Gdzie kupić NFT? I czy w ogóle warto? Po rozkwicie tego trendu w roku 2021 i upadku rok później, wydawało się, że branża umarła. Nic podobnego! Wyceny zostały urealnione, niektóre projekty zniknęły z rynku, emocje opadły. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem NFT, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.
Czy warto w ogóle kupować NFT?
NFT jako technologia są fenomenalnym wynalazkiem. Ich konstrukcja pozwala na dziesiątki rozmaitych zastosowań, na czele z tokenizacją. Cały ten segment omawialiśmy zresztą szczegółowo w bardzo rozbudowanym artykule o tokenach NFT.
Na potrzeby tego materiału przeformułujmy pytanie: czy i kiedy warto kupić NFT, będące cyfrowym przedmiotem kolekcjonerskim? Zazwyczaj jest to obrazek, czasem film, zapis dźwięku lub przedmiot z gry. Czy ich posiadanie warte jest zapłacenia nieraz tysięcy dolarów?
Cóż, jak zawsze odpowiedź brzmi – to zależy. Na wartość tokenów NFT duży wpływ mają:
- Kapitalizacja rynku krypto. Kiedy na rynku są pieniądze, rośnie wszystko, w tym NFT.
- Trendy rynkowe. Rynek NFT charakteryzuje się dużą zmiennością, a mody mogą się szybko zmieniać.
- Rodzaj kolekcji. Tokeny nie są sobie równe. Uznane kolekcje (BAYC, CryptoPunks) są wysoko wyceniane,
- Rzadkość. NFT z kolekcji limitowanych są dużo droższe od popularnej masówki.
- Użyteczność. Niektóre NFT mogą dawać przewagę, dawać dostęp do ekskluzywnych treści czy usług,
Inwestowanie w NFT jest, podobnie jak zakup memecoinów, żeglowaniem we mgle. Nie istnieją sposoby określenia ich prawdziwej wartości i przewidzenia akcji cenowej, zaś analizy rynku i wskaźniki mają tylko ograniczoną użyteczność.
Nieprzemyślany zakup NFT może poważnie nadszarpnąć budżet. Aktor Logan Paul na zakupie tokena stracił 600 tysięcy dolarów, 99% jego wartości.
Zalety i wady NFT, ryzyko zakupu
Zalety NFT
- unikalność: z założenia każdy token jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny,
- bezsporna własność: NFT jasno wskazuje właściciela, nie można sfałszować jego metadanych,
- dostępność: można nimi handlować 24/7, mogą one reprezentować także cząstkową współwłasność dzieła,
- potencjał zwrotu: mogą być one ciekawym (choć wysoce spekulacyjnym) nośnikiem wartości,
- możliwość zarabiania: niektóre NFT mogą generować dochód pasywny np. poprzez staking,
- użyteczność: niektóre NFT, na przykład te używane Metaverse mają konkretne zastosowanie,
- wartość artystyczna: choć w przypadku cyfrowych dzieł sztuki, trudna do określenia.
Ich wady i ryzyko
- ogromna podaż: niska bariera wejścia spowodowała powstanie tysięcy słabych kolekcji,
- brak wartości wewnętrznej: cena NFT jest umowna, bez związku z kosztami jego wytworzenia,
- skoki cen: trudna do określenia wartość NFT powoduje gwałtowne wzrosty i spadki ich ceny,
- brak standaryzacji: wiele blockchainów nie uwzględnia standardów ERC-721 i ERC-1155,
- brak regulacji: rynek NFT to póki co Dziki Zachód, spotkamy tu manipulacje cen czy łamanie praw autorskich,
- ryzyko przechowywania: metadane są przechowywane na blockchainie, zawartość z reguły nie,
- możliwość oszustwa: podróbki, rugpule, pishing – przeczytaj nasz artykuł na temat popularnych oszustw NFT.
Jak (nie) kupić NFT – najczęstsze błędy
Odpowiedź na pytanie, jak zacząć inwestowanie w NFT, nie jest taka łatwa jak się wydaje. Na tym rynku czujemy się nieraz jak dziecko w sklepie z zabawkami – chcemy kupić wszystko na raz. Nie jest to jednak dobre podejście, narażamy się bowiem wówczas na popełnienie kluczowych błędów:
- Inwestowanie przed poznaniem rynku. Zanim wydasz 1$, poświeć przynajmniej kilka godzin, aby zapoznać się ze specyfiką NFT, sprawdzić poprzednie mody i porównać obroty dziś z rokiem 2021.
- Losowe kupowanie NFT. Musisz zbadać, kto sprzedaje token, do jakiej kolekcji on należy, jakie osiągi cenowe miał on dotychczas, czy ma on jakąkolwiek użyteczność.
- Kupowanie tanich NFT na Ethereum. Jeśli chcesz wydać max 50 dolarów, wybierz inny łańcuch. Koszty sprawdzisz na Etherscanie, ale 10-20 dolarów za transakcję nie powinno Cię zdziwić.
- Zakup podrobionej kolekcji. Jeśli widzisz znudzoną małpę za 1/10 normalnej ceny, to nie może być oryginał.
- Zakup w jednym momencie. Aby uniknąć katastrofalnych strat, rozłóż zakupy w czasie. Owszem, być może dany token podrożeje w miesiąc o 200%, ale może spadnie do 5% wartości.
- Uleganie FOMO. Nie czujesz NFT, ale wszyscy tyle o tym mówią, a kolega szpanuje Punkiem na profilowym. Cóż, FOMO to zły doradca, a handel NFT nie jest dla wszystkich. Osobiście nie lubię aktywów, których prawdziwej wartości nie umiem określić.
- Zakup NFT za więcej niż 10% środków. Krypto to ryzyko, NFT to ryzyko do kwadratu. Możesz wydać na nie niewielką część budżetu, ale na pewno nie większość. Balansuj swoje portfolio kryptowalut.
Przygotowanie do zakupu
Jak kupić NFT, skoro mogą one być oparte na wielu różnych łańcuchach – Ethereum, Polygon, BNB Chain, Solana, Flow, WAX itd? Który blockchain wybrać? Cóż, sugerujemy skupienie się na Ethereum i również popularnym BNB Chain.
Kolejnym pytaniem jest, którą platformę handlową w tych ekosystemach wybrać. Możliwości jest wiele, jednak ograniczmy się do potentatów – Blur oraz OpenSea na Ethereum oraz Binance NFT na BNB Chain.
Na koniec przygotowań upewnijmy się, że mamy portfel krypto kompatybilny z wybranym łańcuchem (w obu wypadkach wystarczy Metamask) a w nim odpowiedni zapas potrzebnych tokenów.
Jak kupić NFT na Blur?
Blur to zdecentralizowany rynek NFT, który mimo krótkiej historii zajmuje pierwsze miejsce pod względem obrotu. Celuje w grupę zawodowych inwestorów NFT, dokonujących szybkiego zakupu i sprzedaży. Daje także dostęp do ofert z konkurencyjnych rynków. Nie pobiera opłat, a dodatkowo wynagradza użytkowników airdropami własnego tokena.
Platforma oferuje dwa tryby użytkownika: trader i kolekcjoner. Tryb tradera oferuje więcej wykresów i danych rynkowych, tryb kolekcjonera skupia się na prezentowaniu dużych obrazów oraz wyliczaniu cech pojedynczego NFT.
Oprócz swojego rodzimego rynku, Blur udostępnia również agregator, który umożliwia inwestorom zakup wielu NFT jednocześnie na różnych rynkach.
Aby skorzystać z platformy, wystarczy podłączyć do niej swój cyfrowy portfel (MetaMask, Coinbase Wallet, OKX Wallet i każdy kompatybilny z WalletConnect). Uwaga – Blur obsługuje tylko drogi w użyciu łańcuch Ethereum, jest więc miejscem raczej dla zamożnej klienteli.
Jeśli chcesz, możesz wcześniej wpłacić ETH (jedyną akceptowaną walutę) do puli licytacyjnej, co pozwoli Ci na składanie ofert bez ponoszenia za każdym razem kosztów.
Jak kupić NFT na OpenSea?
Przed nadejściem Blur OpenSea był największym rynkiem NFT. Podobnie jak konkurent, platforma jest zdecentralizowana i nie wymaga przejścia procedury KYC, by można było z niej korzystać. Wystarczy podpiąć swój portfel.
Dużym plusem jest obsługa m.in. sieci Polygon czy Arbitrum, co pozwala na zakup NFT kompatybilnych z siecią Ethereum bez ponoszenia wygórowanych kosztów gazu.
Ciekawych NFT możemy szukać korzystając z wyszukiwarki lub klikając w proponowane kolekcje. Możesz przeglądać kategorię „Trendy” oraz sortować i filtrować według różnych kryteriów. Warto poszukać informacji o oferowanych na OpenSea tokenach NFT również poza serwisem, na przykład na Twitterze (X).
Kiedy już znajdziemy odpowiednie tokeny, mamy trzy sposoby ich zakupu: „kup teraz”, licytacje i oferty. Zapłacić możemy zarówno kryptowalutą z podłączonego portfela krypto jak i kartą kredytową. Jeśli zdecydujemy się na to drugie, możemy jednak zostać poproszeni o zweryfikowanie swojej tożsamości.
Po wprowadzeniu wszystkich informacji i kliknięciu „Zapłać” proces jest zakończony, zaś token zapisany w łańcuchu bloków i widoczny w Twoim portfelu.
Tutaj przeczytasz o tworzeniu i sprzedawaniu NFT na OpenSea.
Jak kupić NFT na Binance?
Binance NFT to największy na świecie scentralizowany rynek tych tokenów. Przedmioty w grze, wirtualne tereny, dzieła sztuki, tajemnicze skrzynki – bez różnicy, kupić i sprzedać możesz tam wszystko.
Zanim zaczniemy, konieczne jest utworzenie konta Binance, niestety wiążące się z przejściem procedury KYC. Następnie sprawdźmy, czy nasz portfel zawiera tokeny BNB, BUSD lub ETH, akceptowane na platformie. Teraz możemy przystąpić do zakupów.
Dostęp do Binance NFT Marketplace można uzyskać na dwa sposoby – za pośrednictwem apki Binance na komórce lub strony Binance na komputerze. W aplikacji wybieramy zakładkę Binance NFT, która znajduje się w sekcji Handel. Na komputerze po prostu wybieramy zakładkę NFT na stronie głównej.
Na rynku możemy szukać interesujących NFT w zakładce Trendy czy Najlepsze kolekcje lub wyszukiwać je po słowie kluczowym. Znalezione obrazki mogą być pojedyncze, lub też stanowić część kolekcji. Obrazek możemy kupić natychmiast lub też złożyć swoją ofertę – w zależności od opcji, którą wybrał sprzedający.
Po dokonaniu płatności, NFT znajdzie się w portfelu powiązanym z kontem Binance.
Blur, OpenSea czy Binance – gdzie kupić NFT?
Wszystkie trzy platformy są duże i godne zaufania. Podstawowe różnice między nimi to:
- Wolumen – Blur ma największe obroty, z kolei OpenSea najwięcej klientów. W obu kategoriach Binance lokuje się za nimi.
- Łatwość użycia – Blur przeznaczony jest raczej dla zawodowców, zaś Binance wymaga wcześniejszego KYC – wygrywa OpenSea.
- Obsługiwane blockchainy – tu pojedynek z nieznacznie wygrywa Binance NFT, po skasowaniu obsługi BNB Chain przez OpenSea.
- Koszta – Blur ma 0% opłat, ale obsługuje tylko drogie Ethereum. OpenSea pobiera standardowo 2,5%. W tej sytuacji oferta Binance NFT (1%) wydaje się najbardziej atrakcyjna, choć dotyczy to głównie sprzedających.
- Interfejs – kwestia gustu. UX Binance jest elegancki, Blur profesjonalny, OpenSea funkcjonalny.
Jak widać, odpowiedź na pytanie gdzie kupić NFT zależy od tego, czego właściwie szukamy. Początkujący zapewne wybiorą Binance, kolekcjonerzy OpenSea, zawodowi flipperzy – Blur. Nie trzeba ograniczać się jednak tylko do tych platform: Rarible, Nifty Gateway czy SuperRare także mogą mieć interesującą ofertę.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Po co się kupuje NFT?
Jest wiele powodów, jednak wymieniając od najważniejszych, są to: potencjał inwestycyjny, użyteczność oraz wartość artystyczna.
Gdzie najlepiej kupić NFT?
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, wygodne będą scentralizowane rynki Binance NFT lub Gate.io. Jeśli jesteś weteranem krypto, zdecentralizowane OpenSea lub Blur będą lepszym wyborem.
Czy opłaca się kupować NFT?
Zależy jakie i kiedy. Znane są historie zarówno straty 99% wartości, jak i zysku x100 ze sprzedaży tokenów
Kto może wybić własne tokeny?
Twórcą NFT może zostać każdy. Nie musisz być artystą, minting NFT bez problemu przeprowadzisz na wszystkich wymienionych w materiale platformach.
Chcę inwestować w NFT, jak zacząć?
Zdecydowanie na początek przeczytać nasz główny materiał o w NFT oraz o sposobach zarabiania na nich. I bez pośpiechu, w tej branży łatwiej stracić, niż zarobić.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.