logo

Czym jest i jak działa projekt Anchor Protocol (ANC)?

xtb - zlatan ibrahimović

Anchor Protocol jest jak nastolatek, którego matka właśnie miała wypadek i w stanie krytycznym leży na OIOMie. Jeszcze wczoraj życie było takie piękne… ale to już przeszłość. Czy da radę odnaleźć się w nowej sytuacji?

Logo kryptowaluty Anchor Protocol

Kurs Anchor Protocol
(ANC/PLN)

0,0060 USD

(0,024 PLN)

Zmiana ceny (24h)

-18,77% (-0,0056 PLN)

Ranking

3050

1h

1,05%

24h

-18,77%

7d

-31,64%

14d

-34,23%

30d

-37,84%

200d

-27,52%

1y

-48,41%

Kapitalizacja

2 094 243 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-18,79%

Max cena (24h)

0,0074 USD

Min cena (24h)

0,0053 USD

Wolumen (24h)

102 494 USD

Historyczne maksimum

8,23 USD (2021-03, -99,93%)

Ilość w obrocie

350 389 360 ANC

Ilość maksymalna

1 000 000 000 ANC

Ostatnia aktualizacja 2025-01-28 23:39

Wykres kryptowaluty Anchor Protocol


Terra (LUNA) – miłe złego początki

Anchor Protocol small logo

Tekst o Anchor Protocol musi zacząć się od opisu blockchaina Terra (LUNA). Został on stworzony przez koreańską firmę Terraform Labs, kojarzoną z osobą zdolnego, ale mającego skłonność do megalomanii Do Kwona. Jego ambicją było przekształcenie blockchaina Terra w globalną sieć płatności.

Projekt oparty był na dwóch monetach – algorytmicznym stablecoinie TerraUSD (UST) oraz wspierającym go tokenie zarządzania LUNA. Spalając LUNA użytkownicy tworzyli UST i odwrotnie.

Sukces ekosystemu Terra zależał od masowej adopcji, która dzięki intensywnym zabiegom Terraform Labs szybko się zwiększała. Kapitalizacja ekosystemu LUNA rosła oszałamiająco – od 300 milionów dolarów w styczniu 2021 r., do 30 miliardów rok później. Duży udział miał w tym Anchor Protocol, oferujący posiadaczom UST prawie 20% zwrotu rocznie.

Upadek imperium LUNA

Niestety, paraboliczny wzrost wyceny projektu Terra, podobny był do przyrostu mięśni osiłka na anabolikach – zbyt duży i zbyt szybki. Do narastania kłopotów przyczyniał się także sam Do Kwon, którego arogancja nie zyskiwała projektowi przyjaciół.

Na temat przyczyn upadku imperium LUNA krąży kilka teorii. Pewne jest, że nagła, skoordynowana wyprzedaż UST spowodowała utratę zaufania części inwestorów. Natychmiast zamienili oni posiadane UST na świeżo wygenerowane LUNA, które równie błyskawicznie sprzedali na rynku. Spadający kurs LUNA i dziwne ruchy na UST podkopały zaufanie kolejnych inwestorów i tokeny wpadły w spiralę śmierci. Luna Foundation Guard sprzedała całe posiadane rezerwy, aby ratować kurs, jednak nic nie dało się już zrobić. Większość inwestorów straciła 99% majątku, zostając z bezwartościowymi tokenami. Ekosystem Terra LUNA zawalił się.

Anchor Protocol przypomina pilota, którego samolot rozbił się na środku Sahary. Jeszcze żyje, ale logika wskazuje, że nie potrwa to długo. Zanim jednak sprawdzimy jego rokowania, cofnijmy się nieco w czasie.

Co to jest Anchor Protocol?

Anchor Protocol (ANC) to platforma DeFi, która oferowała atrakcyjne odsetki w zamian za zablokowanie stablecoina UST. Protokół był jednym z największych magnesów, ściągających użytkowników do ekosystemu Terra, oferując nieosiągalne gdzie indziej 20% zysku na stablecoinie.

Jak większość protokołów DeFi, łączył on poszukujących pożyczki z posiadaczami kapitału. Użytkownik chcący uzyskać pożyczkę używał swoich aktywów (bLUNA lub bETH) jako zabezpieczenia, deponując ich więcej niż żądana pożyczka i w zamian otrzymując UST.

Systemowy problem Anchor Protocol polegał na oferowaniu deponentom UST zbyt wysokiego oprocentowania. Przyciągało to mnóstwo kapitału i nowych użytkowników, powodowało jednak niestabilność systemu. Płacone przez pożyczkobiorców oprocentowanie, nawet powiększone o zyski ze stakingu powierzonych ETH i LUNA, nie wystarczały. Rozwiązaniem awaryjnym było wsparcie w kwocie prawie pół miliarda dolarów, zapewnione przez Terraform Labs, co chwilowo poprawiło sytuację.

Protokół nie był zbilansowany, a zatem podatny na wstrząsy, zaś jego rola w ekosystemie LUNA była ogromna. W pewnym momencie 70% całej podaży UST zostało zdeponowanych na tej platformie.

Kłopoty Anchor Protocol

Już na początku 2022 r. w społeczności Anchor Protocol pojawiły się negatywne nastroje, spowodowane kłopotami z płynnością. 7 maja nastąpił atak na LUNA i sztorm doskonały. Zachwianie UST spowodowało pierwszą ucieczkę kapitału, z Anchora błyskawicznie wycofano 2 miliardy dolarów – dla porównania mniej więcej tyle warty jest cały Mbank czy CD Projekt. Potem było tylko gorzej.

W ciągu tygodnia ilość aktywów w protokole (TVL) spadła o ponad 98%, z 16,7 miliarda dolarów (6 maja) do 300 milionów. Po miesiącu zaś TVL projektu spadł do symbolicznego poziomu 5 milionów dolarów.

W tej sytuacji sami użytkownicy zdecydowali się na ograniczenie funkcjonalności protokołu. Zatwierdzona został propozycja, zawieszająca możliwość zaciągania pożyczek oraz ograniczająca możliwość wypłaty środków.

Brakowało tylko wezwania „Sztandar wyprowadzić”.

Wegetacja czy życie po życiu?

Kiedy minął pierwszy szok, Terraform Labs postanowiło ratować, co się da. Uruchomiono nową sieć i token w miejsce niesławnej LUNY, którą przemianowano na Lunę Classic (LUNC). Usilnie zachęcano wszystkie projekty, programistów i użytkowników Terra do migracji na nowy łańcuch. Wszystkich… ale nie Anchor Protocol.

Powód jest prosty. Nowe wcielenie LUNA nie przewiduje użycia stablecoina, zresztą – kto uwierzyłby, że teraz będzie on stabilny? Tymczasem to pobudzanie popytu na UST było głównym powodem istnienia Anchor Protocol. Teraz powód ten zniknął, a to co pozostało ze starego blockchaina, jest tylko smutną ruiną z niewielką liczbą użytkowników.

Wrzesień 2022 r. jest wprawdzie dla Luny Classic łaskawy, nie wydaje się jednak by chwilowo obserwowany rajd miał poważne podstawy.

Kryptowaluta Anchor Protocol (ANC)

ANC jest natywnym tokenem Anchor, opartym na sieci Terra. W cyrkulacji jest obecnie 350 milionów z całkowitej podaży 1 miliarda tokenów. Przed wspomnianą już poprawką, ograniczającą funkcjonowanie platformy, spełniał on następujące role:

  • opłaty za korzystanie z protokołu: wykorzystywane były do zakupu ANC, dystrybuowanych wśród stakujących token,
  • wydobywanie płynności: ANC można było zdobyć, wspierając pulę płynności ANC-UST,
  • zachęty do zaciągania pożyczek: ANC był rozdzielany między pożyczających UST,
  • zarządzanie: token wciąż jeszcze pozwala na udział w zarządzaniu protokołem.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Anchor Protocol?

Anchor Protocol jest rzadkim przypadkiem tokena, który jest listowany na zmniejszającej się liczbie rynków. Po zawieszeniu notowań przez FTX, najważniejszym jego rynkiem pozostaje Binance. Dalsze miejsca zajmują AAX, Kucoin, OKX, Gate.io czy Huobi. Pary walutowe zdominowane są przez USDT, z niewielkim udziałem BUSD i BTC.

Domyślnym portfelem tokena jest Terra Station Wallet.

Anchor Protocol – opinie, fakty, ciekawostki

Koreańskie Ministerstwo Finansów zgłosiło wniosek o unieważnienie paszportu szefa projektu Terra, Do Kwona i kilku jego współpracowników. Ma to związek z dochodzeniem po upadku projektu.

Twitter Anchor Protocol pozostaje martwy. Ostatnim komunikatem był ten o ograniczeniu funkcjonalności platformy z 8 czerwca 2022.

Jak doniosła koreańska telewizja JTBC, początkowa stopa zwrotu proponowana przez twórców protokołu wynosiła skromne 3,6%. Do Kwon osobiście zmienił je na 20%.

Czy Anchor Protocol może się odrodzić? Nie ma rzeczy niemożliwych, jednak wydaje się to bardzo mało prawdopodobne. Po utracie wiarygodności i zawieszeniu funkcjonalności tokeny ANC są atrakcyjne raczej dla spekulantów, a nie inwestorów bazujących na fundamentach.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2025
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%