Blockchain to świetna technologia, chociaż nie pozbawiona minusów. Przetwarzanie transakcji zajmuje trochę czasu, koszta bywają znaczne, a ekolodzy narzekają, że krypto pochłania sporo prądu. Fantom obiecuje rozwiązanie tych problemów. Czy mu się to uda?
Kurs Fantom
(FTM/PLN)
0,77 USD
(2,99 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-5,63% (-0,18 PLN)
Ranking
-
1h
-1,52%
24h
-5,63%
7d
19,35%
14d
-4,45%
30d
-43,01%
200d
34,16%
1y
84,39%
Kapitalizacja
0 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
0,00%
Max cena (24h)
0,83 USD
Min cena (24h)
0,77 USD
Wolumen (24h)
13 399 273 USD
Historyczne maksimum
3,46 USD (2021-10, -77,75%)
Ilość w obrocie
0 FTM
Ilość maksymalna
3 175 000 000 FTM
Za 100 PLN kupisz 33,42 FTM
Strona projektu: fantom.foundation
Ostatnia aktualizacja 2025-01-17 00:00
Wykres kryptowaluty Fantom
Co to jest Fantom?
Fantom, uruchomiony w maju 2018 r., to dość nietypowy projekt. Jego twórcy postanowili przełamać limity wydajności blockchaina, wynikające z jego natury. Tymi problemami są: ograniczona wielkość bloku i czas pomiędzy ich tworzeniem. Wyobraź sobie, że czekasz wraz z mrowiem ludzi na tramwaj w godzinach szczytu, a zrozumiesz tę sytuację ;).
Twórcy Fantoma postanowili stworzyć alternatywę – zamiast tramwajów co kwadrans, zaproponować ruchomy chodnik, przesuwający się bez przerwy. Aby to zrobić, należało wyjść poza blockchain, więc tak zrobili. Swoje rozwiązanie oparli o DAG – Directed Acyclic Graph (Skierowany Graf Acykliczny).
DAG jako Święty Graal?
W swojej istocie DAG jest właściwie bazą danych, powiązaną miriadami połączeń. Nie ma w nim bloków, a jednak każda nowa transakcja bazuje na starszej. Nie będziemy tu szczegółowo analizować sposobu jego działania, ograniczymy się do przedstawienia jego mocnych i słabych punktów.
Zalety
- Prędkość. Transakcje są przetwarzane w dowolnym momencie, bez czekania na stworzenie bloku i bez ograniczania liczby możliwych transakcji.
- Proof of Stake zamiast Proof of Work. DAGi prawie nie używają algorytmów konsensusu PoW. Daje to znikomy ślad węglowy i pieczątkę „eco friendly”.
- Brak opłat transakcyjnych. Ponieważ nie ma górników, którym należy płacić za pracę, opłaty za użytkowanie sieci są znikome lub wręcz zerowe.
- Brak problemu skalowalności. Większe obciążenie nie wpływa znacząco na spowolnienie przetwarzania danych. Teoretyczne założenia przewidują wydajność 300 000 TPS (transakcji na sekundę)!
Wady
- Brak pełnej decentralizacji. Protokoły, które opierają się na DAG, mają elementy centralizacji. Nie wiadomo jeszcze, czy DAG może stabilnie i długoterminowo działać w środowisku w pełni zdecentralizowanym.
- Brak wiarygodnych testów. Chociaż kryptowaluty oparte na DAG istnieją od kilku lat, wciąż mają przed sobą długą drogę. W dotychczasowej skali działają OK, co jednak stanie się przy pełnym obciążeniu sieci lub wyrafinowanym ataku? Teoretycznie wszystko będzie OK, w praktyce jeszcze tego nie wiemy.
Back to Fantom
Opierając się na DAG, Fantom dziedziczy zalety i wady tego rozwiązania. Jest szybki, wydajny i skalowalny. Twórcy twierdzą, że jest w pełni bezpieczny, choć już wiemy, że to nie musi być prawda w 100%. Jest znakomitą platformą dla dApps i smart kontraktów. W znacznym stopniu zdecentralizowany, nie przyznaje nikomu specjalnych uprawnień. Kod open-source zapewnia przejrzystość
Ambicją Fantom jest przezwyciężenie „blockchain trilemma”. Jest to odwieczny problem z pogodzeniem trzech cech idealnego systemu: jego bezpieczeństwa, skalowalności i decentralizacji. Bitcoin jest zdecentralizowany i bezpieczny, ale nie skalowalny. EOS skalowalny i bezpieczny, ale nie zdecentralizowany.
Fantom stara się pogodzić te trzy elementy, używając swojego mechanizmu konsensusu o nazwie Lachesis. Potrafi on skalować pracę przy użyciu wielu węzłów na całym świecie, w otwartym środowisku bez zezwoleń, co zapewnia dość wysoki stopień decentralizacji.
Zastosowanie w praktyce
Jak wspomnieliśmy powyżej, Fantom chce zbudować platformę inteligentnych kontraktów, szybszą i bezpieczniejszą niż jakakolwiek inna. Do tego interoperacyjną, umożliwiającą transakcje pomiędzy różnymi łańcuchami. Trzeba przyznać – zamierzenie ambitne.
Docelowo Fantom ma być stosowany w takich gałęziach gospodarki, jak logistyka, telekomunikacja czy kontrola łańcuchów dostaw. Nie licząc oczywiście zastosowań bardziej branżowych, jak np. DeFi. Ta dziedzina jest zresztą ostatnio mocno wspierana przez protokół, umożliwia on nawet wybijanie własnych aktywów syntetycznych.
Firma nawiązała już współpracę z wieloma innymi podmiotami. Do ważniejszych jej partnerów należą m.in.
- Chainlink – wspólna budowa produktów DeFi, takich jak stablecoiny czy protokoły pożyczkowe,
- Band Protocol – zdecentralizowane wyrocznie (oracles),
- The Graph – interoperacyjne aplikacje na blockchainie,
- Ontology – zdecentralizowane potwierdzenie tożsamości.
W realnym świecie Fantom także znalazł już zastosowanie. Współpracuje m.in. z DABS, największą firmą energetyczną w Afganistanie. Pomaga w przetwarzaniu danych dla tamtejszego Ministerstwa Zdrowia. Wspiera transformację gospodarki Uzbekistanu w zakresie łańcucha dostaw i pracy nad cyfrową walutą. Współpracuje także z firmami, m.in. z dużą duńską korporacją Danfoss. Utrzymuje bliskie związki z Korea FoodTech Association oraz firmami z przemysłu spożywczego. Ma wszelkie szanse stać się koreańskim odpowiednikiem VeChain.
Kryptowaluta Fantom (FTM)
Cały ekosystem Fantom napędzany jest własną kryptowalutą – FTM. Występuje on w trzech wersjach: jako natywna moneta mainnetu, token ERC-20 w ekosystemie Ethereum oraz token BEP-2 w ekosystemie Binance.
Najważniejsze funkcje kryptowaluty Fantom
- Zabezpieczanie sieci. Sieć zabezpieczana jest protokołem Proof-of-Stake. Walidatorzy muszą dysponować przeszło 3 milionami FTM, by móc pełnić te funkcję i czerpać z niej zyski. Kapitał mogą pozyskiwać od użytkowników, stakujących swoje zasoby FTM, za nieco mniejszym wynagrodzeniem.
- Płatności. Kryptowaluta FTM jest idealna do wysyłania i odbierania płatności, dzięki wysokiej przepustowości sieci, szybkim transakcjom i niskim opłatom. W sieci Fantom przelewy trwają około 1 sekundy i kosztują tysięczne części centa.
- Zarządzanie blockchainem. Ponieważ Fantom jest ekosystemem zdecentralizowanym, każda decyzja dotycząca sieci jest podejmowana w głosowaniu. Właściciele FTM mogą proponować i głosować na zmiany i ulepszenia.
- Opłaty sieciowe. FTM jest używany do regulowania opłat transakcyjnych oraz opłat za wdrażanie inteligentnych kontraktów. Opłaty te są niewielkie, ale wystarczające, aby przeprowadzenie złośliwego ataku było bardzo kosztowne.
Jak i gdzie kupić Fantom (FTM)
Podstawowym rynkiem, gdzie kryptowaluta FTM ma największą płynność, jest Binance. Inne to Digifinex, OKEx czy Kucoin. Token dostępny jest też na DEXach. Jeśli zastanawiamy się, jak kupić kryptowalutę Fantom, odpowiedź jest prosta – za USDT. Wolumeny dostępne za BTC czy ETH są co najmniej o rząd wielkości mniejsze, a spread na nich – wyższy.
Najlepszym portfelem do przechowywania FTM będzie natywny fWallet, dostępny na stronie projektu. W locie przekonwertuje on tokeny, występujące również w formacie ERC-20 i BEP-2, na format natywny, używany w stakowaniu czy rozliczeniach wewnątrz sieci. Jeśli chcemy użyć czegoś innego niż portfel natywny, możemy wybrać Metamask, Edge, Math albo Ledgera Nano.
Fantom – opinie, fakty, ciekawostki
Fantom uzyskał pozytywną opinię i został oficjalnym partnerem zespołu Alpha Tauri, w wyścigach Formuły 1. Niewątpliwie zwiększy rozpoznawalność projektu wśród szerokiej publiczności.
Ponieważ sieć oferuje bardzo duże prędkości transakcji przy bardzo niewielkich opłatach lub wręcz za darmo, niektórzy widzą zastosowanie projektu Fantom w świecie Internet of Things, jako konkurencję IOTA.
Jeśli lubisz stablecoiny, ale chciałbyś zainwestować w Fantom – nie ma problemu. W ekosystemie funkcjonuje fUSD: stablecoin oparty na Fantomie, powiązany z dolarem amerykańskim.
Fantom jest bardzo ambitnym projektem. Ma jasną wizję, świetny zespół i dobrą technikę. W tym artykule tylko naszkicowaliśmy podstawy – resztę danych musisz poznać sam. Zdecydowanie warto przyjrzeć mu się bliżej.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.