Największym zmartwieniem dla krypto inwestorów jest bezpieczeństwo posiadanych środków. Właśnie dlatego należy wybrać odpowiedni portfel, który uchroni aktywa przed atakami hakerów itp. Jednym z rozwiązań jest tzw. portfel multisig. W tym artykule wyjaśnimy czym jest tego typu portfel, jak działa, jakie ma wady i zalety oraz przypadki użycia. Tak więc, zaczynamy!
Co to jest portfel multisig?
Portfel multi-signature (multisig) to portfel kryptowalutowy, który wymaga nie jednego, a dwóch lub więcej kluczy prywatnych do podpisania i wysłania transakcji. Tego rodzaju cyfrowy podpis umożliwia dwóm lub większej liczbie użytkowników podpisywanie transakcji jako grupa. Współwłaściciele portfela multisig są znani jako „copayers”.
Liczba podpisów wymaganych do przeprowadzenia transakcji jest zależna od konfiguracji portfela. Może być ona niższa lub równa liczbie wszystkich copayerów.
Technologia multisig jest wykorzystywana w świecie kryptowalut, jednak sama jej idea pojawiła się na długo przed powstaniem Bitcoina. Po raz pierwszy została wprowadzona i zastosowana w blockchainie pierwotnej kryptowaluty w 2012 roku. Rok później na rynku pojawiły się pierwsze portfele multisig stworzone z myślą o użytkowniku końcowym. Wcześniej standardem był adres z pojedynczym kluczem.
Jak działa portfel multisig?
Portfele multisig działają w podobny sposób jak skarbce bankowe. Komponent techniczny kryjący się za bankowym skarbcem sprawia, że do jego otwarcia potrzebny jest więcej niż jeden klucz. Właśnie dlatego portfele multisig są często nazywane skarbcami (vaults).
Tworząc tego typu portfel możesz określić jak wiele kluczy może otworzyć „skarbiec” (jak również minimalną liczbę kluczy potrzebnych do jego otwarcia). Przykładowo, możesz zdecydować się na multisig 3 z 4. W takim przypadku do przeprowadzenia transakcji będą potrzebne trzy z czterech przypisanych kluczy prywatnych.
Portfele multisig oferują także dodatkowe funkcje. Na przykład zapewniają każdemu copayerowi dostęp i nadzór nad środkami i transakcjami w jego portfelu.
Fraza seed jest przyznawana każdemu współwłaścicielowi portfela. Copayers muszą bezpiecznie przechowywać swoje frazy. W przeciwnym wypadku może okazać się, że brakuje wystarczającej liczby kluczy do podpisania transakcji.
Zalety i wady portfeli multisig
Portfele multisig tak samo jak właściwie każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i zalety. Oto kilka z nich:
Zalety portfeli multisig
- Portfel multisig pomaga wyeliminować obawy o bezpieczeństwo, które wiążą się z mechanizmem pojedynczego klucza prywatnego.
- Multisig zmniejsza zależność od jednej osoby.
- Multisig utrudnia cyberataki poprzez zwiększenie liczby potencjalnych słabych punktów, które napotykają hakerzy.
- Portfele multisig zmniejszają zależność od jednego urządzenia. Przykładowo, inwestor może zapisać jeden klucz prywatny w swoim telefonie, a drugi na komputerze.
Wady portfeli multisig
Pomimo tego, że portfele multisig rozwiązują sporo problemów, nadal występują pewne zagrożenia i ograniczenia, o których należy pamiętać:
- Konfiguracja adresu multisig wymaga wiedzy technicznej.
- Środki zdeponowane w portfelu multisig nie mają prawnych opiekunów. Jeśli coś pójdzie nie tak, szukanie jakiejkolwiek pomocy może być bardzo trudne. Nie ma oficjalnej jednostki do której można się zgłosić. Technologia blockchain i adresy multisig są bowiem stosunkowo nowymi koncepcjami.
- Transakcje multisig mogą być bardzo powolne. Wpływ na to ma fakt, że najpierw trzeba uzyskać dostęp do kilku kluczy, które mogą znajdować się w różnych rękach, lokalizacjach lub na różnych urządzeniach.
- Proces odzyskiwania portfela multisig jest uciążliwy. Wymaga bowiem importowania każdej z fraz odzyskiwania na innym urządzeniu.
Przypadki użycia portfeli multisig
Adresy multisig mogą być używane w różnych sytuacjach. Większość z nich ma jednak związek z bezpieczeństwem.
1# Zwiększone bezpieczeństwo
Korzystanie z portfela multisig umożliwia użytkownikom stworzenie dodatkowej warstwy bezpieczeństwa dla ich środków. Jeżeli coś się stanie z jednym z kluczy, użytkownik ma pewność, że jego środki są nadal bezpieczne.
Technologia multisig zapobiega również atakom złośliwego oprogramowania i phishingu. W razie wystąpienia takiej sytuacji haker będzie miał dostęp tylko do jednego klucza lub urządzenia.
2# Wspólne podejmowanie decyzji
Wyobraź sobie partnerstwo biznesowe pomiędzy kilkoma osobami. Portfel multisig może być używany do kontroli dostępu do ich wspólnych funduszy firmowych.
Mogą one zdecydować się na utworzenie portfela 4 z 6. W takim przypadku każda osoba posiada jeden klucz. Właśnie dlatego nikt nie może także nadużywać funduszy lub uzyskać do nich dostępu bez zgody reszty. Oznacza to, że podejmowane będą tylko decyzje poparte przez większość.
2# Transakcje escrow
Portfel multisig 2 z 3 może pozwolić na transakcje escrow pomiędzy dwoma stronami (A i B). Strona trzecia (C) jest zaufanym arbitrem.
4# Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Multisig wykorzystuje się także jako formę uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wynika to z faktu, że klucze prywatne mogą być przechowywane na różnych urządzeniach.
Z wykorzystaniem tej technologii w tym przypadku wiąże się jednak pewne ryzyko. Zwłaszcza jeśli portfel multisig jest skonfigurowany na 2 z 2 kluczy prywatnych. Wystarczy, że przepadnie jeden z kluczy przepadnie, a przepadną także przechowywane na portfelu środki.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.