Kontrakty Futures i CFD to z pozoru produkty bardzo podobne do siebie. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących inwestorów ma realny problem z ich odróżnieniem. Przyglądając się im z bliska można jednak znaleźć wiele różnic. Sprawdźmy więc, czym charakteryzują się oba rozwiązania.
Kontrakty Futures – co to jest?
Kontrakty Futures to jedne z najstarszych instrumentów finansowych oferowanych na światowych giełdach. Ich początków należy szukać w XIX wieku, kiedy to zawierano pierwsze kontrakty na rynkach plonów rolnych oraz surowców. Dzisiaj Futures zawierane są również na rynkach walutowych i giełdzie. Warto jednak pamiętać, że Futures są instrumentem standaryzowanym, a ich zawieraniem na giełdach zajmują się pośrednicy.
W praktyce, kontrakty Futures to umowa zawierana przez dwie strony (kupującego i sprzedającego) dotycząca konkretnego instrumentu – ropy, zboża, waluty czy indeksu. Określa ona warunki kupna oraz sprzedaży danego instrumentu. Kupujący zobowiązuje się do kupna aktywa a sprzedający do jego sprzedaży po z góry określonej cenie. Oczywiście obie strony mogą w każdym momencie sprzedać kontrakt, o ile pojawi się chętny na ich zakup.
Na rynkach towarowych takie rozwiązanie miało obniżać ryzyko związane z niekorzystną zmianą ceny. Kosztem jest jednak rezygnacja z potencjalnych zysków, wynikających ze zmiany ceny lub kursu.
Kontrakty CFD – co to jest?
Skrót CFD pochodzi od angielskiego “contract for difference”, co w języku polskim oznacza kontrakt na różnice kursowe. Kontrakty tego typu stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów na całym świecie, ponieważ dają możliwość stosunkowo szybkiego zarobku, dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej (tzw. lewara). Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość inwestorów traci na handlu kontraktami CFD.
W praktyce CFD to kontrakty terminowe, w których kupujący oraz sprzedający spekulują, czy kurs danego instrumentu w określonym czasie wzrośnie czy spadnie. W dniu wygaśnięcia kontraktu strona, która źle wskazała kierunek zmiany ceny, zobowiązana jest do wpłacenia różnicy między kursami z dnia zawarcia i dnia zakończenia kontraktu.
Handel kontraktami CFD odbywa się na rynku pozagiełdowym.
Futures vs CFD. Podobieństwa
Z punktu widzenia inwestora, kluczowe podobieństwo między Futures i CFD dotyczy możliwości wykorzystania dźwigni finansowej, która pozwala maksymalizować zyski. Jest to cecha charakterystyczna dla wszystkich instrumentów pochodnych, a do takich zaliczamy kontrakty Futures i kontrakty na różnice kursowe. Warto jednak wiedzieć, że przy kontraktach terminowych możliwy lewar jest znacznie mniejszy niż przy CFD. Możliwość wykorzystania dźwigni finansowej sprawia, że oba produkty można określić mianem ryzykownych.
W obu przypadkach, kupujący nie staje się właścicielem zakupione aktywa, nie ma więc możliwości jego fizycznego przechowywania. Dodatkowo, zarówno na Futures jak i CFD możliwe jest otwierania pozycji krótkich oraz długich.
Podobieństwa CFD vs Futures
- Możliwość wykorzystania dźwigni finansowej
- Większe ryzyko
- Brak własności zakupionego towaru
- Możliwość otwierania pozycji krótkich i długich
Futures vs CFD. Różnice
Różnic między oboma rozwiązaniami jest znacznie więcej. Przede wszystkim, obrót kontraktami Futures odbywa się na rynku giełdowym, dzięki czemu transakcje są transparentne, a co za tym idzie, mniej podatne na manipulacje. Przy kontraktach CFD, rynek tworzony jest przez brokerów, którzy mogą wpływać na cenę danego aktywa.
Brokerzy CFD oferują jednak dostęp do większej ilości rynków i instrumentów niż rynek Futures – waluty, indeksy, towary, surowce i akcje. Niektórzy z nich proponują zawierania kontraktów na ponad 3000 instrumentów. Jednak transakcje na różnice kontraktów obarczone są wyższym spreadem.
Różnice CFD vs Futures
CFD | Futures |
Większa liczba dostępnych instrumentów | Mniejsza liczba dostępnych rynków |
Brak określonej daty wygaśnięcia kontraktu | Określona data wygaśnięcia kontraktu |
Rynek pozagiełdowy | Rynek giełdowy |
Wyższy spread | Niższe koszty |
Niższe koszty wejścia | Stosunkowo wysokie koszty wejścia |
Podsumowanie
Ze względu na niższe koszty wejścia, kontrakty zarezerwowane są dla inwestorów z mniejszym kapitałem i mniejszym doświadczeniem. Inwestorzy z dużym zapleczem finansowym chętniej angażują swoje środki w kontraktach Futures.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.