logo

Internet Computer (ICP): jak działa i jaką ma przyszłość?

xtb - zlatan ibrahimović

Debiut Internet Computer w maju 2021 r. narobił sporo szumu. Na parkiet weszła firma głosząca, że chce wyrwać Internet z rąk korporacji i oddać go zwykłym ludziom. Piękna myśl! Tylko, czy przypadkiem lekarstwo nie okaże się gorsze od choroby?

Logo kryptowaluty Internet Computer

Kurs Internet Computer
(ICP/PLN)

14,89 USD

(57,92 PLN)

Zmiana ceny (24h)

4,44% (+2,47 PLN)

Ranking

31

1h

-2,71%

24h

4,44%

7d

27,80%

14d

67,21%

30d

111,38%

200d

11,90%

1y

198,07%

Kapitalizacja

7 088 172 999 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

4,62%

Max cena (24h)

15,38 USD

Min cena (24h)

14,26 USD

Wolumen (24h)

626 066 765 USD

Historyczne maksimum

700,65 USD (2021-05, -97,86%)

Ilość w obrocie

475 422 215 ICP

Ilość maksymalna

526 472 208 ICP

Za 100 PLN kupisz 1,73 ICP

Strona projektu: internetcomputer.org

Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 22:06

Wykres kryptowaluty Internet Computer


Co to jest Internet Computer (ICP)?

Internet Computer ICP logo small

Internet Computer (ICP) to rozwiązanie mające, najprościej mówiąc, oprzeć Internet na blockchainie. Zostało ono opracowane przez Fundację Dfinity i jej założyciela, Dominica Williamsa. Zauważył on rzecz w sumie oczywistą: zdecentralizowany Internet ma swoje słabe punkty. Kilka największych firm, jak Google, Facebook czy Amazon może z dnia na dzień pozbawić cię dostępu do swoich usług. W ten sposób stają się de facto ostatecznym cenzorem sieci.

Na mniejszą skalę problem ten próbują rozwiązać także inne projekty, takie jak iExec czy Bluzelle, jednak Internet Computer (ICP) działa bardziej radykalnie. Idzie mu nie tylko o nową platformę czy sposób komunikacji, przebudowy wymagać będzie także fizyczna architektura systemu. Specjalizowane serwery zapewnią nowy standard szybkości sieci i jej bezpieczeństwo, a użytkownik nie zapłaci za to ani grosza.

Jak widać, sieć zamierza koncentrować swoją uwagę i możliwości biznesowe raczej na producentach treści, niż jej konsumentach. Da się to dostrzec także w dokumentacji – przeciętny użytkownik zagubi się w wielości i rodzajach planowanych podsieci, węzłów, centrów obliczeniowych czy kanistrów (rodzaj smartkontraktów).

Sercem systemu jest Network Nervous System (NNS), tworzony przez węzły przetwarzające dane. Platforma zapewnia także możliwość tworzenia łańcuchów prywatnych, szybką maszynę wirtualną oraz deklaruje nieograniczoną skalowalność. Ciekawym pomysłem jest koncepcja klucza łańcuchowego, pozwalającego na szybkie podłączenie do sieci dowolnego kompatybilnego urządzenia – komputera, telefonu czy inteligentnego zegarka. Silnym punktem systemu jest także własny język programowania Motoko, opracowany przez twórcę WebAssembly Andreasa Rossberga, ułatwiający życie programistom.

Sieć jest na wczesnym etapie rozwoju i mimo docelowej otwartości, póki co ma charakter zamknięty. Węzły sieci mogą tworzyć tylko firmy zaakceptowane przez Internet Computer. Efektem tego są jej niewielkie rozmiary, póki co 350 węzłów, zlokalizowanych głównie w USA.

Jeśli założenia projektu zostaną spełnione, będzie on niewątpliwie przełomem na rynku blockchain, na razie jest czymś w rodzaju działającego demo.

Co obiecuje Internet Computer (ICP)?

Założyciel Dominic Williams tak definiuje cele projektu:

  1. Do tej pory Internet był światową siecią. ICP chce uczynić z niego globalną platformę obliczeniową, której użytkownicy mogli budować swe projekty w niej bezpośrednio. Nie będą musieli polegać na starszych systemach IT, usługach w chmurze, zewnętrznych serwerach czy bazach danych.
  2. Internet Computer ma wspierać rozwój otwartych usług internetowych (Dapps), a deweloperzy mogą pozyskiwać na platformie fundusze na takie projekty. API systemu ICP umożliwi obsługę aplikacji, wyprodukowanych przez inne firmy.
  3. Dzięki tokenizacji Internet Computer ułatwi zarządzanie, umożliwiając sprawniejsze prowadzenie operacji biznesowych.

Wygląda to raczej jak zbiór pobożnych życzeń niż precyzyjna lista zadań do wykonania.

Wizja rozwoju w czasie

Na tym samym wystąpieniu Williams przedstawił mapę drogową rozwoju projektu.

Według niego Internet Computer osiągnie następujące cele:

  • 2026 r. – powszechna jest wiedza o ICP, nastąpi pełne wejście projektu na rynek IT oraz na uczelnie,
  • 2031 r. – większość studentów informatyki kończąc studia, umie już tworzyć smartkontrakty na Internet Computer,
  • 2041 r. – Internet Computer jest już większy, niż ten tradycyjny, oparty na scentralizowanych rozwiązaniach.

Plusy i minusy projektu

PLUSY

  • wielka wizja: nowy Internet oparty na blockchainie to ciekawa perspektywa,
  • realne zastosowanie: z pewnością nie jest to kolejne Shiba Inu,
  • wielkość i rozgłos: chyba wszyscy już o nim słyszeli,
  • mocne wsparcie: Polychain Capital czy Andreessen Horowitz to poważne firmy.

MINUSY

  • centralizacja: projekt mający oddać nam władzę, sam trzyma w ręce wszystkie nitki,
  • tożsamość internetowa: aby wykorzystywać ICP, będziesz ją musiał ujawnić,
  • tokenomika: wielcy udziałowcy poważnie zdemolowali rynek swoimi gigantycznymi zasobami,
  • brak zachęt: jeśli deweloperzy mają płacić za oferowanie Dapps, nie skłania ich to do współpracy.

Ciekawym podsumowaniem tej listy wątpliwości będzie fakt powstania forka ICP. Platforma Internet Computer Reboot (ICPR), to oddolna próba stworzenie takiego projektu, jakiego spodziewali się użytkownicy.

Kryptowaluta Internet Computer (ICP)

Natywną walutą platformy są tokeny ICP. Pełnią one trzy kluczowe role:

  1. Dają prawo do udziału w zarządzaniu projektem, umożliwiając głosowanie nad propozycjami zmian protokołu. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba jednak zablokować swoje tokeny na minimum pół roku.
  2. Służą wynagradzaniu użytkowników za pożądane zachowania, np. głosowanie nad aktualizacjami sieci.
  3. ICP służy też zamianie na tokeny Cycle, podobne do Gwei w ekosystemie Ethereum. Są one spalane, jako koszt uruchamiania stron internetowych i aplikacji w sieci.

Całkowita podaż tokenów wynosi 470 milionów, a ich ilość w obiegu to 175 mln. Warto też pamiętać, że 40% udziału w ilości monet ma Dfinity, a niewiele mniej fundusze VC i wcześni inwestorzy.

Jak i gdzie kupić Internet Computer? Jaki portfel wybrać?

Kryptowaluta Internet Computer dostępna jest na bardzo wielu giełdach: Binance, Coinbase, Huobi czy Kucoin. Najczęściej stosowaną walutą wymiany jest Tether (USDT), spokojnie wymienimy także m.in. BTC oraz BUSD. Płynność na tokenie jest ogromna, a spready pomijalnie małe.

Przed wyborem portfela do przechowywania kryptowaluty Internet Computer, musimy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Jeśli zamierzamy aktywnie działać w sieci, powinniśmy wybrać portfel natywny, obsługujący potrzebne funkcje. Domyślnym wyborem będzie wtedy aplikacja Nervous System Network (NNS), wymagająca jednak poświadczonej tożsamości internetowej lub Plug Wallet, ew. Stoic Wallet. Jeśli nad wygodę operacji sieciowych przedkładamy bezpieczeństwo, powinniśmy rozważyć portfele sprzętowe Ledger lub Trezor.

Internet Computer – opinie, fakty, ciekawostki

Opinie użytkowników o sieci ICP na pewno poprawia fakt, że dla nich jej używanie jest bezpłatne. Paliwo, zasilające Dapps musi zapewnić ich deweloper, zużywając tokeny ICP.

binance futures - poradnik oraz opinie

Internet Computer szczyci się łatwością pisania dla niego aplikacji. Używając go, stworzono np. program CanCan (podobny do TikTok) za pomocą zaledwie 1000 linijek kodu.

Firma ma rozmach i pieniądze. Jeden ośrodek badawczy projektu znajduje się w Palo Alto, drugi w San Francisco, a trzeci ma siedzibę w Zug w Szwajcarii.

Podsumowując – wizja zamiany nadzorcy Google na Internet Computer nie budzi mojego entuzjazmu. Powiązania projektu z World Economic Forum też nie. Cena ICP zapewne wzrośnie, ale ten projekt niewiele ma wspólnego z prawdziwym krypto.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%