Każdy, kto inwestuje na rynku kapitałowym zetknął się z indeksami giełdowymi. Najpopularniejsze z nich (S&P 500, DAX 30, Dow Jones Industrial Average 30) są znane również osobom, które tylko trochę interesują się zagadnieniami finansowymi. W dzisiejszym artykule przybliżymy czym są indeksy giełdowe oraz w jaki sposób można w nie inwestować? Inwestowanie w indeksy giełdowe może być ciekawym pomysłem inwestycyjnych.
Czym jest indeks giełdowy?
Najprościej rzecz ujmując indeks giełdowy to wskaźnik, który agreguje zachowanie się kursów akcji spółek wchodzących w skład danego indeksu. Jest więc to swoista średnia, która pozwala na ocenienie jak zachowuje się rynek. Indeksy są pomocne nie tylko inwestującym indywidualnie. Wielu profesjonalistów używa indeksów giełdowych jako swoich benchmarków. Benchmark to niejako punkt odniesienia do wyników funduszy inwestycyjnych. Pozwala sprawdzić, czy polityka inwestycyjna funduszu jest optymalna, czy należy doprowadzić do jej korekty.
Indeksy giełdowe są opracowywane przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się odpowiednim doborem spółek do indeksu oraz opracowywaniem mechanizmów zmian składu komponentów indeksów. Do największych firm zajmujących się tworzeniem indeksów można zaliczyć: MSCI Inc., S&P Dow Jones Indices (spółka zależna S&P Global) oraz FTSE Russell (spółka zależna London Stock Exchange). Jest to tak zwana “wielka trójka” rynku dostawców indeksów. Oczywiście są również mniejsze podmioty, które dostarczają wyspecjalizowane indeksy. Warto również wspomnieć o giełdach, które również tworzą swoje indeksy. Przykładem może być Warszawski Indeks Giełdowy (WIG), który został stworzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
Tworzenie indeksu giełdowego
Istnieje szereg warunków jakie muszą spełniać spółki, które wchodzą w skład określonego indeksu. Kryteria są oficjalnie publikowane, aby zapewnić transparentność metody włączenia i wyłączenia spółki z indeksu. Taka praktyka ma zapobiec pojawieniu się podejrzeń o “stronniczość” dostawców indeksów w wyborze spółek w indeksie. Spółki nie mogą “kupić” sobie miejsca w indeksie. Muszą na nie zapracować. W zależności od rodzaju indeksu istnieją różne kryteria kwalifikacyjne. Można tutaj wymienić takie jak:
- “narodowość spółki”,
- forma prawna spółki,
- papiery wartościowe notowane na giełdzie (np. niektóre giełdy wykluczają z indeksu spółki notowane poprzez ADR-y),
- zyskowność,
- wielkość akcji w wolnym obrocie,
- kapitalizacja spółki,
- płynność danej spółki.
Warto również wspomnieć, że spółki wchodzące w skład indeksu nie są do niego “przyspawane”. Tworzący indeks dokonuje okresowych korekt w składzie portfela. W zależności od indeksu, korekty w indeksie mogą być dokonywane raz na kwartał, raz na półrocze lub raz do roku.
Kolejną ważną informacją jest także w jaki sposób wyliczany jest indeks. Istnieją dwa podstawowe sposoby wyliczania indeksów. Są to: metoda indeksów ważonych kapitalizacją oraz indeksów ważonych ceną. Znacznie bardziej popularne są indeksy ważone kapitalizacją. Oznacza to, że udziały spółek w indeksie są oparte o rynkową kapitalizację spółek. Czasami jednak twórca indeksu dokonuje korekty wag. Ma to związek np. ze zbyt dużą wagą jednej spółki w indeksie. W takiej sytuacji twórca indeksu ustala maksymalną wagę jednej spółki w indeksie. Inną korektą jest stosowanie kapitalizacji ważonej akcjami w wolnym obrocie (free float adjusted). Ten rodzaj korekty stosowany jest np. w indeksie S&P 500.
Najpopularniejsze indeksy na świecie
Istnieje wiele indeksów giełdowych, które są “flagowcami” danych giełd jak i takie, które grupują spółki z poszczególnych branż. Warto wymienić najpopularniejsze indeksy.
Ameryka i Europa
S&P 500 – najbardziej znany indeks giełdowy na świecie. Grupuje 500 największych i najpłynniejszych spółek notowanych na New York Stock Exchange. Indeks jest uważany, za “barometr” kondycji amerykańskiego rynku akcji.
Nasdaq 100 – grupuje 100 największych i najpłynniejszych spółek, które są notowane na Nasdaq (mogą być jednocześnie notowane na Nasdaq i np. NYSE). Nasdaq 100 to indeks, który wskazuje na kondycję amerykańskiego rynku spółek technologicznych.
FTSE 100 – najpopularniejszy indeks z Wielkiej Brytanii, który grupuje 100 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na London Stock Exchange. Jest to także jeden z najbardziej znanych europejskich indeksów.
DAX 30 – jest to największy indeks naszego zachodniego sąsiada. Jest to jeden z najpopularniejszych mierników kondycji europejskiego rynku akcji. Indeks wlicza i reinwestuje dywidendy (jest to indeks typu Total Return). Komponentami indeksu są m.in takie spółki jak Allianz, Siemens czy Deutsche Boerse.
Euro Stoxx 50 – jest to indeks, który grupuje 50 największych i najpłynniejszych europejskich spółek. Kontrakty terminowe i opcje na ten indeks są jednymi z najbardziej popularnych na niemieckiej platformie obrotu Eurex. Wśród komponentów indeksu można wymienić m.in : Adidas czy Adyen.
Indeksy azjatyckie
Nikkei 225 – jest to najbardziej znany japoński indeks giełdowy. Jest to główny benchmark dla inwestujących w japońskie spółki. Wśród komponentów indeksu można wymienić: Rakuten, Softbank, Sony czy koncern Toyota.
Hang Seng – jest to najbardziej znany indeks z rynku chińskiego. Jest to indeks grupujący największe i najpłynniejsze spółki z giełdy w Hong Kongu. Wśród komponentów indeksu można wymienić Tencent, ubezpieczyciel Ping An czy HSBC Holding.
KOSPI 200 – kontrakty terminowe i opcje na ten indeks należą do jednych z najpłynniejszych na świecie. Wspomniany indeks grupuje największe i najpłynniejsze spółki z rynku koreańskiego. Najbardziej znane komponenty tego indeksu to Samsung czy LG.
Oczywiście poza najbardziej znanymi indeksami giełdowymi jest wiele regionalnych indeksów, wśród których można wymienić francuski CAC40, polski WIG20, rosyjski RTS czy indyjski Nifty 50.
Inwestowanie w indeksy za pomocą kontraktów terminowych
Jest to jedna z najtańszych form inwestowania w indeksy giełdowe. Wynika to ze stosunkowo niskich opłat za otwarcie i zamknięcie pozycji na kontraktach terminowych na indeksy giełdowe. Najpłynniejsze kontrakty terminowe (m.in na S&P 500) mają bardzo wąskie spready między ceną zakupu i sprzedaży, co również ogranicza “efektywny koszt” zajęcia pozycji.
W przypadku mniej płynnych kontraktów (np. na indeks MWIG40) sporym kosztem jest spread pomiędzy ceną kupna i sprzedaży, co znacznie zwiększa koszt zajęcia pozycji. Zaletą jest możliwość skorzystania z dźwigni finansowej.
Inwestowanie za pomocą opcji
Jest to rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Dzięki opcjom inwestor może stworzyć strategię dopasowaną do sytuacji rynkowej. Dzięki opcjom inwestor ma szansę zbudować strategię, która zarabia na: większej zmienności (stelaż), na wzrostach cen (long call), na spadkach (long put), na mniejszej zmienności (krótki stelaż, motyl, kondor). Podobnie jak w przypadku kontraktów terminowych, handel opcjami daje możliwość skorzystania z dźwigni finansowej.
Inwestowanie za pomocą ETF-ów
Jest to jeden z najprostszych sposobów inwestowania w indeksy giełdowe. Inwestor kupuje jednostki ETF-u, który daje ekspozycję na dany indeks giełdowy. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor nie musi pamiętać o rolowaniu kontraktów czy narażaniu się na ryzyko utraty kwoty większej niż się zainwestowało (kontrakt terminowy lub wystawienie opcji). Jednocześnie początkowa inwestycja może być naprawdę niewielka. Przykładem ETF-u z ekspozycją na indeks giełdowy jest np. SPDR S&P 500 ETF czy BETA W20TR ETF. W przypadku inwestowania za pomocą ETF-ów konieczne jest sprawdzenie w jaki sposób ETF replikuje indeks. Można wyróżnić replikację fizyczną lub syntetyczną (np. przy użyciu swapów).
Najlepsze ETFy na rynku kupisz tutaj:
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Oferta inwestycyjna - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 15%
5. Platforma transakcyjna - waga 10%
6. Oferta edukacyjna - waga 10%
7. Obsługa klienta - waga 10%
8. Obsługa PLN - waga 5%
9. Zgodność z regulacjami - waga 5%
10. Opinie klientów - waga 10%
0% prowizji za handel akcjami oraz ETF (do 100 000 EUR miesięcznego obrotu)
Inwestycje ułamkowe – inwestuj małe kwoty już od 10 PLN
Oprocentowanie wolnych środków
Brak minimalnego depozytu
eWallet – karta wielowalutowa
Bezpłatny dostęp do notowań online
Akcje z 16 rynków giełdowych (m.in. polskie akcje z GPW, New Connect)
Polski support 24/5 oraz PIT-8C
Bardzo dobre opinie klientów
Nowość! Odbierz kurs dla początkujących inwestorów z kodem GIELDOMANIA
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 10%

1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Oferta inwestycyjna - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 15%
5. Platforma transakcyjna - waga 10%
6. Oferta edukacyjna - waga 10%
7. Obsługa klienta - waga 10%
8. Obsługa PLN - waga 5%
9. Zgodność z regulacjami - waga 5%
10. Opinie klientów - waga 10%
Założenie konta trwa tylko 10 minut
Dostęp do ponad 1 miliona instrumentów na globalnych rynkach
Broker notowany na NASDAQ
Brak minimalnej wpłaty
Dostęp do 15 głównych giełd w Ameryce, Europie i Azji
Ponad 1 500 funduszy ETF
Inwestowanie w obligacje rządowe i korporacyjne od 1 000 USD
Darmowe pomysły inwestycyjne
Promocja! Zdobądź do 20 akcji za darmo dzięki kodom promocyjnym WELCOME
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 10%
1. Popularność - waga 5%
2. Bezpieczeństwo - waga 15%
3. Oferta inwestycyjna - waga 15%
4. Opłaty i prowizje - waga 15%
5. Platforma transakcyjna - waga 10%
6. Oferta edukacyjna - waga 10%
7. Obsługa klienta - waga 10%
8. Obsługa PLN - waga 5%
9. Zgodność z regulacjami - waga 5%
10. Opinie klientów - waga 10%
0% prowizji od handlu akcjami
Bezpłatny dostęp do notowań online
Ponad 6000 akcji z 20 rynków
Dostęp do wielu giełd z jednego konta
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 15%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 5%
Waga oceny cząstkowej - 10%
Inwestowanie za pomocą funduszy inwestycyjnych i indeksowych
Inwestycja w indeksy giełdowe jest także możliwe za pomocą funduszy inwestycyjnych. Inwestor może nabyć jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego dającego inwestorom ekspozycję na określony indeks giełdowy. Wadą takiego rozwiązania są spore opłaty manipulacyjne oraz za zarządzanie. Tańszym rozwiązaniem są fundusze indeksowe, których opłaty za zarządzanie są znacznie niższe.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR). Może mieć zastosowanie 0,5% koszt przewalutowania. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.