Komputer podłączony do Internetu daje niesamowite możliwości. Możesz pracować gdzie chcesz, łączyć się z tysiącami ludzi, zarabiać pieniądze zdalnie. Praca w Web3 pozwala zaś osiągnąć jeszcze więcej, niż tradycyjne IT.
Zmiany nadchodzą
Świat się zmienia – to wie każdy, ale mało kto zdaje sobie sprawę, w jakim tempie. W przeszłość odchodzi praca od 8 do 16, całe życie spędzone w jednej firmie czy stała praca w zawodzie wyuczonym na studiach. Technologia, oprócz oczywistych zagrożeń, daje nam także szansę zaangażowania się w projekt, który tydzień temu powstał w garażu pod Los Angeles. Praca w Web3 staje się rzeczywistością.
Web3 stwarza nowe szanse dla pracowników niemal każdej branży, choć nadmiar możliwości powoduje czasem ich odrzucenie przez ludzi, którzy nie są w stanie tego wszystkiego zrozumieć. Jeśli jednak zdobędziesz się na wysiłek i ogarniesz nową technologię – masz szanse wejść wcześnie do szybko rozwijającej się branży.
Oprócz szansy na niezłe zarobki, możesz liczyć na dodatkowe bonusy, jak nienormowany czas pracy, współdecydowanie o rozwoju projektów, czy udział w ważnych konferencjach. No i rzecz jasna ciągłe wyzwania intelektualne 🙂
Najłatwiej mają programiści
Praca w Web3 jednoznacznie kojarzy się z programowaniem. Interakcja z blockchain, API, audyty bezpieczeństwa, pisanie smartkontraktów – bez tego nie obejdzie się żaden porządny projekt. Wymagane umiejętności zależą rzecz jasna od stanowiska, a one mogą wyglądać następująco:
- Inżynier infrastruktury – pracuje nad podstawowym protokołem łańcucha bloków. Tworzy bazę kodu, zazwyczaj open source, publikowaną na GitHub lub Radicle. Przyda mu się znajomość języka programowania Rust czy Solidity, naturalna jest również znajomość C++ czy Pythona.
- Web3 Developer – buduje aplikacje, oparte o blockchain (dApps). Dba bardziej o integrację swoich produktów z systemem, niż o rozwój samego łańcucha. Wymagana jest znajomość standardów jak JavaScript oraz języka używanego na danej platformie: Stacks – Clarity, Kadena – Pact itd.
- Developer smartkontraktów – funkcja nieco zbliżona do poprzedniej, jednak większy nacisk kładąca na czyste kodowanie. Najwięcej zajęcia znajdzie przy projektach DeFi czy NFT. Język programowania podobnie jak wyżej zależny od platformy, jednak Solidity czy Rust to dobra podstawa.
- Programista front-end – buduje interfejsy aplikacji i funkcjonalne strony internetowe. Jako specjalista od UX (User Experience) dba o wygodę użytkowania oraz intuicyjność interfejsu. Nie musi pisać smartkontraktów, powinien jednak rozumieć działanie blockchain i mieć solidne podstawy (JavaScript, HTML, CSS, różne frameworki).
- Projektant gier i Metaverse – tworzy gry i całe wirtualne światy, wykorzystujące możliwości łańcucha bloków. Potrafi opracować grę 3D, zastosować w niej NFT czy wykorzystać technologię VR. Wystarczy mu podstawowa znajomość blockchain, większe znaczenie ma opanowanie 3D, AI, popularnych silników gier (Unity, Unreal) i oczywiście podstaw jak C++ czy Java.
Naturalnie tych funkcji jest znacznie więcej, jednak praca w Web3 nie dotyczy tylko programistów 😉
Szansa dla Non-Tech
Praca w Web3 jest szansą także dla osób, które nie miały piątki z matmy. Dziesiątki stanowisk są kluczowe dla rozwoju projektów, a nie wymagają zbyt wiele kodowania w Solidity. Najbardziej poszukiwani nie-techniczni pracownicy Web3 to:
- Twórca NFT – jedno z częściej oferowanych zajęć w świecie Web3. Oczywiście, rysowanie ładnych obrazków to podstawa, jednak jeśli chce się zarabiać spore pieniądze, trzeba nie tylko zdawać sobie sprawę z różnic między ERC-721 a 1155, ale też znać kilka dedykowanych NFT łańcuchów (Flow, Wax, Enjin) czy rozumieć znaczenie metadanych.
- Twórca treści (content creator) – żyła złota dla ludzi z potencjałem twórczym. Artykuły, infografiki, filmy, wpisy na Twitterze czy Reddicie – możliwości jest sporo. Do obsługi firmowego bloga czy Twittera wystarczy umiejętność logicznego myślenia i lekkie pióro, na YT przyda się bardziej filmowa aparycja i umiejętność montażu wideo.
- Community manager – osoba na pierwszej linii w kontaktach ze społecznością. Discord czy Telegram wymagają stałego nadzoru, odpowiadania na pytania, rozwiązywania problemów czy ogłaszania konkursów. Idealnym kandydatem będzie osoba lubiąca i potrafiąca rozmawiać z ludźmi, której nie obce są współczesne aplikacje służące komunikacji.
- Specjalista FinTech – musi świetnie odnajdywać się w środowisku DeFi i potrafić odróżnić projekty rzetelne i wypłacalne od dobrze zakamuflowanych schematów Ponzi. W krypto zamierzają inwestować już nie tylko VC z Doliny Krzemowej, ale i poważne banki jak Goldman Sachs oraz fundusze emerytalne. Jeśli jesteś analitykiem finansowym, który szuka nowych wyzwań – to może być praca dla ciebie.
- Współtwórca DAO – tu występujesz nie jako pracownik, a raczej jako współzałożyciel. DAO mają szansę zrewolucjonizować rynek pracy, odchodząc od modelu korporacji w stronę nowoczesnej, cyfrowej spółdzielni. Ktoś musi jednak organizować głosowania, proponować wspólne cele, nawiązywać kontakty w branży. W tym wypadku umiejętności techniczne są mniej istotne, liczy się raczej charyzma i znajomość środowiska DAO i Web3.
Stare zawody w nowej odsłonie
Czy praca w Web3 może być twoim wyborem, jeśli od lat pracujesz w tradycyjnej gospodarce? Jasne! Poniżej kilka wybranych specjalności, które są stale poszukiwane również na tym nowym rynku.
- Sprzedaż i marketing. Te podstawowe działy muszą być obsadzone w każdej firmie i projekty Web3 nie są wyjątkiem. Jeśli do posiadanych już umiejętności dodasz wiedzę o blockchain, świadomość, jakie problemy i jak rozwiąże twój projekt, a w dodatku potrafisz przekonać inwestorów – nie musisz martwić się o brak pracy.
- Analityk danych. Ruch sieciowy, trendy wzrostowe w ilości transakcji, konwersja subskrybentów na nabywców NFT – umiejętność czytania takich danych to żyła złota. Pozwala ona na opracowywania produktów opartych na danych oraz prognozowanie nowych trendów i proponowanie najlepszych strategii.
- Dział prawny. Czasy, gdy krypto działało poza prawem już minęły. Odkąd na rynek weszły duże firmy i pojawiły się regulacje, przestrzeganie przepisów jest bardzo istotne. Wdrażanie systemów kontroli, zapobieganie nadużyciom, procedury KYC, identyfikacja luk prawnych, raportowanie postępów w AML… Roboty starczy ci do emerytury.
- Zarządzanie. Web3 też musi mieć swoich product managerów. Nadzorują rozwój produktów opartych o blockchain, współpracując z programistami, marketingiem i partnerami zewnętrznymi. Muszą rozumieć specyfikę blockchain i DLT, obserwować trendy i monitorować osiągnięcia konkurencji. Jeśli potrafisz zapewnić projekty dostarczane na czas i zgodnie z budżetem – perspektywy są znakomite.
- HR. Ktoś musi zatrudnić tych wszystkich speców z listy powyżej, niestety wielu kadrowców wciąż sądzi, że Web3 to kolejny sezon popularnego serialu. Jeśli potrafisz sprawdzić historię kandydata, używając do tego tokenów POAP czy Galxe, masz pomysł na wypłatę premii w NFT i potrafisz sprawić, że product manager wreszcie się uśmiechnie – jesteś na swoim miejscu.
Podstawowe wymagania
Jakimi umiejętnościami trzeba się wykazać, by skutecznie aplikować na któreś z wymienionych stanowisk? Poza wymaganiami ściśle technicznymi, pożądane będą także:
- orientacja w tematyce blockchain oraz pokrewnych, takich jak DeFi, DAO, NFT czy Metaverse,
- przyzwoita znajomość angielskiego, pozwalająca na współpracę z innymi,
- swoboda komunikacji z ludźmi z różnych kręgów kulturowych, często przez połączenia video,
- znajomość powszechnie używanych narzędzi, jak Discord, Slack, Notion czy GitBook,
- zdolność uczenia się wielu nowych rzeczy w krótkim czasie.
Kto szuka i ile płaci?
Najkrócej – szukają wszyscy. Na portalach takich jak web3.career, web3jobs.so czy crypto.jobs znajdziesz oferty firm każdej wielkości. Ludzi szukają: Binance, Goldman Sachs, Certik, Polygon, Ankr i setki mniejszych firm. Największy serwis web3.career pod koniec grudnia 2022 r. ma prawie 30 tysięcy stanowisk w branży blockchain do obsadzenia.
Jakie są stawki? Różne. Od 20 tysięcy dolarów rocznie na stanowiskach juniorskich, przez 100 tysięcy dla pracowników średniego szczebla do 200-300 tysięcy dla mistrzów w swoim fachu. Plus ewentualne dodatki, rzecz jasna.
Spora różnica w porównaniu ze średnią krajową 😉
Praca w Web3 jest na wyciągnięcie ręki. W epoce YouTube, kursów internetowych, Discorda i zglobalizowanego świata nie ma już przeszkód, by nauczyć się poszukiwanych umiejętności. Żeby jeszcze były chęci…
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.