Denerwują cię dziesiątki reklam na każdej stronie. Google i Facebooka traktujesz jako zło konieczne. Martwisz się profilowaniem i kradzieżą danych. Uśmiechnij się! Mamy wreszcie bat na reklamowych spamerów. A nawet BAT – Basic Attention Token.
Kurs Basic Attention
(BAT/PLN)
0,80 PLN
(0,21 USD)
Zmiana ceny (24h)
-2,62% (-0,021 PLN)
Ranking
261
1h
-0,10%
24h
-2,62%
7d
9,36%
14d
21,89%
30d
17,95%
200d
-17,10%
1y
-5,69%
Kapitalizacja
307 017 060 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-2,35%
Max cena (24h)
0,22 USD
Min cena (24h)
0,20 USD
Wolumen (24h)
41 756 563 USD
Historyczne maksimum
1,90 USD (2021-11, -89,20%)
Ilość w obrocie
1 495 658 357 BAT
Ilość maksymalna
1 500 000 000 BAT
Za 100 PLN kupisz 125,23 BAT
Strona projektu: basicattentiontoken.org
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:21
Wykres kryptowaluty Basic Attention
Basic Attention Token (BAT) – co to jest?
Ściśle rzecz ujmując, BAT to kryptowaluta, stworzona przez firmę Brendana Eicha, współzałożyciela Mozilli i twórcę języka JavaScript. Patrząc szerzej, Basic Attention Token to ekosystem, zawierający także m.in. przeglądarkę Brave, który ma służyć lepszemu i mniej inwazyjnemu publikowaniu reklam w Internecie.
BAT wszedł na scenę spektakularnie. ICO tokena, przeprowadzone w maju 2017 r. pozwoliło zebrać 35 milionów dolarów na jego rozwój. Na zebranie tej kwoty wystarczyło mniej więcej 30 sekund! Świadczy to z jednej strony o zaufaniu do Brendana Eicha i jego kompetencji, z drugiej – o silnym popycie na produkt, który obiecał stworzyć.
Basic Attention Token ma być bowiem rewolucyjnym systemem płatności, zmieniającym świat reklamy internetowej. Oddającym decyzję o jej oglądaniu użytkownikowi, dającym zyski twórcom treści i wysoką skuteczność reklamodawcom.
BAT na Big Tech
Choć hasłem przewodnim Google było kiedyś „don’t be evil”, zniknęło ono już nawet z oficjalnych dokumentów. Takie firmy jak Google, Amazon czy Facebook stały się Lewiatanem, potworną potęgą, której nic nie może się oprzeć. Wspólnie kontrolują one około 2/3 rynku reklamy internetowej. Mogą wypromować lub zniszczyć prawie każdy biznes.
A jeśli tak, to korporacje narzucają swoje własne zasady. Skoro nie możesz się bez nich obejść, inkasują nawet 70% wartości każdego kontraktu na reklamę w Internecie. Reklamodawcy, twórcy treści, odbiorcy – ich interesy są istotne tylko wtedy, kiedy powiększają zyski Big Tech. A to zaczyna budzić coraz większy opór pokrzywdzonych.
Tę niszę rynkową zauważyli twórcy BAT. Swoim mottem uczynili wyrwanie władzy nad rynkiem z rąk wielkich korporacji. Oczywiście, nie bez własnej korzyści ;). Dają oni jednak solidne przesłanki, by traktować misję Basic Attention Token poważnie. Podeszli do tematu z kilku stron jednocześnie i użyli blockchaina, by lepiej spełnić ludzkie pragnienie prywatności.
A najważniejszym elementem proponowanego systemu jest nowa przeglądarka o nazwie Brave.
Brave – nowy Król Lew?
Znakiem firmowym Brave jest wizerunek lwa. Świetnie obrazuje to walkę o terytorium, którą nowa przeglądarka będzie musiała stoczyć z Chrome, Edge czy Firefoxem. Jakie ma atuty?
- Pierwsze i najważniejsze – prywatność w Brave jest wbudowana. Dopóki nie wyłączysz tej opcji, wszystkie reklamy czy skrypty śledzące są blokowane domyślnie.
- Użycie Brave oszczędza twój czas, transfer czy baterię laptopa. Wg badań nawet 80% danych wczytywanych podczas pobierania strony ma związek z reklamami na niej, a nie z treścią. Rezygnacja z ich pobierania to czysty zysk.
- Przeglądarka szanuje twoja prywatność. Nie wysyła do sieci danych mogących cię zidentyfikować, jak na przykład numer IP.
- Jeśli już zdecydujesz się oglądać reklamy, zarabiasz tokeny BAT. Nie są to może kolosalne pieniądze, jednak kilka dolarów na miesiąc, zarobione zupełnie bez wysiłku, nie brzmi najgorzej.
- Program ma też kilka nowych, ciekawych funkcji. Jeśli napotka błąd 404 – wyświetli na ekranie archiwalną kopię żądanej strony z Way Back Machine. Jeśli będziesz chciał dać napiwek twórcy treści – możesz to zrobić jednym kliknięciem.
- Brave integruje portfel krypto bezpośrednio w przeglądarce. Dzięki temu możemy kupić lub sprzedać krypto w kilka chwil, nie opuszczając jej.
Zastosowanie Basic Attention Token
Celem BAT jest uczciwa dystrybucja pieniędzy między reklamodawcami, twórcami treści i ich odbiorcami.
Token opiera się na nietypowej koncepcji: monetyzacji uwagi użytkownika. Wydawcy (twórcy treści) zauważyli bowiem z czasem, że ich przychody z reklam mocno spadły. Platformy takie jak Google i Facebook przechwytują dziś znaczną część tych przychodów oraz obniżają cenę dostępu do informacji. Dodatkowo, boty są w stanie wyłudzać pieniądze skierowane na reklamę, symulując zachowania użytkownika. Zerwana została łączność między reklamodawcą, wydawcą, a docelowym odbiorcą.
Basic Attention Token chce być paliwem, które nasmaruje te już nieco zardzewiałe tryby. Wydawcy treści cyfrowych są nagradzani za przyciągnięcie uwagi użytkownika tokenami BAT. Mogą one pochodzić od reklamodawcy lub od samych użytkowników. Jednocześnie zlecający reklamy uzyskują lepszy zwrot z inwestycji. Użytkownicy przeglądarki Brave, udzielający zgody na oglądanie reklam, są również nagradzani kryptowalutą BAT za udział w projekcie.
Basic Attention Token ma także rozwiązać problemy, związane z przechodzeniem z komputerów stacjonarnych na urządzenia mobilne. Badania zespołu BAT wykazały, że w 2018 r. niewłaściwie przygotowane reklamy kosztowały użytkowników mobilnych do 23 dolarów miesięcznie w postaci opłaty za dane oraz zużywały 21% baterii telefonu komórkowego.
Co dalej z rozwojem BAT?
Wydawałoby się, że Basic Attention Token ma świetlaną przyszłość. Dobrze zdefiniował lukę rynkową, ma kompetentny team, liczba użytkowników aplikacji Brave systematycznie rośnie. Ma wśród swoich klientów poważne firmy, takie jak Washington Post, Guardian, Vimeo czy Dow Jones. Użytkownicy go kochają. GitHub aktualizowany jest regularnie. Czy to oznacza, że jest skazany na sukces? Niestety, nie tak prędko.
Mimo rosnącej popularności, jak dotąd nie mieści się nawet w pierwszej piątce przeglądarek, nie mówią już o podważeniu pozycji Chrome z udziałem w rynku przeszło 60%. Jest to tym większy problem, że BAT działa ewidentnie wbrew interesom Google. Nie trzeba dużej fantazji, by wyobrazić sobie jakiś nowy projekt tego giganta, mający na celu zatopienie BAT. Nawet jeśli wymagałoby to wydania milionów i utraty części zysków.
Mimo powszechnego entuzjazmu, niektórzy twórcy treści, zarejestrowani w systemie BAT, pozostają sceptyczni. Skarżą się oni, że napiwki od czytelników oraz opłaty za nieliczne wyświetlane reklamy nie równoważą im kosztów rezygnacji z reklam oferowanych przez Google. A na koniec dnia o sukcesie lub porażce decyduje zawsze rachunek ekonomiczny.
Zdając sobie z tego sprawę, szefostwo BAT podejmuje różnorakie działania. W marcu 2020 formalnie złożono skargę przeciwko Google za naruszenie ochrony danych osobowych (GDPR). Wystawia to tego giganta na atak prawników.
Z drugiej strony, firma zaktualizowała swoją RoadMap, wychodząc naprzeciw uwagom użytkowników. Zapowiedziano obsługę innych łańcuchów obok ETH, w tym Bitcoina, BSC czy Polygon (Layer2). Rozwijany jest nowy, ulepszony portfel. Udostępniony będzie wewnątrzsystemowy DEX o nazwie Brave Swap. Trwają prace nad Themis, protokołem decentralizacji infrastruktury reklam. Sfinalizowano program BAT Ambassadors, odnotowano przeszło 75 tysięcy członków grupy na Reddit, nawiązano liczne nowe partnerstwa, ulepszono funkcję wysyłania napiwków BAT.
Nie wiemy jednak jeszcze, na ile te działania okażą się skuteczne.
Jak i gdzie kupić Basic Attention Token?
Kryptowaluta Basic Attention Token jest dostępna na wielu giełdach. Binance, BitBay, Upbit, Bitmart, OKEx czy Huobi Global oferują wystarczające wolumeny. Waluty wymiany są standardowe: USDT, ETH, BTC, może poza koreańskim wonem (KRW) na Upbit.
Na giełdach token występuje w standardzie ERC-20. Można więc przechowywać go w dowolnym portfelu obsługującym Ethereum. Strona projektu zostawia wybór użytkownikowi, delikatnie tylko sugerując Ledger Nano S oraz MyEtherWallet. My możemy do tego zestawu dorzucić zarówno Trezor, jak i zestaw portfeli wielowalutowych: Coinomi, Atomic Wallet, Exodus czy Trust Wallet.
Przeglądarka Brave posiada zintegrowany portfel krypto, obsługiwany przez Uphold. Przelewy między użytkownikami Brave są praktycznie darmowe, gdyż odbywają się poza blockchainem Ethereum. Portfel ten jest anonimowy i całkowicie wystarczający, jeśli zamierzamy tylko zarabiać na oglądaniu reklam lub dawać napiwki. Jego weryfikacja będzie wymagana dopiero, jeśli będziemy chcieli skorzystać z transferu środków np. na giełdę.
Basic Attention Token – opinie, fakty, ciekawostki
Szef projektu BAT, Brendan Eich, swoją renomę i opinię profesjonalisty zawdzięcza m.in. opracowaniu języka JavaScript. Mało kto wie, że na wykonanie tego zadania dostał od firmy Netscape… 10 dni. Udało mu się :).
Badając rynek, zespół Brave odkrył, że aktywność online 7 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii, korzystających ze stron urzędowych, jest śledzona. Za zgodą urzędów czyniła to firma Live Ramp, powiązana z niesławną z Cambridge Analytica.
Interesujące, że przeglądarka Brave oparta jest na projekcie Chromium, którego kod źródłowy posłużył także do budowy Google Chrome, Opery czy Microsoft Edge.
BAT buduje swój wizerunek Dawida, z procą w ręku wyzywającego Goliata w postaci firm Big Tech. Nie wiadomo niestety, czy nie polegnie w tej walce. Warto jednak trzymać za niego kciuki – w końcu jesteśmy po tej samej stronie.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.