach społecznościowych i tradycyjnych
Waga oceny cząstkowej - 5%
Bezpieczeństwo Co sprawdzamy? Historię incydentów związanych z bezpieczeństwem, aktualnie stosowane procedury weryfikacji, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), praktyki związane z KYC i AML, technologie cold i hot storage, szyfrowanie danych, regularne audyty bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 15%
Płynność Co sprawdzamy? Głębokość księgi zleceń, różnice w spreadach kupna/sprzedaży, zdolność do obsługi dużych transakcji bez znaczącego wpływu na cenę
Waga oceny cząstkowej - 15%
Opłaty i prowizje Co sprawdzamy? Strukturę opłat za transakcje, wpłaty, wypłaty, jakiekolwiek ukryte opłaty, możliwość otrzymania zniżek w zależności od wolumenu handlu, opłaty za przechowywanie, opłaty za usługi dodatkowe
Waga oceny cząstkowej - 10%
Oferta kryptowalut Co sprawdzamy? Liczba dostępnych kryptowalut i tokenów, dostępność popularnych oraz niszowych kryptowalut, różnorodność par handlowych - fiat/crypto i crypto/crypto, dostępność tokenów NFT
Waga oceny cząstkowej - 15%
Usługi dodatkowe Co sprawdzamy? Opcje stakingu, programy pożyczek i lendingu, możliwość handlu margin z dźwignią, oferty futures i opcji, unikalne produkty finansowe, karty do płatności, handel p2p, launchpady
Waga oceny cząstkowej - 5%
Łatwość obsługi i użytkowania Co sprawdzamy? Prostota i intuicyjność interfejsu użytkownika, dostępność aplikacji mobilnej, szybkość procesu rejestracji i weryfikacji, jakość narzędzi handlowych, dostosowanie do początkujących jak i zaawansowanych użytkowników
Waga oceny cząstkowej - 5%
Obsługa klienta Co sprawdzamy? Dostępność wsparcia 24/7, różne kanały komunikacji, takie jak chat na żywo, email, telefon, szybkość reakcji, jakość wsparcia, dostępność zasobów samopomocy, faq
Waga oceny cząstkowej - 5%
Obsługa PLN (wpłaty, wypłaty, handel) Co sprawdzamy? Dostępne metody wpłaty i wypłaty w PLN, opłaty za przetwarzanie transakcji fiat, dostępność i płynność par handlowych z PLN, czas przetwarzania transakcji
Waga oceny cząstkowej - 5%
Oferta edukacyjna Co sprawdzamy? Dostępność poradników, artykułów, webinarów, kursów wideo dla różnych poziomów wiedzy, regularność aktualizacji materiałów edukacyjnych, dostępność szkoleń na żywo, zasoby edukacyjne na temat bezpieczeństwa
Waga oceny cząstkowej - 5%
Zgodność z regulacjami Co sprawdzamy? Licencjonowanie i regulacje w różnych jurysdykcjach, współpraca z organami regulacyjnymi, przejrzystość w kwestiach prawnych i finansowych, zastosowane zasady KYC (Know Your Customer), zastosowanie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (CFT)
Waga oceny cząstkowej - 5%
Opinie klientów Co sprawdzamy? Recenzje i oceny na niezależnych platformach, opinie w mediach społecznościowych (facebook, twitter) i forach kryptowalutowych, badania satysfakcji klientów, sposób reagowania giełdy na krytykę
Waga oceny cząstkowej - 5%
Tutaj sprawdzisz cały ranking giełd kryptowalut

W co jeszcze można zainwestować 10 000? Rozwiązania dla ostrożnych

Ciekawych inwestycji do 10 000 zł jest oczywiście znacznie więcej. Akcje, ETF-y i kryptowaluty dają szansę na naprawdę wysokie zyski, ale przy tym wiążą się z dużym ryzykiem inwestycyjnym. Ci, którzy woleliby całkowicie uniknąć straty kapitału, lub akceptują tylko niewielkie ryzyko inwestycyjne, również znajdą dla siebie ciekawe aktywa.

Surowce

Jak najlepiej zainwestować 10 000 zł poza giełdą? Wielu inwestorów twierdzi, że nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w surowce, a dokładniej w złoto. Rzeczywiście zakup złotych sztabek czy monet bulionowych jest stosunkowo bezpieczną opcją, jeśli chodzi o inwestowanie, jednak trzeba tu pamiętać o dwóch istotnych kwestiach, o których wspominamy poniżej.

Fizyczne złoto może sprawdzić wyłącznie jako inwestycja długoterminowa, czyli o horyzoncie czasowym sięgającym od minimum kilku do kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Poza tym, przechowywanie kruszcu nawet przez długi czas nie daje pewności osiągnięcia zysku – zdarzają się okresy, w których długimi miesiącami złoto wyraźnie traci na wartości.

Krótkoterminowo w surowce można inwestować również za pośrednictwem kontraktów CFD. Ze względu na dźwignię finansową i tzw. punkty swapowe (opłaty za przetrzymywanie pozycji przez noc), jest to jednak obciążone większym ryzykiem i większymi kosztami.

Fot. Screen / xtb.com (z dnia 07.09.2022)
Fot. Screen / xtb.com (z dnia 07.09.2022)

Obligacje

Do najbezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych należy zaliczyć również obligacje. Zwłaszcza obligacje skarbowe, czyli takie, których emitentem jest Skarb Państwa. Ich wadą jest jednak to, że nie dają szansy na pokonanie inflacji – oprocentowanie większości z nich jest wprost zależne od tego wskaźnika.

Inwestowanie w obligacje wymaga zaangażowania kapitału na nieco dłuższy okres. Z reguły termin wykupu wynosi przynajmniej 2-3 lata, a niekiedy nawet 10 i więcej. Mając je w swoim portfelu, można skorzystać z opcji przedterminowego wykupu, przy czym wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Obligacje skarbowe to ciekawa alternatywa dla lokat terminowych. W dobie wysokiej inflacji mogą zapewnić nieco wyższy zysk, a jednocześnie nadal wiążą się z praktycznie zerowym ryzykiem inwestycyjnym.

Fundusze inwestycyjne

Długoterminowo 10 tys. złotych można też ulokować w fundusze inwestycyjne. Są to produkty zarządzane przez specjalne towarzystwa, które łączą potencjał pojedynczych inwestorów. Mogą inwestować w różne rodzaje aktywów i, w zależności od tego, co dokładnie znajduje się w ich portfelach, charakteryzują się mniejszym lub większym ryzykiem.

Wadą funduszy inwestycyjnych jest to, że za ich zarządzanie inwestorzy ponoszą opłaty, które niekiedy są dość wysokie. Zaletą jest z kolei dywersyfikacja portfela oraz niska minimalna wpłata. Inwestowanie można rozpocząć już od kwoty kilkuset złotych.

Lokaty i konta oszczędnościowe

W co najlepiej zainwestować 10 000 zł, chcąc mieć pewny zwrot? Możliwości są dwie. Mowa o założeniu lokaty albo konta oszczędnościowego. Są to obecnie jedyne instrumenty bankowe, które dają oszczędzającemu pewny zysk. Poza tym są one objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co to oznacza?

Ochrona BFG gwarantuje inwestorom wypłatę ich środków na wypadek bankructwa lub upadłości banku lub kasy, co oznacza, że ich środki są w pełni bezpieczne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że gwarancją są objęte jedynie środki w wysokości nie wyższej niż równowartość w złotych kwoty 100 000 EUR.

Ze względu na ograniczone ryzyko, zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe wiążą się z niskim oprocentowaniem. To z reguły nie przekracza kilku procent, a więc jest sporo niższe niż stopa inflacji. Żeby osiągnąć odczuwalne zyski przy zaangażowaniu 10 000 zł, trzeba by było ulokować je w ten sposób przynajmniej na kilka lat.

Dobra luksusowe

10 000 zł to niska kwota jeżeli chodzi o inwestycję w rynek sztuki czy dóbr luksusowych. Jednak i w tej dziedzinie inwestycji znajdzie się coś dla osób, które chciałyby spróbować.

Warto tutaj nastawić się na zakup drobnych przedmiotów o ponadczasowym designie i wybierać jak najbardziej kultowe marki, które istnieją na rynku od dekad. Dobrym pomysłem być może będzie zakup np. okularów przeciwsłonecznych domu mody Chanel, które z biegiem lat i towarzyszących temu trendów, będą zyskiwały na wartości. Ten sposób inwestycji wybierają często bardzo młodzi ludzie. Zyskuje on na popularności dzięki influencerom.

Podsumowanie

W praktyce często korzysta się nie z jednej, lecz kilku form inwestycji o różnym stopniu ryzyka i potencjału zysku. To rozsądne, bo przecież kapitał oszczędza się i pomnaża z myślą o różnych celach. Część środków odkładamy z myślą o emeryturze lub przyszłości dzieci, inne z myślą o przyjemnościach, a jeszcze inne mają stanowić formę zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Wreszcie jest też kwota, którą możemy zagrać ryzykownie, licząc na duże zyski w stosunkowo krótkim czasie. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pasują do każdego z tych celów.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB