Przed inwestycją w dany projekt lub protokół podczas ICO projektu, inwestorzy muszą wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z najważniejszych jest hard cap i soft cap. Soft cap to minimalna kwota wymagana przez deweloperów do uruchomienia produktu. Z kolei hard cap to całkowita suma, którą zespół chce pozyskać w ramach finansowania.
Co to jest Hard cap?
Hard cap to maksymalny kapitał, który zespół projektu ma zamiar zgromadzić w zamian za sprzedaż swoich tokenów podczas wczesnej fazy finansowania. Dlatego też, gdy mówi się, że projekt osiągnął hard cap podczas ICO, oznacza to, że tokeny zostały wyprzedane dla tej konkretnej rundy. Zasadniczo zespół osiągnął już swój cel i nie będzie już przyjmował środków inwestorów.
Odpowiedni hard cap jest kluczowy z dwóch zasadniczych powodów. Pierwszym z nich jest rzadkość tokenów projektu. Bitcoin, pierwsza kryptowaluta na świecie, jest cenna, ponieważ jest rzadka. Maksymalnie może zostać wydobyte jedynie 21 milionów Bitcoinów i ani jednego więcej! Ta sama zasada podaży i popytu ma zastosowanie do każdego projektu. Ponadto, hard cap chroni integralność i wartość projektu bazowego. Właśnie dlatego firmy i zespoły muszą znaleźć równowagę w ustalaniu hard capu. Im więcej jest tokenów, tym mniejsza jest ich wartość i odwrotnie.
Po drugie, hard cap jest ściśle związany z roadmapą danego projektu. Zespół powinien jasno określić cel zbieranej kwoty. W przeszłości bowiem zdarzały się przypadki, że projekty zbierały więcej niż zakładany cel, ponieważ nie ustaliły hard capu.
Co to jest Soft cap?
Z kolei soft cap to minimalny limit określony podczas pozyskiwania funduszy w ramach ICO. Jest to przeciwieństwo hard capu. Soft cap to minimalna kwota, którą potrzebuje zespół, aby utrzymać projekt. Jeżeli zespołowi nie uda się zebrać funduszy ponad soft cap, często zwraca on pieniądze inwestorom. Niektóre projekty jednak kontynuują swoją działalność z kwotą, jaką udało im się zgromadzić.
Czym Soft cap różni się od Hard cap?
W przeciwieństwie do hard cap, soft cap nie jest konieczny. Jest to bowiem jedynie pomysł na zebranie funduszy na rozwój projektu. W przeszłości wielu zespołom udało się zebrać fundusze bez stosowania soft capu. Niemniej jednak jest to dobra praktyka. Informuje bowiem inwestorów, dlaczego projekt potrzebuje finansowania.
ICO z limitem lub bez limitu
Chociaż wiele projektów tworzy kampanie w celu zebrania funduszy poprzez soft cap lub hard cap, nie muszą one zawsze nakładać limitu na kwotę, którą zamierzają zebrać. Zarówno ICO z limitem i bez limitu mają swoje zalety i wady.
Dobrym przykładem ICO z limitem jest Brave. Firma ta przeprowadziła bardzo udane ICO dla swoich tokenów BAT. Blockchainowa przeglądarka zdołała zebrać kwotę 35 milionów dolarów w pół sekundy. Po uzyskaniu finansowania od razu przeszli do pracy, nie pozyskując już więcej środków.
Tezos natomiast prezentuje idealny przykład nielimitowanego ICO. Podczas swojego ICO, sieć zebrała aż 232 mld USD. Nie ustaliła ona bowiem hard capu i zamiast tego zbierała fundusze aż do wydobycia bloku Bitcoina o numerze #475622.
Podczas gdy limitowane ICO sprawia, że sieć jest zdrowa, fundusze są ograniczone i nie zawsze wystarczają do kontynuowania operacji. Dlatego też projekty organizują kolejne rundy finansowania. Z drugiej strony, ICO bez limitu mogą zgromadzić większy kapitał rozwojowy bez organizowania kolejnych kampanii sprzedaży tokenów. Inwestorzy są jednak zachęcani do sprzedaży tokenów po niższej cenie w celu uzyskania szybkich zysków. To powoduje spadek wartości tokenów, jak również sieci.
Podsumowanie
Soft cap i hard cap to coś więcej niż tylko cele pozyskiwania funduszy. Mówią nam one wiele o projekcie, członkach zespołu i ich wizji. Podczas oceny ICO trzeba wziąć pod uwagę wiele bardzo różnych aspektów. Są to m.in. podaż tokenów, reputacja założycieli, rzeczywisty przypadek użycia projektu i wiele więcej. Tylko dzięki tym informacjom możemy stwierdzić, że projekt jest wart inwestycji.
Tak więc, następnym razem, gdy będziesz rozważać inwestycję w nowy start-up, podczas analizy weź pod uwagę również soft cap oraz hard cap.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.