Binance to obecnie największa i najbezpieczniejsza giełda kryptowalut na Świecie. Ten artykuł jest poradnikiem, dzięki któremu poznasz jeden z kluczowych produktów Binance – będą to kontrakty Futures. Sprawdzimy, w jaki sposób działają te instrumenty i jak zyskać do nich dostęp.
Rejestrując się w Binance za pomocą jednego z linków dostępnych na tej stronie (np. z tego linku) , otrzymasz rabat -10% na prowizje. Rabat będzie obowiązywał przez pierwszy miesiąc handlu.
Kontrakty Binance Futures – co to jest?
Kontrakt Futures jest rodzajem umowy na kupno lub sprzedaż danego aktywa w jasno ustalonym terminie w przyszłości, po wcześniej uzgodnionej cenie. Właśnie dlatego spotkasz się w ich kontekście z określeniem „kontrakty terminowe”.
Kontrakt terminowy należy do klasy instrumentów pochodnych – tzw. derywatyw, które śledzą cenę aktywa bazowego. Aktywem bazowym mogą być akcje spółek, surowce – jak ropa naftowa, fundusze ETF, indeksy giełdowe czy kryptowaluty. Właśnie z tymi ostatnimi spotkasz się na Binance.
Lepiej wyjaśni to przykład praktyczny: wyobraź sobie, że planujesz kupić jedną uncję złota. Z tą różnicą, że zamiast nabywać ją już teraz, chcesz, by dostarczono ją np. za 3 miesiące. Problem polega na tym, że obawiasz się wzrostu cen. Dlatego też znajdujesz dostawcę, uzgadniacie cenę, która satysfakcjonuje obie strony – dajmy na to, 1700$ i termin dostawy, która będzie miała miejsce za kwartał.
Kontrakty Futures na Binance to instrumenty spekulacyjne
Oryginalnie, aktywa będące przedmiotem umowy naprawdę zostały dostarczane do kupującego. Dzisiaj, kontrakty Futures pełnią także (lub przede wszystkim) funkcję spekulacyjną. Oznacza to, że strona kupująca kontrakt nie robi tego z zamiarem otrzymania danego dobra, a jedynie próbuje odsprzedać go komuś innemu w późniejszym terminie, po wyższej cenie i w ten sposób – zarobić na różnicy kursowej.
Podstawową różnicą między kontraktami Futures na Binance, domyślnie mających formę kontraktów ciągłych (Perpetual), a rynkiem spot, jest fakt, iż nabywając kontrakt, nie kupujemy kryptowaluty. Transakcja pozwala nam jedynie na zakładanie się o to, gdzie cena aktywa podąży w przyszłości. Drugą różnicą są pozycje lewarowane.
Binance Futures. Dźwignia finansowa
Tym, co przyciąga nowicjuszy do rynku kontraktów Futures na Binance, jest przede wszystkim możliwość skorzystania z dźwigni finansowej. To rodzaj pożyczki, dzięki której trader może otworzyć większą pozycję, zabezpieczając ją za pomocą posiadanych środków.
Np. Załóżmy, że maksymalna dzwignia na kontrakcie Futures na parę ETH/USDT wynosi 1:20. Oznacza to, że jeśli cena Ethereum względem dolara wynosi 3000$, do zabezpieczenia kupna jednego ETH będziemy potrzebować 1/20, lub inaczej: 5% z wymaganej kwoty 3000$. W tym przypadku, będzie to:
3000/20=$150
Dźwignia, nazywana inaczej „lewarem” (od ang. leverage) jest przydatnym narzędziem. Ze względu na specyfikę rynków kryptowalutowych, wyjątkowo wysoki lewar może okazać się jednak bardzo ryzykowny. Wszystko przez zmienność.
Spójrz na poniższy zrzut ekranu. Przedstawia on porównanie dziennej, procentowej zmiany wartości pary ETH/USD ze zmiennością EUR/USD, uznawanej za najpopularniejszą i jedną z najbardziej niebezpiecznych par walutowych na Forex.
Jak widać, w przypadku EUR/USD zmienność rzędu 0.5% jest stosunkowo rzadka i przeciętnie, w ciągu jednego dnia możemy spodziewać się spadku lub wzrostu kursu o 0.10-0.40%. Na rynku Ethereum wartości te są już dużo wyższe i wahania kryptowaluty wynoszące 3-6% nikogo specjalnie nie dziwią. Przy tym musimy zwrócić uwagę, że jest to różnica procentowa liczona względem ceny zamknięcia poprzedniej sesji. Podczas jej trwania, zmienność na rynku mogła być dużo większa.
Binance Futures. Poradnik: dźwignia w praktyce
Niemal w każdym artykule spotkasz się z ostrzeżeniem o ryzyku dotyczącym dźwigni finansowych, jednak na czym to ryzyko polega w praktyce? W ramach uproszczenia przyjmij, że otwieramy pozycję na dźwigni 1:10 na rynkach ETH/USD i EUR/USD. W obu przypadkach wartość każdej z transakcji wyniesie 1000$.
Na rynku EUR/USD:
- Do otwarcia pozycji będziemy potrzebowali 100$.
- Jeśli zawarliśmy transakcję krótkiej sprzedaży, na podstawie zmiany kursu z 10 września 2021 roku możemy wyliczyć, że gdy para walutowa straciła 0.08%, my zyskaliśmy 0.80% depozytu zabezpieczającego (ponieważ działamy na dźwigni 1:10). Aktualna wartość trzymanej przez nas pozycji powinna wynieść więc 100.8$. W przypadku kupna tracimy 0.80% i wartość pozycji spadnie do 99.20$
Na rynku ETH/USD:
- Tak samo jak wcześniej, do zabezpieczenia pozycji potrzebujemy 100$.
- 10 września rynek stracił 6.47%, tak więc w przypadku sprzedaży, nasz zysk wyniesie 64.7%, co przekłada się na 164.7$ wartości pozycji. Jeśli jednak liczyliśmy na wzrosty, na naszym koncie pozostanie zaledwie 35.3$.
Jeśli rozumiesz już ryzyko związane z korzystaniem z dźwigni finansowej, możemy przejść do rejestracji konta, które pozwoli nam na handel kontraktami Futures.
Zakładamy konto i przechodzimy na rynek Binance Futures. Poradnik krok po kroku
Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance
20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką
Krok 1
By zyskać dostęp do handlu kontraktami terminowymi na Binance, najpierw musimy założyć normalne konto na platformie. Zrobisz to klikając w dedykowany link znajdujący się tutaj.
Po kliknięciu w powyższy link zostaniemy przekierowani do panelu, w którym wprowadzimy podstawowe informacje: e-mail oraz hasło, z którego będziemy korzystać, logując się na Binance.
Gdy uzupełnimy formularz oraz klikniemy 'Utwórz konto’, na podany adres e-mail zostanie wysłany sześciocyfrowy kod weryfikacyjny.
Krok 2 – weryfikacja na Binance
Po przepisaniu kodu z wiadomości, nasze konto zostaje otwarte. Teraz gdy spróbujesz zasilić je środkami z karty kredytowej, powinieneś zrozumieć, że rejestracja jeszcze nie dobiegła końca.
By móc to zrobić i zyskać dostęp do pełnej funkcjonalności Binance, dodatkowo będziemy potrzebować:
- Dowodu tożsamości i „selfie”, które pozwoli systemowi zweryfikować rysy twarzy z dokumentu.
- Weryfikacji 2FA, która daje nam do wyboru – synchronizację konta Binance ze stosowną aplikacją – np. Google Authenticator (metoda zalecana przez platformę) lub weryfikację telefoniczną.
Jeśli udało nam się zweryfikować nasze podstawowe konto, mamy możliwość otwarcia konta Futures. Bez obaw – w tym przypadku obejdzie się bez mozolnego wklepywania danych. Musimy otworzyć zakładkę „Derywatywy”, po czym wybrać jedną z dostępnych opcji: Coin-M Futures lub USD-M Futures. Następnie wybieramy opcję Perpetual.
Następnie, na stronie głównej platformy handlu kontraktami, w prawym górnym rogu znajdziesz opcję „Otwórz teraz”. Po jej wybraniu strona wyświetli krótki poradnik w formie filmiku. W tym momencie jedyne, co dzieli nas od dostępu do giełdy kontraktów, jest krótki quiz, sprawdzający naszą wiedzę na jej temat. Musimy uzyskać w nim maksymalną ilość punktów, co ma dowieść, że rozumiemy ryzyko związane z handlem i wiemy, co robimy.
Kontrakty Futures na Binance – panel główny
Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, znajdziemy się w panelu głównym rynku kontraktów terminowych, który widzisz poniżej.
Sam panel dzieli się na kilka najważniejszych sekcji.
Pierwsza z nich udostępnia przede wszystkim informacje o parze kryptowalutowej – w tym przypadku jest to BTC/USDT i aktualnej cenie tej pary (tu – 44767.92 USDT). Dodatkowo w tych okolicach znajdziemy także zmianę ceny w ciągu ostatniej doby (Zmiana – 24h) czy cenę indeksowaną (Indeks). Poniżej sekcji znajduje się menu „Czas”, które pozwala wybrać dla wykresu interesujący nas interwał czasowy.
Zauważ, że poniżej symbolu instrumentu, czyli BTCUSDT, widnieje napis „Perpetual”. Oznacza on ciągły typ kontraktu, o którym mówiliśmy na początku tego artykułu. Dzięki niemu, zamiast szukać aktualnych Futures dla danej pary po wygaśnięciu poprzednich, masz możliwość obserwacji jednego rynku notowań ciągłych.
Istnieje oczywiście możliwość zmiany instrumentu na kontrakt kwartalny, po „najechaniu” kursorem na ten obszar.
Narzędzia do handlu technicznego na Binance Futures
Następnie, pora na okienko wykresu.
Poza ceną przedstawioną za pomocą wykresu świec japońskich widzisz trzy „kabelki” – różowy, żółty i błękitny – to średnie kroczące. Binance umożliwia korzystanie z tych i wielu innych, bardziej zaawansowanych wskaźników technicznych.
Poniżej wykresu zauważysz dodatkowe okno wskaźnika wolumenu, który jest graficzną interpretacją zleceń przyjmowanych na rynku (zielony – przewaga zleceń kupna, czerwony – przewaga zleceń sprzedaży).
W rogu ekranu widzisz także przydatny element, który wcześniej pominęliśmy. Jest to ruchomy panel, za pomocą którego szybciej przeprowadzimy transakcję „kup” lub „sprzedaj”. Wystarczy wpisać wielkość zlecenia w okienku „Ilość (USDT), a następnie kliknąć jeden z przycisków – zielony lub czerwony by kolejno – dokonać kupna lub sprzedaży kontraktu po cenie rynkowej. Po kliknięciu przycisku oznaczonego czerwonym prostokątem możemy przesunąć panel w najwygodniejsze dla nas miejsce.
Order Book i okno ustawiania dźwigni
Obszar z prawej strony to Księga Zleceń, czyli popularny Order Book. Pozwala ona klientowi na analizę zleceń oczekujących, które pozostawiono na poszczególnych cenach. Jest to tzw. płynność, czyli zlecenia niezrealizowane, przy czym nieco niżej znajdziemy okienko „Transakcje”, na bieżąco informujące nas o zleceniach zrealizowanych.
Przejdźmy do bardzo ważnego okna, w którym będziemy otwierać pozycję. Jeśli zaczniesz czytać poniższą grafikę od góry, zauważysz, że znajdują się tam pomniejsze sekcje. Pierwsza z nich, w której aktualnie widzimy napis „izolowany”, dotyczy zabezpieczenia naszej lewarowanej pozycji. Mamy tu do wyboru dwie opcje:
- Cross – wybranie tej opcji oznacza zabezpieczenie naszej pozycji całością dostępnego depozytu.
- Izolowany – wariant, w którym samodzielnie wybieramy część depozytu, która będzie zabezpieczać pozycję.
Następnie, wybieramy dźwignię finansową. Na zrzucie ekranu ustawiono ją na 8x, co oznacza lewar 1:8. Maksymalna dźwignia dostępna na Binance to 125x, przy czym przez pierwsze 60 dni od rejestracji będzie ona ograniczona do 1:20.
Słowniczek najważniejszych pojęć z okna ustawiania transakcji na Binance Futures
Kolejne, istotne terminy, które napotkasz na Binance, to:
- Limit – tzw. zlecenie oczekujące. Ustawiając zlecenie limit, zamiast kupować lub sprzedawać aktywa po aktualnej cenie rynkowej, ustawiamy naszą ofertę na innym, wybranym poziomie cenowym. Ta następnie zostanie zrealizowana, gdy rynek znajdzie się w wybranym rejonie.
- Rynek – zlecenie rynkowe, czyli realizowane po aktualnej cenie dostępnej na rynku. Po kupnie lub sprzedaży aktywa w ten sposób pozycja automatycznie pojawi się w naszym portfelu.
- Stop Limit – zlecenie limit, które zostanie złożone dopiero gdy rynek osiągnie ustaloną cenę.
- Ilość – tutaj wpisujemy wielkość pozycji.
- Stop Market – gdy rynek dotrze do ustalonej przez nas ceny, platforma automatycznie zrealizuje ustawione przez nas zlecenie rynkowe.
- Take Profit (TP) – rodzaj zlecenia oczekującego, które ustawiamy już po otwarciu pozycji w danym kierunku. Gdy rynek znajdzie się w rejonie, w którym ustawiliśmy nasz TP, pozycja zostanie automatycznie zamknięta z zyskiem.
- Stop Loss (SL) – przeciwieństwo zlecenia Take Profit. Stop Loss jest zleceniem oczekującym, mającym na celu zabezpieczyć naszą pozycję przed generowaniem strat większych niż te, które jesteśmy w stanie zaakceptować. Gdy rynek podąży w przeciwnym do naszych przewidywań kierunku, po czym zrealizuje nasze zlecenie SL, pozycja zostanie automatycznie zamknięta ze stratą.
- Reduce only – opcja służąca zamknięciu części istniejącej pozycji. Może zostać wykorzystana do zabezpieczenia określonego procenta zysków lub zmniejszenia wielkości transakcji, gdy rynek podąża w przeciwnym, do zakładanego przez nas, kierunku.
- Kup/Long – po wybraniu opcji kupujemy kontrakt i tym samym – liczymy na wzrost kursu.
- Sprzedaj/Short – w przypadku sprzedaży, czekamy na spadek ceny kontraktu.
Iceberg Orders i Wskaznik Margin na Binance Futures
- Iceberg – jest to szczególny sposób realizacji zleceń, przydatny wówczas, gdy chcemy otworzyć większą pozycję. Jeśli chcemy, dajmy na to, otworzyć pozycję o wartości 3 BTC, czyli według aktualnego kursu, około 560 tysięcy złotych, dzięki opcji Iceberg, zostanie ona podzielona na mniejsze bloki. Dzięki temu zgromadzimy w portfelu większą pozycję, bez wzbudzania podejrzeń reszty uczestników rynku i ewentualnego wpływania na panujący na nim sentyment.
- Trailling Stop – inaczej – tzw. Stop Kroczący. Jest zleceniem stop loss, które, zamiast pozostawać w określonym miejscu, podąża za ceną. Służy do ograniczania ryzyka i zabezpieczania zysków.
- Wskaźnik Margin – dotyczy minimalnej wysokości kapitału potrzebnego do zabezpieczenia pozycji otwartej z pomocą dźwigni finansowej.
- Margines utrzymania – środki na Twoim koncie, które zabezpieczają aktualnie otwartą pozycję przed likwidacją.
Binance Futures. Poradnik: otwieramy pierwszą pozycję
Mając informacje, które przyswoiłeś z tego artykułu, bez problemu poradzisz sobie z zawarciem pierwszej transakcji. Proces ten dzieli się na kilka kroków.
Krok 1
Weryfikujemy ilość środków na naszym koncie futures – w zależności od wcześniejszego wyboru USD-M lub COIN-M. Jeżeli nie mamy środków w portfelu futures, możemy je bardzo łatwi przenieść z konta spot, używając opcji Transfer w menu naszego konta głównego.
Krok 2
Wybieramy parę kryptowalutową z jednej z kategorii dostępnych na Binance Futures w lewym górnym rogu panelu. Kiedy zdecydowaliśmy się na konkretny instrument, określamy wielkość dźwigni oraz typ jej zabezpieczenia (Cross lub Izolowany).
Krok 3
Pora na decyzję co do rodzaju zlecenia – do wyboru są omawiane wcześniej opcje Rynek lub Limit.
Krok 4
Decydujemy o ilości kontraktów i realizujemy transakcję kupna lub sprzedaży. Kupno – jeżeli zakładamy, że cena pójdzie w górę. Sprzedaż – jeżeli zakładamy, że cena pójdzie w dół.
Jeśli handlujesz na Binance Futures, prowizje mogą zostać obniżone o 10%
Na giełdzie Binance, na której w obrocie znajdują się kontrakty Futures, prowizje transakcyjne są zbliżone do tych, które spotkasz na rynku spot. Istnieje jednak prosty trik, który pozwoli Ci zmniejszyć koszty o 10%. Wystarczy kupić odpowiednią ilość tokenów BNB i przenieść je do portfela Futures. Jeśli saldo BNB będzie wystarczające do uiszczenia opłaty, system automatycznie policzy prowizję ze zniżką.
Najczęściej popełniane błędy
Nim zdecydujesz się otworzyć swoją pierwszą pozycję na rynku kontraktów terminowych, musisz pamiętać o kilku najważniejszych błędach, które bardzo szybko mogą doprowadzić do utraty wszystkich środków.
Nieodpowiedzialne korzystanie z dźwigni i ignorowanie zmienności
Możesz złapać się na chęci korzystania z jak najwyższej dźwigni. W rzeczywistości, na rynku kryptowalut lewar rzędu 1:5 może okazać się zbyt duży. Dźwignia finansowa jest użyteczna na rynkach walut fiat, ze względu na ich niską zmienność, podczas gdy większość tokenów może narażać Cię na duże wahania kapitału nawet bez użycia dźwigni. Wspominaliśmy o tym w akapicie poświęconym zmienności i lewarowaniu na Binance Futures.
Podczas handlu na Binance Futures, opinie innych nie mogą argumentować Twoich decyzji
Obecnie, wiele osób próbuje inwestować w kryptowaluty na podstawie sentymentu panującego wśród uczestników rynku czy wiadomości z Twittera. Jeśli to jest Twoim celem, pozostań przy rynku spot. Zanim kurs podąży w zakładanym przez Ciebie kierunku, bardzo szybko możesz wyzerować rachunek. Pamiętaj, że lewarowane kontrakty terminowe to mniejszy margines błędu.