Akcje syntetyczne są jednym z tych instrumentów finansowych, których działania doświadczony inwestor może domyślać się ze względu na samą nazwę. Jednakże, świeże osoby, chcąc uzyskać ekspozycję na zagraniczne rynki, mogą nie zdawać sobie sprawy z różnic między “syntetykami”, kontraktami CFD na akcje i w końcu – akcjami rzeczywistymi. Wyjaśniamy czym są akcje syntetyczne, jakie są ich wady i zalety, a także czym różnią się od zwykłych udziałów.
Akcje rzeczywiste, syntetyczne i kontrakty CFD
Kontrakty różnicowe CFD są instrumentami pochodnymi, które śledzą instrument bazowy i stanowią rodzaj zakładu między brokerem – sprzedawcą, a kupującym, czyli traderem/inwestorem. Transakcje tego typu są więc zawierane na rynku pozagiełdowym OTC (Over The Counter) i nie mają wpływu na rynek rzeczywisty. Gdy trader gra na wzrost aktywa, kupując CFD, broker, jako sprzedawca kontraktu, zobowiązuje się zapłacić różnice między ceną otwarcia, a zamknięcia transakcji. Dlatego tego typu instrumenty są ciekawą opcją przede wszystkim dla spekulantów, próbujących zarabiać na różnicach cen.
Akcje syntetyczne można określić jako kuzyna kontraktów różnicowych (CFD). Tak samo jak CFD, akcje syntetyczne śledzą cenę instrumentu bazowego. Główna różnica między kontraktami CFD a akcjami syntetycznymi to brak możliwości korzystania z dźwigni finansowej.
W przypadku akcji syntetycznych wymagane jest, by całość środków na inwestycje pochodziła z portfela inwestora. To wada, jeżeli jesteś doświadczonym spekulantem, który wie, jak korzystać z lewara i zaleta, jeżeli spojrzymy na to z perspektywy osoby początkującej, którą brak dźwigni będzie chronił przed ryzykiem strat większych, niż zakładane. Z uwagi na to, że akcje syntetyczne nie są instrumentami lewarowanymi, broker nie naliczy nam także swapów za przetrzymanie pozycji na kolejną sesję.
Posiadacz akcji rzeczywistych jest akcjonariuszem spółki, czyli właścicielem jej części, co nakłada na niego obowiązki i daje pewne przywileje, takie jak pobieranie dywidend czy możliwość udziału w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Posiadacz lewarowanych kontraktów CFD na akcje lub akcji syntetycznych, które nie są papierami wartościowymi, nie jest udziałowcem firmy, więc nie może wpływać na jej przyszłość w głosowaniach i przeważnie – pobierać dywidend.
Podstawowym ryzykiem związanym z inwestowaniem w akcje syntetyczne jest tzw. ryzyko walutowe. Istnieje ono zawsze w przypadku kupna akcji spółek notowanych na rynkach zagranicznych.
Na przykład – kupujesz jedną akcję firmy amerykańskiej, wartą 100 dolarów. Aktualnie za jednego dolara możemy dostać 4 złote. Na inwestycję przeznaczasz więc 400 zł. Załóżmy, że dolar umacnia się względem złotówki i jeden USD jest już wart 4.5 PLN. Teraz nawet jeżeli jedna akcja spółki wciąż jest warta dokładnie 100 dolarów, to w złotówkach warta jest więcej (450 zł przy oryginalnej inwestycji 400 zł). Mechanizm działa oczywiście w drugą stronę i jeżeli waluta lokalna umacnia się względem waluty, w której wyceniane są akcje, sytuacja może negatywnie wpłynąć na wartość Twojego portfela.
Wady i zalety akcji syntetycznych
Zalety:
- Ułatwiony dostęp do akcji z rynków egzotycznych
- Podobnie jak w przypadku kontraktów CFD – możliwość krótkiej sprzedaży (tzw. short-sellingu) – tj. Pożyczania akcji i odkupienia ich po cenie niższej czyli inaczej – gry na spadek cen (opcja nie jest dostępna w przypadku wszystkich akcji syntetycznych).
- Szybkie rozliczenie transakcji w cyklu T+0
- Z uwagi na brak dźwigni – brak swapów naliczanych za przetrzymywanie pozycji
Wady:
- Brak możliwości wykorzystania dźwigni finansowej
- Brak możliwości pobierania dywidend i decydowania o przyszłości spółki (kupujący akcje syntetyczne NIE JEST akcjonariuszem firmy)
Akcje syntetyczne w XTB
Polskim brokerem, w którego ofercie znajdziemy akcje syntetyczne jest XTB. W zakładce “Akcje CFD” znajdziemy obecnie 1980 instrumentów, wśród których, obok spółek polskich, dostępne są firmy notowane na giełdzie holenderskiej, niemieckiej, francuskiej, amerykańskiej, szwedzkiej, brytyjskiej czy włoskiej. Przed skorzystaniem z oferty brokera, powinniśmy upewnić się, że akcje, którymi jesteśmy zainteresowani, znajdują się na liście.
Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, należy zwrócić uwagę na kolumnę “dźwignia”, z której dowiemy się, czy mamy do czynienia z instrumentem lewarowanym czy też z akcjami syntetycznymi, które nie pozwalają na korzystanie z dźwigni (1:1). Bardzo istotna jest także możliwość krótkiej sprzedaży – na przykładzie z obrazka, Budimex SA i Grupa Azoty SA nie tylko wykluczają dźwignię finansową, ale i nie pozwalają na short-selling.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.