Wskaźnik Parabolic SAR bazuje w swojej interpretacji na cenie oraz czasie. Skrót SAR oznacza dosłownie „Stop And Reverse”, czyli zatrzymaj i odwróć. W artykule opisana zostanie budowa wskaźnika oraz jego zastosowanie w tradingu. Parabolic SAR jest uniwersalnym wskaźnikiem. Może być wykorzystywany na większości interwałów czasowych oraz w analizie wykresów akcji, indeksów, walut, czy towarów. Wskaźnik parabolic SAR może być wykorzystywany zarówno jako element strategii, jak i “filtr” trendu.
Parabolic SAR – podstawy
Jeśli spojrzy się na kształtowanie się wskaźnika na wykresie danego instrumentu bazowego widać, że SAR znajduje się pod ceną, kiedy panuje trend wzrostowy oraz nad wykresem ceny podczas trendu spadkowego. Jest więc to swoisty “pocięty” wskaźnik, który może być wykorzystywany jako miejsce do zamykania lub otwierania pozycji na rynku.
SAR unoszący się pod wykresem sygnalizuje „przesuwanie SL”. Wskaźnik Parabolic SAR podczas trendu wzrostowego nigdy nie spada, w efekcie nie powstaje „sygnał do zamknięcia pozycji”, co pozwala „zyskom rosnąć”.
Zachowanie się kursu SAR widać na poniższym przykładzie kursu indeksu WIG między kwietniem, a czerwcem 2019 roku. Wyraźnie widać, że podczas trendu spadkowego SAR znajduje się nad wykresem. Po przebiciu punku Parabolic SAR „aktywuje się stop loss” i następuje zmiana trendu na wzrostowy. W efekcie punkty SAR pojawiają się pod wykresem.
Budowa i działanie PSAR
Mimo łatwej interpretacji SAR, warto wiedzieć jak go odpowiednio stosować. Aby właściwie stosować wskaźnik Parabolic SAR należy zrozumieć w jaki sposób jest on liczony. Pozwoli to znaleźć wady i zalety SAR, które są wbudowane w jego wzór. Parabolic SAR jest inaczej liczony podczas trendu wzrostowego, a inaczej dla trendu spadkowego.
Dla trendu wzrostowego (punkty SAR poniżej wykresu) wzór wygląda następująco:
SAR[i] = czynnik przyspieszenia * (maksimum z poprzedniego okresu – SAR z poprzedniego okresu) + SAR z poprzedniego okresu
Dla trendu spadkowego (punkty SAR powyżej wykresu) wzór wygląda następująco:
SAR[i] = SAR z poprzedniego okresu – czynnik przyspieszenia * (minimum z poprzedniego okresu – SAR z poprzedniego okresu).
Czym jest czynnik przyspieszenia? Jest to zmienna, która ma akcelerować zmianę punktów SAR. Twórca wskaźnika sugerował dodać wartość 0,02. Po każdym nowym ekstremum (nowy szczyt w trendzie wzrostowym, albo nowe minimum w trendzie spadkowym) wartość rośnie o 0,02. Z racji tego, że akcelerator powoduje wzrost punktów SAR w ruchu parabolicznym, maksymalna wartość akceleratora często jest ustanawiana na 0,2.
Wartość wskaźnika PSAR wzrasta jeśli cena instrumentu w danym momencie jest wyższa niż w poprzednim okresie. Kiedy instrument bazowy spada, to wskaźnik PSAR maleje. Warto również pamiętać o czynniku przyspieszenia, który jest bardzo istotnym komponentem wskaźnika. Im cena szybciej się zmienia (rośnie lub spada), tym wskaźnik Parabolic SAR przybliża się do ceny.
SAR – wskaźnik przyspieszenia
Oczywiście można manipulować wspomnianym czynnikiem przyspieszenia, w zależności od strategii inwestora.
Na wykresie poniżej zaprezentowano czynnik przyspieszenia jako różnicę między wartością maksymalną czynnika przyspieszenia, oraz o sam wzrost wskaźnika przyspieszenia.
Porównajmy, jak czułość wpływa na sygnały SAR. Czerwone krzyże na stronie widzimy domyślne ustawienie kroku na 0.02 oraz maksymalna wartość ustanowiona na 0,2. Z kolei SAR zaznaczony jako błękitne kropki ma krok został ustawiony na 0.05 oraz maksymalną wartość na poziomie 0,5.
Od razu widać, że niebieski wskaźnik SAR szybciej reaguje na zmiany cen niż SAR z mniejszym krokiem. Wolniejszy SAR generuje mniej sygnałów.
Zwiększenie czułości wskaźnika powoduje, że pojawia się więcej sygnałów do zajęcia pozycji przez tradera. Z drugiej strony wzrost liczby sygnałów powoduje, że ich jakość spada. W efekcie, wzrasta liczba “fałszywych sygnałów”, co może zmniejszyć średnią zyskowność z jednej transakcji. Plusem większej liczby sygnałów jest szybsze podłączenie się pod zmieniający trend. Szybsza SAR może być więc jednym z filtrów informujących o prawdopodobnej zmianie trendu. W takiej sytuacji, wskaźnik można połączyć z oscylatorami w celu sprawdzenia, czy wzrasta prawdopodobieństwo na zmianę trendu.
Zmniejszenie czułości wskaźnika SAR powoduje “wygładzenie” punktów. W efekcie, minimalizuje się ryzyko fałszywych sygnałów jakie powstają podczas gwałtownych, ale krótkich korekt. Jednak wadą takiego rozwiązania jest późniejsze “podłączenie się” pod panujący trend. W efekcie, wolniejszy SAR powinien służyć do szukania “dłuższych trendów”. Z tego powodu może być wykorzystywany jako filtr w strategii średnio lub długoterminowej.
Parabolic SAR – zastosowanie
Wskaźnik parabolic SAR można zastosować jako element strategii. Jest stosowany głównie jako sygnał do określenia trendu, jaki panuje na rynku. Jeśli wskaźnik znajduje się pod wykresem oznacza to, że trend jest wzrostowy. W sytuacji, kiedy parabolic SAR jest nad wykresem, oznacza to, że przewagę ma strona podażowa. Oczywiście, wspomniana zależność ma miejsce tylko w sytuacjach, kiedy panuje klarowny trend. Podczas trendu horyzontalnego parabolic SAR nie spełnia swojej funkcji. Najprostsze zastosowanie indeksu SAR jest następujące:
Cena przebija punkt SAR
W takiej sytuacji, pojawia się sygnał o pojawieniu się przewagi strony popytowej. Jednak należy pamiętać, że każdy sygnał należy interpretować w oparciu o sytuację rynkową. Jeśli bykom udało się wygenerować sygnał kupna podczas długoterminowego, silnego trendu spadkowego, to jest to najprawdopodobniej zapowiedź wzrostowej korekty, a nie zmiany trendu.
Jednak jeśli strona popytowa wygeneruje sygnał po spadkowej korekcie długoterminowego trendu wzrostowego, to wzrasta szansa na zyskowną transakcję, ponieważ sygnał jest zgodny z trendem wyższego rzędu. W takiej sytuacji, jest to sygnał do otwarcia długiej pozycji oraz zamknięcia krótkiej.
Podobnie jest w sytuacji przebicia przez cenę “od góry” poziomu parabolic SAR. Jeśli niedźwiedziom udało się przebić SAR i jest to zgodne z trendem wyższego rzędu, jest to sygnał do zajęcia krótkiej pozycji i zamknięcia “długiej”.
Parabolic SAR – podsumowanie
Wskaźnik parabolic SAR może być użytecznym, uniwersalnym narzędziem dla inwestorów preferujących grę z trendem. W takiej sytuacji punkty SAR mogą być sygnałami zarówno do otwierania, jak i zamykania pozycji. Kluczowy we wskaźniku jest dobór odpowiednich parametrów przyspieszenia. Kiedy trader preferuje handel średnio i długoterminowy, wtedy należy “wygładzić SAR” przyjmując mniejszy parametr wzrostu. Wadą wskaźnika jest nieskuteczność podczas konsolidacji i zmiennych trendów (z głębokimi ale szybkimi korektami). W takiej sytuacji parabolic SAR generuje dużo fałszywych sygnałów.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.