Wskaźnik BOP (Balance of Power) jest oscylatorem, który zajmuje się mierzeniem siły strony kupującej oraz sprzedającej. Wskaźnik został opracowany przez Igora Levshina i opublikowany w sierpniu 2001 roku, w magazynie Technical Analysis of Stocks & Commodities. Mierzenie siły stron rynkowych polega na określeniu mocy kupujących do ustanowienia nowego maksimum, albo siły sprzedających do zepchnięcia kursu na nowe minima. Ogólny wydźwięk wskaźnika BOP polega na tym, że jeśli znajduje się powyżej zera to przewagę posiada strona popytowa. Kiedy Balance of Power znajduje się na „ujemnym terytorium” informuje o przewadze sprzedających. Wskaźnik ma charakter uniwersalny, może być stosowany zarówno na rynku akcji, towarów, jak i na rynku walut.
Wskaźnik BOP – jak jest wyliczany?
Chociaż sam wskaźnik opracowany przez Igora Levshina jest dosyć rozbudowany, to można o go uprościć do następującej formy: BOP = (Zamknięcie – otwarcie)/ (maksimum – minimum).
Oczywiście, aby wskaźnik nie reagował zbyt dynamicznie, konieczne jest jego „wygładzenie”. Najczęściej do tego celu stosuje się 14-okresową prostą średnią (SMA). Im więcej jest świec typu wzrostowego marubozu, tym bardziej wartość BOP zbliża się do wartości +1. Wynika to z tego powodu, że wzrostowe marubozu oznacza, że otwarcie jest równe minimum, a zamknięcie jest tożsame z maksimum danej świecy. W takiej sytuacji licznik jest równy mianownikowi. Z tego powodu, wynik dzielenia jest równy 1.
W przypadku kiedy w 14 okresach dominują spadkowe świece marubozy, tym bardziej oscylator zbliża się do -1. Wartości skrajne informują, albo o wielkim wykupieniu (+1), albo wyprzedaniu (-1) rynku. Oczywiście, najczęściej cena zawraca znacznie wcześniej niż na wartościach maksymalnych.
Interpretacja wskaźnika BOP
W zależności od strategii tradera, wskaźnik BOP może być różnie wykorzystywany. Może być stosowany zarówno jako wskaźnik trendowy, jak i zakończenia trendu. Część traderów szuka także dywergencji między wskaźnikiem, a ceną rynkową.
Wskaźnik trendowy
Jeśli BOP rośnie oznacza to, że trend wzrostowy jest coraz silniejszy. Wynika to z faktu, że w silnym trendzie wzrostowym byki kontrolują sytuację i nie dopuszczają do gwałtownych korekt, które powodują spadek ceny poniżej poziomu otwarcia.Wzrost wskaźnika BOP, kiedy ma wartości ujemne, może sugerować, że trend spadkowy powoli się kończy.
Analogicznie jest w sytuacji, kiedy BOP spada. Oznacza to, że przewagę ma strona podażowa, ponieważ cena zamknięcia jest niższa od ceny otwarcia. Im bardziej ujemny jest wskaźnik, tym silniejszy jest trend spadkowy. Jeśli po okresie wzrostu wskaźnika BOP następuje jego “konsolidacja”, a następnie spadek, zwiększa to prawdopodobieństwo spadkowej korekty.
Wskaźnik zakończenia trendu
Traderzy grający przeciwko dotychczasowemu trendowi, baczniej obserwują wykres w sytuacji pojawienia się BOP w okolicy “ekstremum” (zarówno dolnego, jak i górnego). Bliskość ekstremum oznacza, że trend jest bardzo silny i pojawia się ryzyko “przegrzania” jakim będzie dynamiczny ruch kulminacyjny. Jednak samo pojawienie się “ekstremum” nie jest jednoznaczne ze szczytem. W takiej sytuacji należy bacznie obserwować wykres i szukać pierwszych oznak słabości dotychczasowego trendu.
Dywergencje
Niektórzy inwestorzy preferują spoglądanie na dywergencje wskaźnika z trendem panującym na rynku. W sytuacji, kiedy BOP znajduje się w trendzie spadkowym (niższe szczyty), a cena rośnie, pojawia się sygnał sprzedaży.
Wskaźnik BOP – podsumowanie
Wskaźnik Balance of Power może być użytecznym narzędziem w rękach inwestora, który stosuje strategie powiązane z siłą panującego trendu. Linią graniczną jest 0, powyżej niego panuje trend wzrostowy (cena zamknięcia jest większa od otwarcia). Poniżej 0, przewagę ma strona podażowa, natomiast w okolicy 0 siły rynkowe są we względnej równowadze.
Wadą wskaźnika jest jego “opóźnienie” po pojawieniu się silnych ruchów cenowych. Wynika to z zastosowania średniej, co “wygładza” odczyt wskaźnika. Wadą takiego rozwiązanie jest brak możliwości „złapania” kilkuświecowych formacji V, albo formacji świecowej fajki.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.