Podstawą krypto są smartkontrakty. Umieszczony na blockchainie kod, który automatycznie zadziała pod wypływem wyzwalacza. Skąd ma wiedzieć, że oczekiwana sytuacja właśnie się wydarzyła? Poinformuje go o tym Band Protocol.
Kurs Band Protocol
(BAND/PLN)
4,26 PLN
(1,09 USD)
Zmiana ceny (24h)
3,97% (+0,16 PLN)
Ranking
291
1h
0,81%
24h
3,97%
7d
0,84%
14d
-8,05%
30d
-3,85%
200d
-45,75%
1y
7,59%
Kapitalizacja
158 416 947 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
3,92%
Max cena (24h)
1,093 USD
Min cena (24h)
1,042 USD
Wolumen (24h)
5 698 554 USD
Historyczne maksimum
22,83 USD (2021-04, -95,23%)
Ilość w obrocie
144 890 607 BAND
Ilość maksymalna
150 791 999 BAND
Za 100 PLN kupisz 23,50 BAND
Strona projektu: bandprotocol.com
Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 13:51
Wykres kryptowaluty Band Protocol
Co to jest Band Protocol (BAND)?
Band Protocol to platforma, które pozyskuje dane ze świata realnego i przekształca je do formatu, akceptowanego przez smartkontrakty. Mogą to być ceny akcji Apple, wynik finału Ligi Mistrzów czy rezultat jakiegoś głosowania. Takie dane muszą zostać zapisane w standardowy sposób, możliwy do odczytania przez smartkontrakt. A przede wszystkim muszą być wiarygodne.
Band Protocol pełni więc rolę wyroczni (oracle). Bezstronnego sędziego, który określa co jest prawdą, a co nie. Bazuje przy tym na różnych źródłach informacji, by proces ich pozyskiwania był jak najbardziej zdecentralizowany. Jest protokołem cross-chain, co oznacza, że potrafi przesyłać swoje dane do wielu różnych blockchainów.
Początkowo platforma opierała się na sieci Ethereum, jednak obecna wersja BandChain zbudowana została przy użyciu SDK opracowanego przez Cosmos. Dzięki temu sieć jest szybka, tania i skalowalna.
Docelowo Band zamierza stać się światową, zdecentralizowaną bazą informacji, na której będą mogły polegać wszelkie smartkontrakty i Dapps, potrzebujące zaufanego źródła danych.
Jak działa Band Protocol?
Band funkcjonuje w oparciu o sieć walidatorów, którzy zapewniają pozyskiwanie danych spoza blockchaina. Kiedy ktoś żąda danych z Band Protocol, przesyła do BandChain smartkontrakt, zawierający informacje o tym, jakich danych potrzebuje i w jaki sposób mają być one dostarczone. Następnie protokół automatycznie wybiera walidatorów, którzy mają dostarczyć te dane, a ci robią to zgodnie z wymaganiami, zawartymi w smartkontrakcie. Po kilku sekundach klient dostaje żądane dane, a węzły, które ich dostarczyły, otrzymują wynagrodzenie.
Walidatorzy są wybierani na pseudolosowo z uwzględnieniem wysokości zabezpieczenia, złożonego w tokenach BAND. Zabezpieczenie to służy wymuszeniu ich uczciwego zachowania, pod sankcją jego utraty. Tak więc, jeśli stakujesz swoją kryptowalutę BAND u nieuczciwego walidatora, możesz spodziewać się utraty części stawki.
Potencjał rynkowy
Segment wyroczni (oracles) w którym działa Band Protocol to bardzo obiecująca dziedzina. Działanie mnóstwa Dapps, zwłaszcza wykorzystujących protokoły DeFi, zależy od danych dostępnych poza łańcuchem. Wyrocznie, takie jak Band Protocol, działają jako warstwa pośrednia, smar zapewniający gładką współpracę dostawców i odbiorców danych.
Oczywiście, Band Protocol nie jest w tym segmencie sam. Projektem numer jeden jest Chainlink, który ma przeszło 80% kapitalizacji całego sektora wyroczni. Czy Band Protocol w ogóle może z nim rywalizować?
Nie jest to łatwe, na szczęście Band wcale nie musi wygryźć go z interesu, by osiągnąć sukces. Jeśli uzyska tylko 10% kapitalizacji konkurenta, to przy niezmienionej liczbie tokenów oznacza to wzrost ich ceny cztery razy. Owszem, są też inni konkurenci, jak WINkLink dla ekosystemu Tron, Band ma jednak kilka asów w rękawie.
Chainlink jest królem… ale głównie Ethereum. To środowisko pozostaje domem dla większości potrzebujących ton danych rozwiązań DeFi. Obecnie bardzo wysokie ceny gazu skutecznie zachęcają wiele protokołów DeFi do odkrywania innych ekosystemów, jak Fantom, Avalanche czy Elrond.
Band, bazujący na infrastrukturze Cosmos, w naturalny sposób jest zdolny do obsługi wielu blockchainów. Jest po prostu bardziej uniwersalny niż Chainlink, który póki co obsługuje jedynie Ethereum i Polkadot. Polygon, Near czy Fantom wybrali współpracę z Band Protocol, a za nimi poszło wiele mniejszych projektów.
Trzeba jednak przyznać, że póki co, to Chainlink oferuje bardziej dopracowane rozwiązania, ma lepszych partnerów czy większe zaufanie rynku. Band popełnił w swoim rozwoju kilka błędów, zamiast na jakości danych skupiając się na wydajności i kosztach.
Nie zmienia to sytuacji, że zdecydowanie należy mieć go na oku. Może nie tyle jako groźnego konkurenta Chainlink, co zdolnego juniora z dużymi ambicjami.
Kryptowaluta BAND
Token BAND jest niezbędny do funkcjonowania sieci BandChain. Jego główne przypadki użycia to:
- udział w sieci: kryptowaluta BAND jest używana przez walidatorów, by mieć szansę wejścia do grupy węzłów dostarczających dane,
- stakowanie: użytkownicy mogą za opłatą wypożyczyć swoje tokeny walidatorom,
- zarządzanie: posiadacze tokenów mogą głosować na aktualizacje protokołu i zmiany zasad BandChain,
- środek wymiany: kryptowaluta BAND jest używana do opłacania transakcji, opłat za zapytanie czy za użycie API.
Całkowita podaż to 100 milionów tokenów, z czego w obrocie jest niespełna 42 miliony. Kryptowaluta ma inflacyjny model podaży, by zachęcać użytkowników raczej do stakowania monet, niż handlu nimi. Obecnie stakowanie przynosi 12% rocznie, co po odjęciu inflacji daje około 2% zysku. Bat inflacji chyba działa, bo tokeny stakuje prawie 75% ich posiadaczy.
Jak i gdzie kupić Band Protocol (BAND)?
BAND jest walutą o niewielkiej kapitalizacji, plasuje się dopiero w okolicach trzeciej setki monet. Nie przeszkadza to, by była notowana na wielu poważnych giełdach: Binance, OKX, Coinbase… Najłatwiej kupimy ją używając USDT, inne popularne waluty to BTC i BUSD. Spready na dużych giełdach rzadko przekraczają 0,2%, choć już np. na Hotbit będzie to przeszło 1%.
Ponieważ pierwotna wersja platformy była oparta na Ethereum, tokeny były emitowane wyłącznie w formacie ERC-20. Obecnie token występuje zarówno w tym standardzie, jak w natywnym formacie sieci, a oba formaty są wymienne w stosunku 1:1. Przedmiotem obrotu giełdowego będą ERC-20, jeśli chcemy korzystać z BandChain, np. je stakując, musimy mieć tokeny w formacie natywnym. Najprostszym sposobem zmiany formatu będzie użycie zintegrowanego z giełdą mostu, np. na Binance.
Do przechowywania tokenów ERC-20 możemy użyć praktycznie dowolnego portfela, choć najbezpieczniejsze będą rzecz jasna te sprzętowe. Jeśli chcemy przechowywać kryptowalutę BAND w formacie natywnym, mamy ciut mniejszą swobodę. Z portfeli sprzętowych pełne wsparcie BAND łącznie ze stakowaniem oferuje Ledger. Z rozwiązań programowych najlepszym wyborem będzie Atomic Wallet lub Frontier, możemy użyć także Trust Wallet, Math czy Coin98. Jeśli lubimy środowisko Cosmos, naturalnym wyborem będzie rozwiązanie CosmoStation.
Band Protocol – opinie, fakty, ciekawostki
Opinię o Band Protocol nieco popsuł audyt z sierpnia 2020 r. Audytor wykrył kilka problemów w używanych rozwiązaniach, najpoważniejszy z nich dotyczył przyjęcia za pewnik wiarygodności dostarczonych danych, bez ich dalszej weryfikacji.
Band Protocol stał się pierwszą firmą blockchain, która dołączyła do inicjatywy OpenAPI wraz z takimi firmami jak Google, Microsoft i IBM. Grupa ta ma na celu stworzenie standardu API, dającego łatwy dostęp aplikacjom blockchain.
Startup został założony w Tajlandii, a jego pomysłodawcą był Soravis Srinawakoon (obecny CEO), który wcześniej miał firmę zajmującą się np. handlem smażonymi chipsami z tofu.
Band Protocol wydaje się niezłym zakładem długoterminowym. Sektor wyroczni będzie rósł, a trudno sobie wyobrazić, by ten wzrost nie pociągnął BAND za sobą. Dokup jeszcze trochę Chainlink i zostaw portfolio na kilka lat, a nie powinieneś być rozczarowany.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.