Bitcoin powstał w 2009 roku. Wszystko zaczęło się od jego białej księgi oraz tzw. bloku genezy (blok 0), w którym anonimowy twórca pierwszej kryptowaluty – Satoshi Nakamoto zostawił wiadomość dla ludzkości. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy co to jest blok genesis Bitcoina, jakie kryje za sobą tajemnice oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!
Co to jest blok genezy (blok 0) Bitcoina?
Blok genesis to nazwa nadana pierwszemu wydobytemu blokowi Bitcoina. Blockchain składa się z szeregu tak zwanych bloków, które są wykorzystywane do przechowywania informacji dotyczących transakcji mających miejsce w sieci. Każdy z nich zawiera unikalny nagłówek oraz jest indywidualnie identyfikowany przez hash tego nagłówka.
Bloki te są układane w warstwy jeden na drugim – przy czym blok Genesis jest podstawą – i narastają, aż do osiągnięcia końca blockchaina i zakończenia sekwencji. Warstwy i głęboka struktura każdej sekwencji jest jedną z rzeczy, które sprawiają, że kryptowaluty oparte na blockchainie są tak bezpieczne.
Blok genezy Bitcoina był pierwszym przypadkiem systemu blockchain opartego na metodzie konsensusu Proof-of-Work. Dlatego jest on też wzorem dla wszystkich innych łańcuchów. Został stworzony w 2009 r. przez twórcę Bitcoina, Satoshiego Nakamoto i to właśnie wtedy zapoczątkował się trwający do dziś boom na kryptowaluty.
Jak działają bloki Bitcoina?
Bloki można uznać za cyfrowe nośniki danych, w których na stałe zapisywane są dane dotyczące transakcji w sieci. Każdy blok zapisuje niektóre lub wszystkie najnowsze transakcje, które nie weszły jeszcze do żadnego z wcześniejszych bloków. Można więc zasadniczo powiedzieć, że przypomina on stronę księgi rachunkowej. Za każdym razem, gdy blok jest „zakończony”, ustępuje miejsca kolejnemu. Właśnie dlatego blok jest permanentnym zbiorem zapisów, które nie mogą być zmienione ani usunięte.
Blok genesis, znany również jako blok 0, to pierwszy blok, na którym dodawane są kolejne bloki w blockchainie. Kolokwialnie mówiąc jest to przodek, do którego każdy inny blok może prześledzić swój rodowód. Każdy blok odwołuje się bowiem do poprzedniego. Blok genezy był jednak pierwszym, który rozpoczął proces zatwierdzania transakcji Bitcoina i generowania nowych monet.
Kolejny blok, wydobyto dopiero sześć dni po bloku genesis. Fakt ten uważany jest za kuriozalny, ponieważ blockchain Bitcoina został zaprogramowany tak, aby średnia różnica czasowa pomiędzy blokami wynosiła 10 minut.
Na przestrzeni lat pojawiło się kilka różnych teorii dotyczących tego opóźnienia. Niektórzy twierdzą, że było ono niezbędne, aby przetestować cały system. Nakamoto miał w ten sposób upewnić się, że jest on wystarczająco stabilny, a następnie cofnąć znacznik czasu. Bardziej kultowi zwolennicy wierzą, że Satoshi zamierzał odtworzyć historię odpoczynku Boga po stworzeniu świata w sześć dni.
Blok genezy i jego tajemnice
Pomijając fakt, że samo nazwisko „Satoshi Nakamoto” jest pseudonimem, blok genezy i powstanie Bitcoina pozostaje owiane tajemnicą. Wkrótce po uruchomieniu kryptowaluty, jej pseudoanonimowy twórca zniknął raz na zawsze, nie pozostawiając po sobie żadnych konkretnych śladów.
Pierwszych 50 BTC nie można było wydać
Początek istnienia bloku genezy był spowity debatą na temat jego powstania. Ludzie zastanawiali się, czy to, że Bitcoinami z bloku genezy nie można było handlować było zamierzonym działaniem, czy też błędem jego twórcy.
Blok Genesis w swój kod miał wpisany adres pewnej strony internetowej. Po wejściu w link, wyświetlał się jednak komunikat o błędzie podczas aktywacji. Cały system nie znajdywał też transakcji pierwszych 50 BTC w swojej danych, a sama transakcja wydatkowania widniała jako odrzucona. Właśnie dlatego oryginalny klient Bitcoin nie uznaje jej za „prawdziwą transakcję”.
Tak więc, czy w wizję Satoshiego Nakamoto było wpisane to, aby pierwszymi monetami nie można było handlować? A może był to po prostu błąd programisty? To właśnie stało się przedmiotem wielu debat wśród zwolenników Bitcoina. Jednak ponieważ Satoshi był niezwykle precyzyjny, większość uważa, że było to raczej zamierzone działanie. Nakamoto prawdopodobnie napisał kod dokładnie według swojej wizji. Nigdy nie dowiemy się jednak dlaczego, ponieważ to odkrycie miało miejsce dopiero, gdy zapadł się on pod ziemię.
Sekretna wiadomość bloku genesis Bitcoina
Kolejnym ciekawym aspektem bloku genesis jest wiadomość zawarta w jego surowych danych. Brzmiała ona: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”.
Sam Nakamoto nigdy nie przedstawił swojego komentarza dot. tej wiadomości. Większość uważa jednak, że odzwierciedla ona misję Bitcoina.
Tekst ten jest nagłówkiem artykułu opublikowanego w The London Times w dniu 3 stycznia 2009 r. Dotyczy on porażki brytyjskiego rządu w stymulowaniu gospodarki po kryzysie finansowym z lat 2007-2008. Nakamoto publicznie nienawidził idei zbyt dużych instytucji finansowych i chciał, by Bitcoin wyróżniał się pod tym względem.
Większość ludzi uważa, że odniesienie do artykułu miało wskazać na różnice pomiędzy BTC a bankami inwestycyjnymi. Te drugie, podczas kryzysu z 2008 roku masowo otrzymywały bowiem dofinansowania od rządu.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.