logo

Ellipsis X (EPX). Czym jest ta platforma blockchain i co oferuje?

xtb - broker godny zaufania

Ellipsis nie porywa się na eksperymenty. Firma wzięła sprawdzony w boju model DEXa i po niewielkim tuningu uruchomiła go na Binance Smart Chain. Czy to jednak wystarczy, by osiągnąć sukces?

Logo kryptowaluty Ellipsis X

Kurs Ellipsis X
(EPX/PLN)

0,00073 PLN

(0,00019 USD)

Zmiana ceny (24h)

2,66% (+0,000019 PLN)

Ranking

-

1h

-0,39%

24h

2,66%

7d

3,34%

14d

-0,78%

30d

-3,90%

200d

-3,70%

1y

-25,02%

Kapitalizacja

0 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,00%

Max cena (24h)

0,00022 USD

Min cena (24h)

0,00018 USD

Wolumen (24h)

10 565 158 USD

Historyczne maksimum

0,0035 USD (2022-05, -94,62%)

Ilość w obrocie

0 EPX

Ilość maksymalna

12 388 744 693 EPX

Za 100 PLN kupisz 136 722,15 EPX

Strona projektu: www.ellipsis.finance

Ostatnia aktualizacja 2024-05-19 08:06

Wykres kryptowaluty Ellipsis X


Początek historii – pule płynności i Curve Finance

Ellipsis (EPS) logo small

Na tradycyjnej giełdzie akcji klienci składający swoje oferty budują księgę zamówień, zbierającą zlecenia kupna i sprzedaży. O płynność giełdy i ułatwienie transakcji dbają animatorzy rynku, również składający swoje oferty, by maksymalnie zbliżyć do siebie kupujących i sprzedających. Ponieważ z przyczyn technicznych ani księga zamówień, ani ręcznie składający zlecenia animatorzy nie mają racji bytu na rynku krypto, trzeba było wymyślić coś innego.

Taką innowacją była pula płynności i yield farming. Klienci giełdy sygnalizują chęć wymiany tokenów nie tyle sobie wzajemnie, co samej giełdzie. Przesyłają swoje tokeny do pul płynności, tworząc osobne baseny dla par tokenów, np. ETH-BTC, BNB-USDT itd. W ten sposób tworzy się rynek dla tych par monet, a dostarczający płynność są nagradzani tokenami danej giełdy.

Taki mechanizm może jednak generować problemy w przypadku handlu tokenami o bardzo zbliżonej wartości, np. stablecoinami. Ten właśnie problem rozwiązało Curve, modyfikując algorytm tak, by zminimalizować problem różnic cenowych (poślizgu, slippage) czy niewystarczającej płynności. Rozwiązanie okazało się na tyle udane, że za zgodą Curve pożyczyło je sobie Ellipsis.

Co to jest Ellipsis Finance (EPX)?

Ellipsis to fork Curve Finance, który działa w łańcuchu Binance Smart Chain (BSC). Służy on głównie wymianie stablecoinów oraz opakowanych (wrapped) odpowiedników BTC na innych łańcuchach (anyBTC, renBTC itd). Platforma została uruchomiona w marcu 2021 r. i otrzymała pełne wsparcie zespołu Curve Finance.

Platforma zachowuje główne cechy oryginału. Użytkownicy mają możliwość wymiany stablecoinów z niskim poślizgiem, inaczej niż na większości DEXów. Serwis nie pobiera opłat za wpłaty i wypłaty użytkowników, a opłata za wymianę jest symboliczna (0,04%).

Podobnie jak wiele innych projektów DeFi na Binance, np. Venus czy PancakeSwap, Ellipsis X dziedziczy wady i zalety łańcucha BSC. Działa szybko i ma niewielkie opłaty, z drugiej strony łańcuch, na którym funkcjonuje jest mocno scentralizowany, co kłóci się z ideą krypto.

Serwis dobrze robi to, co ma robić. Pozwala na sprawną i tanią wymianę stablecoinów i kilku innych monet. Początkowa popularność wzięła się jednak z czego innego. Podobnie jak wiele innych protokołów DeFi, Ellipsis nagradza swoich użytkowników tokenami, w tym wypadku EPX. W tych nagrodach platforma okazała się bardzo hojna – przez pierwsze 3 miesiące rozdzielono nagrody w wysokości odpowiednio 5%, 4% i 3% całej podaży. Opłacało się być jednym z pierwszych, którzy zapewniali płynność.

Kryptowaluta Ellipsis X (EPX)

EPX to natywny token platformy Ellipsis Finance w formacie BEP-20. To w nim wypłacane są nagrody z tytułu zasilania pul płynności czy udział w opłatach za obrót na platformie. Możemy także blokować na platformie uzyskane w ten sposób tokeny EPX i zgarniać dodatkowe nagrody. Pełne odsetki zarobimy, jeśli będziemy blokować monety w protokole co najmniej 3 miesiące, w przeciwnym wypadku nasze zyski zostaną zredukowane o połowę.

W tej chwili na rynku jest około połowy z docelowej podaży 1 miliarda tokenów. Nowe tworzone są każdorazowo przy wypłacie nagród, waluta ma więc charakter inflacyjny. Na nagrody przeznaczono 55% podaży tokenów.

Mocno uprzywilejowani są posiadacze tokenów zarządzania protokołu Curve (veCRV). Na mocy porozumienia między Curve a Ellipsis otrzymają oni 25% całej podaży w postaci airdropów.

Kolejną kwestią budzącą niezadowolenie użytkowników jest zarezerwowanie 20% podaży EPX dla zespołu. Jest to spory udział, ponownie zmniejszający ilość kryptowaluty EPX dostępnej dla zwykłych użytkowników, którym zostaje do podziału wspomniane 55% tokenów.

Rzut oka na perspektywy

Według zespołu przyszłość Ellipsis X jest jasna. Nawiązuje ona nowe partnerstwa, obiecuje APY (stopy zwrotu) powyżej 100%, zapewnia airdropy innych tokenów (np. GEIST) dla posiadaczy tokenów EPX. Smartkontrakty, zapożyczone od Curve, podlegają audytowi. Mapa drogowa projektu zakłada kilka ciekawych rzeczy: rozwój metapooli zwiększających płynność, integracje z agregatorami płynności czy nową kampanię marketingową.

Nie zmienia to jednak podstawowego faktu: ani projekt ani kryptowaluta Ellipsis nie oferują unikalnych przypadków użycia. Nie rozwinęły ciekawych konceptów w świecie finansów jak Compound czy FTX, nie znalazły sobie osobnej niszy, jak Kadena czy ThorChain. Ellipsis X spełnia pożyteczną funkcję, umożliwiając tanią i łatwą wymianę stablecoinów – i tyle.

Wydaje się, że projekt przesadził z marketingiem we wczesnej fazie rozwoju. Zaoferowanie ogromnych APY podziałało jak zastrzyk narkotyku, dając projektowi ogromną energię. Niestety, kiedy zastrzyk przestaje działać, widać odpływ klientów i malejące obroty. Dodatkowym efektem jest pojawienie się na rynku dużych ilości tokenów, uzyskanych dzięki farmingowi, co negatywnie oddziałuje na kurs Ellipsis. Ponieważ regularnie zmniejszają się oferowane nagrody, zasilanie platformy w płynność będzie się stawać coraz mniej atrakcyjne finansowo.

Zarówno postępy w publikowaniu kodu na GitHub jak i aktualizacja strony projektu na Medium praktycznie zatrzymały się w drugiej połowie 2021 r. Nie napawa to optymizmem.

Jak i gdzie kupić Ellipsis Finance (EPX)?

Ellipsis powstało na łańcuchu BSC, nie powinno więc dziwić, że największym rynkiem tej monety jest Binance. Nieco z tyłu pozostają inne parkiety, jak MEXC, Gate.io czy Crypto.com. Oczywiście kryptowaluta Ellipsis znalazła też swoje miejsce na PancakeSwap, największym DEXie ekosystemu.

Obroty tokenem nie są specjalnie duże: kilka-kilkanaście milionów dolarów dziennie. Preferowane waluty to USDT, BTC oraz WBNB (wrapped BNB, używany na PancakeSwap).

Do przechowania tokena (BEP-20) powinniśmy użyć portfeli obsługujących standard Binance. Bezpiecznym wyborem będzie tu portfel hardware SafePal. Z portfeli programowych świetnie sprawdzi się MetaMask oraz portfele wielowalutowe, jak MathWallet czy Coin98 Trust Wallet. Nieco szwankuje natomiast obsługa monety (np. stakowanie) przez TrustWallet.

Ellipsis Protocol – opinie, fakty, ciekawostki

Niektórzy rozczarowani inwestorzy wysuwają tezę, że głównym celem powstania Ellipsis X było zapewnienie posiadaczom tokenów veCRV darmowej dostawy 25% tokenów projektu, kosztem innych użytkowników.

binance futures - poradnik oraz opinie

Opinię o Ellipsis X poprawia nieco ostatnie zestawienie Binance, przedstawiające najciekawsze startupy BSC o kapitalizacji poniżej 500 milionów dolarów. Ellipsis znalazła się w nim na 3 miejscu.

Kryptowaluta EPX jest znana na rynku, choć szału popularności nie ma – w portfelach ma ją 27 tysięcy użytkowników. Największe środki akumuluje smartkontrakt opisany jako jako EPX Staker.

Ellipsis jest pożytecznym narzędziem i wciąż daje zarobić, padła jednak ofiarą własnego marketingu. Nadmierna podaż tokenów wraz ze spadającą rentownością farmingu nie wróży dobrze rozwojowi projektu, chyba, że zespół znajdzie nowy wabik na inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB