Memecoiny to zabawne, ale bardzo ryzykowne kryptowaluty, potencjalnie mogące przynieść ogromne zyski. Setki tysięcy ludzi straciło na nich pieniądze, niewielka grupa szczęśliwców zarobiła miliony. Jak działa ten rynek i czy zwykły człowiek też może zarobić na memecoinach?
Czym są memecoiny?
Memecoiny to specyficzna grupa kryptowalut, inspirowana postaciami z popularnych memów internetowych. Swoją siłę czerpią z ich popularności i rozpoznawalności.
Z założenia tworzone są jako żart i twórcze wykorzystanie zabawnych postaci, jednak najczęściej łączy się z nimi kalkulacja biznesowa, mająca premiować ich twórców i pierwszych kupujących.
W przeciwieństwie do znanych kryptowalut w rodzaju Bitcoina czy Ethereum, memecoiny zazwyczaj nie mają praktycznej użyteczności, a ich wartość jest czysto umowna. Czyni je to podatnymi na ogromne wahania ceny oraz związaną z tym spekulację. Częstym zjawiskiem jest wysoka inflacja i szybki spadek wartości tokena.
Pierwszy memecoin Dogecoin (DOGE) powstał już w roku 2013, jednak jako grupa zyskały one popularność w roku 2021, gdy kilkakrotnie wspomniał o nich Elon Musk. Było to zapalnikiem, który stworzył modę na meme coiny i powstanie wielu nowych projektów.
Od momentu wprowadzenia wartość ShibaInu wzrosła około 100 000 razy (10 milionów procent). Zysk dużo lepszy niż z przemytu narkotyków.
Ich główne cechy
Wielu ludzi wciąż myli kategorie altcoinów i memecoinów, uściślijmy więc jakie cechy wykazują te ostatnie monety:
- Źródłem ich siły i popularności jest szum medialny. Jeśli dana moneta traci popularność – umiera, a jej miejsce zajmuje kolejna.
- Początkowo mają dużą i wysoce zmotywowaną społeczność, bardzo aktywną na platformach mediów społecznościowych i aktywnie promującą projekt.
- Memecoiny na ogół nie mają one żadnej użyteczności. Ich jedynym celem jest wzbudzenie zainteresowania użytkowników i skłonienie ich do zakupu.
- Ich cena zmienia się bardzo szybko i w ogromnym stopniu. Ruchy po 50% dziennie i więcej w obu kierunkach nikogo nie dziwią.
- Memecoiny mają zazwyczaj bardzo dużą podaż, sięgającą bilionów lub trylionów, co przyczynia się do niskiej ceny pojedynczego tokena.
- Z założenia są zabawne, używają humoru i absurdalnych skojarzeń. Ma to sprzyjać utrzymaniu pozytywnej atmosfery wokół danej monety.
Dlaczego są tak popularne?
Najkrótsza odpowiedź brzmi – bo muszą. 😉 Memecoin, który nie jest popularny, jest jak ryba wyrzucona na brzeg. Z drugiej strony – podaż musi jednak znaleźć popyt. Dlaczego ludzie interesują się memecoinami?
Wydaje się, że zaspokajają one pewną potrzebę kulturową. Blockchain nie jest łatwy do zrozumienia. Konsensus Proof of Work, standard tokenów ERC-20, zawiłości drzewa Merkle… Ludzie gubią się w skomplikowanej terminologii i problemach technicznych. Memecoiny dają im to, co lubią: zabawne psy, koty i memy z żabami. Sprawiają, że nowa technologia przestaje być tak przerażająco skomplikowana.
Ważna jest też szansa na ogromną wygraną, jeśli obstawimy właściwą monetę. Szanse są większe niż w Lotto, a zwrot z kapitału może być ogromny. Mało prawdopodobny? Oczywiście, ale mnóstwo ludzi po prostu uwielbia hazard.
Do popularności memecoinów przyczyniają się w ogromnej mierze media społecznościowe oraz istnienie baniek informacyjnych. Jeśli codziennie czytasz o nowych projektach, ludziach którzy zarobili na nich miliony, gwarantowanych strategiach wygranej – kupisz memecoina, chyba że jesteś człowiekiem ze stali. Zwłaszcza, jeśli wspomnie o nim Elon Musk lub Mark Cuban.
Do tego dochodzi psychologiczny aspekt niskiej ceny: w wrześniu 2023 r. 100 dolarów wystarcza na zakup 0,0038 Bitcoina. Tymczasem za tę samą kwotę kupisz przeszło 13 milionów tokenów ShibaInu. Co za okazja!
Na koniec wspomnijmy jeszcze jeden powód. Pandemia jednocześnie uwięziła miliony ludzi w domu, jak i zapewniła im liczne programy pomocowe. Ludzie mieli czas i trochę pieniędzy, zaś sytuacja ekonomiczna niespecjalnie skłaniała do inwestowania w realną gospodarkę. Pozostało krypto, a najłatwiejsze do zrozumienia były meme coiny.
Ich popularność nie zmienia faktu, że zdecydowaną większość pieniędzy na memecoinach zarabiają założyciele i powiązane z nimi osoby. Promocja tokena w mediach służy często tylko zapewnieniu im możliwości zrealizowania zysku.
Memecoiny – potencjał i ryzyko
Zalety memecoinów:
- szansa na ogromny zysk: memecoiny potrafią pomnożyć środki wczesnych inwestorów x100 a nawet więcej,
- silna społeczność: inwestując w memowe monety, wchodzisz w środowisko bardzo aktywnych optymistów,
- zabawa: cóż, obrazki psów i kotów w najrozmaitszych sytuacjach po prostu dają niektórym sporo radości,
- dostępność: w porównaniu z tradycyjnymi kryptowalutami, memecoiny są bardzo, bardzo tanie.
Wady memecoinów:
- tylko nielicznym monetom udaje się pomnożyć środki użytkowników, większość przynosi im straty,
- memecoinom zazwyczaj brakuje solidnych podstaw: przekonującej wizji, silnego zespołu, długoterminowych inwestorów,
- podaż monet zazwyczaj jest skoncentrowana w niewielu portfelach, co sprzyja szybkiemu zrzucaniu ich na rynek i spadkowi ceny,
- duża konkurencja: jest mnóstwo memecoinów, większość w nich nigdy nie znajdzie swojej drogi na szeroki rynek,
- na ogół nie mają one żadnego modelu biznesowego innego niż: kto kupił ostatni, ten frajer.
Liderzy rynku i pretendenci
Aktywnie promowane w mediach są dziesiątki monet memowych, jednak dwa pierwsze miejsca nie zmieniają się od dłuższego czasu.
- Dogecoin (DOGE). W 2013 roku stworzony dla zabawy jako daleki fork BTC, stał się pierwszym memecoinem. Zyskał znaczną liczbę obserwujących, a rosnący od 2017 roku popyt ustalił jego czołową pozycję.
- Shiba Inu (SHIB). Największy rywal DOGE, oparty na blockchainie Ethereum. Stworzony został przez anonimowego Ryoshi i wszedł na rynek w roku 2020. 50% tokenów zostało spalonych lub przekazanych na cele charytatywne.
- Pepe Coin (PEPE). We wrześniu 2023 r. numer trzy, mimo wejścia na rynek dopiero pół roku wcześniej. W przeciwieństwie do poprzedników, oparty na wizerunku nie psa, ale żaby, popularnego Pepe the Frog.
- Baby Dogecoin (BABYDOGE). Powstały w 2021 r. krewny Dogecoina. Nowością ma być deflacyjny model podaży oraz fakt bycia pierwszą w historii kryptowalutą finansującą cele charytatywne.
- Floki (FLOKI). Również projekt powstały w roku 2021, określa się jako „kryptowaluta ludu”. Token funkcjonuje na wielu łańcuchach, a swoją nazwę wziął od psa Elona Muska o tym imieniu.
Inne projekty z kategorii memecoinów prezentuje zrzut strony Coingecko poniżej.
Kreatywność twórców memecoinów nie zna granic. Medale w tej dziedzinie otrzymują twórcy projektów: Totally A Rug Pull, Mafia Doge oraz HarryPotterObamaSonic10Inu.
Memecoiny jako model biznesowy
Ten rodzaj monet trudno poddaje się analizie. Za ich popularnością czy akcją cenową nie stoją bowiem twarde fundamenty ale trudna do zbadania psychologia tłumu. Dochodzi do tego zdumiewający entuzjazm, z jakim wpływowe osobistości branży krypto reklamują projekty meme. Czyżbyśmy mieli tutaj do czynienia ze schematem pump&dump?
Choć obwinianie o to Elona Muska wydaje się naciągane,niewykluczone, że zakupił on spore ilości DOGE przed jego publicznym zachwalaniem. Nie wiemy czy tak było, jednak sytuacja, kiedy miliony ludzi traktują twoje słowa jak prawdę objawioną, musi budzić pokusę.
Nie jestem więc pewien, czy memecoiny dziś jeszcze zasługują na tę nazwę. Coraz mniej w nich zabawy, coraz więcej gry na emocjach i spekulacji. Chciwość i strach rzadko gdzie widoczne są tak, jak w tym segmencie. Dzisiaj kupowanie memecoinów to gra wysokiego ryzyka, mogąca wielu doprowadzić do upadłości. Na pewno zarobią tylko ich twórcy i pozyskani do współpracy naganiacze.
Czy można zarobić na memecoinach? Zdecydowanie tak. Czy Tobie się to uda? Raczej nie, choć niewielka szansa pozostaje. Kiedy media trąbią o jakimś nowym Inu, na ogół jest już za późno. Możesz ewentualnie sam wypuścić na rynek SuperTurboCoina, oddać połowę podaży celebrytom i liczyć, że przyciągną oni naiwnych dla własnej korzyści. Problemem może być jedynie spoglądanie potem w lustro.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Ile kosztuje 1 memecoin?
Niewiele. Za 1$ możesz kupić około 16 DOGE, 60 000 FLOKI lub 130 000 SHIB.
Jakie memecoiny wybrać?
Hmm, to pytanie jakie liczby skreślić na kuponie Lotto… Jeśli koniecznie musiałbym wydać 100 dolarów, za połowę kupiłbym DOGE i SHIB, a za drugą 3-4 projekty o kapitalizacji 10-20 milionów $. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna. 😉
Jak rozpoznać czy dana moneta to mem?
Jeśli wciąż słyszysz że jest to niebywała okazja, logo monety to słodki zwierzak, nie ma ona żadnej użyteczności, a jej cena to 0,0001 $ za sztukę – prawdopodobieństwo, że jest to mem wynosi 99%.
Czy memecoiny mają przyszłość?
Skoro w Lotto grają miliony ludzi, mimo bardzo niskiego prawdopodobieństwa wygranej – na pewno tak. Gorzej z przyszłością tych, którzy w nie inwestują.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.