Litecoin jest jak stary, dobry samochód. Nikt się za nim nie ogląda, dawno wyszedł z mody, nie jedzie za szybko, ale zawsze dojedzie na miejsce i mało pali. Czy to wystarczy, aby stać się obiektem zainteresowania? Cóż, zależy kto czego szuka.
Kurs Litecoin
(LTC/PLN)
236,55 PLN
(60,81 USD)
Zmiana ceny (24h)
0,82% (+1,93 PLN)
Ranking
24
1h
0,11%
24h
0,82%
7d
-7,93%
14d
-4,01%
30d
-1,80%
200d
-10,61%
1y
-0,96%
Kapitalizacja
4 560 452 317 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
0,87%
Max cena (24h)
61,77 USD
Min cena (24h)
59,66 USD
Wolumen (24h)
402 699 652 USD
Historyczne maksimum
410,26 USD (2021-05, -85,17%)
Ilość w obrocie
74 958 614 LTC
Ilość maksymalna
84 000 000 LTC
Za 100 PLN kupisz 0,42 LTC
Strona projektu: litecoin.org
Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 12:03
Wykres kryptowaluty Litecoin
Co to jest Litecoin?
Choć są nieliczni oponenci, Litecoin powszechnie uważany jest nie tylko za pierwszy działający hardfork Bitcoina, ale wręcz za pierwszy altcoin. Wow, to faktycznie jest pewne osiągnięcie.
LTC wszedł na rynek w roku 2011 r., wymyślając nośny slogan: Bitcoin to cyfrowe złoto, a Litecoin srebro. W założeniu oznaczało to, że o ile funkcją Bitcoina jest zabezpieczenie wartości, funkcją Litecoina jest ułatwianie wymiany.
Podobnie jak Bitcoin, Litecoin jest blockchainem open source, nie kontrolowanym przez żaden organ centralny. Każdy węzeł w sieci posiada kopię rejestru, by mieć pewność, że nowe transakcje nie są sprzeczne z już zapisanymi. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, algorytm konsensusu opiera się o Proof of Work. Oznacza to, że wydobyciem bloków i zapisywaniem transakcji zajmują się górnicy, od których zależy poprawne funkcjonowanie sieci.
Sieć tak jak Bitcoin nie obsługuje smartkontraktów, co ogranicza jej zastosowanie do przechowywania wartości i rozliczania transakcji. Nie ma funkcjonalności Ethereum, pozwalającej na tworzenie i uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji (dApps).
Ojcem Litecoina jest absolwent MIT i były inżynier Google, Charlie Lee. Moneta weszła na rynek bez wstępnego wydobycia tokenów, a o dacie uruchomienia sieci zdecydowano w drodze ankiety na forum Bitcointalk. Podobnie jak BTC miał więc on uczciwy start, bez przydziału tokenów dla jego twórcy lub funduszy VC.
W roku 2017 Lee sprzedał swoje zapasy LTC, co rozwścieczyło innych posiadaczy gdyż podważało wiarygodność projektu i obniżało jego wycenę. W efekcie Lee stał się jedną z najbardziej znienawidzonych osób w świecie krypto.
Litecoin i Bitcoin – podobieństwa i różnice
Podobieństwa
- algorytm PoW oparty na pracy górników
- długa tradycja – oba projekty są pionierami rynku
- zbliżone rozwiązania (protokół Lightning Network czy SegWit)
- podobny stopień adopcji na rynku
- halving co 4 lata
Różnice
- inny algorytm haszujący (Scrypt vs SHA-256)
- niższe bezpieczeństwo LTC (mniejszy hashrate)
- szybsza finalizacja większych bloków
- większa liczba monet (21 vs 84 mln)
- większa wydajność i niższy koszt transakcji
Użyteczność Litecoina
Litecoin ma tyle samo fanów co przeciwników. Zwolennicy wskazują, że przeszedł on próbę czasu, funkcjonując bez większych problemów już 13 lat. Historycznie wysoki hashpower wskazuje na stałe zainteresowanie projektem ze strony górników, co dobrze wróży rozwojowi. Niewielkie opłaty powodują, że transakcje LTC mają sens w codziennym życiu, w przeciwieństwie do płacenia BTC.
Sieć Litecoin przetwarza ponad 100 000 transakcji w 24h i ma od 200 000 do 300 000 aktywnych adresów dziennie. Chociaż nie jest tak popularna jak sieć Bitcoin, jak widać ma ona całkiem sporą popularność.
Silne i słabe strony LTC
Zalety Litecoin
- silna marka (cyfrowe srebro) i długa tradycja
- bezpieczeństwo mniejsze niż BTC, ale wciąż bardzo wysokie
- szeroka rozpoznawalność, m.in. akceptacja przez PayPal
- niskie koszty transakcyjne (ok. 1-2% tego co BTC)
- względnie szybkie potwierdzenie transakcji (2,5 minuty)
- opcjonalna prywatność (MimbleWimble)
- 88% całkowitej podaży już jest na rynku
- aspekt psychologiczny: LTC jest „tańszy” niż BTC
- zainteresowanie dużych graczy (Grayscale, Binance)
Wady Litecoin
- nie ma statusu ikony krypto, jak BTC
- zdecydowanie gorsze osiągi rynkowe na przestrzeni lat
- oparcie o „politycznie niepoprawny” Proof of Work
- nieco przestarzała już technologia i brak obsługi smartkontraktów
- konkurencja ze strony nowszych projektów PoW (Kadena albo Kaspa)
- sprzedaż tokenów przez założyciela, podważająca zaufanie do projektu
- mało atrakcyjny wizerunek wśród nowych użytkowników
Kopanie LTC
Jednym z założeń, stojących za zmianą algorytmu haszowania z SHA-256 na Scrypt miało być umożliwienie posiadaczom zwykłych PC konkurowania z koparkami ASIC. Producenci koparek zatrudniają jednak bystrych inżynierów i niebawem pojawiły się modele potrafiące radzić sobie z wymaganiami algorytmu Scrypt. W efekcie obecnie kopanie na komputerze nie ma większego sensu i jeśli jesteśmy zainteresowani wydobyciem musimy zainwestować w koparkę.
Proces konfiguracji i podłączania urządzenia możemy sprawdzić w technicznym artykule o kopaniu Litecoina, my zajmijmy się opłacalnością takiej inwestycji. Głównym wydatkiem (poza zakupem sprzętu) będzie koszt prądu, w Polsce wynoszący około 80 gr za kWH. Przynajmniej do połowy 2024 r., kiedy to cena może znacznie wzrosnąć… Na razie jednak na potrzeby kalkulatora załóżmy, że 1 kWH kosztuje 80 gr tj. około 20 centów.
Dużym plusem jest, że wydobywając LTC możemy jednocześnie wydobywać DOGE, gdyż bazują one na jednym algorytmie i wystarczy odpowiednia konfiguracja koparki.
Dostępnych koparek jest sporo, na potrzeby naszego testu ograniczmy się jednak do dwóch modeli powszechnie znanej firmy Bitmain: Antminer 7 (5700 $) i Antminer L3+ ( 2250 $).
Poniżej kalkulacja dzienna, bazująca na danych z coinwarz.com
Koparka | Wydajność | Zysk w $ (prąd płatny) | Zysk w $ (prąd darmowy) |
Antminer L3 | 540 MH/s | -3,7 (LTC), -3,17 (DOGE) | 0,13 (LTC), +0,67 (DOGE) |
Antminer 7 | 9500 MH/s | -14 (LTC), -1,17 (DOGE) | 2,44 (LTC), +15,26 (DOGE) |
Jak widać, pomimo współwydobycia LTC i DOGE, nie zapewnią nam one zysku przy płaceniu rynkowej ceny za energię. Szansę na zarobek mamy jedynie, jeśli dysponujemy źródłem darmowego prądu (np. solarami na dachu) – wtedy koparki dadzą nam odpowiednio 0,80 $ i 17,7 $ zysku dziennie.
Jeśli jesteś zainteresowany tematem wydobycia LTC i innych monet, przeczytaj także
- na czym polega kopanie kryptowalut
- jak działają kopalnie krypto
- czym jest Binance Mining Pool
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Litecoin?
Litecoin jest dostępny praktycznie wszędzie tam, gdzie BTC. Giełdy, DEXy, aplikacje, rynki P2P… Oferują go także wywodzące się z Polski parkiety, jak Zonda czy Kanga.
Największe wolumeny generuje rzecz jasna Binance. Potem mamy kilka mnie znanych parkietów (BitMake, P2B) i całą pierwszą ligę kryptogiełd: Coinbase, OKX, Bybit, Bitget, Kucoin… Z jakiejkolwiek giełdy korzystasz, LTC najprawdopodobniej tam będzie.
Najczęstsza waluta wymiany to USDT, choć zakupy zrobimy także używając BTC, ETH czy USDC.
Nie powinniśmy mieć także problemu z wybraniem odpowiedniego portfela krypto. Oprócz oficjalnego LiteWallet, możemy użyć Exodus, TrustWallet, Atomic czy Guarda oraz portfeli hardware.
Litecoin – opinie, fakty, ciekawostki
Dobrą opinię o Litecoinie niewątpliwie ma znana z inwestycji w BTC firma Grayscale. Grayscale Litecoin Trust to jeden z największych posiadaczy tej monety.
Można rzec, że Litecoin jest swego rodzaju siecią testową dla łańcucha Bitcoin. Nowe rozwiązania, jak SegWit czy Lightning Network najpierw trafiają tutaj, zanim zostaną zintegrowane z siecią BTC.
Wbrew częstej opinii, sieć Litecoin stale się rozwija. Protokół jest jednym z liderów we wdrażaniu atomic swaps, dających możliwość międzyłańcuchowej wymiany kryptowalut.
Czy Litecoin jest wart większej uwagi? Odpowiedź zależy od Twoich priorytetów. Raczej nie ma co liczyć na duży, gwałtowny wzrost wartości LTC. Z drugiej strony, historia pokazuje, że ma on ogromną siłę przetrwania. Robi to, do czego został stworzony – pozwala na tanie i w miarę szybkie transakcje, całą resztę zostawiając innym łańcuchom.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to znaczy LTC?
LTC to moneta blockchaina Litecoin, jednego z najstarszych naśladowców Bitcoina.
Czy warto inwestować w Litecoin?
Zależy od preferencji. Cena LTC rośnie mniej niż większości altcoinów, jest on jednak stosunkowo bezpiecznym wyborem.
Kto i kiedy stworzył Litecoin?
Był to Charles „Charlie” Lee, były inżynier Google, a potem pracownik Coinbase.
Kiedy powstał LTC?
Litecoin został uruchomiony w październiku 2011 r.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.