Jak wspominał Warren Buffett inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe. Są jednak książki o tematyce inwestycyjnej, które łatwo się czyta. Niewątpliwie “Książka o inwestowaniu” zalicza się do tego typu pozycji.
W książce Rafała Janika ciężko szukać wyrafinowanych, specjalistycznych terminów. Wszystko jest opisane w przystępny sposób i okraszone licznymi przykładami. Celowa prostota przekazu jest moim zdaniem dużym plusem tej książki. Mimo tego, że jest to pozycja o prostym przekazie, to treść będzie interesująca dla inwestorów o różnym poziomie doświadczenia.
Komu można polecić książkę?
Książka o inwestowaniu jest ciekawą pozycją, która w przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy rządzące giełdą papierów wartościowych. Mimo, że napisana jest prostym językiem to jest dosłownie “naszpikowana” realnymi przykładami. Nie jest to więc książka, w której dominuje “lanie wody”. Każda teza znajduje potwierdzenie w przykładach. Książkę spokojnie można polecić wszystkim zainteresowanym inwestowaniem na giełdzie. Dotyczy to zarówno osób o minimalnej wiedzy jak i rynkowych praktyków. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Początkujący inwestor dostaje porządną dawkę wiedzy przedstawioną w uporządkowany sposób. Z kolei bardziej zaawansowany czytelnik z pewnością uważnie przeczyta rozdział dotyczący optymalizacji podatkowej oraz sposobów na ograniczenie kosztów transakcyjnych.
Struktura książki
Przesłaniem książki jest pokazanie, że handel na giełdzie jest dla każdego. Nie każdy jest “liczbowcem”, który lubi czytać książki ze skomplikowanymi wzorami oraz ogromnymi tabelami danych. Dzieło Rafała Janika jest napisana pod “mówców”. Przykłady i prostota treści powoduje, że pozycja będzie “lekkostrawna” nawet dla osób z niewielką wiedzą o rynku finansowym. Prawie 300 stron książki zostało podzielone na cztery części.
W pierwszej wyjaśnione zostały podstawowe mechanizmy jakie rządzą giełdą. Wyjaśniono jak informacje rynkowe mogą oddziaływać na ceny akcji. W tej części wzięto także na warsztat zależność zysk do ryzyka oraz przedstawiono sposoby na wycenę przedsiębiorstwa. Autor wyjaśnił również w jaki sposób kształtują się ceny rynkowe oraz jak uniknąć pułapek wynikających ze zbytniego uproszczenia decyzji inwestycyjnych (np. kupienie akcji o niskim wskaźniku C/Z).
W drugiej części skupiono się na podstawach inwestowania na rynku akcji. Wyjaśniono w jaki sposób skonstruować portfel. Na przykładach podano jak niewielkie zmiany składu portfela mogą zwiększyć zysk i zmniejszyć ryzyko portfela inwestycyjnego. Autor przybliżył także jak można zabezpieczać portfel akcji. W kolejnych rozdziałach przedstawiono na przykładach czym są okresy bańki cenowej oraz bessy. Rozprawiono się także z popularnymi mitami dotyczącymi takich stwierdzeń jak: “giełda to kasyno” czy “na giełdzie nie da się zarabiać”.
W części trzeciej czytelnik pozna podstawowe strategie rynkowe. Oczywiście książka zgodnie z wolą autora nie zawiera skomplikowanych strategii inwestycyjnych. Jednak Rafał Janik zbadał wady i zalety kilku strategii inwestycyjnych. Ta część książki jest bardzo bogata w praktyczne przykłady z polskiego parkietu. Co więcej Rafał Janik pokusił się o ocenę skuteczności niektórych strategii wykorzystujących analizę techniczną. Wspomniane zagadnienia z pewnością zainteresują także profesjonalnych inwestorów.
Ostatnia część książki to zagadnienia związane z optymalizacją podatkową oraz kosztową strategii inwestycyjnych. Autor skrupulatnie wylicza wady i zalety używania kontraktów terminowych zamiast kupna pakietu akcji. Jednocześnie podaje proste sposoby na obniżenie efektywnej stopy opodatkowania części aktywów inwestora. W dalszej części książki pojawiają się informacje na temat zalet i wad inwestowania w fundusze inwestycyjne. W książce znalazło się miejsce także dla rozdziałów poświęconych inwestowaniu na rynkach zagranicznych oraz alternatyw do rynku akcji.
Zaletą książki jest także “mała ściągawka”, która znajduje się na końcu każdego rozdziału. Dzięki temu czytelnik ma podane na tacy zagadnienia, które warto zapamiętać z danego fragmentu książki.
Podsumowanie
Na około 300 stronach Rafał Janik zawarł przewodnik dla osób zainteresowanych inwestowaniem na rynku kapitałowym. Autor mimo tego, że jest “liczbowcem” to nie zasypuje czytelnika wzorami i tabelami. Zamiast tego na praktycznych przykładach tłumaczy jak zabezpieczać portfel przed spadkami czy wycenić akcje przedsiębiorstwa. Czytelnikowi wyjaśniono także w bardzo przystępny sposób jak wyliczyć stopę zwrotu z inwestycji. Po przeczytaniu tej książki, czytelnik z pewnością zrozumie, że inwestowanie na rynku akcji nie jest tylko “dla wybranych”.
Książkę kupisz na stronie maklerska.pl