THORChain i jego token RUNE powstały, by rozwiązać jeden z najważniejszych problemów świata krypto – umożliwić wymianę kryptowalut opartych na różnych blockchainach. Jeśli mu się uda, będzie to jak zdobycie Świętego Graala krypto. Po drodze czyhają jednak liczne niebezpieczeństwa.
Kurs THORChain
(RUNE/PLN)
7,03 USD
(27,35 PLN)
Zmiana ceny (24h)
0,01% (+0,0022 PLN)
Ranking
72
1h
-1,20%
24h
0,01%
7d
25,05%
14d
38,26%
30d
61,86%
200d
2,21%
1y
6,02%
Kapitalizacja
2 390 234 543 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
0,12%
Max cena (24h)
7,23 USD
Min cena (24h)
6,74 USD
Wolumen (24h)
912 249 112 USD
Historyczne maksimum
20,87 USD (2021-05, -66,28%)
Ilość w obrocie
340 002 822 RUNE
Ilość maksymalna
415 937 463 RUNE
Za 100 PLN kupisz 3,66 RUNE
Strona projektu: thorchain.org
Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 22:48
Wykres kryptowaluty THORChain
Co to jest THORChain (RUNE)?
THORChain to zdecentralizowana giełda międzyłańcuchowa, na której użytkownicy mogą wymieniać tokeny różnych sieci bez ich wcześniejszego owijania (wrappingu). Można na nim także zarabiać, zapewniając płynność giełdzie lub uruchamiając węzeł, aby zabezpieczyć sieć.
THORChain zbudowany jest na rozwiązaniach zapewnianych przez platformę Cosmos. Projekt wziął gotowe klocki – protokół Tendermint, pakiet SDK, ABCI – i zrobił z nich naprawdę dobry użytek. Jasne, że sam Cosmos zapewnia łatwą wymianę krypto zbudowanych w oparciu o jego protokół IBC, jednak THORChain idzie o wiele dalej. Przy jego pomocy możemy łatwo wymienić Bitcoina na BNB albo Ethereum na Litecoina. I będą to prawdziwe monety, nie zamienniki w rodzaju WBTC czy WETH. Bądźmy jednak realistami – protokół nie obsługuje wszystkich sieci, zwłaszcza relatywnie nowych jak Avalanche czy Fantom.
Podobnie jak inne platformy oparte o SDK Cosmos, THORChain jest blockchainem typu Proof of Stake. Obsługę sieci i wymianę walut zapewniają walidatorzy, którzy muszą postępować uczciwie, gdyż inaczej narażają się na potężne straty finansowe.
THORChain nie ma zbyt długiej historii, jego sieć testowa została uruchomiona we wrześniu 2018 r. Rozwój był finansowany dzięki trzem rundom sprzedaży tokenów, które przyniosły łącznie skromne 1,6 miliona dolarów.
Dwa słowa o wymianie kryptowalut
Czemu właściwie THORChain jest taki ważny? Ponieważ płynność jest głównym problemem rynków krypto. Duże spready, oczekiwanie na druga stronę transakcji czy niewielkie wolumeny to częste problemy DEXów. Część tych kłopotów rozwiązują giełdy scentralizowane, jak np. Binance, ale one stwarzają inne problemy, związane z zaufaniem do platformy i jej bezpieczeństwem.
THORChain zamierza połączyć to, co najlepsze w obu światach i zaoferować dużą płynność, nie wymagając jednocześnie zaufania do kontrahenta.
Jak to działa?
Najprostszym wyjaśnieniem będzie: THORChain jest jak Uniswap, ale działa na wielu łańcuchach.
W ekosystemie THORChain istnieją dwie główne grupy użytkowników: dokonujący wymiany i dostawcy płynności. Zwykli użytkownicy korzystają z wymiany cross-chain, dostawcy płynności zasilają giełdę swoimi środkami. Płynność ta jest jest przechowywana w osobnych skarbcach, obsługiwanych przez węzły sieciowe. THORChain Continuous Liquidity Pool (CLP) jest sercem całego systemu. Służy do motywowania dostawców i pomaga złagodzić niedobory płynności. Ceny walut podlegają stałemu arbitrażowi przez traderów, co dopasowuje je do realiów rynkowych.
Platforma stara się obniżyć bariery wejścia dla użytkowników. Nie wymaga np. MetaMask, aby korzystać z DEXa, opłaty są relatywnie niewielkie, a wymiana zajmuje około pięciu sekund.
Mainnet THORChain został uruchomiony 13 kwietnia 2021 r. Było to spore osiągnięcie, niestety nie obyło się bez problemów.
Wielki skok na THORChain
Koniec czerwca i lipiec 2021 r. były najgorszym okresem w historii sieci. Została ona zaatakowana i zhakowana. Trzy razy! Za pierwszym razem hacker zabrał niewielka kwotę i zostawił wiadomość dla zespołu, wskazując na luki z zabezpieczeniach. Niestety, dwa kolejne ataki były bardziej dotkliwe. Pierwsze doniesienia mówiły o łącznych stratach w wysokości 20 milionów dolarów, finalnie okazały się one nieco mniejsze.
Odpowiedź zespołu była natychmiastowa: handel został wstrzymany, cała sieć stanęła, rozpoczęto generalny przegląd kodu.
Co ciekawe, smartkontrakty platformy były wcześniej audytowane m.in. przez Certik, który nie zgłosił istnienia krytycznych problemów. Po dokładnym zbadaniu kodu i załataniu dziur, wystąpiono o kolejne audyty do innych firm. Drobiazgowe sprawdzenie nie wykazało dalszych błędów, miejmy więc nadzieję, że na tym przygody THORChain z hakerami się zakończyły.
Na obronę zespołu trzeba przyznać, że w na każdym kroku informował on, że jego sieć (ChaosNet) jest w fazie beta i istnieje prawdopodobieństwo ataku oraz utraty aktywów. Zarządzanie kryzysowe zdało egzamin, zespół nie ukrywał swoich wpadek i zwrócił poszkodowanym utracone środki. Sytuacja była poważnym ostrzeżeniem, ale nie załamała wiary użytkowników w możliwości i docelowe bezpieczeństwo protokołu.
Kryptowaluta THORChain (RUNE)
Natywnym tokenem jest moneta RUNE, którą wybito w momencie startu projektu w łącznej liczbie 1 miliarda tokenów. W październiku 2019 r. zespół zdecydował się jednak spalić 50% tej podaży.
RUNE jest walutą rozliczeniową, przechowywaną we wszystkich pulach płynności w łańcuchu. Jeśli dwóch użytkowników handluje między sobą innymi tokenami, jeden z tokenów jest automatycznie konwertowany na RUNE przed zakończeniem transakcji.
Kryptowaluta RUNE pełni kilka ról, zapewniając systemowi kilka funkcjonalności.
- Płynność: RUNE jest składnikiem aktywów, zasobem, z którym dostawcy płynności (LP – Liquidity Providers) muszą sparować każdy depozyt.
- Bezpieczeństwo: wymusza uczciwość walidatorów, duża ilość RUNE musi zostać zablokowana, aby móc uczestniczyć w walidacji transakcji.
- Zarządzanie: daje wpływ na wybór kierunku rozwoju systemu, 1 RUNE = 1 głos.
- Zachęty: służy wypłatom nagród, pobieraniu opłaty i dotacjom do opłat za gaz.
Jak i gdzie kupić THORChain (RUNE)?
Największym rynkiem dla tej kryptowaluty jest bezapelacyjnie Binance, sporo za nią plasują się FTX i Kucoin. Oczywiście monetę kupimy także na natywnym THORSwap.
Walutą wymiany z największym wolumenem jest USDT, kolejne miejsca zajmują BUSD, BTC i BNB. THORSwap zapewnia wymianę także bardziej egzotycznych walut, jak HOT czy AAVE, wolumeny nie są jednak zbyt duże.
Zanim RUNE stał się tokenem natywnym sieci THORChain, został wyemitowany jako tokeny ERC-20 i BEP-20. Te możemy przechowywać na standardowych portfelach w rodzaju Metamask, Trust Wallet albo sprzętowych, jak SafePal, Ledger czy Trezor. Jeśli już dokonaliśmy konwersji i mamy token natywny, strona WWW projektu zaleca użycie XDefi Wallet. W budowie jest też natywny ASGARD Wallet, mający pozwalać nie tylko na przechowywanie tokenów, ale także dokonywanie swapów czy stakowanie.
Uwaga: o ile zamiana RUNE w formacie ERC-20 czy BEP-20 na token natywny jest prosta, w sieci brak instrukcji wykonania takiej zamiany w druga stronę.
THORChain – opinie, fakty, ciekawostki
Dbając o dobrą opinię rynku o projekcie, THORChain stawia rygorystyczne wymagania dostawcom płynności. Wartość zabezpieczenia wymaganego w RUNE jest równa trzykrotnej wartości aktywów, którymi handluje LP, co daje duży margines bezpieczeństwa.
Protokoły i podsieci, które tworzą ekosystem THORChain, noszą charakterystyczne nazwy, zakorzenione w nordyckiej mitologii: Yggdrasil (sharding), Asgardex (DEX), Midgard (API) itd.
Protokół stworzyła grupa osiemnastu anonimowych programistów, a jego koncepcja pojawiła się na Binance Hackathon w 2018 roku.
THORChain jest nudny. Nie składa wielkich obietnic jak SafeMoon, nie wciąga w intrygujący metaverse jak Sandbox. Jest po prostu solidnym narzędziem… i w tym tkwi jego siła. Jeśli się sprawdzi, ma szansę zdominować rynek transakcji pomiędzy blockchainami, sowicie nagradzając swoich posiadaczy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.