Co zrobić, gdy twoja gra jest tak popularna, że blokuje największy istniejący blockchain? Stworzyć własny. I tak na scenę wkroczył Flow, z niewielką pomocą CryptoKitties.
Kurs Flow
(FLOW/PLN)
0,63 USD
(2,55 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-1,79% (-0,047 PLN)
Ranking
112
1h
-0,21%
24h
-1,79%
7d
-8,37%
14d
-9,60%
30d
-14,33%
200d
15,72%
1y
-17,10%
Kapitalizacja
989 094 972 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-1,65%
Max cena (24h)
0,65 USD
Min cena (24h)
0,60 USD
Wolumen (24h)
46 805 700 USD
Historyczne maksimum
42,40 USD (2021-04, -98,51%)
Ilość w obrocie
1 559 317 956 FLOW
Ilość maksymalna
1 559 317 956 FLOW
Za 100 PLN kupisz 39,14 FLOW
Strona projektu: flow.com
Ostatnia aktualizacja 2025-01-28 03:09
Wykres kryptowaluty Flow
Co to jest Flow?
Flow to szybki i przyjazny dla programistów blockchain, zaprojektowany jako platforma nowej generacji gier i aplikacji. Dzięki niemu użytkownicy łatwo tworzą zasoby cyfrowe, którymi można następnie handlować na zewnętrznych rynkach, oraz budować otwarte projekty zarządzane przez społeczność.
Historia Flow ściśle wiąże się z firmą Dapper Labs. To ona rozpoczęła rewolucję NFT, wypuszczając w 2017 roku popularną grę NFT Cryptokitties. Użytkownicy mogli hodować swoje kotki i tworzyć rzadkie przedmioty kolekcjonerskie. Gigantyczny sukces gry spowodował przeciążenie sieci Ethereum. W tej sytuacji zespół Dapper Labs zdecydował, że trzeba zacząć od podstaw i zbudować własny wyspecjalizowany łańcuch bloków. Sieć główna Flow rozpoczęła działalność 15 maja 2020 r.
Dapper Labs jest spółką macierzystą dla Flow, ale blockchain jest podmiotem odrębnym. Relacja między nimi przypomina trochę Ethereum Foundation i Ethereum.
Znaki szczególne
Flow ma kilka cech, wynikających z jego założeń projektowych:
- Architektura wielozadaniowa. Protokół rozdziela pracę, która w innych blockchainach trafia do jednego typu węzłów. Użycie osobnych do poszczególnych zadań (jak weryfikacja danych czy osiąganie konsensusu) pozwala na skalowanie bez potrzeby shardingu i bez zmniejszania decentralizacji. Nieco podobnie jak w Oasis.
- Własny język programowania. Platforma używa języka o nazwie Cadence, zaprojektowanego specjalnie dla łatwej obsługi NFT. Ułatwia on poprawne kodowanie i zapobiega błędom, ma też wbudowaną kontrolę dostępu, by zwiększać bezpieczeństwo.
- Wygoda programistów. Pisanie aplikacji dla Flow jest szybkie i bezproblemowe. Twórcy mogą wielokrotnie testować smartkontrakty w emulowanym środowisku. Kod ma też możliwość aktualizacji – można wdrożyć wersję Beta, a potem zastąpić ją ostateczną, kiedy wyjdą już na jaw wszystkie niedoróbki.
- Łatwość adopcji. Flow został zaprojektowany z myślą o konsumentach, jego obsługa jest więc prosta i bezpieczna. Portfel prostym językiem informuje użytkownika, na co zgadza się, podpisując transakcję. Można też rejestrować konta bez konieczności zapamiętywania frazy seed, podobnie jak w zwykłym serwisie www.
Partnerzy projektu
Dapper Labs stoi na stanowisku, że blockchainowe gry i zabawy to poważny biznes. Patrząc na to, z kim współpracuje, można się zgodzić z tą dewizą. Na blockchainie Flow opierają się bowiem:
- NBA Top Shot. Najlepsze momenty w historii NBA uwiecznione jako oficjalne, licencjonowane pliki NFT. 1,5 miliona użytkowników i rynek warty 1 miliard dolarów powodują, że jest to jedna z najcenniejszych kolekcji.
- NFL All Day. Po sukcesie NBA firma poszła o krok dalej, nawiązując porozumienie z ligą futbolu amerykańskiego, popularnego w USA jak u nas Liga Mistrzów.
- UFC Strike. Zapisy najlepszych walk Ultimate Fighting Championship, możliwość kolekcjonowania wizerunków ulubionych sportowców czy zakup paczek NFT „w ciemno”.
- La Liga. Liga hiszpańska (Primera Division), mająca miliony fanów. Kluczowe momenty meczów Barcelony przeciwko Realowi sprzedadzą się za grube pieniądze.
Do listy musimy oczywiście dodać Cryptokitties, od których to wszystko się zaczęło i które wciąż mają 130 tysięcy kolekcjonerów, oraz kilkanaście innych, mniejszych projektów.
W sieci Flow działa obecnie wiele firm i instytucji jak Samsung, Warner Music czy Ubisoft. Z firmą związane są także gwiazdy NBA: Andre Iguodala (Miami Heat), JaVale Mcgee (Los Angeles Lakers) czy Aaron Gordon (Orlando Magic).
FLOW – zastosowanie tokena
FLOW jest natywną monetą sieci. Jego przypadki użycia to:
- Płatność za usługi sieciowe. Przechowywania i transfer zasobów, czy interakcja ze smartkontraktem wymagają niewielkiej opłaty.
- Stakowanie. Dysponenci tokenów mogą uruchamiać węzły, co pomaga zabezpieczyć sieć, a w zamian otrzymują nagrody. Mogą oni również delegować swoje tokeny do innych walidatorów, jeśli chcą zarabiać całkiem pasywnie.
- Zarządzanie. Posiadacze FLOW mogą uczestniczyć w głosowaniu w sieci. Wyniki głosowania nie są obecnie wiążące, jednak sygnalizują zespołowi, czego oczekuje społeczność.
- Przechowywanie danych. Tokeny FLOW są wymagane do zarezerwowania zasobów w łańcuchu, co jest funkcją konieczną dla twórców aplikacji.
- Tworzenie własnych tokenów. Blockchain umożliwia ich kreację, jednak wymaga wsparcia tego procesu posiadanymi FLOW.
Całkowita podaż tokena wynosi 1,4 miliarda, z czego na rynku jest obecnie 360 milionów. Podaż maksymalna nie jest zdefiniowana. Nowa emisja FLOW ma być używana do wypłacania nagród w przypadkach, gdy opłaty transakcyjne nie są wystarczające. Do grudnia 2020 r. maksymalna inflacja ograniczona była do 5% rocznie, po 1 czerwca 2022 r. spadła do 3%. Cały przyrost podaży tokenów jest przeznaczony dla stakujących i walidatorów, co daje możliwość zabezpieczenia się przed spadkiem wartości kryptowaluty.
Flow posiada także w ekosystemie stablecoina o nazwie FUSD. Idzie tutaj drogą wytyczoną przez konkurencyjny projekt NFT, Origin, podobnie doceniając rolę stabilnej waluty w rozliczeniach handlowych.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę FLOW?
Jest sporo giełd listujących tę monetę. Największe wolumeny zapewnia Upbit… niestety w parze z wonem koreańskim ;). Na szczęście do dyspozycji mamy również Binance, Gate.io, Bitrue, OKX czy Crypto.com. Cena FLOW najczęściej wyrażona jest w USDT, z niewielkimi wolumenami dostępnymi również za BUSD, USDC, BTC i USD.
Jeśli chodzi o portfele, dokumenty projektu zalecają użycie Blocto lub Finoa, oraz portfela hardware Ledger. Wsparcie dla Flow oferuje również Math, oraz naturalnie także portfel Dapper.
Flow – opinie, fakty, ciekawostki
Flow dba o opinię kryptowaluty ekologicznej, a jego hasło reklamowe to Built to be Green. Twierdzi, że wybijanie NFT w łańcuchu zużywa mniej energii, niż wrzucenie obrazka na Instagrama.
Choć raczej niszowy, Flow jest całkiem popularny. Firma chwali się, że w trakcie realizacji jest obecnie 1000 (!) projektów, nad którymi pracuje 6000 deweloperów.
Ostatnią sensacją było opublikowanie spuścizny Davida Bowie w postaci NFT. Premiera przyniosła sporo nowości, w tym nieznane dotąd utwory i grafiki.
Flow jest świetnym blockchainem do obsługi NFT, choć jego rynek może być nieco podgryzany przez WAX czy Enjin. W swojej niszy projektów powiązanych ze sportem jednak ciągle się rozwija i na długo pozostanie numerem 1.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.