Są projekty tak ważne i rozległe, że do ich opisania potrzebna jest monografia naukowa. Takim właśnie projektem jest Quant, toteż w artykule poniżej poruszymy tylko najważniejsze wątki.
Kurs Quant
(QNT/PLN)
151,34 USD
(588,71 PLN)
Zmiana ceny (24h)
6,55% (+36,18 PLN)
Ranking
75
1h
-2,17%
24h
6,55%
7d
59,36%
14d
71,83%
30d
170,04%
200d
54,34%
1y
49,83%
Kapitalizacja
2 200 319 128 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
6,70%
Max cena (24h)
161,80 USD
Min cena (24h)
140,11 USD
Wolumen (24h)
224 806 996 USD
Historyczne maksimum
427,42 USD (2021-09, -64,35%)
Ilość w obrocie
14 544 176 QNT
Ilość maksymalna
14 612 493 QNT
Za 100 PLN kupisz 0,17 QNT
Strona projektu: www.quant.network
Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 22:18
Wykres kryptowaluty Quant
Największy problem blockchaina
Dla przeciętnego użytkownika blockchaina słowa-klucze to DeFi, NFT czy Metaverse, ale dla profesjonalistów Świętym Graalem krypto jest interoperacyjność. Sprawienie, by poszczególne łańcuchy mogły dogadać się ze sobą w ułamku sekundy. Aby blockchain stał się odpowiednikiem Internetu, gdzie dane bez problemu przepływają między tysiącami sieci. Gdzie fakt, że nadawca komunikatu pracuje na MacBooku, sieć obsługują serwery oparte na Linuxie, a odbiorca czyta go na maszynie z Windowsem albo Androidem nie ma żadnego znaczenia.
Problem z blockchainem jest oczywisty: Bitcoin, Ethereum czy Avalanche (tutaj kupisz) oparte są na różnych mechanizmach, nie mogą więc porozumiewać się w locie. Owszem, możemy skorzystać w mostów, owijanych tokenów, syntetyków, ale nie o to tutaj chodzi. Łańcuchy nie mają jednej wspólnej bazy danych, do której mogą się odwołać. Fachowcy taką bazę nazywają Distributed Ledger Technology (DLT), a ten kto będzie potrafił stworzyć DLT obsługiwaną przez wszystkie blockchainy – rozbije bank krypto.
Oczywiście, próby są podejmowane. Cosmos zapewnia współpracę blockchainów obsługujących protokół IBC, ale wciąż nie jest ich wiele. Na różnych segmentach interoperacyjności koncentrują się Polkadot, Harmony czy THORChain, ale to ciągle nie jest wymagana skala działania. Do tego potrzebny jest Quant.
Co to jest Quant Network?
Quant to zdecentralizowana platforma, która łączy różne blockchainy i ułatwia rozwój aplikacji wielołańcuchowych (MAPs). Nie jest ona oparta na własnym blockchainie, lecz funkcjonuje jako swego rodzaju interfejs między innymi łańcuchami. Jak system operacyjny, działający na szczycie innych blockchainów i umożliwiający uniwersalnym aplikacjom obsługę ich wszystkich.
Twórcą Quant Network jest Gilbert Verdianam, postać nietuzinkowa. Pracował on w ścisłym kierownictwie takich firm, jak Ernst & Young, HSBC czy gigant naftowy BP Oil. Jego polityczne powiązania także są imponujące – służył pomocą brytyjskiemu Ministerstwu Skarbu, Ministerstwu Sprawiedliwości, Bankowi Anglii, ale również FED (Bank Rezerwy Federalnej USA). Był on współtwórcą normy ISO TC307, która wyznaczyła kierunek rozwoju blockchaina.
W grudniu 2017 Gilbert postanowił wykorzystać te doświadczenia, ogłaszając powstanie Quant Network. Misją firmy jest rozwiązanie wszystkich problemów związanych z blockchainem, które Verdianam napotkał podczas swojej długoletniej pracy. A tym rozwiązaniem ma być Overledger.
Overledger jako panaceum
Overledger to pierwszy na świecie system operacyjny łańcucha bloków (OS), który nie tylko łączy wszelkie blockchainy, ale także pozwala podłączyć starsze sieci, platformy korporacyjne i aplikacje biznesowe. Tworzy on bramy pomiędzy rozmaitymi DLT, będąc niejako „biurem tłumaczeń” między nimi.
Jak to robi? Poprzez swoje API zapewnia dostęp do różnych DLT, zarówno publicznych jak i prywatnych oraz potrafi konwertować wszelkie transakcje na formaty przez nie wymagane. Za pośrednictwem interfejsu API potrafi również obsługiwać smartkontrakty, w czym podobny jest do opisywanego wcześniej projektu XDC Network.
Dzięki użyciu Overledger uaktualnienie lub zmiana typu DLT staje się prosta, ponieważ dane mogą być łatwo migrowane oraz kopiowane. Działy IT nie muszą więc już utrzymywać przestarzałych lub złe zabezpieczonych platform DLT.
Możliwe zastosowania
Pytanie o praktyczne zastosowanie sieci Quant przypomina nieco pytanie o zastosowanie Internetu. Mamy tu pełną dowolność, firma przytacza kilka wybranych sposobów użycia sieci.
- Wsparcie rozwoju zasobów cyfrowych. Tokenizacja dóbr fizycznych nabiera sensu, jeśli będą one dostępne nie tylko w jednej sieci, jak Ethereum czy Algorand, ale globalnie, na każdym możliwym łańcuchu. Odblokuje to możliwości zawierania transakcji i handlu zasobami cyfrowymi.
- Ułatwienie wprowadzenia i użycia CBDC. Daje uczestnikom rynku płynność oraz pozwala bankom komercyjnym na łatwe używanie CBDC do rozliczeń z bankami centralnymi. Ułatwia płynny przepływ CBDC między uczestnikami, bez względu na to, jakiej technologii używają.
- Łatwe wdrożenie stablecoinów. Pojawienie się stablecoinów wymaga wprowadzenia nowych narzędzi. Współdzielenie transakcji, audyty, śledzenie historii zasobów…. Bez Quant Network dokonywanie transakcji pomiędzy uczestnikami posługującymi się różnymi DLT byłoby naprawdę trudne.
Partnerzy projektu
Wszystko to pięknie, ale czy Quant poza szerokimi planami, ma poparcie dużych graczy w sektorze finansowo-technologicznym? Okazuje się, że i owszem, lista partnerów jest całkiem imponująca.
- SIA. Duża firma hi-tech, dostarczająca rozwiązania dla sektora bankowego i finansowego, w tym przeszło 500 banków. Obie firmy zawarły umowę, której celem jest zintegrowanie infrastruktury SIAchain i Overledger.
- Oracle. Jest to największa na świecie firma, zajmująca się zarządzaniem bazami danych. Quant wspiera ją w zakresie innowacyjnych usług w chmurze, ma też dostęp do przeszło 400 tysięcy klientów Oracle.
- Amazon. Quant ma status Partnera Technologicznego w ramach AWS Partner Network (APN) i oferuje rozwiązania programowe, zintegrowane z AWS.
- Hyperledger. Jest to projekt open source mający na celu implementację blockchaina w dziedzinie finansów, IoT czy łańcuchów dostaw. Współpraca obejmuje rozwój interoperacyjności, będący sednem obu projektów.
Quant Network jest projektem czysto biznesowym, toteż wiele umów o partnerstwie które zawarł, wciąż pozostaje poufnych. Wiadomo jednak o współpracy z takimi firmami jak LACChain, AllianceBlock, Pay.UK czy Constellation Network. Ponadto firma jest często cytowana w materiałach World Economic Forum jako główny gracz na rynku interoperacyjności blockchaina.
Dwa słowa o kryptowalucie QNT
Natywny token QNT występuje w formacie ERC-20. Jego głównym zastosowaniem jest wnoszenie opłat za stworzenie MAPs działających w sieci oraz za licencję na korzystanie z usług Quant Network. Aby uzyskać dostęp do ekosystemu i wchodzić w interakcje z Overledger, użytkownicy muszą więc zawsze posiadać pewną liczbę tokenów QNT.
Maksymalna podaż QNT to ok. 14,5 miliona tokenów i praktycznie cała (choć źródła różnią się w tej kwestii) jest już w obiegu, co oznacza brak presji inflacyjnej.
Początkowo QNT miał mieć maksymalną podaż 45 mln tokenów, ale ok. 30 mln QNT, w tym niesprzedane tokeny z ICO, zostało spalonych w roku 2018.
Jak i gdzie kupić Quant?
Mimo swego znaczenia i potencjału, większość obrotów Quant odbywa się na mniej znanych parkietach typu ZB.com czy Bibox. Binance, Coinbase, Kucoin czy Gate.io także mają swój udział, jednak znacznie mniejszy niż ci liderzy. Niestety, nie przemawia to na korzyść projektu, gdyż mniejsze giełdy są znacznie bardziej podatne na manipulacje.
Nietypowo, większość transakcji realizowanych jest w USDC, następnie w USDT, USD i BTC.
Token jest wybity jako ERC-20, co oznacza że kryptowaluta Quant jest obsługiwana przez większość portfeli. Najbezpieczniejszy będzie oczywiście portfel sprzętowy, np. Ledger lub Trezor. Możemy jednak użyć także dowolnego portfela przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum, np. Metamask, FreeWallet, Exodus czy Trust Wallet.
Quant Network – opinie, fakty, ciekawostki
Opinię o Quant budują zarówno jego założyciel, partnerzy, jak i Rada Dyrektorów. Jednym z jej członków jest np. Guy Dietrich, były dyrektor w Rockefeller Capital.
W przeciwieństwie do większości projektów krypto, kod źródłowy Overledger nie jest dostępny jako open source. Globalne finanse to w końcu świat poufnych kontaktów, NDA i patentów technologicznych.
Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez Quant są tokeny Multi-Ledger (MLT). Takie rozwiązanie jest w praktyce testowane przez MFW jako model docelowego CBDC.
Czy Quant będzie najważniejszym krypto świata? Na pewno z obecnie dostępnych projektów jest do tego przygotowany najlepiej. Z drugiej strony, gdy w grę wejdą olbrzymie pieniądze, nie jest pewne czy token QNT zachowa swoją rolę w tym projekcie.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.