Inwestor zaczynający swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie, rynku forex albo kryptowalut prędzej czy później natrafi na wyrażenie trend. Na giełdzie popularne jest wyrażenie „a trend is your friend”, czyli „trend jest twoim przyjacielem”. Każda akcja, waluta, towar czy indeks porusza się w trendach. Jednak czym jest trend?
Najprostszą definicją trendu jest nazwanie go kierunkiem w jakim podąża cena. Trendy najłatwiej zaobserwować na wykresach, które w graficzny sposób przedstawiają zmianę cen danych instrumentów finansowych. Każdy kierunek zmiany ceny instrumentu finansowego można opisać za pomocą trzech trendów:
- Wzrostowy
- Spadkowy
- Boczny (horyzontalny)
Trend wzrostowy
Trendem wzrostowym można nazwać taki typ ruchu cenowego, w którym następują po sobie sekwencje coraz wyższych szczytów i dołków. W tym przypadku przewagę ma strona popytowa, która doprowadza do wzrostu kursu rynkowego. Nawet jeśli pojawiają się rynkowe korekty (okresowa przewaga sprzedających), to rynkowe dołki nie pogłębiają się. Trend zwyżkowy jest także nazywany „rynkiem byka”. Jeśli trend wzrostowy dotyczy dłuższego okresu nazywany jest także hossą.
W przypadku silnego trendu wzrostowego najlepiej zajmować pozycje zgodne z trendem. Krótkoterminowe korekty powinno się wykorzystywać do zajmowania długich pozycji. Sygnałem zakupowym jest także ustanowienie nowego maksimum cenowego. Na poniższym wykresie widać trend wzrostowy na akcjach spółki Euronext NV
Trend spadkowy
Trendem spadkowym nazywa się typ ruchu cenowego, w którym następują sekwencje coraz niższych szczytów oraz dołków. W takiej sytuacji rynkowej, przewagę posiadają sprzedający (strona podażowa). Doprowadza to do „spychania” kursu w coraz niższe poziomy cenowe. Chwilowe korekty (okresowa przewaga strony popytowej), nie jest w stanie zmienić obrazu sytuacji (brak nowych szczytów). Trend zniżkowy jest czasem zwany „rynkiem niedźwiedzia”. Jeśli trend spadkowy dotyczy dłuższego okresu nazywany jest także bessą.
Podczas silnego trendu spadkowego warto się do niego dołączyć. Dobrym okresem są chwilowe korekty, które pozwalają podłączyć się pod trend po korzystniejszej cenie. Sygnałem dołączenia do trendu są także kolejne minima cenowe. Poniżej przedstawiono trend spadkowy na kursie EUR/USD między majem 2014 roku a marcem 2015.
Trend horyzontalny
Jest to trzeci typ sytuacji rynkowej. W okresie panowania trendu horyzontalnego strona popytowa jaki i strona podażowa znajdują się w delikatnej równowadze. Powoduje to, że kurs danej akcji, indeksu, waluty lub towaru odbija się od stref popytu oraz podaży. Przestrzeń między ważnym wsparciem i oporem nazywany jest strefą konsolidacji.
W przypadku spadku kursu w okolice wsparcia, pojawia się zwiększona aktywność strony popytowej. Z tego powodu takie miejsce na wykresie nazywa się strefą popytu. Napływ zleceń kupna powoduje, że kurs danego instrumentu wzrasta. Trwa to aż do wzrostu kursu w okolice ważnego oporu, gdzie pojawia się większa aktywność sprzedających (strona podażowa). Przykładem może być zachowanie kursu indeksu WIG20 podczas 2014 roku. Przez większość czasu indeks poruszał się między poziomami 2300 – 2550 punktów.
Podczas trendu horyzontalnego bardzo słabo radzą sobie strategie opierające się na przełamaniu określonych poziomów cenowych. Wynika to z powodu dużej liczby „fałszywych wybić”. Czyli sytuacji kiedy rynek narusza ważne poziomy cenowe, by następnie powrócić do strefy konsolidacji. Przykładem może być zachowanie kursu WIG 20 pod koniec 2014 i na początku 2015 roku, kiedy po przełamaniu ważnego wsparcia na poziomie 2300 punktów nastąpił powrót do strefy konsolidacji.
Podział trendów ze względu na czas trwania
Trendy można podzielić również ze względu na czas ich trwania. Z reguły podział jest trzystopniowy. Na rynku akcji można wyróżnić trend:
- Krótkoterminowy
- Średnioterminowy
- Długoterminowy
Trend krótkoterminowy jak sama nazwa wskazuje trwa bardzo krótko. Z reguły przyjmuje się, że trend krótkoterminowy na giełdzie trwa mniej niż trzy tygodnie. Stanowi on ruch wtórny do trendu średnioterminowego.
Trend średnioterminowy jest zwany także trendem wtórnym. Uznaje się, że jest to trend, który trwa od 3 tygodni do 3 miesięcy. Stanowi on korektę trendu długoterminowego. Zwykle znosi on od 1/3 do 2/3 poprzedniego ruchu cenowego.
Trend długoterminowy według teorii Dowa powinien trwać przynajmniej rok. Zdarzają się jednak trendy trwające po kilka lat. Trend długoterminowy zależy od fundamentalnych czynników, które mają wpływ na kształtowanie się popytu i podaży na danej akcji, indeksie, walucie albo surowcu. Powodem może być cykl koniunkturalny, cykl zmian stóp procentowych albo polityka kursowa banku centralnego.
Należy pamiętać, że rynek może znajdować się jednocześnie w trzech trendach (krótko-, średnio- i długoterminowym). Jako przykład można podać kurs CD Projekt, który między listopadem a grudniem 2017 roku znajdował się w średnioterminowym trendzie spadkowym, który był korektą długoterminowego trendu wzrostowego. Podczas trendu średnioterminowego pojawiały się kilkudniowe, krótkoterminowe korekty trendu wtórnego.
W tym okresie każdy rodzaj inwestorów podejmował inne decyzje inwestycyjne. Długoterminowi inwestorzy, którzy wierzyli w potencjał CD Projektu wykorzystywali średnioterminową korektę do akumulacji. Z drugiej strony swing traderzy mogli wykorzystać słabość popytu do zajmowania średnioterminowych krótkich pozycji itd.
Warto pamiętać, że „stopniowanie” trendów można stosować również przy ruchach cenowych, które trwają godziny, dni i tygodnie. Z tego powodu podziały na trendy mogą być użyteczne zarówno dla długoterminowych inwestorów jak i krótkoterminowych spekulantów.
Analiza trendu
Analiza trendu jest kluczowym zagadnieniem dla każdego inwestora bazującego na analizy technicznej. Bez jego określenia trader może zawierać transakcje o niskim współczynniku zysku do ryzyka. Trend można analizować m.in. przy pomocy:
- Price action
- Linii trendowych
- Średnich ruchomych
- Analizy szczytów oraz dołków
- Wskaźników (np. ADX)
Jak wykorzystać trend podczas inwestowania?
Analizę trendu można wykorzystać w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dla tradera o podejściu kontriańskim bardzo dobrym okresem rynkowym jest pojawienie się trendu bocznego albo bardzo zmiennych trendów wzrostowych i spadkowych (trend z bardzo dużymi korektami). Z kolei inwestor podążający za trendem powinien szukać rynków gdzie panuje jasno określony trend.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.