logo

Jak i gdzie kupić akcje Facebooka (Meta)? Poradnik

Akcje Facebooka (obecnie Meta) są przedmiotem zainteresowania wielu inwestorów, głównie z uwagi na zwroty, które w przeszłości oferowała spółka. Jak kupić akcje Facebooka i dlaczego warto to zrobić? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Akcje Facebooka, notowane na giełdach pod nazwą Meta Platforms, kupisz tutaj:

BrokerNazwa instrumentuTypSymbolGiełdaTutaj kupisz
Meta Platforms IncAkcjeFB.USNowy JorkKup na xtb.com
Meta Platforms Inc - class AAkcjeMETA.USNowy Jork
FacebookAkcjeFBNowy JorkKup na eToro.com
Meta Platforms IncAkcjeMETA.USNowy JorkKup na TMS.pl
Meta PlatformsAkcjeFBNowy JorkKup na EXANTE.eu
Meta PlatformsAkcjeFB2AFrankfurt

Jesteś zainteresowany handlem kontraktami CFD na akcje ?

Poniżej znajduje się lista brokerów CFD, u których możesz kupić lub sprzedać kontrakty na akcje :

BrokerNazwa instrumentuTypSymbolGiełdaHandluj
Meta Platforms IncKontrakty CFDFB.USNowy JorkHandluj na xtb.com
Meta Platforms Inc - class AKontrakty CFDMETA.USNowy Jork
Meta Platforms IncKontrakty CFDMETANowy JorkHandluj na eToro.com
Meta Platforms IncKontrakty CFDMETA_CFD.USNowy JorkHandluj na TMS.pl

Aktualny wykres kursu akcji Meta Platforms


Historia Facebooka

W 2004 roku student Harvarda, Mark Zuckerberg i jego trzech kolegów, Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz i Chris Hughes, stworzyli medium służące do komunikacji pomiędzy studentami swojej uczelni. Początkowo strona znajdowała się pod adresem thefacebook.com i szybko zyskała na popularności, przez co po krótkim czasie, stała się dostępna dla studentów z innych kampusów w USA i Kanadzie. Twórcy projektu znaleźli inwestorów, z nazwy zniknęło “the”, a za 200 tys. dolarów została wykupiona domena facebook.com, która w 2006 roku stała się ogólnodostępna. Rozpoczęła się trwająca do dziś era social mediów.

Profil działalności

Niegdyś Facebook, a od 2021 roku META Platforms, to spółka działającą w branży mediów społecznościowych, reklamy i nowych technologii. Należy do wielkiej piątki technologicznych gigantów określanej grupą GAFAM, do której zaliczamy również Google, Amazon, Apple i Microsoft.

Poza samym Facebookiem, do Meta Platforms należą tak rozpoznawalne marki, jak Instagram, Messenger i Whatsapp. Każda z nich znajduje się na liście 10. najczęściej pobieranych aplikacji w historii.

Instagram i Facebook mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o branżę reklamową, pozwalając użytkownikom promować swoje posty, dzięki czemu te docierają do szerszego grona odbiorców. To właśnie budowanie społeczności i dawanie użytkownikom możliwości umacniania relacji online pozostaje jednym z filarów działalności spółki.

Nowa nazwa – „Meta”, nawiązuje do metaverse, czyli wirtualnej przestrzeni 3D, która ma skupiać wokół siebie społeczności i pozwolić na zdalne uczestnictwo w różnych aktywnościach, dzięki innowacjom technologicznym. Plany Zuckerberga dotyczące budowania i rozwijania wirtualnej rzeczywistości są szeroko zakrojone, a pierwszym krokiem w tym kierunku był zakup przez spółkę Meta, firmy Oculus, produkującej gogle VR. W październiku 2023 swoją premierę miała najnowsza wersja tego urządzenia, Meta Quest 3.

Wśród innych ciekawych produktów oferowanych przez Meta, znajdziemy m.in. inteligentne okulary Ray-Ban. Ich funkcjonalność została wzbogacona o możliwości słuchania muzyki, wykonywania połączeń, rejestrowania obrazu i jego transmisji w czasie rzeczywistym.

Nie jest to jednak wszystko, co Meta ma w zanadrzu na najbliższe lata. Ważnym obszarem działalności firmy jest m.in. rozwój platform i narzędzi AI, a także technologii machine learning.

Akcje Facebooka na NASDAQ

Facebook zaliczył swój debiut na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ w maju 2012 roku. Cena emisyjna akcji wynosiła $38.23. Facebook Inc. był także jedną z najwyżej wycenianych spółek w dniu debiutu w całej historii nowojorskiej giełdy.

Obecnie akcje Facebooka można znaleźć pod symbolem META, a kapitalizacja firmy wynosi 763,53 miliarda USD (29/10/23).

Akcje spółki są podzielone na klasy, A i B:

 1. Akcje klasy A, to te, które poprzez brokera może nabyć każdy, służą one do pozyskiwania finansowania od inwestorów.
 2. Z kolei akcje klasy B są przeznaczone tylko dla kluczowych członków spółki, ponieważ poza wartością nominalną, niosą za sobą większą wagę głosu (dokładnie 10:1).

Obecnie inwestorzy instytucjonalni stanowią 62.87% akcjonariatu Meta platforms. Wśród nich top 3 to:

 • The Vanguard Group, Inc (7.75%)
 • Fidelity Management & Research Co (5.28%)
 • BlackRock Fund Advisors (4.63%)

W dalszym ciągu jednak największym akcjonariuszem i najbardziej decyzyjną osobą w spółce Meta jest Mark Zuckerberg. Posiada on ok. 14% akcji Meta, co daje mu przewagę głosu względem pozostałych akcjonariuszy na poziomie ponad 60%.

Kurs Meta na przestrzeni ostatnich lat

Wykres liniowy kursu akcji spółki Meta w latach 2019-2023. Widoczne załamanie z 2022 roku.
Kurs akcji Meta w latach 2019-2023, źródło: Tradingview

Choć już w przeszłości istniały pewne wątpliwości co do jakości i bezpieczeństwa przetwarzania danych przez Facebook, to właśnie afera Cambridge Analytica z 2018 roku zapoczątkowała złą passę. Facebook został oskarżony o naruszenie prywatności i nielegalne wykorzystanie danych głównie w celu manipulacji przedwyborczych w ramach kampanii prezydenckiej w USA. Sprawa odbiła się szerokim echem w światowych mediach, a na Twitterze masowo pojawiły się wpisy namawiające użytkowników Facebooka do usuwania kont. To jednak w 2022 roku wartość akcji osiągnęła rekordowy spadek. Był to wynik nałożenia się na siebie kilku czynników, takich jak m.in.

 • Konkurencyjność platformy TikTok
 • Nowe zasady prywatności iOS na urządzeniach Apple, które utrudniły proces personalizacji reklam
 • Wprowadzenie przez UE niekorzystnych dla Facebooka regulacji prawnych, dotyczących przetwarzania danych
 • Podniesienie poziomu stóp procentowych w USA

Analiza spółki – na czym zarabia Meta?

Wyniki finansowe za 3 ostatnie kwartały są pozytywne i każdy z nich przerósł prognozy.

Zestawienie oczekiwanych i uzyskanych przychodów spółki Meta za trzy kwartały 2023 roku.
Podsumowanie wyników finansowych Meta kw. I-III 2023

Przychód w III kwartale 2023 roku wyniósł 34,1 mld USD, o 23,3% więcej niż w roku 2022. Od stycznia 2023 kurs akcji wzrósł o 140%.

Graficzne przedstawienie wyników finansowych Meta za trzeci kwartał 2023. Źódła przychodów i koszty ich uzyskania.
Wizualizacja wyników finansowych Meta za III kw. 2023, źródło: Twitter

Jak widać na podsumowaniu III kwartału, główne źródło przychodów spółki Meta to aplikacje, konkretnie pojawiające się na nich, reklamy (98,5%).

Inne ważne informacje:

 • Liczba wyświetlanych reklam (+31%)
 • Średnia cena za reklamę (-6%)
 • Czas spędzony przez użytkowników na Facebooku (+7%)
 • Czas spędzony przez użytkowników na Instagramie (+6%)
 • Zmniejszenie kosztów poprzez redukcję zatrudnienia o 7%

Słabym punktem wyników finansowych są wyższe niż prognozowane, straty operacyjne z tytułu Reality Labs, na poziomie 3,7 mld USD. Spółka zapowiada dalsze inwestycje w VR oraz AI w roku 2024. Z pełnym zestawieniem przychodów i wydatków można zapoznać się tutaj.

Prognozy finansowe

Jak widać powyżej, media społecznościowe w przypadku Mety mają się bardzo dobrze. To Reality Labs jest obszarem, który generuje straty i wzbudza mieszane uczucia u inwestorów. Spółka jednak oficjalnie zapowiada przeznaczanie dużych środków na rozwój tego segmentu swojej działalności, wydaje się, że słusznie, ponieważ VR i AI mają duży potencjał rozwoju w perspektywie najbliższych 10 lat. Potężne odbicie, które zaliczyła Meta od 2022 roku, jest bardzo optymistyczne, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że utrzymanie tak dynamicznego tempa wzrostu jest trudne do osiągnięcia.

Eksperci z Wall Street prognozują, że przychód spółki Meta za IV kwartał może kształtować się na poziomie 38,7 mld USD. Sama Meta spodziewa się wyników w przedziale 36,5-40 mld USD.

Dywidendy

Ważną informacją dla potencjalnych zainteresowanych zakupem akcji spółki Meta, jest to, że obecnie nie wypłaca ona dywidendy. Meta jednak wynagradza swoim akcjonariuszom brak dywidendy, skupem akcji własnych (tzw. buyback).

Jak kupić akcje Meta?

Spółka nie jest notowana na polskiej giełdzie, co zwłaszcza pośród początkujących budzi wiele wątpliwości. Dostęp do giełd zagranicznych daje jednak wiele polskich domów maklerskich. Pośród nich jest Dom Maklerski X-Trade Brokers, który oferuje handel na akcjach, a także wielu innych instrumentach finansowych.

Aby zakupić akcje na XTB, wystarczy kilka prostych kroków.

 1. Otwórz rachunek inwestycyjny
  • Wejdź na stronę główną XTB
  • Wybierz znajdującą się w prawym górnym rogu opcję [Otwórz konto]
  • Wprowadź adres e-mail i utwórz hasło
  • Uzupełnij formularz online
  • Zweryfikuj swoją tożsamość 
 2. Wpłać pierwszy depozyt
 3. Wyszukaj akcje Meta Platforms
 4. Otwórz pozycję

Szczegółowy opis zakupu akcji na XTB, znajdziesz w naszym poradniku.

Warto wspomnieć, że rachunek inwestycyjny można założyć też w wielu bankach. Dostęp do rynków zagranicznych daje m.in. mBank. Aktywując usługę e-maklera, klienci banku mogą inwestować na giełdach w Londynie (London Stock Exchange), Frankfurcie (Deutsche Borse) i w Nowym Jorku (NYSE i NASDAQ).

Czy warto kupić akcje Meta?

Wady:

 • Główne źródło dochodu pochodzące z reklam: Przychody są ściśle związane z zapotrzebowaniem na reklamę, zmniejszenie tego zapotrzebowania odbije się bezpośrednio na zyskach. Obecnie Meta nie posiada drugiego tak dużego źródła przychodu, który mógłby zbilansować potencjalne straty
 • Ryzyko regulacyjne: Zmiany w prawie dotyczące prywatności i przetrwania danych mogą potencjalnie negatywnie wpłynąć na zyski spółki
 • Konkurencyjne środowisko: Środowisko technologiczne jest bardzo dynamiczne i wysoko konkurencyjne, co sprawia, że utrzymanie pozycji może być trudne

Zalety:

 • Innowacyjne projekty: Nie da się odmówić spółce Meta wizjonerskiego podejścia i inwestowania w innowacje. Taka strategia ma szansę przynieść spółce spore zyski w perspektywie kilku lat
 • Dominująca pozycja w świecie mediów społecznościowych: Zarządzanie takimi markami jak Facebook, Instagram i Whatsapp i rosnąca liczba użytkowników tych platform daje potencjał na wzrost zysków w kolejnych kwartałach
 • Dotychczasowa historia działalności: Spółka w przeszłości pokazała, że potrafi rozwijać się dynamicznie i wychodzić z trudnych sytuacji wizerunkowych i finansowych, co jest dobrą prognozą na przyszłość
 • Dobre wyniki finansowe za ostatnie kwartały: Sukcesywny wzrost i prezentowane wyniki obrazują korzystną sytuację budżetową

Alternatywne metody inwestowania w spółkę Meta

W spółkę można zainwestować na kilka sposobów. Oprócz akcji mamy do dyspozycji kontrakty CFD.

Kontraktami CFD na akcje Meta można handlować u brokerów CFD i brokerów forex. Instrumenty są dostępne w ofercie XTB. Minimalna wartość transakcji to 50 USD, a dostępna dźwignia to 1:5.

Dywersyfikacja portfela

Dywersyfikacja jest kluczowym elementem zarządzania ryzykiem, którego celem jest minimalizacja ryzyka straty kapitału. Rozproszenie inwestycji w różne klasy aktywów pozwala zrównoważyć ogólną stopę zwrotu portfela. W tym kontekście akcje spółki Meta należącej do grupy największych i najbardziej stabilnych spółek technologicznych, wydają się ciekawą propozycją.

Jednak decyzja o ich zakupie, tak jak każda inna inwestycja, powinna być podjęta na podstawie własnych możliwości, oczekiwań poziomu zwrotu, a także tolerancji na ryzyko. W razie wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą inwestycyjnym.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 7 Średnia: 4.4]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB