logo

Uniswap (UNI). Jak działa i co planuje największy DEX świata

xtb - zlatan ibrahimović

Mówisz DeFi, myślisz Uniswap. Absolutny numer 1 wśród DEX, historia rynku i klasa sama dla siebie. Inne sektory są bardziej modne, a takie protokoły jak Lido biją go kapitalizacją, jednak jako miejsce wymiany krypto, Uniswap jest daleko poza konkurencją.

Logo kryptowaluty Uniswap

Kurs Uniswap
(UNI/PLN)

15,88 USD

(61,77 PLN)

Zmiana ceny (24h)

7,96% (+4,55 PLN)

Ranking

25

1h

-1,30%

24h

7,96%

7d

19,32%

14d

79,93%

30d

133,31%

200d

100,18%

1y

162,42%

Kapitalizacja

9 554 971 391 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

7,85%

Max cena (24h)

16,48 USD

Min cena (24h)

14,53 USD

Wolumen (24h)

1 576 578 749 USD

Historyczne maksimum

44,92 USD (2021-05, -64,59%)

Ilość w obrocie

600 483 074 UNI

Ilość maksymalna

1 000 000 000 UNI

Za 100 PLN kupisz 1,62 UNI

Strona projektu: uniswap.org

Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 22:48

Wykres kryptowaluty Uniswap


DeFi rośnie w siłę

Zdecentralizowane finanse coraz bardziej zmieniają świat. Obrót aktywami bez pośredników staje się nowym paradygmatem i skutecznie osłabia pozycję dotychczasowych monopolistów. Sektor DeFi rozwija się bardzo szybko, stając się pełnoprawną częścią świata FinTech i zyskując uznanie największych firm. Świadczy o tym choćby wielomiliardowy TVL, raportowany przez DefiLlama.

Na rynek DeFi składa się wiele segmentów: stakowanie, udzielanie pożyczek, ubezpieczenia czy yield farming, ale najbardziej podstawowym jest handel. Swapy kryptowalut były jednym z najwcześniejszych zastosowań zdecentralizowanych aplikacji, a Uniswap jest królem tego rynku.

Co to jest Uniswap?

Co to jest Uniswap SML

Uniswap to zdecentralizowana giełda wymiany kryptowalut. Nie jest niczyją własnością, w przeciwieństwie do platform CeFi nie jest też zarządzana przez jeden podmiot, mający nad nią władzę. Jej działanie regulują zapisane na blockchainie smartkontrakty, pozwalające na wymianę kryptowalut bez potrzeby powierzania ich komukolwiek.

Platforma została uruchomiona w 2018 roku i jak prawie wszystkie inne działała (i działa nadal) na Ethereum. Jest w pełni kompatybilna z tym ekosystemem, obsługując tysiące tokenów ERC-20 i dApps, jak choćby Metamask. Platforma opiera się na jawnym kodzie źródłowym, co znakomicie poprawia bezpieczeństwo – nie sposób zaszyć tam backdoora, a każdy znaleziony błąd natychmiast zostaje ujawniony. Jawność kodu pozwala jednak także na jego skopiowanie i stworzenie klona platformy, co wykorzystało m.in. Sushi Swap.

Uniswap opinia

Uniswap działa w modelu AMM, opartym o pule płynności. Oznacza to, że użytkownicy nie handlują bezpośrednio ze sobą, ale z pulą, zasilaną przez dostawców płynności. Skutkuje to tym, że popyt i podaż na token istnieją zawsze, niezależnie od głębokości rynku, a nasze zlecenie nie musi czekać na realizację, aż znajdzie się druga strona transakcji.

Użytkownicy przez cały czas zachowują kontrolę nad swoimi środkami. W przeciwieństwie do korzystania z giełdy scentralizowanej (CEX) ich środki nie mogą zostać zablokowane lub przejęte przez giełdę, gdyż Uniswap nie ma dostępu do klucza prywatnego użytkownika. Korzystanie z platformy nie wymaga też KYC, co pozwala na anonimowy obrót kryptowalut.

Uniswap świetnie nadaje się do handlu monetami małych projektów, nie mających środków, aby zapłacić za listing na scentralizowanej giełdzie. Pulę na DEX można utworzyć bezpłatnie, co znakomicie zwiększa płynność tokenów. Minusem pozostają natomiast opłaty transakcyjne, przynajmniej dopóki nie będziemy chcieli używać łańcucha innego niż Ethereum.

Jeśli jesteś zainteresowany tematem, przeczytaj także:

Ewolucja Uniswapa

Protokół pojawił się na rynku trzy lata po starcie Ethereum. W krypto to cała epoka, nic dziwnego zatem, że podlega on ciągłej ewolucji.

Uniswap v1

Uruchomiony w listopadzie 2018 r. Przełomem było wprowadzenie modelu animatora rynku (AMM). Protokół pozwalał połączyć tokeny w parę handlową z ETH (np. WETH/DAI) i stworzyć pulę płynności, nagradzaną udziałem w pobieranych opłatach.

Uniswap v2

W maju 2020 r. wprowadzono Uniswap v2. Giełda zaczęła obsługiwać bezpośrednie swapy z tokena na token, co było znaczącym ulepszeniem. Zmieniono także sposób określania cen, co chroni platformę przed manipulacjami.

Uniswap v3

Uruchomiony w maju 2021 r. Wersja 3 polepszała efektywność kapitałową oraz płynność. Zintegrowano także rozwiązania Layer 2, aby zmniejszyć opłaty transakcyjne i poprawić skalowalność platformy.

Idzie nowe: Uniswap v4

Nowy Uniswap v4

Fundacja Uniswap zapowiedziała wydanie czwartej wersji protokołu na drugą połowę roku 2024. Najważniejsze przewidziane w nim nowe funkcje to:

  1. Możliwość dostosowania: platforma wprowadza nową funkcję zwaną hakami (hooks). Są to smartkontrakty, pozwalające na lepsze zarządzanie pulą płynności przez jej twórców, np. umożliwiając zlecenia z limitem.
  2. Kontrakt Singleton: pozwala na obsługę wielu tokenów przy pomocy jednego smartkontraktu. Znacząco obniża to koszty gazu na Ethereum, a utworzenie puli płynności ma być tańsze nawet o 99 procent!
  3. System Flash: umożliwia użytkownikom efektywne łączenie w jednej transakcji wielu działań, np dodania płynności oraz swapu i wypłaty. Ponownie, pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów transakcji.
  4. Elastyczne poziomy opłat: każda pula może mieć własne, unikalne poziomy opłat, dotychczas muszące mieścić się w określonych widełkach.
  5. Obsługa ETH: umożliwienie handlu natywnym ETH, oznaczające koniec potrzeby używania tokenów opakowanych w rodzaju WETH.
  6. Rozwój społeczności: protokół ma zachęcać do innowacji i dawać nowe narzędzia wpływu na funkcjonowanie projektu.
Uniswap v2 v3 v4
Nowy model wymiany ma być bardziej elastyczny i tańszy od poprzedniego

Wydaje się, że pakiet zmian jest dobrze przemyślany i może znacząco zwiększyć użyteczność platformy. Na razie jednak jest to pieśń przyszłości i pełny efekt zmian będzie można ocenić dopiero jakiś czas po ich wprowadzeniu.

Plusy i minusy platformy Uniswap

Silne strony

  • wielkość, historia i wiarygodność protokołu
  • rozwiązanie nie wymagające zaufania, w przeciwieństwie do CEX
  • kompatybilność z Ethereum i wieloma innymi łańcuchami
  • brak KYC, limitów wypłat i możliwości ich zablokowania
  • możliwość zarabiania na pulach płynności
  • nieskomplikowany interfejs
  • obsługa tokenów niedostępnych gdzie indziej

Słabe strony

  • niska płynność niektórych pul, co może skutkować dużym poślizgiem cenowym
  • dostarczający płynność muszą liczyć się z nietrwałą stratą
  • potencjalna możliwość wystąpienia błędów w smartkontraktach
  • brak możliwości handlu za walutę fiat
  • wysokie opłaty transakcyjne na Ethereum
  • wymaga umiejętności obsługi portfela krypto
  • duży wpływ VC (a16z), posiadającego sporo tokenów UNI

Kryptowaluta Uniswap (UNI)

UNI to token ERC-20, dający udział w zarządzaniu platformą. Zapewnia posiadaczom prawo głosowania w sprawie kierunku rozwoju projektu, w tym wysokości opłat i sposobu dystrybucji zysków.

Kryptowaluta Uniswap

Wartość tokena ma tylko ograniczone powiązania z osiągami platformy, ponieważ nie daje np. automatycznie udziału w jej zyskach. Większość posiadaczy czuje się tym rozczarowana i prowadzone są dyskusje o powiązaniu tokena z udziałem w części przychodów.

Obecnie trzeba posiadać co najmniej 1000 UNI, aby wziąć udział w dyskusjach na temat zarządzania. Aby złożyć propozycję zmian dotyczącą łańcucha, należy postawić 2,5 miliona UNI, co wyklucza wszystkich drobnych posiadaczy.

Token UNI powstał dwa lata po starcie protokołu, we wrześniu 2020. Była to obrona przeciwko wysysaniu płynności platformy przez SushiSwap, który wcześniej zaoferował swój token, dający udział w zyskach. Uniswap wybił 1 miliard tokenów i rozdał każdemu użytkownikowi po 400 UNI, równowartość (wtedy) ok. 1400 dolarów.

Dystrybucja wstępnie wybitej podaży zgodnie z planem powinna zakończyć się pod koniec września 2024 roku. W początkach tego roku na rynku jest 750 milionów UNI. Po osiągnięciu docelowego 1 miliarda tokenów, planowana jest coroczna emisja w wysokości 2% rocznie, aby zapewnić rozwój protokołu, kosztem pasywnych posiadaczy tokena.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Uniswap?

Jako złoty standard DeFi, kryptowaluta Uniswap dostępna jest prawie wszędzie. Binance, Coinbase, Bybit, OKX, Gate.io i chyba każda inna giełda z naszego rankingu. Oczywiście UNI kupimy również na samym Uniswap, podobnie jak na kilku innych DEXach.

binance futures - poradnik oraz opinie

Wśród walut wymiany króluje USDT, choć znajdziemy także oferty za ETH, USDC, BTC a nawet XRP.

Przechowywanie UNI jest bajecznie łatwe – wystarczy dowolny portfel obsługujący ERC-20, od portfeli przeglądarkowych do Ledgera.

Uniswap – opinie, fakty, ciekawostki

Uniswap zasługuje na opinię giganta DeFi – do roku 2024 przetworzył blisko 200 milionów transakcji o łącznej wartości przeszło 2 bilionów (nie miliardów!) dolarów.

Ostatnią nowością jest firmowe rozszerzenie przeglądarki, przygotowane przez Uniswap. Pozwala na swapy i potwierdzanie transakcji bez wchodzenia na stronę aplikacji.

Decentralizacja i demokratyzacja finansów to nie są puste hasła. Platforma obsługuje prawie 240 000 par płynności i sporo ponad 100 tysięcy jej dostawców.

Czy Uniswap jest najlepszy pod każdym względem? Nie, na kilku polach ustępuje konkurencji. Patrząc całościowo, jest jednak najlepszą, największą i najbardziej wiarygodną giełdą wymiany kryptowalut na całym rynku. Wszystko wskazuje, że wprowadzenie czwartej wersji protokołu tylko umocni jego pozycję.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest Uniswap?

Uniswap to zdecentralizowana giełda, pozwalająca zamieniać jedne kryptowaluty na inne.

Czy Uniswap jest bezpieczny?

Jaki portfel do Uniswapa?

Jak wypłacić pieniądze z Uniswap?

Czy Uniswap jest lepszy od PancakeSwap?


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Comments 2

  1. zbigniew Baumel says:

    Dlaczego klamiecie ze Uniswap nie wymaga kuc chcialem kupic toke i zazadzno ode mie zdjecia dowodu i innych dokumentow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%