logo

Badamy sieć Kadena (KDA). Jakie ma fundamenty? Analiza

xtb - zlatan ibrahimović

Kadena chce pogodzić ogień z wodą. Zamierza zbudować bezpieczny blockchain klasy korporacyjnej, oparty na Proof of Work, który mimo to będzie energooszczędny i wydajny. Czy takie połączenie jest możliwe?

Logo kryptowaluty Kadena

Kurs Kadena
(KDA/PLN)

1,64 USD

(6,38 PLN)

Zmiana ceny (24h)

-0,78% (-0,050 PLN)

Ranking

237

1h

-1,37%

24h

-0,78%

7d

41,85%

14d

144,62%

30d

250,70%

200d

100,14%

1y

150,28%

Kapitalizacja

489 042 359 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-0,78%

Max cena (24h)

1,82 USD

Min cena (24h)

1,60 USD

Wolumen (24h)

165 916 727 USD

Historyczne maksimum

27,64 USD (2021-11, -94,06%)

Ilość w obrocie

297 820 873 KDA

Ilość maksymalna

1 000 000 000 KDA

Za 100 PLN kupisz 15,67 KDA

Strona projektu: kadena.io

Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 22:42

Wykres kryptowaluty Kadena


Co to jest Kadena (KDA)?

Kadena logo small

Dyskusja, czy lepszy jest model oparty o Proof of Work, Proof of Stake czy też jeszcze inny, przypomina stąpanie po polu minowym. Musimy jednak choć zarysować temat, by zrozumieć, dlaczego Kadena ma szansę być przełomem na rynku.

Górnicy Bitcoina rozwiązują skomplikowane problemy kryptograficzne, by zapewnić bezpieczeństwo sieci. Bezpieczeństwo w tym modelu opiera się na mocy obliczeniowej. Ta moc bierze się z setek tysięcy procesorów, zasilanych i chłodzonych energią elektryczną. Wiele protokołów kieruje się więc dziś w stronę Proof of Stake, jako bardziej przyjaznego dla środowiska i generującego mniejsze koszty. Co do zasady, panuje jednak przekonanie, że w pełni dojrzały, duży blockchain oparty o PoW będzie bezpieczniejszy od konkurenta opartego o PoS. Tylko to zużycie energii…

Kadena zamierza rozwiązać ten problem. Ta sama ilość energii służy do budowania bloków nie w jednym, ale w wielu wzajemnie wspierających się łańcuchach. Obrazowo: nadal zużywamy prąd, ale teraz zamiast jednego mieszkania oświetlamy całe osiedle. I system ten możemy rozbudowywać, nadal nie zwiększając zużycia energii.

Kadena jest obecnie zespołem 20 łańcuchów, wzajemnie ze sobą powiązanych. W razie potrzeby ich liczba bez problemu może zostać powiększona, co jednocześnie zwiększy wydajność sieci oraz podniesie jej bezpieczeństwo. Już w tej chwili jednak projekt Kadena jest najszybszym blockchainem warstwy pierwszej, opartym o PoW. Bez potrzeby używania dopalaczy w rodzaju OMG.

Architektura systemu

Ekosystem Kadena opiera się na trzech kluczowych elementach:

  1. Chainweb – publiczny blockchain Kadena, złożony z wielu splecionych ze sobą łańcuchów. Wykorzystuje on teorię grafów, aby łatwo móc dostosować swoją sieć do gigantycznych potrzeb globalnego systemu finansowego. Rozwiązuje więc problem skalowania blockchaina.
  2. Kuro – zintegrowany blockchain prywatny. Ponieważ banki czy instytucje rządowe nie chcą opierać swoich systemów na rozwiązaniu otwartym, mogą one budować w ekosystemie Kadena prywatne łańcuchy bloków i tylko wybraną ich część udostępnić publicznie.
  3. Pact – język inteligentnych kontraktów protokołu. W przeciwieństwie do np. Solidity używanego przez Ethereum, ma on przyjazną dla człowieka składnię, co znacząco ułatwia pracę. Dodatkowo wykorzystuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak weryfikacja formalna algorytmu i silna kontrola uprawnień.

Silne strony sieci Kadena

Aspekty techniczne

  • unikalne podejście do problemu skalowalności PoW,
  • wysoka wydajność (udowodnione realnie 8000 TPS, docelowo nawet 480.000 TPS),
  • przyjazny i wygodny dla deweloperów język Pact,
  • rozwiązanie GasStation, dzięki któremu twórcy aplikacji mogą wykupić darmowe transakcje dla klientów,
  • zapowiadane powiększenie sieci z 20 do 50 łańcuchów,
  • docelowa interoperacyjność z sieciami Polkadot i Cosmos,
  • bezpieczna skalowalność sieci, potwierdzona testami firmy Gauntlet.

Inne zalety

  • twórcy projektu to insiderzy: autorzy blockchaina dla JP Morgan oraz byli pracownicy SEC,
  • firma ma doskonały zespół deweloperów z praktyką w takich firmach jak Google czy Microsoft,
  • doradcą projektu jest legendarny Stuart Haber, którego pomysłami inspirował się Satoshi Nakamoto,
  • platforma koncentruje się na obsłudze na dużych instytucji finansowych oraz DeFi i ma do tego potrzebne narzędzia.

Potencjalne problemy platformy

  1. Ekologia. Kadena jest jest oszczędna energetycznie, mimo to konsumuje więcej energii niż rozwiązania oparte o PoS. W czasie histerii globalnego ocieplenia, może to być poważna skaza na wizerunku projektu.
  2. Inflacja. Tym tematem zajmiemy się dalej, jednak na rynku jest do tej pory tylko 150 milionów z docelowego 1 miliarda tokenów kryptowaluty KDA.
  3. Brak wpływu użytkowników na zarządzanie. O kierunku rozwoju decyduje firma, poważny udział w procesie decyzyjnym mają także górnicy. Posiadacze kryptowaluty KDA nie mają wpływu na podejmowane decyzje.
  4. Brak marketingu. Projekt rozwija się w trybie stealth. Mało kto o nim słyszał, mało kto w niego inwestuje. Daje to szansę zainwestowania wcześnie, z drugiej strony nie wiadomo, kiedy Kadena zaistnieje publicznie.
  5. Wczesny etap rozwoju. Nawet biorąc powyższe pod uwagę, Kadena nie jest dojrzałym systemem. DeFi istnieje w formie zalążkowej (Kaddex, KadenaSwap). NFT reprezentowane jest póki co przez niewielki serwis Colorblock.art. Szeroka adopcja nastąpi dopiero gdzieś w przyszłości.
  6. Bezpieczeństwo. Gdy Kadena osiągnie masę krytyczną, powinna być bardzo trudna do zaatakowania. Nie wiadomo do końca, na ile odporna jest na atak 51% w obecnym stadium rozwoju.
  7. Konkurencja. Może i Kadena jest najszybszym blockchainem PoW, ale konkurenci nie śpią. Takie projekty jak Avalanche, Fantom, Harmony czy nawet BitTorrent zamierzają pokazać, że przyszłość należy jednak do Proof of Stake.

Kryptowaluta Kadena (KDA)

KDA to kryptowaluta używana do płacenia za obliczenia w publicznym łańcuchu Kadena. Jest odpowiednikiem ETH w sieci Ethereum i służy wynagrodzeniu górników za wydobycie bloków.

Ponieważ projekt jest ciągle we wczesnej fazie rozwoju, nie do końca znane są wszystkie możliwe zastosowania tokena KDA. Docelowo ma on służyć przede wszystkim transakcjom sektora DeFi. Firma zakłada, że Kadena staje się platformą rozliczeniową dla innych kryptowalut, z uwagi na połączenie skalowalności i bezpieczeństwa transakcji. Służyć temu ma KadenaSwap jako w 100% zdecentralizowany DEX, dostarczający płynność dla wielu łańcuchów. W planach jest także przekształcenie projektu w DAO, które da posiadaczom KDA wpływ na kierunek rozwoju projektu.

Emisja kryptowaluty Kadena odbywa się poprzez dwa procesy: kopanie i uwalnianie wcześniej przydzielonych tokenów. Zdecydowana większość całkowitej emisji pochodzi z górnictwa. Co miesiąc wykopywanych jest prawie 2 miliony tokenów, liczba ta jednak stale spada. Całkowita podaż jest wprawdzie ustalona na 1 miliard tokenów, ale ostatnie tokeny zostaną utworzone za… 120 lat ;).

Jak i gdzie kupić oraz przechować kryptowalutę KDA?

Jako, że projekt jest we wczesnej fazie rozwoju, kryptowaluta KDA nie jest listowana na zbyt dużej liczbie giełd. Najważniejszą z nich jest Kucoin, drugą w kolejności Hotbit. Kilka pozostałych giełd to drobnica, oferująca wolumeny dzienne poniżej 100.000 dolarów.

Z wyborem waluty wymiany nie będziemy mieli problemu – możemy zdecydować się na USDT albo BTC.

Kryptowaluta KDA działa na własnym blockchainie, dla transferu tokenów z giełdy potrzebujemy więc specjalnego portfela. Na swojej stronie Kadena poleca rozwiązanie firmy Zelcore, którego możemy użyć także do przechowywania wielu innych walut. Jeśli jesteśmy zaawansowanym użytkownikiem lub programistą, możemy potrzebować rozbudowanego portfela, obsługującego w pełni smartkontrakty Chainweb. Taki portfel natywny Kadena udostępnia na swojej stronie pod nazwą Chainweaver.

Kadena – opinie, fakty, ciekawostki

Na rynku dość powszechnie panuje opinia, że Kadena to w rzeczywistości zakamuflowana agenda JP Morgan w świecie krypto. Może jest to rysa na wizerunku, ale z drugiej strony – ten fakt, plus koledzy z SEC rysują przed firmą świetlaną przyszłość.

Jednym z ważniejszych parterów Kadena jest Flux – sieć nowej generacji, oferująca zdecentralizowane przetwarzanie w sieci, działająca podobnie jak opisany już przez nas iExec.

Opinię o Kadena i całym Proof of Work psuje energochłonny Bitcoin.

Inwestycja w kryptowalutę Kadena z pewnością nie uczyni cię milionerem w ciągu roku. Patrząc jednak w dłuższej perspektywie – to narzędzie, które ma wprowadzić giganty Wall Street w świat blockchaina. Może warto kupić bilet na ten pociąg?

binance futures - poradnik oraz opinie


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%