Przeglądając projekty ze świata krypto, możemy natknąć się na ciekawe wynalazki. Ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra, jak mawiali przodkowie. Dziś właśnie obejrzymy z bliska taki eksponat. Przed Państwem – Mithril (bez żadnych związków z Tolkienem).
Kurs Mithril
(MITH/PLN)
0,00028 USD
(0,0011 PLN)
Zmiana ceny (24h)
17,29% (+0,00016 PLN)
Ranking
5501
1h
-1,00%
24h
17,29%
7d
30,33%
14d
97,01%
30d
78,46%
200d
-64,02%
1y
-54,22%
Kapitalizacja
173 707 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
17,46%
Max cena (24h)
0,00029 USD
Min cena (24h)
0,00022 USD
Wolumen (24h)
11 470 USD
Historyczne maksimum
3,82 USD (2018-04, -99,99%)
Ilość w obrocie
618 753 636 MITH
Ilość maksymalna
1 000 000 000 MITH
Strona projektu: mith.io
Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 21:54
Wykres kryptowaluty Mithril
Ciężkie jest życie poszukiwacza złota w świecie blockchain. Pół biedy, jeśli chcesz dokopać się do informacji po chińsku – w końcu są translatory. Kurs i datę powstania też znajdziesz łatwo. Co jednak, gdy część znalezionych informacji zaprzecza innym? Gdy najważniejsze info znajdujesz nie na stronie firmy, ale w niewielkim wątku na Reddicie? W końcu, szukając informacji, sam nie wiesz – znalazłeś bryłkę prawdziwego kruszcu czy tylko złoto głupców…
Co to jest Mithril?
Projekt ewoluował z czasem. Zacznijmy więc od założeń, wpisanych w oryginalne Whitepaper waluty.
W założeniu Mithril to projekt, który ma połączyć świat mediów społecznościowych z blockchainem. Założyciel Jeffrey Huang uważa, że twórcy treści powinni czerpać korzyści ze swoich publikacji. Elegancko nazwał ten sposób zarobkowania social mining. Użytkownicy są nagradzani za korzystanie z macierzystej platformy projektu, Lit. Gdy użytkownik publikuje treści na platformie, algorytm oblicza ilość tokenów, które w ten sposób zarobił i aktualizuje ich saldo. Ten proces właśnie nazywa się social mining.
Firma zarejestrowana została na Tajwanie. Jej szefem jest wspomniany Jeffrey Huang, aka Machi Big Brother. Przed Mithril stworzył 17 Media, popularną aplikację do transmisji na żywo. W świecie krypto ma opinię blagiera i celebryty. Drugą czołową postacią jest Wilson Huang, który stworzył blockchain dla jednego z wydziałów Banku Centralnego Republiki Chińskiej.
Główne cechy projektu
Twórcy zaplanowali, że ekosystem będzie składał się z trzech podstawowych komponentów:
- Moneta MITH: token zdobywany jako nagroda za publikowanie lub interakcję z treścią (polubienia, komentarze itp.). Można go stakować w celu przyspieszenia zarobków lub wykorzystać do płatności za towary i usługi.
- Aplikacja społecznościowa LIT: pierwsza platforma wspierająca proces Social Mining Mithrila. Lit można pobrać zarówno z App Store, jak i Google Play.
- Mithril Vault (już nieistniejący): portfel, który pozwalał użytkownikom przechowywać swoje tokeny MITH, stakować je i wymieniać je na inne zasoby cyfrowe.
Użytkownicy mogą używać MITH do płacenia za przedmioty w Mithril Merchant Network oraz usługi serwisów partnerskich.
Strategia działania Mithril
Mithril ma społeczność skoncentrowaną głównie w Azji (Tajwan, Korea, Chiny). Polityka firmy ma na celu zachęcenie użytkowników do wprowadzenia swoich znajomych z innych sieci do ekosystemu Mithril. Istotą tej strategii jest wykorzystanie partnerstw z innymi platformami społecznościowymi.
Pierwszym krokiem w tej strategii było partnerstwo z M17 Entertainment, firmą z ponad 40 milionami użytkowników i dużą siecią twórców treści.
W założeniu Mithril miał być paliwem, napędzającym interakcje w takich serwisach jak Twitter czy Facebook. To śmiałe zamierzenie skończyło się jednak tak, jak musiało – firma tej wielkości nie jest partnerem dla gigantów.
Reset systemu
W 2018 wszyscy bawili się świetnie, niestety w następnych latach okazało się, że firma nie ma do zaproponowania aż tak wiele. Wielkie partnerstwa nie wypaliły, kurs Mithril zleciał jak cegła, pod koniec 2019 wyłączono usługę Vault. Platforma postanowiła się przebranżowić.
Co zawsze sprzedaje się świetnie? Seks, hazard i relacje międzyludzkie. Firma nawiązała więc partnerstwa z dużymi azjatyckimi portalami randkowymi i hazardowymi typu Paktor, SWAG.live, Goodnight, Lottery2win i podobne. Jak to w Azji – nawet te niszowe projekty mają wspólnie ponad 90 milionów użytkowników.
Niestety, nie wszyscy użytkownicy uznali to za krok w dobrym kierunku. Pojawiły się problemy z działaniem flagowej aplikacji lit.live. Traderzy zauważyli liczne manipulacje na Binance na parze BTC-MITH. Firmie zarzucono też manipulowanie głosowaniami na Binance Community Coin. Niespecjalnie pomógł demonstracyjny burning tokenów, uznany przez niektórych za przekręt. Twitter i Telegram były aktualizowane coraz rzadziej…
Idzie nowe – Corra(z) lepiej
W tej sytuacji firma postanowiła wykonać skok do przodu. Nie ogłaszając tego zbytnio, Mithril postanowił połączyć siły z serwisem Corra.Finance.
Dzięki tej fuzji Mithril nadal chce rozwijać swoją kryptowalutę MITH w oparciu o model biznesowy dostarczony przez Corrę. Corra zastosuje natomiast MITH do obsługi swojego rynku NFT. Zespół Corra przejmie platformy mediów społecznościowych Mithril, to ona też będzie sterować rozwojem nowych usług i produktów. Jeff Huang, szef Mithril, zostanie doradcą strategicznym w Corra.finance.
Za wcześnie jest mówić, czy ten alians przyniesie korzyści posiadaczom MITH. Dotychczasowe osiągnięcia firmy każą raczej być ostrożnym.
Kryptowaluta Mithril – sytuacja na giełdzie
Waluta debiutowała na rynku w połowie roku 2018. Niedługo potem kurs Mithril osiągnął ATH na poziomie 1,5 dolara. Potem już tylko spadał… spadał… i jeszcze trochę spadał. W roku 2021 nastąpiło odbicie i cena MITH z poziomu poniżej 1 centa wystrzeliła na 16, skąd zaczęła spadać ponownie. Wolumeny obrotu, którym czasem zdarza się przekraczać kapitalizację, wskazują na spekulacyjne wykorzystanie tej monety.
Waluta ma jednak swoich zagorzałych zwolenników, którzy kierują się głównie analizą techniczną. Niektórzy traderzy, podpierając się teorią Wyckoff’a, przewidują nawet cenę Mithril na poziomie 6 dolarów. Wydaje się to aberracją, ale rynek krypto nie takie rzeczy już oglądał.
Rozważając inwestycję w Mithril trzeba zwrócić uwagę, że Top 10 portfeli kontroluje przeszło 90% tokenów. Oznacza to niebezpieczną koncentrację własności.
Jak i gdzie kupić Mithril?
MITH można kupić na kilkunastu giełdach, w znacznej przewadze azjatyckich. Głównym rynkiem jest Binance, inne to Gate.io, OKEx czy HitBTC. Możemy skorzystać także z oferty DEXów, jak SwapSpace czy SimpleSwap. Najpopularniejsze waluty wymieniane na MITH to USDT, BTC i BNB.
Token występuje w dwóch odmianach – ERC-20 i BEP2. Większość giełd wspiera ERC-20, na portfelach tej sieci się więc skupimy. Na swojej stronie Mithril poleca takie rozwiązania jak Trust Wallet, Jaxx, Lumi Wallet czy Exodus, możemy użyć jednak jednakże dowolnego innego, obsługującego blockchain Ethereum.
Mithril – opinie, fakty, ciekawostki
Projekt w żaden sposób nie jest powiązany z Mithril Ore (MORE), innym tokenem opartym na Ethereum. Ten zajmuje się tokenizacją praw autorskich w dziedzinie muzyki.
W swój profil biznesowy Mithril ma wpisane (jako pola działalności) obok Blockchain również Aerospace czy Life Science. Rozrzut działalności jak w PPHU Szwagropolex z lat dziewięćdziesiątych w Polsce.
Hasło widoczne na pierwszej stronie serwisu brzmi: Najszerzej akceptowany token w Azji. W odniesieniu do portali randkowych może to być prawda, ale mojej opinii o Mithril znacząco to nie zmienia.
Gdybym był Azjatą, zapewne lepiej rozumiałbym potencjał tego projektu. A tak, pozostaje mi tylko walczyć z ostrym cieniem mgły…
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.