Każdy czasem potrzebuje trochę forsy. Naprawa auta, zakup działki, promocja na Bitcoina… Niekiedy lepszym wyjściem niż wizyta w banku jest skorzystanie z pożyczki Binance – szybko, tanio i dyskretnie. Oczywiście, nie wszystko jest aż tak proste, o czym poniżej.
Jak działają pożyczki Binance?
Naszkicujmy tło: pożyczka w kryptowalucie pozwala Ci pozyskać nowe środki pod zastaw tych tokenów, które już posiadasz. W przeciwieństwie do kredytu z banku, nikt nie będzie sprawdzał Twojej wypłacalności, a sama procedura jest banalnie łatwa i szybka.
Jednym z takich rozwiązań są pożyczki Binance (Binance Loans). Każdy, kto posiada konto na tej giełdzie i ma trochę walut mogących posłużyć jako zabezpieczenie, może zaciągnąć taką pożyczkę. Mają one dobrą opinię wśród użytkowników ze względu na swoją elastyczność, zaś ich oprocentowanie, podobnie jak w banku, może być stałe lub zmienne.
- Pożyczka z elastycznym oprocentowaniem. Nie ma określonego terminu spłaty, jej oprocentowanie zależy od aktualnych warunków i może się zmieniać. Odsetki naliczane są co minutę i powiększają saldo pożyczki. Możesz spłacić pożyczkę w dowolnym momencie bez dodatkowych opłat.
- Pożyczka ze stałym oprocentowaniem. Zawierana na okres 7 lub 30 dni. Stopa procentowa pożyczki jest stała, ale wyższa niż przy oprocentowaniu elastycznym; może mieć na nie wpływ także jakość złożonego zabezpieczenia. Jest spłacana po upływie zadeklarowanego terminu.
Jeśli chcesz nie tyle skorzystać z pożyczki Binance, co samemu pobierać procenty i generować dochód pasywny z krypto – zobacz nasz materiał o Simple Earn.
Obsługiwane kryptowaluty
Teoretycznie pożyczkę Binance możemy wziąć w każdej walucie obsługiwanej przez platformę. Zaczynając od standardów w rodzaju BTC, ETH, stablecoiny USDT, USDC czy DAI, poprzez duże altcoiny jak XRP, ADA, SOL i MATIC do zupełnych unikatów w rodzaju UNFI, FUN czy BETA.
Niewiele mniejsza lista opisuje aktywa, które mogą służyć jako zabezpieczenie, możemy użyć np. AGIX czy RAD.
Słowa „teoretycznie” użyliśmy nie bez podstaw, nie każda kryptowaluta jest bowiem obsługiwana w danym momencie. Zawsze dostępne są główne krypto, status innych możemy sprawdzić na stosownej liście.
Oczywiście, im mniejsza moneta użyta jako zabezpieczenie, tym bardziej spadek jej kursu może wpłynąć na nasze LTV. A skoro o tym mowa – wyjaśnijmy sobie podstawowe terminy, używane przy zaciąganiu pożyczki na Binance.
Często używane terminy
Collateral – to samo co zabezpieczenie, nasze aktywa gwarantujące giełdzie spłatę pożyczki,
LTV – Loan-to-value, wskaźnik pokazujący stosunek wartości pożyczki do wartości zabezpieczenia,
Margin Call – wezwanie do zwiększenia zabezpieczenia, gdy jego wartość (LTV) spada,
Liquidation – likwidacja czyli upłynnienie naszego zabezpieczenia, jeśli zignorujemy Margin Call.
Krok po kroku: Jak zaciągnąć pożyczkę na Binance?
Proces jest banalnie prosty, niestety korzystanie z pożyczki wymaga podania danych osobowych.
- Zarejestruj konto Binance i zweryfikuj swoją tożsamość.
- Wybierz walutę do pożyczenia oraz zabezpieczenie.
- Określ okres spłaty: pożyczka Elastyczna, czy na 7-30 dni.
- Sprawdź stopę procentową i zaakceptuj umowę.
- Kliknij „Rozpocznij pożyczanie”.
I już. Transakcja jest błyskawiczna, a Twoje konto właśnie powiększyło się o pożyczoną kwotę.
Giełda udostępnia Ci środki i musi mieć gwarancję ich zwrotu. Z tego względu nie możesz ubiegać się o pożyczkę Binance bez posiadania wymaganego zabezpieczenia.
Jak uniknąć likwidacji pożyczki Binance?
Likwidacja następuje, jeśli wskutek zmiany kursów kryptowalut Twoje zabezpieczenie staje się niewystarczające. W większości wypadków następuje to w momencie, gdy LTV przekracza poziom 85%. W takim wypadku giełda sama sobie spłaci Twój dług, ale doliczy opłatę likwidacyjną w wysokości 2% kwoty pożyczki.
Jak uniknąć takich przykrości?
- Zaciągając pożyczkę Binance nie zadowalaj się najczęściej wymaganym LTV na poziomie 70%. Im więcej środków zablokujesz, tym bezpieczniejszy będziesz.
- Jeśli już dostałeś Margin Call, nie ignoruj go! Czym prędzej zwiększ zabezpieczenie lub spłać część pożyczki, by LTV spadło poniżej wymaganego progu.
- Monitoruj saldo swojej pożyczki, by móc zauważyć niekorzystny trend i zareagować, zanim przekroczysz poziom likwidacyjny.
- W miarę możliwości używaj jako zabezpieczenia stablecoinów, których wartość nie ulega zmianom.
Ryzyko pożyczania i najczęstsze błędy
Najpoważniejsze błędy związane z pożyczkami w kryptowalucie to:
- Wykorzystanie pożyczki do kupowania podczas gwałtownych wzrostów.
- Branie pożyczki, gdy LTV prawdopodobnie będzie rosnąć.
- Zabezpieczanie pożyczki mało znanymi monetami o niewielkiej płynności.
- Użycie nieoptymalnej pary walutowej pożyczka-zabezpieczenie, generującej nadmierne koszta.
- Ignorowanie niebezpieczeństwa likwidacji, wspomnianego wyżej.
Jak spłacić pożyczkę Binance?
To bardzo proste. Po zaciągnięciu pożyczki na stronie pojawia się zakładka „Active Loans” (w wersji polskiej Moje pożyczki). Po wejściu w opis danej pożyczki wystarczy kliknąć „Repay” i potwierdzić chęć spłaty. Możemy spłacić naszą pożyczkę całkowicie lub tylko częściowo, aby obniżyć LTV.
Po spłaceniu pożyczki z naszego portfela znikną pożyczone wcześniej środki, za to pojawi się odblokowane zabezpieczenie.
Jeśli spłaciliśmy pożyczkę i chcemy korzystnie ulokować środki, rozsądnym wyjściem może być farming na platformie Liquid Swap lub sprawdzenie najnowszych inwestycji Binance Labs.
Plusy i minusy pożyczek
Zalety pożyczek
- łatwość i szybkość procesu: jeśli masz konto na Binance, pożyczkę uruchomisz w kilka minut,
- brak sprawdzania zdolności kredytowej: wystarczy posiadać zabezpieczenie,
- atrakcyjne oprocentowanie: zależy od waluty, ale znajdziemy pożyczkę już za 1-2% rocznie,
- możliwość wcześniejszej spłaty: swoich zobowiązań możesz pozbyć się w dowolnej chwili.
Wady pożyczek
- ryzyko rynkowe: zarówno pożyczane aktywa jak i zabezpieczenie podlegają zmienności cen,
- ograniczona oferta: mimo pozoru obfitości, łatwo pożyczymy tylko największe aktywa,
- możliwe straty: jeśli nie zachowamy ostrożności, narażamy się na kosztowną likwidację,
- ryzyko kontrahenta: choć Binance jest ogromną i wiarygodną platformą, zawsze jest ryzyko że coś pójdzie nie tak.
Kto i kiedy powinien korzystać z pożyczek?
Tak jak do banku po kredyt, po pożyczkę na giełdę można przyjść z wielu różnych powodów. Klientami Binance Loans mogą być na przykład:
- Ludzie potrzebujący zastrzyku stablecoinów bez sprzedaży swoich krypto. Jeśli wierzysz, że za rok BTC będzie po 100.000$, ale ciekawa oferta IDO kończy się już dziś, może to być rozsądne posunięcie.
- Handlowcy chcący pozyskać środki na krótkotrwałą spekulację modnymi aktywami. PEPE czy inne memecoiny potrafią zrobić x10 w ciągu tygodnia. Ryzykowne i wymagające środków, ale bardzo opłacalne.
- Użytkownicy chcący tymczasowo przerzucić środki finansowe poza rynek blockchain. Ludzi bogatych w kryptowaluty, ale ubogich w gotówkę jest sporo, a okazje trafiają się także w realnym świecie.
- Osoby ceniące prywatność. Pożyczkę kryptowalutową można uzyskać bez sprawdzania zdolności kredytowej i pytań, na co zamierzasz wykorzystać uzyskane środki.
- Potrzebujący refinansowania innych pożyczek. Czasem pożyczka wzięta rok temu okazuje się bardzo kosztowna. W tej sytuacji wzięcie nowej pożyczki i rozwiązanie starej umowy może być bardzo rozsądnym wyjściem.
Czy warto korzystać z pożyczki Binance? Jak zwykle, wszystko zależy od okoliczności. Jeśli masz spore zasoby krypto, zwłaszcza stablecoinów czy BTC – zdecydowanie tak. Jeśli zabezpieczenie ledwo przekracza minimalny poziom, a LTV będzie wysokie – lepiej sobie odpuścić, by nie narażać się na przymusową likwidację.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak działa pożyczka Binance (Binance Loans)?
Pożyczasz aktywa pod zastaw posiadanych krypto, bez żadnych pytań i sprawdzania zdolności kredytowej. Uzyskane środki możesz wykorzystać na dowolny cel.
Czy można wypłacić kwotę pożyczki Binance w gotówce?
Jak najbardziej, choć będziesz musiał odwiedzić kantor krypto, bitomat, lub skorzystać z innej bramki krypto-fiat.
Jakie jest oprocentowanie takiej pożyczki?
Zależy od pożyczanej waluty i warunków rynkowych. Pożyczka Elastyczna pod koniec 2023 r. kosztuje najczęściej 1-5% rocznie, terminowe są nieco droższe.
Co się stanie, jeśli jej nie spłacę?
Twoje zabezpieczenie zostanie sprzedane a pożyczka będzie spłacona automatycznie. Z pewnością nie trafisz na listę BIK. 😉 Na szczęście pożyczka Elastyczna może trwać wiecznie, póki LTV nie wzrośnie powyżej określonego progu.
Czy mogę otrzymać pożyczkę bez zabezpieczenia?
Na Binance nie. Obecnie jedyną w miarę dostępną formą pożyczki bez zabezpieczenia są flash loans, wspomniane w artykule o arbitrażu na rynku krypto.
Jak zarobić na pożyczce z Binance?
Umiejętnie obracając pozyskanymi środkami. Krótka sprzedaż, Binance Margin Trading, inwestycja w opcje… Wymaga to wysokich umiejętności oraz generuje ryzyko, ale jest możliwe.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.