Dlaczego jeszcze ciągle w tradycyjnym sklepie nie możemy zapłacić w krypto? Brak infrastruktury, niestabilność cen, niewystarczające bezpieczeństwo, nieufność sprzedawców… Amp zamierza rozwiązać te problemy.
Kurs Amp
(AMP/PLN)
0,015 PLN
(0,0039 USD)
Zmiana ceny (24h)
2,49% (+0,00036 PLN)
Ranking
208
1h
0,40%
24h
2,49%
7d
-11,91%
14d
-6,69%
30d
5,84%
200d
-64,03%
1y
139,67%
Kapitalizacja
311 648 481 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
2,63%
Max cena (24h)
0,0039 USD
Min cena (24h)
0,0037 USD
Wolumen (24h)
11 496 483 USD
Historyczne maksimum
0,12 USD (2021-06, -96,81%)
Ilość w obrocie
80 722 574 661 AMP
Ilość maksymalna
99 669 205 040 AMP
Za 100 PLN kupisz 6 659,66 AMP
Strona projektu: amptoken.org
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 21:36
Wykres kryptowaluty Amp
Problem cyfrowych płatności
Żeby zrozumieć jak działa Amp, musimy przyjrzeć się, jak właściwie wygląda rozliczanie bezgotówkowych płatności za zakupy. Zanim twoje środki trafią do sprzedawcy, przechodzą przez co najmniej kilku pośredników, którzy pobierają opłaty (nawet 3%) za przetwarzanie płatności. Proces rozliczeń i transferu jest scentralizowany, więc sprzedawcy mają kiepską pozycję negocjacyjną. Muszą oni sami ponosić te koszty lub wliczyć je w cenę towaru, co może odstraszyć klientów.
Globalne koszty płatności przyprawiają o zawrót głowy. Dane pokazują, że już w 2013 roku Walmart zapłacił ponad 3 miliardy dolarów opłat interchange, a to tylko z jeden elementów kosztów. Sprzedaż detaliczna to 70% PKB USA, w innych krajach sytuacja wygląda podobnie. Oznacza to, że w skali świata koszt przetwarzania cyfrowych płatności wynosi setki miliardów dolarów. Jest się o co bić.
Na początku była Flexa
Za tokenem AMP stoi sieć płatności cyfrowych o nazwie Flexa. Zapewnia ona sprzedawcom bezproblemową obsługę płatności kryptowalutami z aplikacji mobilnych i portfeli cyfrowych.
Firma została założona na początku 2018 roku i ma siedzibę w Nowym Jorku. Jej misją jest wprowadzenie nowoczesności do tradycyjnej infrastruktury płatniczej. Dzięki temu pozwala znacząco obniżyć koszty rozliczeń oraz wyeliminować możliwość dokonywania nieuczciwych płatności.
Sieć Flexa umożliwia użycie do rozliczeń przeszło 100 kryptowalut. Już obecnie zapewnia obsługę płatności krypto w przeszło 40 000 sklepów, głównie w USA i Kanadzie. Co ważne – korzystanie z usług sieci jest przezroczyste dla sprzedawcy, nie wymaga też instalacji osobnych terminali płatniczych. Jej rozwiązania umożliwiają rozliczenia błyskawiczne, tanie i odporne na oszustwa, są więc atrakcyjne dla sprzedających.
Co to jest Amp i jak działa?
Amp jest stworzoną przez Flexa platformą do bezpiecznego transferu środków. Przy jej pomocy można obsługiwać każdą formę wymiany: płatności cyfrowe, udzielanie pożyczek, wymianę walut czy sprzedaż nieruchomości.
Proces obsługi takich transakcji podzielony jest na 3 etapy:
- Użytkownicy stakują AMP. Oznacza to, że pozwalają użyć swoich tokenów jako zabezpieczenia płynności. Jest to obciążone niewielkim ryzykiem ich utraty w przypadku zabezpieczania nieprawidłowej transakcji.
- Platforma Amp używa tokenów, by zagwarantować sprzedawcy otrzymanie płatności niezależnie od tego, czy i kiedy transakcja zostanie rozliczona. Natychmiast przesyła sprzedawcy żądaną należność i przejmuje na siebie dalsze ryzyko transakcji.
- Po zakończeniu transferu i wpływie gwarantowanych środków, Amp nagradza właścicieli stakowanych tokenów. Smartkontrakty mają zapisane wiele modeli nagradzania i sposobów motywacji, co zapewnia sprawne działanie projektu.
Kryptowaluta AMP
Funkcjonujący na platformie token AMP jest właśnie tym zabezpieczeniem, które umożliwia natychmiastowe rozliczenie transakcji. Pierwszym tokenem projektu był Flexacoin, został jednak 1:1 wymieniony na AMP, będący jego nowocześniejszą wersją.
Docelowa podaż to 100 mld tokenów, z czego na rynku jest już prawie połowa. Ostatnie monety wejdą na rynek dopiero w roku 2045.
Dlaczego Amp ma sens?
Mogło by się wydawać, że w epoce Lighting Network czy szybkich transakcji blockchaina Algorand nie ma już konieczności używania Amp. Ma on jednak kilka kluczowych zalet, wychodzących poza błyskawiczne rozliczenia.
- Z punktu widzenia sprzedawcy użycie tokena zapewnia pełne bezpieczeństwo. Jeśli sprzedawca przyjmie płatność tradycyjną kartą – jest pewne ryzyko, że nigdy nie otrzyma swojej płatności. W przypadku korzystania z Amp takiego ryzyka nie ma.
- Sprzedawca nie musi martwić się, co zrobić z otrzymanymi BTC, USDC czy ETH. Może zdefiniować on rodzaj waluty, którą chce otrzymywać (na przykład USD) i taka właśnie wpłynie na jego konto, po konwersji dokonanej w locie.
- Koszt korzystania z rozliczeń przy pomocy Amp jest znacząco niższy, niż przy użyciu istniejących dotąd rozwiązań. Firma szacuje je na 0,5% przy średniej rynkowej ok. 2-3%.
- Kupujący może użyć dowolnej z obsługiwanych przez platformę walut. Nie stanie więc w obliczu sytuacji, że w portfelu ma co prawda sporo ETH, ale tych akurat sprzedawca nie akceptuje.
- Przystąpienie do sieci nie wymaga od sprzedawcy np. zakupu nowych terminali. Hybrydowe podejście Amp pozwala korzystać z istniejącej infrastruktury, a jednocześnie uwierzytelniać transakcje na blockchainie.
- Firma mocno dba o zgodność z istniejącym prawem. W pełni przestrzega przepisów, obowiązujących w obsługiwanych krajach. Zmniejsza to ryzyko prawne do minimum.
- Stawkę w Amp ma największy fundusz rynku krypto – Grayscale. Token stanowi część jego koszyka przedsięwzięć DeFi i choć nie są to ogromne pieniądze, takie zaangażowanie wyraźnie świadczy na korzyść projektu.
- Token AMP został opracowany przez Flexa we współpracy z firmą Consensys, jednym z filarów rynku dApps i twórcą m.in. popularnego portfela Metamask. Trudno o bardziej solidnego wykonawcę.
Potencjalne problemy
Amp wydaje się dopracowanym rozwiązaniem, jednak jak wszystko na tym świecie, ma także swoje wady.
- Stakujący są wystawieni na ryzyko utraty części swoich zasobów. Wprawdzie ryzyko to jest rozkładane pomiędzy wielu użytkowników, a procent odrzuconych transakcji jest niewielki, problem jednak nadal istnieje.
- Platforma może natrafić w swoim działaniu na niedostrzeżone wcześniej ryzyka i zbankrutować. W takim wypadku tokeny AMP prawdopodobnie utraciłyby swoją wartość (casus Luny).
- Ze względów prawnych Flexa stara się nie angażować w bieżące zarządzanie projektem, nie ma np. ściśle realizowanej roadmapy. Raczej nie sprzyja to szybkiemu i ukierunkowanemu rozwojowi.
- Rynek płatności jest bardzo lukratywny… i konkurencyjny. Zarówno tradycyjne firmy (Visa) jak i projekty krypto (BitPay, Circle Payments) raczej nie będą patrzeć bezczynnie, jak ktoś zabiera im wielkie pieniądze sprzed nosa.
- Na koniec – AMP jest tokenem ERC-20. Oznacza to, że jeśli chcesz aktywnie używać go do stakowania i zarabiania, będziesz musiał ponieść koszty gazu na sieci Ethereum, a te niekiedy bywają wysokie.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę AMP?
Z niewiadomych przyczyn czołową giełdą AMP jest nieznana bliżej instytucja BtcTurk PRO. Na szczęście tuż za nią sytuują się bardziej znane parkiety: Binance, Kucoin, Coinbase czy Gemini. Waluty najchętniej przyjmowane w rozliczeniu to (poza turecką lirą) USD, USDT i BUSD.
AMP jest tokenem w standardzie ERC-20, co oznacza, że jest obsługiwany przez zdecydowaną większość portfeli. Najwygodniej będzie posługiwać się takim, który pozwala też na stakowanie. Jeśli nie ufamy umożliwiającym to giełdom Gemini czy Coinbase, możemy użyć portfela Ledger lub Trezor, sparowanego z Metamask. Jeśli wystarczy nam portfel programowy, niezłym wyjściem będzie Trust Wallet.
Amp – opinie, fakty, ciekawostki
Na dobrą opinię rynku o AMP wpływa m.in. odpowiedzialne podejście do kwestii bezpieczeństwa – token został trzykrotnie poddany audytowi, zarówno przez Consensys, jak i Trail of Bits.
Amp współpracuje z wieloma firmami segmentu DeFi – jest w ofercie Cream czy Yearn.Finance, token jest także obsługiwany przez Loopring.
Flexa włożyła sporo wysiłku w rozwój swojego ekosystemu. Firma jest właścicielem kilku patentów z takich dziedzin, jak wykorzystanie tokenów do transakcji płatniczych, podpisania umów czy przeniesienia własności
Amp wydaje się być solidnym projektem i mieć jasną przyszłość. Pozwala fundamentalnie ulepszyć system rozliczeń finansowych i zaoszczędzić miliardy dolarów. Trzeba jednak mieć świadomość, że pływa w basenie pełnym rekinów, a konkurencja zrobi wszystko, by wygryźć go, nomen omen, z interesu.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.