Hashrate (czasami nazywany mocą haszowania) to wskaźnik szybkości, z jaką działa koparka kryptowalut. Szybkość jest kluczem do sukcesu w miningu. Górnik musi bowiem dokonać obliczeń, dodać blok do łańcucha i zebrać nagrody przed innymi. Im więcej przeprowadzi obliczeń w możliwie najkrótszym czasie, tym większe szanse na rozwiązanie danego bloku, a co za tym idzie zdobycie nagrody.
W dzisiejszym artykule dokładnie wyjaśniamy co to jest hashrate bitcoina, jak działa, jak go obliczyć i od czego od zależy. Tak więc zaczynamy!
Co to jest hashrate?
Hashrate odnosi się do tego, jak dużo mocy obliczeniowej jest wykorzystywanej przez sieć (na przykład sieć Bitcoina) do przetwarzania transakcji. Wskaźnik ten może pomóc inwestorom ocenić kondycję i bezpieczeństwo sieci danej kryptowaluty.
Dla inwestorów hashrate jest ważną miarą tego, jak bardzo zdecentralizowana jest sieć Proof of Work danej kryptowaluty. Pozwala też ocenić jak bardzo jest ona odporna na ataki hakerów. Im wyższy jest hashrate, tym trudniej i kosztowniej jest zaatakować sieć. Nagły spadek hashrate’u może doprowadzić do usunięcia kryptowaluty przez giełdy, ze względu na ochronę klientów.
Jak mierzy się hashrate?
Hashrate jest miarą tego, ile obliczeń może być wykonanych w ciągu sekundy i może być mierzony w miliardach, trylionach, kwadrylionach i kwintylionach. Na przykład, hashrate równy 1TH/s oznacza, że w każdej sekundzie można wykonać jeden bilion obliczeń.
- 1 kH/s* (jeden kilo hash) to 1,000 (jeden tysiąc) hashy na sekundę
- 1 MH/s (jeden mega hash) wynosi 1,000,000 (jeden milion) hashy na sekundę
- 1 GH/s (jeden giga hash) wynosi 1,000,000,000 (jeden miliard) hashy na sekundę
- 1 TH/s (jeden tera hash) wynosi 1,000,000,000,000 (jeden bilion) hashy na sekundę
- 1 PH/s (jeden peta hash) wynosi 1,000,000,000,000,000 (jeden kwadrylion) hashy na sekundę
- 1 EH/s (jeden exa hash) wynosi 1 000 000 000 000 000 000 000 000 (jeden kwintylion) haszów na sekundę
- 1 ZH/s (jeden zeta hash) wynosi 1,000,000,000,000,000,000,000 (jeden sekstylion) hashy na sekundę
- 1 YH/s (jeden yotta hash) wynosi 1,000,000,000,000,000,000,000,000 (jeden septillion) hashy na sekundę
Obliczenia te mają związek z wydobyciem. Wydobywanie to proces weryfikacji i dodawania transakcji do sieci blockchain, takiej jak np. przy kopaniu Bitcoina. Ludzie, którzy wydobywają kryptowaluty, często używają specjalistycznego sprzętu, który może wykonać wiele bilionów obliczeń na sekundę. W zamian za weryfikację i dodawanie transakcji, górnicy są wynagradzani kryptowalutami.
Ogólnie rzecz biorąc, im więcej górników uczestniczy w sieci, tym wyższy jest hashrate tej sieci. Dlaczego? Ponieważ więcej osób konkuruje o nagrodę. Im mniej górników, tym hashrate jest niższy.
Co powoduje, że hashrate się zmienia?
Na zmianę hashrate’u może wpłynąć wiele rzeczy. Górnicy mogą wybierać kryptowaluty, które chcą wydobywać. Ponieważ wydobycie wiąże się z kosztami (energia, sprzęt, czas), są oni zachęcani do wydobywania kryptowalut o najwyższym potencjalnym zwrocie z inwestycji.
Wysoki hashrate wskazuje, że konkurencja jest większa. Jednak nagroda za blok nadal może być lukratywna.
Górnicy zazwyczaj decydują, które monety chcą wydobywać, oceniając koszt wydobycia danej monety w porównaniu z nagrodą. Weźmy na przykład Bitcoina. Protokół ten co kilka tygodni automatycznie dostosowuje trudność generowania nowych bitcoinów w oparciu o aktualny hashrate. Kiedy hashrate jest wysoki, trudność wydobycia jest wysoka. Kiedy hashrate spada, trudność spada wraz z nim.
W zależności od tej trudności, górnicy mogą obliczyć, czy opłaca im się wydobywać daną kryptowalutę. Jest to samoregulujący się system.
Co się stanie, jeśli hashrate spadnie?
Niższy hashrate oznacza, że mniejsza moc obliczeniowa jest wymagana do weryfikacji i dodawania transakcji do blockchaina kryptowaluty. Może to sprawić, że cyfrowe aktywo będzie mniej zdecentralizowane, ponieważ do zaatakowania sieci potrzeba mniej górników (patrz atak 51%)
Im mniej zdecentralizowana jest dana kryptowaluta, tym większe ryzyko z nią związane. Jeśli napastnik przejmie kontrolę nad siecią, może ją poważnie zakłócić. Stanowi to ogromne niebezpieczeństwo dla inwestorów i platform kryptowalutowych.
Jeśli hashrate kryptowaluty stale lub gwałtownie spada, giełdy mogą zdecydować się na ograniczenie handlu lub wycofanie tej kryptowaluty z rynku, aby chronić siebie i swoich klientów przed utratą środków.
Co się stanie, jeśli hashrate wzrośnie?
Wyższy hashrate oznacza, że więcej mocy obliczeniowej jest wymagane do weryfikacji i dodawania transakcji do blockchaina kryptowaluty. To czyni tę kryptowalutę bardziej bezpieczną, ponieważ przejęcie kontroli nad siecią wymagałoby większej liczby górników. Oznacza to także większe nakłady energii i czasu.
Kalkulator hashrate’u – jak obliczyć rentowność kopania?
Dla indywidualnych górników, obliczanie hashrate’u może pomóc im przewidzieć ich rentowność kopanie kryptowalut.
Istnieje wiele rodzajów koparek i ciągle pojawiają się nowe. Różne kryptowaluty wydobywa się za pomocą różnych maszyn. Nie wszystkie one mają taki sam hashrate. Wydobycie wymaga bowiem różnej ilości mocy, pamięci i przepustowości.
Poszczególni górnicy mogą obliczyć swój hashrate za pomocą specjalnego kalkulatora. Wprowadzając informacje o swoim sprzęcie górniczym, zużyciu mocy i energii elektrycznej, opłatach za wydobycie i innych istotnych informacjach, kalkulator ten obliczy nasze szacunkowe zarobki.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.