Krypto możemy kupić na wiele różnych sposobów. DeFi, CeFi, kantor krypto, bitomat, transakcja P2P… Nie ma co ukrywać, że zakup na giełdzie (CEX) jest najwygodniejszy, niestety często wymaga ujawnienia naszej tożsamości. Na szczęście nie wszędzie, zatem dziś sprawdźmy giełdy kryptowalut bez weryfikacji.
Giełdy kryptowalut bez weryfikacji i KYC – podstawy
Kryptowaluty powstały po to, by ludzie mogli rozliczać się bez kontroli państwa. Dla wielu poczucie, że urzędnik ma nieskrępowany dostęp do finansowych szczegółów ich życia, jest trudne do zniesienia. Nie musimy robić nic złego, aby nie życzyć sobie, by ktoś zaglądał nam w papiery.
Niestety, początkowo wolnościowe i anarchistyczne krypto podlega coraz większym regulacjom. Powszechną rzeczą staje się KYC, czyli procedura Know Your Customer. Oznacza ona weryfikację potencjalnych klientów, polegającą na sprawdzeniu ich dokumentów, by mieć pewność co do ich tożsamości.
Wszystkie topowe giełdy, od Binance i Bybit do Kucoin i Krakena obecnie wymagają KYC. Giełdy bez KYC w większej ilości występują na Coingecko dopiero poniżej pozycji 20, choć na tej liście następują ciągłe przetasowania.
W tej sytuacji dla wielu naturalnym wyborem będzie DeFi, jednak mimo swoich zalet nie odpowiada ono każdemu. Koszty transakcyjne bywają spore, potrzebne jest doświadczenie w obsłudze portfela i dobre nawyki w dziedzinie bezpieczeństwa. Ryzyko i konieczność dbania o wszystko samemu zniechęcą wielu początkujących inwestorów.
CEXy natomiast mimo swoich wad mają pewne zalety: wygodny interfejs, duża płynność, obsługa klienta, bramki fiat-krypto… Można by nawet zacisnąć zęby i pogodzić się z ryzykiem (upadek FTX), gdyby tylko nie były takie wścibskie. Kto wie, gdzie trafią nasze dane?
Na szczęście wciąż istnieje kategoria giełd, które nie żądają wykonania KYC. Konta bez weryfikacji mają wprawdzie często ograniczoną funkcjonalność, np. narzucone limity wypłat w ciągu doby lub brak obsługi walut fiat, no ale lepsze to niż nic.
Giełdy kryptowalut nie wymagające weryfikacji to z reguły instytucje mniejsze, operujące poza USA i nie zawsze spełniające wymogi prawa. Z tego powodu ryzyko korzystania z nich jest większe niż w przypadku Coinbase czy Binance.
Lista giełd bez weryfikacji i KYC
MEXC
MEXC to duża giełda kryptowalut, oferująca zarówno transakcje Spot jak i Futures. Dołóżmy do tego własny launchpad, copytrading, platformę oszczędności czy dział edukacyjny, a otrzymamy całkiem spory kombajn do krypto, mający przeszło 10 milionów użytkowników.
Giełda jest znana jest z obsługi bardzo wielu monet (2100) i par walutowych (2700). Także jej rynek pochodnych krypto jest duży i bardzo zróżnicowany. Opłaty są minimalne: 0.1% na Spot i 0%-0.02% na Futures. Co jakiś czas zdarzają się także promocje i np. przez dwa tygodnie handlujemy na Spot bez żadnych opłat!
MEXC zachęca do wykonania KYC, jednak także bez niego platforma jest wysoce funkcjonalna. Nie kupimy krypto za fiat, mamy jednak pełen dostęp do handlu, zaś dzienny limit wypłat w wysokości 20 BTC wystarczy niemal każdemu.
Giełda ma swoich krytyków – niektórzy zarzucają jej naginanie warunków i powiększanie swoich zysków kosztem użytkowników. Osobiście nie zauważyłem tego zjawiska.
W rankingu Coingecko zajmuje miejsce w okolicach 20, a jej ocena bezpieczeństwa to 8/10. Ranking na Trustpilot to 1,8/5.
LBank
LBank to giełda kryptowalut bez weryfikacji z siedzibą w Indonezji. Została założona w 2015 roku i obsługuje ponad 7 milionów użytkowników. Oferuje handel ponad 400 kryptowalutami, a także instrumentami pochodnymi, umożliwia także copytrading.
Do rejestracji wystarcza podanie adresu e-mail i ewentualnie numeru telefonu. Jest to wystarczające w przypadku deponowania i wypłaty kryptowalut (do 0,5 BTC dziennie) oraz handlu nimi. Weryfikacji wymagać będą natomiast zakupy przy użyciu waluty fiat.
Średni obrót LBank przekracza miliard dolarów na rynku Spot i 3 mld w przypadku instrumentów pochodnych. Maksymalna dźwignia przy handlu Futures jest spora: x125. Opłaty są dość atrakcyjne: 0,1% w przypadku Spot i 0,02%/0,06% w przypadku Futures. Liczba dostępnych monet oscyluje w granicach 400.
Platforma od 2015 nie zarejestrowała żadnego włamania. Z drugiej strony, nie podaje żadnych informacji o przechowywanych rezerwach, a opinie klientów o jej usługach są mieszane.
W rankingu Coingecko zajmuje również miejsce w okolicach 20, a jej ocena bezpieczeństwa to 8/10. Ranking na Trustpilot to 2,1/5.
Ponieważ scamerzy tworzą strony giełd łudząco podobne do oryginalnych, dla większego bezpieczeństwa warto jako źródła linków używać np. Coingecko.
BingX
BingX to giełda krypto działająca od roku 2017 roku, mająca wg różnych danych od 5 do 10 milionów użytkowników. Podobnie jak LBank, nie ma informacji, by kiedykolwiek została zhakowana. Co nie jest standardem, udostępnia swój dowód rezerw na stronie. Dzienny obrót przekracza miliard dolarów, handlować zaś możemy przeszło 700 monetami. Dochodzą do tego Futures, oferowany jest także copytrading.
Brak KYC narzuca pewne ograniczenia – dzienna wypłata nie może przekroczyć 50 tysięcy dolarów. Ponadto obowiązkowe będzie podanie nie tylko maila, ale i telefonu.
Firma jest zarejestrowana w kilku różnych jurysdykcjach, w tym na Litwie, państwie członkowskim Unii Europejskiej, co nieco podnosi jej wiarygodność. Działa legalnie nawet w USA, choć tam procedury KYC przestrzegane są przez giełdę rygorystycznie. Co ciekawe, jest oficjalnym partnerem Chelsea FC.
Opinie klientów fluktuują od pełnego zachwytu do podejrzeń o scam, trudno więc traktować je wiarygodnie.
W rankingu Coingecko zajmuje miejsce w okolicach 25, a jej ocena bezpieczeństwa to 8/10. Ranking na Trustpilot to 2,4/5.
LATOKEN
LATOKEN to rosnąca giełda kryptowalut, notowana przez Coingecko od roku 2019 r. Chwali się 1,5 miliona użytkowników i średnim obrotem 300 milionów dolarów. Obok handlu Spot oferuje sporo innych usług: launchpad, staking, rynek NFT czy transakcje P2P.
Giełda daje wygodne narzędzia firmom, chcącym wystawić tokeny, co napędza sprzedaż nowych projektów na launchpadzie. Pozwala także na sprzedaż tokenów STO, co wykracza poza standard branżowy. Nie obsługuje natomiast handlu futures, mimo że niektóre źródła twierdzą inaczej.
LATOKEN oferuje 900 tokenów oraz 1200 par walutowych. Łatwo znaleźć tu monety o niskiej kapitalizacji, dopiero wchodzące na rynek. Problemem może być tylko niski, dobowy limit wypłat dla niezweryfikowanych użytkowników: 1000$.
Opinie klientów są sprzeczne. Wielu chwali support za rozwiązywanie problemów, podczas kiedy inni zarzucają firmie nieetyczne działania na szkodę użytkowników.
W rankingu Coingecko zajmuje miejsce w okolicach 25, a jej ocena bezpieczeństwa to 8/10. Ranking na Trustpilot to bardzo dobre 4,7/5.
XT.com
XT.com ma siedzibę w Dubaju, a założona została w roku 2018. Obsługuje prawie 600 monet i daje spore możliwości, niestety opłaty są tu nieco wyższe, niż u konkurencji. Dobowy obrót to prawie 1 miliard dolarów.
Obok transakcji Spot, giełda obsługuje handel Margin, a także Futures. Pozwala na copytrading, ma także własny launchpad oraz pozwala na pasywne zarabianie na krypto. W handlu Futures dźwignia do x125 daje spore możliwości.
Sporym minusem są niekiedy wysokie opłaty za wypłatę. Wycofanie niektórych tokenów może kosztować nawet 50 dolarów, co jest dużą barierą dla drobnych inwestorów.
Bez KYC możemy zdeponować dowolną sumę w krypto, nie jest także ograniczony handel. Górny limit dziennej wypłaty to 50 000 dolarów, bez weryfikacji nie dokonamy także żadnych operacji na walutach fiat.
W rankingu Coingecko zajmuje miejsce w okolicach 25, a jej ocena bezpieczeństwa to 8/10. Ranking na Trustpilot nie jest dostępny z powodu dużej liczby fałszywych komentarzy.
Phemex
Phemex to platforma do handlu krypto i instrumentami pochodnymi na kryptowaluty. Oferuje sporo zaawansowanych funkcji, ma przyjazny interfejs oraz umiarkowane opłaty (Spot 0,1%, Futures 0,03%). Zarejestrowana w Singapurze, działa od roku 2019 i ma ok. 5 milionów użytkowników. Dzienny obrót to ok. 200 milionów dolarów, zaś liczba monet w ofercie dochodzi do 300.
Giełda chwali się swoim ekosystemem Web3 „Phemexia”, oferującym DAO, cyfrową tożsamość i kilka innych funkcji. Pozwala na copytrading, użycie botów oraz wymianę P2P. Ma także własny launchpad.
Do korzystania z giełdy wystarczy rejestracja przez email, KYC potrzebny będzie natomiast do zakupu krypto za fiat.
Giełda deklaruje przechowywanie aktywów w zimnych portfelach, co zmniejsza ryzyko włamania. Posiada również fundusz ubezpieczeniowy, służący pokryciu nadzwyczajnych strat. Jest dopuszczony do użytku w USA na podobnych zasadach jak BingX.
W rankingu Coingecko zajmuje miejsce w okolicach 30, a jej ocena bezpieczeństwa to 8/10. Ranking na Trustpilot to 1,9/5.
Niektóre giełdy z naszej listy są oznaczane przez użytkowników jako zachowujące się nieuczciwie w sprawie KYC. Nie jest on wymagany przy rejestracji i obracaniu niewielkimi kwotami, może jednak niespodziewanie okazać się konieczny, aby wypłacić nasze zasoby.
CoinEx
CoinEx to giełda kryptowalut działająca od 2017 roku i zarejestrowana w HongKongu. Wolumen dzienny 500 milionów $ koresponduje z 1,7 miliona zarejestrowanych użytkowników. W obrocie jest prawie 1000 tokenów i przeszło 1200 par walutowych.
Giełda oferuje handel Spot, Margin i Futures, a także dodatkowe usługi jak własny AMM, pożyczki czy zarabianie pasywne. Użytkownicy mają szansę zgarnąć drobne airdropy, uczestniczyć w różnych konkursach czy uzyskać atrakcyjne rabaty.
Bez KYC obowiązuje nas 24-godzinny limit wypłat w wysokości 10 000 dolarów (1 milion po weryfikacji). Bez niego oczywiście nie skorzystamy także z oferowanej bramki fiat-krypto. Rejestracja jest prosta: wystarczy e-mail.
Giełda opuściła rynek amerykański w wyniku sporu z prokuratorem generalnym stany Nowy York.
W rankingu Coingecko zajmuje miejsce w okolicach 35, a jej ocena bezpieczeństwa to 8/10. Ranking na Trustpilot to 2,8/5.
PrimeXBT
PrimeXBT to parkiet oferujący wiele możliwości. Pozwala na inwestycje w kryptowaluty, indeksy, towary, obsługuje także rynek Forex. Nie ma tu handlu Spot, obsługiwane są za to instrumenty pochodne z bardzo dużą dźwignią (do x1000). Oprócz tego giełda oferuje copytrading, znana jest też z organizowania konkursów dla traderów. Mimo braku parkietu Spot, pozwala na wymianę popularnych krypto, jak BTC, ETH, LTC czy USDT.
Firma jest zarejestrowana na Seszelach i nie podlega regulacjom. Oznacza to, że korzystamy z platformy na własne ryzyko.
Mimo tego giełda jest popularna wśród traderów używających dźwigni, gdyż tak duże jej poziomy są niespotykane na innych parkietach. Obsługuje tylko ok. 50 monet, za to pozwala wygodnie łączyć handel krypto i innymi aktywami.
W rankingu Coingecko (tylko rynek Futures) zajmuje miejsce zaraz za TOP10, nie oceniano bezpieczeństwa. Ranking na Trustpilot to 3,2/5.
Czy giełdy krypto bez KYC są bezpieczne?
Cóż, jest to pytanie za wiele miliardów dolarów.
Zacznijmy od tego, że niebezpieczna jest cała przestrzeń krypto. Najbardziej legalna giełda, zachowująca najwyższe standardy, nie ustrzeże nas przez zainwestowaniem w nową Lunę czy memecoina, który nie spełnił oczekiwań.
To jest jasne, ale czy giełdy z KYC są bezpieczniejsze od tych bez?
Wydaje się, że tak. Choć KYC w żadnym razie nie gwarantuje bezpieczeństwa, jest to jeden więcej argument za tym, że giełda działa zgodnie z przepisami i nie zamierza nas oszukać. Weryfikacja tożsamości pomaga zabezpieczyć konto i jest wskaźnikiem wiarygodności parkietu. Jest jednym z wielu elementów, wspólnie budujących bezpieczeństwo.
Jeśli platforma, nie wymaga żadnych danych, z dużym prawdopodobieństwem działa w jurysdykcji, stawiającej biznesowi krypto minimalne wymagania. Z jednej strony jest to dobre dla tego biznesu, z drugiej praktycznie nie daje ochrony użytkownikom.
Nie oznacza to, że nie powinniśmy korzystać z giełd bez KYC. Okazjonalna wymiana niewielkich sum będzie jak najbardziej OK – pod warunkiem, że nasze środki opuszczą giełdę bezpośrednio po transakcji.
Jestem zdecydowanym wrogiem regulacji i mam alergię na KYC. Tym niemniej, zachowałbym dużą ostrożność podczas korzystania z giełd, które go nie nie wymagają. Co więcej – rozważyłbym zamknięcie konta również na tych, które żądają takiej weryfikacji. Zasada „nie Twoje klucze, nie Twoje krypto” obowiązuje nawet na najbardziej wiarygodnych i renomowanych parkietach.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak kupić kryptowaluty bez weryfikacji?
Jest co najmniej kilka sposobów, które opisywaliśmy w materiale Anonimowy zakup BTC i innych krypto.
Słyszałem, że Gate.io i Bybit nie wymagają weryfikacji, a nie ma ich na liście?
Istotnie, tak kiedyś było. Obecnie obie te platformy przeprowadzają weryfikację klientów.
Czy można zrobić KYC bez dowodu osobistego?
Tak, ale wymagany będzie inny dokument ze zdjęciem, na przykład paszport lub prawo jazdy.
Czy AML i KYC to jest to samo?
Nie do końca. KYC oznacza Know Your Customer i wymusza potwierdzenie tożsamości. AML to Anti Money Laundering i oznaczając wykrywanie oszustw finansowych oraz prania pieniędzy, jest pojęciem szerszym niż KYC.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.