Jak nietrudno się domyślić twórcą narzędzia jest Richard Donchian, jeden z najbardziej znanych orędowników strategii podążania za trendem. Jego sukces opierał się m.in na tym, że nigdy nie starał się przewidzieć zachowania ceny tylko reagował na kierunek jej zmiany. Podczas swojej długiej kariery opracował wiele narzędzi, które miały mu pomóc w zarządzaniu pozycjami. Jednym z takich narzędzi jest Kanał Donchiana. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, narzędzie składa się z trzech linii:
- Górna linia to najwyższa wartość z danego okresu
- Dolna linia to najniższa wartość z danego okresu
- Środkowa linia to średnia z dwóch linii
Naniesione na wykresie linie w graficzny sposób przedstawiają dwie zmienne: kierunek ruchu oraz bezwzględną zmianę ceny. Jeśli kanał Donchiana kieruje się do góry lub do dołu, oznacza to pojawienie się trendu. Z kolei płaski kanał oznacza trend boczny.
Drugą zmienną, którą opisuje kanał Donchiana jest siła ruchów cenowych. W przypadku mocnej zmiany cen, następuje rozszerzenie kanału. Widać to na poniższym wykresie. Mocne osłabienie złotówki w połowie marca 2020 roku spowodowało gwałtowne rozszerzenie się wstęgi. 23 marca dolna wstęga 20-dniowego kanału Donchiana miała wartość 3,757, natomiast górna 4,30775. W kolejnych dniach nastąpiła stabilizacja notowań co spowodowało zwężenie wstęgi.
Kanał Donchiana lubi silny trend
Ogólny zamysł tego wskaźnika to generowanie sygnałów kupna w przypadku przekroczenia maksimum z np. ostatnich 20 dni. Sygnał sprzedaży generowany jest w przypadku kiedy cena spadnie poniżej minimalnej ceny z danego okresu. Strategia bardzo dobrze radzi sobie podczas silnych trendów. Zarówno wzrostowych jak i spadkowych. Strzałkami zaznaczono transakcje zajęcia długiej pozycji, natomiast “x” zamknięcie długiej pozycji.
Jak widać, zamykanie pozycji następowało w okolicach dołka korekty. Najczęściej było to tylko lekkie naruszenie minimum z ostatnich 20 sesji. Rozwiązaniem byłoby poczekać na zlikwidowanie pozycji dopiero jeśli cena zamknięcia jest poniżej minimum z danego okresu. Otwarcie transakcji następuje w podobny sposób (dopiero po cenie zamknięcia).
Przy stosowaniu wstęgi Donchiana warto również dodawać filtry, aby nie zawierać transakcji przeciwstawnych w silnym trendzie. Przykładem może być dodanie dwóch średnich. Na wykresie poniżej zastosowano średnią 100 dniową (kolor zielony) oraz średnią 30 dniową (kolor fioletowy). Jeśli średnia “szybsza” jest pod średnią “wolniejszą” to przewagę ma strona podażowa. Strategia ignoruje wtedy sygnały kupna (zaznaczone “x”). Dopiero po odwróceniu średnich system pozwoli na zawarcie transakcji kupna (czerwiec 2009).
Trend boczny – dużo fałszywych wybić
Nie jest to więc wskaźnik idealny. Jak każda strategia podążająca za trendem bardzo źle sobie radzi w przypadku trendu bocznego. Występuje wtedy duża liczba “fałszywych wybić” co generuje szereg strat oraz może być frustrujące dla inwestora. Przykładem może być poniższy kurs PGNIG w 2016 roku. Prosta strategia „wybiciowa” wygenerowała wiele stratnych sygnałów kupna. Za to dotknięcie któregoś z ograniczeń można potraktować jako dobrą transakcję przeciwstawną. Jako grę wewnątrz konsolidacji.
Uwaga na głębokie korekty
Strategia ma także problemy kiedy trend ma bardzo głębokie korekty. Przykładem może być zachowanie kursu korony norweskiej do korony szwedzkiej w okresie od marca do lipca 2020 roku.
Strategia to zajęcie pozycji zgodnie z trendem, który wyznaczają średnie 100-dniowa oraz 30-dniowa. Ponieważ przez cały okres średnia 30-dniowa znajduje się poniżej 100 dniowej zawierane są tylko transakcje krótkie. Pozycja otwierana jest kiedy cena zamknięcia znajduje się poniżej 20-dniowego minimum a zamykana kiedy cena na zamknięciu dnia przekroczy 20-dniową cenę maksymalną.
Pierwsza transakcja została zawarta 8 marca po cenie 1,0587. Trend był mocny i w momencie kulminacyjnym fali spadkowej (27 marca), kurs NOKSEK spadł do poziomu 1,0302. W kolejnych dniach nastąpiło mocne odreagowanie, które doprowadziło do zamknięcia pozycji 10 kwietnia po cenie 1,0513, w wyniku zamknięcia ceny powyżej górnego ograniczenia wstęgi Donchiana. Mimo zamknięcia transakcji zyskiem, wyniósł on 74 pipsów (pominięty został spread, koszty utrzymania pozycji oraz prowizja). Jeśli pozycja zostałaby zamknięta na minimum z 27 marca transakcja wygenerowały “zysk brutto” na poziomie 285 pipsów.
Druga transakcja została zawarta 25 kwietnia po cenie (1,0223). Po dwóch miesiącach konsolidacji nastąpiła kolejna fala spadkowa, która zepchnęła kurs lekko poniżej 1,0000 (7 lipiec). Jednak w kolejnych dniach nastąpiła korekta, która doprowadziła do zamknięcia pozycji 26 lipca po cenie 1,0348. Transakcja zamknęła się stratą 125 punktów brutto. W punkcie kulminacyjnym wyprzedaży, zysk wyniósłby ponad 223 pipsów brutto.
Mimo, że 8 marca do 7 lipca kurs spadł z 1,0587 do 1,0348 to łączny wynik na wspomnianych transakcjach były ujemny.
Strategia ma także problemy w przypadku gwałtownie zmieniających się trendów. Doskonałym przykładem jest zachowanie się kanału podczas wzrostu zmienności związanej na indeksie Nasdaq 100 między marcem a majem 2020 roku. Gwałtowna zmiana ceny spowodowała znaczne rozszerzenie kanału. Utrudniło to zajęcie długiej pozycji. Inwestor stosujący strategię “uderzenia” w górną granicę kanału Donchiana (20-dniowy) musiał czekać do połowy kwietnia 2020 roku z zawarciem transakcji kupna. Podczas tak silnego trendu, konieczność patrzenia na dynamiczny wzrost indeksu przy jednoczesnym trzymaniu się systemu, mogło być wyniszczające dla inwestora. Indeks między dołkiem z 23 marca a zamknięciem z 14 kwietnia wzrósł o 31,3%.
Kanał Donchiana – podsumowanie
Kanał Donchiana to niewątpliwie użyteczne narzędzie w ręku inwestora podążającego za trendem. W sposób graficzny przedstawia obszar między minimum i maksimum z określonego przedziału czasu oraz dostarcza informacji o rozpiętości cenowej w badanym okresie. W strategiach bazujących na wstędze Donchiana warto dodawać filtry trendu aby ograniczyć liczbę fałszywych sygnałów.
Zalety:
- strategia dobrze spisuje się w trendach silnych trendach wzrostowych o niewielkich korektach
- nieskomplikowana konstrukcja
- klarowne sygnały wejścia i wyjścia z pozycji
Wady:
- nie radzi sobie w przypadku głębokich korekt
- słaba skuteczność podczas trendu bocznego
- konieczność filtrowania sygnałów aby ograniczyć “szum”
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.