Renderujesz obrazek od sześciu godzin, a na CPU można usmażyć jajecznicę? Cóż za tradycyjne podejście. Dziś za parę dolarów możesz wynająć sieć komputerów, która załatwi temat w kilka minut. Mocy iExec, przybywaj!
Kurs iExec RLC
(RLC/PLN)
5,91 PLN
(1,52 USD)
Zmiana ceny (24h)
5,55% (+0,31 PLN)
Ranking
364
1h
0,74%
24h
5,55%
7d
-0,37%
14d
-6,92%
30d
4,33%
200d
-62,73%
1y
49,39%
Kapitalizacja
109 821 828 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
5,51%
Max cena (24h)
1,52 USD
Min cena (24h)
1,41 USD
Wolumen (24h)
6 508 986 USD
Historyczne maksimum
15,51 USD (2021-05, -90,21%)
Ilość w obrocie
72 382 548 RLC
Ilość maksymalna
86 999 785 RLC
Za 100 PLN kupisz 16,91 RLC
Strona projektu: iex.ec
Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 12:51
Wykres kryptowaluty iExec RLC
Pierwszy krok w chmurach
Żyjemy w cudownych czasach! Firmy nie muszą już kupować tego, czego potrzebują do szczęścia, mogą to po prostu wynająć. Zwłaszcza, jeśli dotyczy to zasobów i infrastruktury związanej z danymi. Na przykład Netflix, obsługujący dziesiątki milionów klientów na całym świecie, działa w 100% w chmurze obliczeniowej Amazona. Inne firmy też oferują takie usługi, znamy przecież Microsoft Azure, IBM Cloud czy Google Cloud Storage… Branża jest rozwojowa – prognozy obrotów na 2025 r. wahają się od 50 do 200 mld dolarów.
Jednym ze źródeł popytu na usługę przetwarzania danych jest także branża blockchain. Wraz ze wzrostem liczby inteligentnych kontraktów i dApps programiści potrzebują coraz większych zasobów mocy i przestrzeni dyskowej. Muszą przy tym dbać, by nie przeciążyć sieci – casus wiecznych problemów Ethereum. Na szczęście kilku mądrych facetów znalazło rozwiązanie.
Co to jest iExec?
Najkrócej rzecz ujmując, iExec to platforma blockchain, umożliwiająca zdecentralizowane przetwarzanie danych w chmurze. W tym ekosystemie zainteresowani mogą łatwo wynajmować moc obliczeniową, serwery i centra danych. iExec potrafi zapewnić taką usługę, zamiast własnej farmy serwerów możemy wykorzystać tysiące komputerów z całego świata. Oparcie o zdecentralizowaną sieć blockchain pozwala dodatkowo na wyeliminowania pojedynczego punktu awarii. A wszystkie transakcje są wykonywane bezpośrednio na blockchainie Ethereum.
Projekt tworzą mózgowcy – sześciu członków podstawowego zespołu ma doktoraty. Czterech z nich zajmuje się chmurą obliczeniową od ponad dziesięciu lat, czyli doświadczenia mają takie, jak bracia Wright w lataniu.
Projekt iExec został sfinansowany poprzez ICO uruchomione w kwietniu 2017 r. Zebrano 12 milionów dolarów, co pozwoliło na szybki start sieci.
Jak działa iExec?
Jeśli platformy obsługujące dApps nie są w stanie obsłużyć zapotrzebowania na moc obliczeniową, w jaki sposób iExec ma rozwiązać ten problem? Zdejmując przetwarzanie danych z łańcucha, przetwarzając je poza blockchainem i zwracając gotowe wyniki obliczeń. W ten sposób unikamy przeciążenia sieci, a blockchain nadal działa płynnie. Jest to tym bardziej istotne, że iExec został zaprojektowany w dużej mierze do wsparcia sieci Ethereum, która rozpaczliwie potrzebuje takiej pomocy.
Aby to zapewnić, iExec opracował soft o nazwie XtremWeb-HEP. Aplikacja ta łączy wszystkie dostępne zasoby obliczeniowe i udostępnia je aplikacjom i platformom. Ponieważ obliczenia spoza łańcucha są przywracane do blockchaina, sieć zapewnia niezmienność i poufność danych.
Trzy w jednym
Sieć umożliwia zarabianie na trzech rodzajach aktywów: mocy obliczeniowej (CPU i GPU), aplikacjach (dApps) i zbiorach danych.
Rynek mocy obliczeniowej
Tutaj dostawcy mogą oferować swoje zasoby mocy, a programiści i firmy mogą je kupować. Kupujący mogą wybierać spośród szerokiej gamy firm i maszyn, określając wymagany poziom zaufania. Bardziej wiarygodni dostawcy oferują wyższe stawki, ci z krótszą historią – mniejsze.
iExec dApp Store
Jest to sklep z aplikacjami, podobny do Google Play. Oferuje on jednak wyłącznie dApps, zbudowane przy użyciu iExec. Aplikacje te potrafią wykorzystywać zasoby obliczeniowe platformy, więc deweloperzy zawsze mają odpowiednią ilość zasobów dla swojego projektu. W portfolio znajdziemy sporo aplikacji przetwarzających dane dla celów renderingu 3D, symulacji procesów czy kryptografii.
Rynek danych
Jest to miejsce, w którym dostawcy danych mogą sprzedawać swoje dane programistom dApps lub innym klientom. Mogą to być dane rządowe, giełdowe czy zbiory danych statystycznych.
Mocne plecy
iExec ma imponującą listę ważnych partnerstw i współpracy. Współpracuje z wieloma korporacjami z całego świata. Znajdziemy tam takie firmy, jak:
- Intel – współpraca nad usługami 5G oraz łączenie technologii blockchain i projektu Intel SGX
- IBM – stworzenie IBM Cloud Data Shield, czyli chronione przez blockchain środowisko oparte na chmurze
- EDF – współpraca w celu optymalizacji przetwarzania w chmurze (EDF to największy dostawca mediów we Francji)
- Alibaba – współpraca w tworzeniu iExec Trusted Execution Environment (TEE) dla monetyzacji zbiorów danych.
Oprócz wyżej wymienionych, firma współpracuje blisko z takimi firmami jak Chainlink, H7 czy Ubisoft.
iExec pracuje również na rzecz Komisji Europejskiej, uczestnicząc w projekcie „OntoChain” w zakresie blockchain i poufnego przetwarzania danych.
PRZYSZŁOŚĆ
iExec Oracle
iExec Oracle Factory pozwala każdemu zbudować działającą wyrocznię (oracle) w 5 minut i to bezpośrednio z przeglądarki! Można budować w oparciu o gotowe ustawienia (np. API giełdy) lub własne rozwiązania. Pozwoli to na łączenie inteligentnych kontraktów ze światem zewnętrznym. Wygląda na to, że firma chce wejść w buty Chainlinka…
iExec V6
Aktualizacja techniczna służąca ulepszeniu bezpieczeństwa, niezawodności i użyteczność. Zmiany zostaną wprowadzone w procesie szyfrowania i licencjonowania TEE oraz przetwarzania rozproszonego. Aktualizacja może nie jest przełomowa, ale wskazuje na ciągły rozwój i ulepszanie projektu.
AI i edge computing
Inteligentne miasta to przyszłość, ale firma myśli o nich już dziś. Będą one opierać się na milionach podłączonych urządzeń, będących własnością różnych firm. iExec buduje rozwiązania, służące zapewnieniu współpracy tej rozdrobnionej infrastruktury.
Kryptowaluta iExec (RLC)
Natywna kryptowaluta iExec nazywa się RLC. Można rozwinąć tę nazwę jako Run on Lots of Computers – motto firmy. Ta waluta to środek wymiany wartości między uczestnikami sieci. Musisz użyć RLC, by uzyskać dostęp do usług w tym ekosystemie, a jeśli jesteś dostawcą – zarabiasz go za swoje usługi.
Podaż waluty RLC jest ograniczona. Cała pula 87 milionów tokenów RLC została już wytworzona. Nigdy nie będzie ich więcej, nawet założyciele firmy nie mają możliwości ich kreacji. Bardzo duża część tokenów jest w cyrkulacji. Dane nie są spójne, jednak jest to od 72 do 80 milionów tokenów – wystarczająco wiele, by nie obawiać się istotnego przyrostu podaży.
RLC opiera się na standardzie ERC-20, co oznacza, że jest kompatybilny z blockchainem Ethereum. Kryptowaluta iExec jest więc obsługiwana przez znaczną większość portfeli. Możemy do tego celu użyć Metamask czy MyEtherWallet, łatwiejsze wydaje się jednak użycie RLC Wallet, dostępnego dla Windows, OSX i Linuxa. Jeśli zależy nam na dostępie mobilnym, niezłym wyjściem będzie Eidoo, dostępny na iOS i Androida.
Jak i gdzie kupić iExec ?
Dwa największe rynki, gdzie można kupić tę walutę to Binance oraz CoinBase Pro. Łączny dzienny wolumen na tych giełdach przekracza 30 milionów dolarów, kłopotu z zakupem więc raczej nie będzie. Coinbase oferuje największy wolumen do nabycia za USD, wystarczy więc ta waluta fiat. Binance proponuje transakcje głównie w parach do USDT i BTC, konieczny jest więc wcześniejszy zakup tych walut i ulokowanie ich na giełdzie.
iExec: opinie, fakty, ciekawostki
Zdecentralizowana chmura to łakomy kąsek, iExec nie jest więc jedynym zainteresowanym tym kawałkiem tortu. Inni chętni to Golem, Cudos, Render czy Edge. Jednak dzięki wsparciu dla poufnego przetwarzania danych (Confidential Computing) nasz bohater wydaje się być na czele stawki.
Oprócz mocy obliczeniowej, w iExec możesz wynająć także powierzchnię dyskową na twoją bazę danych czy serwis WWW. Powered by iExec – to brzmi nieźle, prawda?
iExec wydaje się być skazany na sukces. Pomysł, technologia, team, partnerzy – rzadko trafia się tak mocny zestaw atutów. Zobaczymy, czy czeka nas przebudzenie mocy i podbój galaktyki blockchain.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.