Jest to jeden z podstawowych wskaźników określających poziom wolumenu. Oprócz wskaźnika A/D (akumulacji/dystrybucji) można wymienić jeszcze Money Flow Index, czy wskaźnik OBV. Wskaźnik AD należy do uniwersalnych wskaźników wolumenowych. Traderzy mogą stosować wspomniany wskaźnik w analizie rynku akcji, czy kontraktów terminowych (np. towarowe kontrakty futures). Z racji tego, że wskaźnik opiera się na analizie wolumenu, z tego powodu jego użycie na rynku, gdzie nie ma realnego wolumenu transakcji mija się z celem, ponieważ jego wskazania będą mocno zniekształcone. Kolejnym rynkiem, w którym działanie tego wskaźnika nie ma sensu, jest rynek opcji oraz akcje o niewielkiej płynności.
Wskaźnik AD – budowa
Wzór na wskaźnik A/D jest trochę skomplikowany. Do wyliczenia A/D należy wcześniej wyliczyć MFM (Money Flow Multiplier) o następującym wzorze:
MFM(x) = [ ( C(x) – L(x) )- ( H(x) – C(x) ) ] / [H(x) – L(x)] gdzie:
C(x) – cena zamknięcia;
L(x) – aktualne minimum;
H(x) – aktualne maksimum.
Następnie należy wyliczyć czynnik MFV, który jest równy MFM pomnożonym przez aktualny wolumen. Oznacza to, że MFV = MFM * Wolumen
Po wyliczeniu komponentu MFV można wyliczyć ostateczną wartość wskaźnika A/D. Jego ostateczny wzór wygląda następująco:
A/D(x) = MFV + A/D(x-1).
A/D(x-1) – jest to wartość wskaźnika A/D z poprzedniego okresu.
Z kolei rozbijając A/D na więcej komponentów, wskaźnik przybiera następujący wzór:
A/D(x) = MFM * Wolumen + A/D (x-1)
Wiedząc już, jak wyliczany jest wspomniany wskaźnik, można przejść do wniosków. Wskaźnik A/D opiera się na założeniu, że trend jest tym pewniejszy, im większy jest panujący wolumen. Pierwszym sygnałem mówiącym o słabnięciu trendu wzrostowego jest spadek wolumenu wraz z kontynuacją wzrostów. Wskaźnik informuje, jak silny jest wolumen podczas spadków i wzrostów.
W sytuacji, kiedy cena akcji wzrasta oraz znacznie rośnie wolumen, wskaźnik A/D mocno zwiększa swoją wartość. Z kolei kiedy cena spada i wolumen rośnie, A/D mocno spada.
Zdarza się sytuacja, kiedy A/D nie rośnie zbyt mocno, co może oznaczać, że:
- cena akcji nie wzrosła zbyt mocno;
- cena akcji znacznie wzrosła, ale podczas wzrostów wolumen był nieznaczny.
Czasem zdarza się, że wskaźnik A/D nie spada zbyt mocno, dzieje się to w takich sytuacjach jak:
- cena akcji nie spadła zbyt mocno;
- cena akcji znacznie spadła, ale podczas spadków wolumen był nieznaczny.
Jak widać kluczowym komponentem jest wolumen, z tego powodu wspomniany wskaźnik nie jest użytecznym narzędziem na mało płynnych spółkach.
Wskaźnik AD – zastosowanie
Podstawowym zastosowaniem wskaźnika akumulacji/dystrybucji jest szukanie dywergencji między odczytem wskaźnika, a kierunkiem poruszania się ceny. Jest więc to podobne zastosowanie, jak w przypadku innych wskaźników opartych na wolumenie jak: OBV czy Money Flow Index.
Wzrostowa dywergencja powstaje, kiedy mimo spadku ceny wskaźnik A/D notuje wyższe odczyty. Oznacza to, że pojawia się większy popyt, który może zwiastować odwrócenie trendu. Przykładem takiej dywergencji jest zachowanie kursu Facebook (FB) w połowie marca 2020 roku. Mimo pogłębiania spadków wskaźnik A/D znajdował się w trendzie wzrostowym.
Spadkowa dywergencja powstaje w sytuacji, kiedy mimo ustanawiania coraz wyższych szczytów i dołków, wskaźnik akumulacji/dystrybucji notuje niższe szczyty oraz dołki. Oznacza to, że za wzrostem cen nie dołączył większy popyt. Może to zwiastować wyczerpanie się sił byków, co może oznaczać wyczerpanie się impulsu wzrostowego.
Wskaźnika AD – podsumowanie
Niewątpliwą zaletą wskaźnika jest jego łatwość wykorzystania. Należy spoglądać tylko na kierunek A/D w stosunku do ruchu cen i szukać dywergencji lub sygnałów potwierdzenia trendu. Wadą wskaźnika jest jego ograniczona użyteczność na rynku walutowym oraz na akcjach spółek o niewielkiej płynności. Kolejnym słabym punktem jest stosunkowo niewielka liczba “klarownych” sygnałów. Z drugiej strony jest to wskaźnik, który może stanowić jeden z “filtrów” w strategii inwestora.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.