Chyba każdy grał w dzieciństwie w Monopol. Świetna zabawa! Gdyby jeszcze tylko domy i hotele z gry przynosiły prawdziwe dochody… Cóż, mniej więcej od roku jest to możliwe. Kryptowaluta Decentraland (MANA) pozwoli wam kupić i sprzedać wszystko, a część dochodów nawet przenieść do realnego świata. Witajcie w świecie przyszłości.
Kurs Decentraland
(MANA/PLN)
1,15 PLN
(0,30 USD)
Zmiana ceny (24h)
1,16% (+0,013 PLN)
Ranking
131
1h
0,35%
24h
1,16%
7d
-8,64%
14d
-2,50%
30d
19,23%
200d
-52,52%
1y
-1,72%
Kapitalizacja
551 671 357 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
1,24%
Max cena (24h)
0,30 USD
Min cena (24h)
0,29 USD
Wolumen (24h)
24 786 231 USD
Historyczne maksimum
5,85 USD (2021-11, -94,95%)
Ilość w obrocie
1 866 049 960 MANA
Ilość maksymalna
2 193 179 327 MANA
Za 100 PLN kupisz 87,02 MANA
Strona projektu: decentraland.org
Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 21:33
Wykres kryptowaluty Decentraland
Wirtualny świat Decentraland i jego historia
Najprościej ten świat można byłoby nazwać Minecraftem turbo, skrzyżowanym z Monopolem i Google Street View. Albo nowym Second Life na blockchainie. Byłyby to jednak nieprecyzyjne określenia, Decentraland jest bowiem jedyny w swoim rodzaju. I co bardzo istotne – jest zarządzany przez społeczność. Nikt nie może go wyłączyć, przeprogramować czy zmienić obowiązujących zasad. Przynajmniej bez zgody użytkowników.
Decentraland został stworzony przez argentyńskiego programistę, Estebana Ordano. Wcześniej był on inżynierem w BitPay, tworzył też aplikację Streamium. Jego firma powstała w roku 2015, a 2 lata później zebrała w ICO 20 milionów dolarów. Pierwsze wirtualne lokalizacje sprzedano wczesnym inwestorom na przełomie 2017/2018. Dostępny dla wszystkich świat stał się w lutym 2020 roku.
Decentraland wykorzystuje strukturę zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO). W rezultacie, to nie władze spółki, ale posiadacze tokenów MANA kontrolują, jak funkcjonuje świat Decentraland. Głosują nad aktualizacjami protokołu, nadchodzącymi aukcjami LAND i zasadami rządzącymi tym światem.
Decentraland czyli Metaverse
Metaverses to nowe słowo, oznaczające cyfrowe wszechświaty. Są one dostępne za pośrednictwem komputera, zestawu wirtualnej rzeczywistości lub smartfona. W uproszczeniu jest to połączenie rzeczywistości wirtualnej, blockchainu i internetu. Jest to przestrzeń wirtualna, która łączy zaprogramowane elementy z komponentami tworzonymi przez użytkowników. Pozwala na generowane przez użytkowników treści, podobnie jak w filmie „Ready Player One”. Pod wieloma względami Metaverse działa jak przedłużenie realnego świata.
Świat gry Decentraland to Metaverse, obsługiwana przez blockchain Ethereum. Świat jest podzielony na 90 601 pojedynczych działek LAND, z których każda jest reprezentowana przez niewymienialny token ERC-721. Każdy LAND ma dokładnie 16 m x 16 m (256 metrów kwadratowych) i można go znaleźć na określonej współrzędnej w Metaverse. Swoją wirtualną działkę możesz wykorzystać tak, jak chcesz i potrafisz. Ważne tylko, żeby była w ciekawej okolicy.
Większość świata Decentraland jest podzielona bowiem na kilka dzielnic, z których każda ma inny rozmiar i specyfikę. Obecnie największą dzielnicą (składającą się z 8008 LAND) jest Aetheria o tematyce cyberpunkowej.
Oprócz możliwości przekształcania swoich działek, LAND może być dla użytkownika źródłem zysku, przynoszonego przez dzierżawę czy umieszczenie reklamy. Właściciele LAND kontrolują treści publikowane na ich działkach. Może to być wszystko, od scen i obrazów, po gry i aplikacje.
Decentraland jest nadal w fazie rozwoju. Przeszedł przez kilka etapów, trafnie nazwanych „epoką kamienia” i „epoką brązu”, a na jego mapie drogowej pojawią się kolejne. Na każdym z tych etapów dodawane są nowe funkcje.
Porozmawiajmy o pieniądzach: waluta Decentraland (MANA)
Każdy może zalogować się do Decentraland za darmo, za pomocą przeglądarki i wędrować po nim jako gość. Jeśli jednak chcesz, aby twój awatar zyskał unikalne imię, trzeba zapłacić 100 jednostek MANA. Ale co to za waluta?
Decentraland używa trzech tokenów: MANA (pieniądze), LAND (nieruchomości) i rzadziej używany przez początkujących WEAR (rzeczy i ubrania). Na giełdach notowana jest kryptowaluta MANA, na niej się więc skupimy.
MANA to token ERC-20, środek płatniczy w grze. Jest zużywany, aby uzyskać pozostałe, niewymienialne tokeny. 40% tokenów MANA zostało sprzedanych podczas ICO w 2017 roku. Kolejne 20% zarezerwowano dla społeczności, 20% jest wynagrodzeniem teamu, a ostatnie 20% jest w posiadaniu fundacji Decentraland.
Możliwość zarabiania MANA jest zachętą dla użytkowników do tworzenia dobrych treści i zarządzania nimi.
MANA została pierwotnie zaprojektowana z założoną niewielką inflacją. Inflacja została jednak wyłączona i obecnie MANA ma charakter deflacyjny. Spalane jest 2,5% ceny sprzedaży nieruchomości (LAND), spalana jest także część uzyskanej ceny awatarów, wearables itd.
Na wirtualnych działkach w Decentraland można faktycznie zbić majątek. Jedną z większych transakcji był zakup wielu przyległych działek LAND o powierzchni 12.000 mkw za 514 ETH, czyli równowartość 1,7 miliona dolarów w momencie pisania tekstu.
Według Ordano, gospodarka Decentraland jest dziś warta około 20 milionów dolarów. Twórcy mają nadzieję, że docelowo jej wartość wzrośnie do miliarda dolarów.
Ale jak to działa?
Co można zrobić z własnym kawałkiem wirtualnej ziemi, pokazuje przykład The Sugar Club. Jego właściciel, Kay, był jednym z pierwszych inwestorów w LAND. Uznał, że powinien coś zrobić ze swoją pustą, wirtualną nieruchomością. Postanowił zbudować tam klub. Nauczył się kodować i modelować 3D, więc zbudował go własnymi rękami. Muzykę przesyła strumieniowo z własnego stołu mikserskiego w domu.
Ma także ofertę premium dla specjalnych klientów. Jeśli wydasz trochę kryptowaluty MANA, możesz nabyć przepustkę VIP, a wtedy właściciel zabierze Cię windą do salonu. Oferuje on znacznie bogatszą animację, szerszy wybór muzyki i możliwość podziwiania prywatnej kolekcji NFT Kaya.
Brzmi to ciekawie, ale zanim coś zbudujesz, musisz kupić ziemię. Jak to jednak w życiu, ziemia należy już do spekulantów, którzy kupili ją na początku gry. Oznacza to, że teraz musisz kupić swoją działkę na rynku wtórnym. A działki w pobliżu centrum dzielnic (takich jak Vegas City, Crypto Valley lub Dragon City) są bardzo wartościowe…
Uwaga: im więcej posiadasz działek, tym wyżej możesz zbudować. Jak widać, zasady prawdziwego rynku nieruchomości mają swoje zastosowanie w Decentraland.
Token MANA
W obiegu jest 1,5 mld tokenów, co stanowi 68% całkowitej podaży. Dzienny wolumen przekracza 150 mln dolarów, nie będzie więc problemu z zakupem ani ze sprzedażą. Na marginesie – tokeny MANA posiada już przeszło 95 tysięcy użytkowników.
10 największych portfeli kontroluje przeszło 55% tokenów, co świadczy o sporej centralizacji zasobów MANA. Portfele te należą w większości do fundacji i DAO Decentraland, spore udziały ma także Binance i prawdopodobnie Grayscale.
Czemu akurat Grayscale? Bowiem ostatnio posiadacze Decentraland MANA dostali miły prezent. Ten największy fundusz inwestycyjny na rynku krypo powołał Grayscale Decentraland Trust. Jego zadaniem jest inwestowanie w MANA, by umożliwić inwestorom firmy uzyskanie ekspozycji na ten token.
Gdzie kupić i przechowywać MANA?
Kryptowaluta Decentraland największą płynność ma na giełdach Binance, OKEx i Coinbase Pro. Najłatwiej MANA można kupić za BTC, USDT i ETH, ale także USD i KRW.
MANA jest tokenem ERC-20, więc można ją przechowywać w dowolnym portfelu obsługującym Ethereum. Strona projektu poleca portfel MetaMask jako sprawdzone rozwiązanie.
Aby obniżyć opłaty za gaz (problem łańcucha Ethereum) Decentraland umożliwia swoim użytkownikom przeniesienie MANA do sieci Polygon (warstwa 2.0 Ethereum).
Świat Decentraland – opinie i ciekawostki
Wewnątrz gry funkcjonuje specjalne pomieszczenie – super-apartament konferencyjny Crypto Valley, gdzie firma CoinDesk zorganizowała prawdziwe spotkanie ekspertów podczas konferencji Consensus: Distributed.
Użytkownicy Decentraland – i tylko oni – mogą zobaczyć wirtualnej galerii cyfrowe prace José Delbo. To nie byle co: ten facet to twórca postaci Wonder Woman dla DC Comics i Transformersów dla Marvela. Opinie o wystawie są entuzjastyczne.
Zaczyna się już integracja ze światem realnym. Można np. zamówić pizzę Dominos w metaverse Decentraland i odebrać ją od kuriera w realu. Aby złożyć zamówienie, wystarczy odwiedzić wirtualną pizzerię w świecie gry.
Trwają prace nad uruchomieniem Decentraland News. W zamierzeniu będzie to sieć informacyjna, nie mająca powiązań z żadną korporacją. Byłby to zatem blockchainowe połączenie Reutersa z Wiki Leaks.
Akcja wspominanego już filmu „Ready Player One” rozgrywa się w wirtualnej rzeczywistości w roku 2045. Kto wie, czy dzięki Decentraland nie zawitamy do niej sporo przed czasem…
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.