Jeżeli interesujesz się kryptowalutami już od jakiegoś czasu, zapewne wiesz, że w świecie tym istnieje wiele różnych rodzajów tokenów. Każdy z nich jest używany w różnych celach i daje inne możliwości. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy dwa najpopularniejsze z nich, czyli governance oraz utility token. Tak więc, zaczynamy!
Czym jest utility token?
Utility token to token użytkownika lub aplikacji. Jest to token, który jest rozdawany podczas publicznej sprzedaży, gdy projekt przeprowadza ICO. Kiedy firma tworzy token utility, oznacza to, że zasadniczo tworzy formę cyfrowego kuponu, który może zostać zrealizowany w przyszłości w zamian za obniżone opłaty lub dostęp do produktu lub usługi.
W przeciwieństwie do secuity tokenów, tokeny utility nie są traktowane jako inwestycje w świetle prawa. Dlatego też nie podlegają one federalnym przepisom regulującym papiery wartościowe. Przykładem utility tokena może być chociażby Binance Coin (BNB), Filecoin (FIL) lub Siacoin (SIA).
Role i problemy tokenów użytkowych
Właściciel utility tokena ma pewne prawa. Może to być np. prawo do korzystania lub posiadania produktu lub prawo do głosowania w określonych sprawach.
Posiadanie tokenów użytkowych pozwala na zdecentralizowane przechowywanie wartości. Te tokeny zapewniają wartość wymiany dla usług, które świadczy dana firma/projekt. Poprawiają również doświadczenie użytkownika, przyznając nagrody za konkretne działania. Utility tokeny działają jako waluty na blockchainach. Ponadto, w nadchodzących latach mogą stać się alternatywną formą płatności.
Tokeny użytkowe są dobrą opcją do osiągania zysków i pozyskiwania środków finansowych dla nowych, rozwijających się projektów. Niemniej jednak mogą nieść za sobą pewne ryzyko. Utility tokeny stały się niezwykle popularne wraz z boomem ICO w 2017 roku. Niestety wiele z nich okazało się być scamami bez żadnej fundamentalnej wartości. Po zakończeniu hossy, większość z nich bezpowrotnie upadło.
Głównym powodem upadku było to, że projekty te miały nierealistyczne cele, a tokeny nie były regulowane tak jak security tokeny. Dlatego właśnie przed inwestycją powinieneś przeprowadzić solidny research i dowiedzieć się, czy projekt jest faktycznie tak użyteczny jak wskazuje sama nazwa.
Czym jest governance token?
Governance token to kryptowaluta, która reprezentują siłę głosu w blockchainowym projekcie. Od niedawna są one w większości zintegrowane z projektami DeFi. Tego typu przedsięwzięcia muszą bowiem dystrybuować prawo głosu do użytkowników. Wszystko po to, aby pozostać zdecentralizowanymi.
Szybko rosnące TVL sektora DeFi pokazuje, że ludzie naprawdę potrzebują decentralizacji. Chociaż wiele osób nie interesuje się polityką w prawdziwym życiu, w świecie kryptowalut chcą oni mieć wpływ na swoje ulubione projekty. W końcu mogą oni czerpać bezpośrednie korzyści z ich wyborów.
Dzięki tym governance tokenom można tworzyć i głosować na propozycje dotyczące zarządzania. W ten sposób użytkownik bezpośrednio wpływa na kierunek i charakterystykę danego protokołu. Posiadacze governance tokenenów mogą mieć wpływ na np. interfejs danej platformy, sposób dystrybucji opłat, to do czego wykorzystywane są fundusze deweloperów i wszystkie inne istotne kwestie.
Pomimo faktu, że wiele tokenów DeFi na rynku to tokeny governance, nie oznacza to, że służą one tylko do głosowania. Oprócz tego takie kryptowaluty często pozwalają użytkownikowi na staking, udzielanie/zaciąganie pożyczek lub zarabianie za pomocą yield farmingu.
Niemniej jednak, ich jedynym i podstawowym celem jest władza. Bez niej, większość projektów nie miałaby prawa nazywać się zdecentralizowanymi. Na rynku istnieje wiele projektów pierwszej generacji, które szczycą się tym, że są zdecentralizowane. Nie jest tak jednak do końca. Nie posiadają one bowiem mechanizmów zarządzania.
Dlaczego governance tokeny są tak ważne?
W ekosystemie takim jak DeFi każda zaangażowana osoba ma prawo głosu. Deweloperzy nie muszą sami dokonywać trudnych wyborów. Mogą bowiem wchodzić w interakcje ze społecznością i poznać ich stanowisko.
Governance tokeny umożliwiają również użytkownikom aktywne wprowadzanie zmian w smart kontraktach. Jeśli anonimowa grupa zaatakuje księgę projektu, ukradnie fundusze lub wykona inne złośliwe działanie, użytkownicy i deweloperzy nie muszą przechodzić na inną sieć. Mogą oni po prostu zagłosować za naprawą błędów, a po osiągnięciu kworum, deweloperzy będą mieli pełne prawo do wdrożenia niezbędnych zmian.
Dlaczego tokeny zarządzania mają znaczenie? Ponieważ są one zwiastunem ostatecznej decentralizacji. Proces decyzyjny jest ograniczony tylko do tych, którzy dosłownie zainwestowali w platformę. Pomyśl o tym jak o udziałowcach, którzy czerpią korzyści z sukcesu firmy. Firma może odnieść sukces tylko wtedy, gdy inwestorzy są finansowo zmotywowani do popchnięcia całego projektu do przodu.
Governance vs utility token – które lepsze?
Czy istnieje różnica pomiędzy tokenami governance a utility? Jeśli tak, to który z nich jest lepszy i dlaczego?
Utility tokeny są aktywami cyfrowymi, które mają pewną formę użyteczności. Użyteczność ta jest, w większości przypadków, ograniczona do natywnej sieci blockchain lub platformy. Doskonałym przykładem tokena użytkowego jest Binance Coin (BNB). Token ten jest wykorzystywany na giełdzie Binance m.in. do obniżenia opłat transakcyjnych, głosowania nad nowymi ofertami tokenów oraz na platformie Binance Launchpool.
Jednak utility tokeny nadal nie mają żadnej mocy zarządzania. Użytkownicy nie mogą korzystać z BNB, aby np. zmienić wygląd lub działanie giełdy Binance.
Co to oznacza? Że governance tokeny są ulepszoną wersją utility tokenów. Z tego powodu, są one oczywiście lepszą alternatywą.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.