logo

SushiSwap: platforma wymiany tokenów (DEX). Jak to działa?

xtb - zlatan ibrahimović

SushiSwap to platforma wymiany tokenów (DEX), fork popularnego Uniswap. Przez moment był największym protokołem DeFi na rynku, lecz ta chwila szybko minęła. Obecnie jest platformą średniej wielkości i walczy o powrót do czołówki.

Logo kryptowaluty Sushi

Kurs Sushi
(SUSHI/PLN)

2,91 PLN

(0,75 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,22% (+0,035 PLN)

Ranking

343

1h

0,39%

24h

1,22%

7d

-14,05%

14d

9,92%

30d

33,07%

200d

-55,48%

1y

29,39%

Kapitalizacja

144 033 054 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,32%

Max cena (24h)

0,76 USD

Min cena (24h)

0,73 USD

Wolumen (24h)

36 218 876 USD

Historyczne maksimum

23,38 USD (2021-03, -96,80%)

Ilość w obrocie

192 789 256 SUSHI

Ilość maksymalna

277 733 522 SUSHI

Za 100 PLN kupisz 34,41 SUSHI

Strona projektu: sushi.com

Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 21:27

Wykres kryptowaluty Sushi


Krótka historia Sushi

Kryptowaluta SushiSwap SML

SushiSwap zostało założone przez dwóch anonimowych programistów: Chef Nomi i 0xMaki w roku 2020. W ciągu tygodnia od premiery SushiSwap zgromadził ponad 1 miliard dolarów TVL i pobił nawet Aave jako największy protokół DeFi na rynku. Sprzyjało temu oferowanie zwrotów (APY) w oszałamiającej wysokości 2500%.

5 września 2020 roku Chef Nomi wypłacił 14 milionów USD tokenów SUSHI przeznaczonych na rozwój projektu. Wszystko wskazywało na Exit Scam, toteż kurs kryptowaluty SushiSwap spadł o 70%. Po interwencji 0xMaki fundusze zostały zwrócone, a kurs odbił się od dna.

Społeczność SushiSwap poprosiła kilka osób znanych w przestrzeni DeFi, jak Andre Cronje z Yearn.Finance, czy założyciel Compound Robert Leshner, o przejęcie kontroli nad funduszami rozwojowymi SushiSwap. Najważniejszą rolę okazał się jednak pełnić nieco inny zawodnik – Sam Bankman-Fried, założyciel i grabarz giełdy FTX.

Projektowi udało się wyjść na prostą, jednak zaczął zdecydowanie odstawać od czołówki i obecnie jego kapitalizacja jest przeszło 20 razy niższa niż Uniswap i 5 razy mniejsza od Aave.

Co to jest SushiSwap?

SushiSwap prognozy
Sushi ma się czym pochwalić.

SushiSwap powstał jako fork Uniswap, również oparty na modelu Automated Market Maker (AMM). Jego ideą jest stworzenie rynku tokenów krypto poprzez umożliwienie użytkownikom bezpośredniego handlu nimi.

Tokeny będące przedmiotem obrotu są utrzymywane w pulach płynności zarządzanych przez smartkontrakty, a nie przez pojedynczy organ centralny, jak w przypadku np. Binance.

Segment DEX jest wyjątkowo zatłoczony. Obok głównego konkurenta, Sushi musi liczyć się z takimi zawodnikami, jak Pancake Swap czy Osmosis, nie licząc agregatorów w rodzaju 1inch.

Sushi wprowadziło kilka innowacji i ulepszeń w modelu odziedziczonym po Uniswap. Jednym z ważniejszych było uruchomienie tokena SUSHI (token UNI jeszcze wtedy nie istniał). Miał on dwie główne użyteczności: dawał posiadaczom prawo zarządzania protokołem oraz czerpania zysków jako nagród za dostarczanie płynności i stakowanie.

Z biegiem czasu Sushi poszerzyło ofertę i obok DEX zaczęło oferować inne produkty, jak pożyczki, farming czy własny launchpad. Rozwinięto także opcje multichain i choć protokół zaczynał swoją podróż na blockchainie Ethereum, obecnie obsługuje także kilkanaście innych łańcuchów. Początki były jednak dramatyczne.

Nagły atak wampira

TVL i kurs SushiSwap
Potencjał Sushi w dużej mierze został zmarnowany.

Pionier rynku, Uniswap znacząco urósł ma fali DeFi Summer w 2020 roku. Jego TVL wzrósł z 70 do 300 milionów dolarów tylko między czerwcem a sierpniem tego roku.

Protokół miał jednak pewną wadę, z której zdał sobie sprawę Chef Nomi. Nie wypuścił tokena zarządzającego, premiującego dostawców płynności. Nie mogli więc oni czerpać korzyści z rozwoju platformy, jednocześnie ryzykując swoje środki.

Chef Nomi stworzył więc SushiSwap, w dużej mierze kopiujący Uniswap, ale wyposażony kluczową funkcję: połączenie nagród za wydobywanie płynności z pozyskiwaniem tokenem SUSHI. Dzięki temu dostawcy płynności nie tylko otrzymują część opłat transakcyjnych, ale także dostają nagrody w postaci tokenów.

Dzięki uruchomieniu wysoko oprocentowanych pul płynności oraz umiejętnemu rozegraniu migracji, udało się przyciągnąć dotychczasowych użytkowników Uniswapa na platformę Sushi. Nastąpiło pozyskanie kapitału z Uniswap, którego aktywa skurczyły się o 400 milionów dolarów. SushiSwap zyskał w tym czasie dwa razy tyle.

Taką strategię wysysania płynności z innego protokołu określono jako „atak wampira”, zaś Sushi (tymczasowo) zyskało renomę „lepszego Uniswapa”.

SushiSwap vs Uniswap
Działając umiejętnie, Sushi wyssało dużą część płynności z Uniswapa.

Ekosystem SushiSwap

Chociaż SushiSwap zaczynał jako konkurent Uniswap, dziś to protokoły obsługują nieco różne rynki. Zespół SushiSwap zbudował cały pakiet produktów, oferowanych na różnych sieciach Layer 1 i Layer 2. Najpopularniejsze z nich to:

Nowe funkcje SushiSwap app v2
Sushi stale się rozwija.
  1. SushiSwap. DEX, będący podstawą ekosystemu. Składa się z silnika AMM oraz smartkontraktów, które obsługują dystrybucję nagród i zarządzanie protokołem.
  2. BentoBox. Skarbiec, w którym można przechowywać swoje aktywa. Generują one zysk poprzez udzielanie pożyczek flash. Protokół zachęca też do tworzenia dApps, pozwalających uzyskać dochód pasywny z krypto.
  3. Kashi. Platforma pożyczkowa, działająca w oparciu o izolowane pule dwóch tokenów, inaczej niż Aave czy Compound. Ma to wady i zalety, pozwala jednak na lepszą wydajność kapitałową.
  4. Miso. Launchpad do przeprowadzania IDO. Pozwala na łatwe uruchomienia tokena oraz zapewnienie mu płynności. Docelowo pozwoli na uruchamianie tokenów bez pomocy teamu Sushi.
  5. Sushi Bar. Platforma pozwalająca na stakowanie SUSHI w zamian za xSUSHI, reprezentujące wkład w Sushi Bar. Daje dodatkowy udział w opłatach transakcyjnych platformy.
  6. Onsen. Nieco inny program stakingowy, pozwalający na stawianie różnych tokenów w celu zarabiania SUSHI.

Nie wszystkie projekty okazały się sukcesem. Porzucono rozwijany wcześniej rynek NFT o nazwie Shoyu, wyłączane są także pule nowego AMM o nazwie Trident.

Co nowego w menu?

Opinie o SushiSwap
Protokół obsługuje także mniej oczywiste łańcuchy

Sushi cały czas się rozwija. Ostatnie newsy to:

  • ulepszenie SushiSwap do wersji app V3, zmniejszającej poślizg i ulepszającej interfejs,
  • uruchomienie Susa, giełdy futures opartej na L2, maksymalizującej efektywność kapitałową,
  • uruchomienie Sushi Bonds, pozwalającej przekształcić wcześniejsze obligacje w płynność protokołu (POL),
  • integracja nowych łańcuchów, jak Aptos, Linea, Base, Filecoin czy ZetaChain.

Plusy i minusy Sushi

Zalety

  • SushiSwap pozwala na transakcje wielołańcuchowe (obecnie wymiana między 7 sieciami)
  • oferuje rozległy ekosystem (wymiana, pożyczanie, launchpad, skarbiec itd)
  • duża część opłat jest zwracana użytkownikom poprzez staking i farming
  • opłaty SushiSwap są relatywnie niskie

Wady

  • wątpliwa przeszłość, która ciąży na reputacji protokołu
  • malejący do dłuższego czasu TVL i udział w rynku
  • mniejszy udział dostawców płynności w zyskach niż na Uniswap (odpowiednio 50% i 60%)
  • rozbieżne wizje zarządzania prezentowane przez szefostwo i członków DAO.

Kryptowaluta SushiSwap (SUSHI)

SUSHI to token ERC-20, poza Ethereum obecny jednak także na wielu innych łańcuchach. Jego maksymalne zapasy to 250 milionów tokenów. Liczba tokenów w obrocie raportowana jest różnie, od 80% (Coingecko) do 95% (Coinmarketcap).

Tokeny pojawiają się na rynku jako nagrody za udział w ekosystemie, np. zapewnianie płynności. 10% emisji trafia do funduszu rozwoju platformy.

Obecny CEO SushiSwap, Jared Grey, zaproponował zmianę tokenomiki tak, aby poprawić efektywność zarobków, zwiększyć zachęty i zdywersyfikować przychody protokołu. Prognozy pokazały, że te poprawki mogą zadziałać. Zostały one jednak odrzucona w głosowaniu, przy okazji ujawniając rozdźwięk między kierownictwem projektu a społecznością.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić kryptowalutę SUSHI?

SUSHI jest notowane na większości solidnych giełd: Binance, Coinbase, Bybit, OKX, Kucoin… Waluta wymiany to z reguły USDT. ETH, WETH i BTC to tylko dodatki.

Podstawowym formatem tokena SushiSwap jest ERC-20. W tej postaci obsłuży je każdy portfel, od Metamask, przez Trust Wallet do Ledgera i Trezora. Oprócz tego SUSHI występuje także na innych łańcuchach, obsługiwanych przez platformę, jak Arbitrum, Base czy Avalanche.

SushiSwap – opinie, fakty, ciekawostki

Nazwa SushiSwap nawiązuje do Uniswap („jednorożec”) oraz japońskiego przysmaku sushi (ryż z licznymi dodatkami).

Protokół został co najmniej dwukrotnie zhakowany na łączną sumę ok. 20 milionów dolarów. Udało mu się przetrwać, odzyskano też część skradzionych funduszy.

Niektórzy uważają, że za pseudonimem Chef Nomi kryje się w rzeczywistości Sam Bankman-Fried, mocno zaangażowany w projekt.

Historia SushiSwap to modelowy przykład bramki straconej na własne życzenie. Gdyby nie pazerność założyciela i kilka błędów, protokół mógłby być dzisiaj w Top 20 krypto. Mecz jeszcze się nie skończył i Sushi wciąż ma szansę odrobić część strat do lidera. Warunkiem jest jednak pogodzenie interesów szefostwa i członków DAO.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest SushiSwap?

SushiSwap to zdecentralizowana giełda, pozwalająca użytkownikom na wymianę tokenów bez pośredników. Oferuje także inne usługi, jak lending kryptowalut, handel derywatami czy launchpad.

Czym jest token xSUSHI?

Kto zarządza finansami protokołu?

Czy warto kupić SUSHI?


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%