logo

Helium (HNT): pionier DePin. Badamy, czy ma przyszłość

xtb - zlatan ibrahimović

Pamiętacie CB radio? Taki ciut archaiczny wynalazek, dający możliwość komunikacji bez scentralizowanej sieci, operatorów, masztów komórkowych i tym podobnych. Helium zamierza wrócić do korzeni transmisji danych, tym razem w oparciu o blockchain.

Logo kryptowaluty Helium

Kurs Helium
(HNT/PLN)

21,82 PLN

(5,61 USD)

Zmiana ceny (24h)

-2,93% (-0,66 PLN)

Ranking

106

1h

-0,58%

24h

-2,93%

7d

-7,95%

14d

-9,21%

30d

-20,40%

200d

2,88%

1y

160,36%

Kapitalizacja

966 209 020 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-2,95%

Max cena (24h)

5,88 USD

Min cena (24h)

5,49 USD

Wolumen (24h)

20 601 522 USD

Historyczne maksimum

54,88 USD (2021-11, -89,80%)

Ilość w obrocie

172 451 731 HNT

Ilość maksymalna

223 000 000 HNT

Strona projektu: www.helium.com

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 09:48

Wykres kryptowaluty Helium


Co to jest Helium?

Helium HNT logo small

Projekt rozpoczął swe życie w roku 2013 jako platforma, mająca opracowywać nowe standardy komunikacji. W założeniu miała opierać się ona na sieci hotspotów (przekaźników), mogących przesyłać dane przy użyciu częstotliwości radiowych. Jednak po etapie początkowego rozwoju, sieć utknęła w martwym punkcie, wobec braku motywacji dla użytkowników. Żywiołowy rozwój platformy nastąpił dopiero w roku 2017, kiedy wdrożyła ona nowy model biznesowy, oparty o kryptowalutę HNT. Dało to projektowi nowe życie i pozwoliło zwiększyć liczbę zainteresowanych hostowaniem sieci.

Obecnie Helium to bezprzewodowa sieć peer-to-peer, oparta o blockchain, której celem jest zapewnienie interakcji urządzeń IoT z Internetem. Jej głównym zadaniem jest obsługa zdecentralizowanej sieci łączności o nazwie The People’s Network. Sieć pozwala każdemu na przyłączenie się do niej oraz zwiększenie jej zasięgu, w zamian za co oferuje wynagrodzenie w tokenach HNT. Choć to dalekie porównanie, spełnia rolę odrobinę podobną do tej, jaką pełni Pocket Network czy Holo w zakresie zdecentralizowanego przetwarzania transakcji.

Blockchain opiera się o największą na świecie sieć LoRaWAN – urządzeń łączności, bazujących na wykorzystaniu długich fali radiowych i w przeciwieństwie do FM nie podlegających regulacjom rządowym. Obecnie intensywnie rozwijana jest także możliwość wejścia Helium w przyszłościowy segment 5G.

Części składowe

Ekosystem jest dość złożony, omówmy więc chociaż jego najważniejsze elementy:

  1. Hotspoty. Są to bezprzewodowe routery LoRaWAN, które komunikując się wzajemnie ze sobą, tworzą bezprzewodową sieć. Obsługują one routing pakietów między urządzeniami oraz wykonują bieżące zadania związane z zabezpieczeniem funkcjonowania sieci.
  2. Konsola. Jest to to aplikacja online, która umożliwia programistom rejestrowanie i nadzorowanie urządzeń w sieci. Pozwala ona m.in. na zarządzanie uprawnieniami użytkowników, uwierzytelnianie czy obsługę płatności za usługi.
  3. LongFi. Jest to protokół sieci, łączący LoRaWAN z blockchainem, dzięki czemu każde urządzenie może przesyłać dane w sieci. To on pozwala zarabiać tokeny HNT, gdy urządzenia przesyłają dane.
  4. Helium Tabs. Są to trackery lokalizacji podłączone do sieci, które mogą zostać wykorzystane do śledzenia takich rzeczy, jak bagaże, klucze, hulajnogi czy zwierzęta zasięgu sieci.

Wykorzystanie Helium

Na swojej stronie projekt prezentuje możliwe zastosowanie w najrozmaitszych dziedzinach, jak np. nowoczesne rolnictwo, inteligentne miasta, logistyka czy monitorowanie środowiska. Helium jest oczywistym wyborem dla wielu klientów, jak np.:

  • Lime. Obecna także w Polsce firma wykorzystuje Helium, aby znaleźć zaparkowane rowery i skutery.
  • Nestle. Koncern przy użyciu sieci monitoruje bieżące potrzeby swojej sieci dystrybutorów wody.
  • Conserv. Bezprzewodowy system monitoringu muzeów wykorzystuje Helium do nadzoru nad dziełami sztuki.
  • Agulus. Firma obsługuje zautomatyzowane rolnictwo i wykorzystuje hotspoty do zarządzania dystrybucją wody.
  • Careband. Platforma pomaga monitorować zagrożenie wśród osób narażonych na kontakt z Covid-19.
  • DISH. Ten operator sieci 5G używa sieci Helium, by poprawić jakość swoich usług w obszarach słabo pokrytych zasięgiem.
  • San Jose. Miasto współpracuje z platformą, by zapewnić dostęp do Internetu mieszkańcom o niskich dochodach.

Plusy i minusy sieci

Plusy:

  • zasięg urządzeń LongFi jest nawet 200 razy większy, niż tradycyjnych hotspotów Wi-Fi,
  • obecnie w sieci działa ponad 750 000 hotspotów, a ta liczba codziennie rośnie,
  • mimo istnienia nieco podobnych projektów (IoTeX, IOTA) Helium nie ma bezpośredniej konkurencji,
  • planowane wyłączenie przekaźników 3G w wielu krajach tworzy lukę, która będzie sprzyjać rozwojowi sieci,
  • autorski mechanizm konsensusu PoC (Poof of Coverage) zapewnia optymalne działanie platformy.

Minusy:

  • sieć konkuruje z silnymi i bogatymi korporacjami sektora telekomunikacyjnego,
  • konkurencją może być również projekt Sidewalk Amazona oraz Starlink Elona Muska,
  • możliwe jest wprowadzenie nowych przepisów, regulujących używanie obsługiwanych częstotliwości,
  • obecnie użytkownicy długo czekają na dostawę zamówionych hotspotów z powodu niedoboru chipów,
  • średni zysk z utrzymania hotspota Helium spadł sporo poniżej 0,5 HNT dziennie.

Kryptowaluta Helium

Natywny HNT działa jako token utility, wprowadzając zachęty ekonomiczne dla sieci i zwiększając jej bezpieczeństwo. Jego podstawowe zastosowanie to płatność za usługi sieciowe i wypłata nagród. Bogatsi mogą go także stakować (wymagane 10,000 HNT) aby zyskać status walidatora.

HNT jest zużywany i ma charakter deflacyjny. Maksymalna podaż tokena to 223 miliony, z czego w obiegu jest obecnie 117 milionów. Model wydobycia Helium jest podobny do Bitcoina, a początkowa dystrybucja tokenów wynosiła pięć milionów miesięcznie, poczynając od końca lipca 2019. Halving następuje co 2 lata. Z powodu halvingu osiągnięcie maksymalnej podaży potrwa dziesięciolecia.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę HNT?

W tokeny zaopatrzymy się wielu giełdach, zaczynając od Binance, FTX, Kucoin i Gate.io, a kończąc na Crypto.com. Najłatwiej będzie nam wymienić USDT, choć BTC i BUSD też znajdą amatorów. Spread wynosi od 0,07% na Binance do 3% na najdroższych giełdach.

Kryptowaluta oparta jest o własny blockchain, będziemy więc potrzebować specjalnego portfela. Strona projektu poleca Helium App Wallet, prezentowany jako najłatwiejszy w użyciu i obsługujący każde zastosowanie tokena. Jeśli chodzi nam tylko o przechowywanie, najbezpieczniejszym wyjściem będzie Ledger, choć niektórzy użytkownicy doceniają także łatwą obsługę portfela Crypto.com.

Helium – opinie, fakty, ciekawostki

Jednym z założycieli platformy jest Shawn Fanning. Jeśli to nazwisko nazwisko brzmi znajomo, nic dziwnego – był on założycielem Napstera, pierwszej platformy peer-to-peer do udostępniania muzyki.

Zanim użyjemy tokena by zapłacić za usługi sieciowe, musimy zamienić go na tzw. Data Credits. Ich cena jest stała, więc HNT o wartości 1 USD zawsze kupi nam 100 000 tych sub-tokenów.

Sieć Helium obejmuje głównie USA i Europę i jest naprawdę rozbudowana. Explorer pokazuje, że w jej zasięgu znajduje się około 60 tysięcy miast i 172 kraje.

binance futures - poradnik oraz opinie

Helium wydaje się dość bezpiecznym zakładem – o ile państwa nie postanowią zepsuć zabawy próbami regulacji, a Amazon i Starlink nie zasypią go górą dolarów. Internet działający niezależnie od licencjonowanych operatorów to wielka rzecz i w obecnych czasach coraz bardziej potrzebna.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *