Blockchain Poland to na razie niewielka firma. Zamierza jednak stać się poważnym polskim hubem, finansującym i wspierającym projekty krypto. Cel ambitny, warto więc sprawdzić, jak BCP radzi sobie w świecie crowdfundingu.
Co to jest Blockchain Poland?
W założeniu firma skupia się na wyszukiwaniu ciekawych projektów, ich tokenizacji, zapewnianiu finansowania i rozwoju. Po udanym wprowadzeniu swojego pierwszego projektu, RenEnergy.pl, utworzyła inkubator pomagający rozwijać nowe pomysły. W obecnej chwili oprócz wspomnianego RenEnergy, Blockchain Poland realizuje 3 projekty (Charakterni, LeaseCoin, VetChain) i poszukuje kolejnych. Nazwa projektu BCP jest dość znana w polskim światku krypto, choć spółka działa dopiero cztery lata.
Pierwsze wzmianki o Blockchain Poland słyszymy pod koniec 2017 roku. Firma jest już wpisana do KRS, ma stronę na FB, rozpoczynają się prace rozwojowe nad pierwszymi aplikacjami (dApps). Szybko okazuje się, że potrzebne jest zintegrowane środowisko, pozwalające aplikacjom wymieniać dane między sobą. Rozpoczyna się budowa ekosystemu BCP, opartego o token pod tą sama nazwą. Początkowo firma planuje ICO, jednak zachęcona dużym zainteresowaniem, od razu wprowadza token na giełdę BitBay.
W 2020 roku firma przenosi swoją działalność do Estonii, motywując to lepszym podejściem tego kraju do technologii blockchain i nowatorskich rozwiązań finansowych. Pamiętając o nowoczesnej gospodarce tego kraju i estońskim CIT, brzmi to logicznie.
Trzon zespołu zarządzającego Blockchain Poland stanowi 3 ludzi: Mariusz Grześkiewicz (CEO), Krzysztof Skrok (COO) i Daniel Nowak (CTO).
Fundamentalną cechą projektu jest oparcie go dwa tokeny: BPP i BCPX. Ich funkcje w systemie są bardzo istotne, omówimy więc je na samym początku.
Kryptowaluta BCP
Token użytkowy w standardzie ERC-20, zapewniający obsługę całego ekosystemu Blockchain Poland. Jest również niezbędny dla zapewnienia przepływu danych między ekosystemem a środowiskiem zewnętrznym.
Główne cechy i funkcje kryptowaluty BCP:
- wymiana wewnątrz platformy BCP na BCPX,
- wymiana na tokeny projektów z inkubatora,
- wykorzystanie do opłat transakcyjnych i prowizji,
- możliwość handlu BCP na giełdach kryptowalutowych.
Kryptowaluta BCPX
Token Security, odpowiednik akcji na rynku tradycyjnym. Ma on zabezpieczenie w majątku firmy, daje prawo do udziału w podziale majątku w przypadku jej likwidacji. Umożliwia wpływ na kierunek rozwoju projektu oraz udział w zyskach.
Zastosowanie tokena BCPX:
- głosowanie nad kierunkami rozwoju firmy,
- wybór projektów, które ma realizować inkubator,
- prawo do dywidendy z realizowanych projektów,
- udział w zyskach z opłat transakcyjnych,
- stakowanie i pobieranie wynagrodzenia.
Rozwój projektu
Projekt rozwija się w oparciu o RoadMap, publikowaną na stronach www. Jak dotąd na plus zapisano m.in. start RenEnergy, uruchomienie inkubatora, wejście na BitBay czy aktualizację WhitePaper. Ostatnim osiągnięciem jest uruchomienie giełdy, służącej obrotowi tokenami, własnymi oraz tymi z inkubatora. Obroty na niej są póki co znikome, jednak ten ruch wydaje się sensowny w kontekście zakładanego wzrostu liczby obsługiwanych projektów.
W bliskiej przyszłości Blockchain Poland zapowiada tokenizację projektu z inkubatora, wybranego przez użytkowników, prezentację SmartLife BCP oraz – co ciekawe – start własnego blockchaina. Podyktowane jest to zapewne chęcią opuszczenia kosztownego ekosystemu Ethereum, jednak zobaczymy, czy to wyzwanie nie okaże się zbyt duże dla relatywnie niewielkiej firmy.
Czarny koń – inkubator krypto
Najciekawszą częścią projektu jest moim zdaniem inkubator, mający zapewniać dobry start projektom powiązanym ze światem blockchain. Choć było już sporo takich inicjatyw (łącznie z niesławnym IcoBox), jest to nadal pomysł na czasie, który ma potencjał wobec rosnącej adopcji krypto. Problemem jest tylko wybór perspektywicznych projektów…
Każdy może zgłosić swój pomysł przez stronę platformy. Następnie zgłoszenie jest rozpatrywane w ramach 3 etapowego konkursu. Dla zwycięskich projektów tworzony jest biznesplan i RoadMap, tworzone też i walidowane są smartkontrakty. Na koniec wybrana zostaje forma, w jakiej projekt ma wejść na rynek. Z zależności od udziału funduszy, zapewnianych przez Blockchain Poland, firma ma większy lub mniejszy nadzór nad projektem, mający wpływ również na zyskowność inwestycji. W każdym wypadku rozwój projektu oceniany jest jednak przez realizację założonych „milestones”.
Jak i gdzie kupić Blockchain Poland (BCP)?
Znikoma płynność tokenów Blockchain Poland to chyba jego największa bolączka. CoinGecko raportuje obroty rzędu 2-3 tysięcy dolarów. Na rynku krypto stanowi to błąd pomiaru, nawet jeśli doliczymy obroty z wewnętrznej giełdy projektu (ex.bcp24.io). Z tego powodu, o ile CoinGecko listuje projekt, nie znajdziemy go np. na CoinMarketCap.
Niewielka płynność wynika bezpośrednio z braku rozpoznawalności projektu w skali globalnej. Dostępny on jest na trzech dość niszowych giełdach, tj. BitBay, Coxi oraz Crex24 (tu pod tickerem BCP24). Gros obrotu przechodzi przez BitBay, niestety musimy liczyć się tam ze spreadem rzędu 5% transakcji.
Najczęstszą walutą wymiany jest USD. Jeśli zależy nam na wymianie BCP na tokeny projektów z inkubatora lub BCPX, jedyną sensowną alternatywą jest własna giełda projektu.
Kryptowaluta BCP to token ERC-20, nie będzie więc problemu z jego przechowaniem. Możemy użyć dowolnego portfela obsługującego ten standard, np. Coinomi, Atomic Wallet, Trust Wallet lub portfela sprzętowego Ledger czy Trezor. Token BCPX natomiast jest tokenem wewnętrznym systemu i możemy go przechowywać na naszym koncie na platformie bcp24.io.
Ryzyko inwestycji
Na plus projektu trzeba zapisać, że WhitePaper projektu precyzyjnie wylicza ryzyka, mogące czyhać na inwestorów. Zapewne jest to wymóg regulatora rynku, tym niemniej dobrze świadczy to o transparentności spółki.
Twórcy projektu zastrzegają, m.in., że token BCPX nie musi zostać wymieniony przez nich na gotówkę, a w pewnych okolicznościach nie musi także zapewniać posiadaczowi praw własności do majątku firmy. Z innych ryzyk sygnalizują m.in.:
- nieuregulowany status prawny tokenu BCPX (nie wszystkie kraje postrzegają go tak samo),
- możliwość zmuszenia firmy przez władze do zaprzestania działalności,
- możliwość zakłócenia rozwoju firmy przez hakerów lub pojawienie się konkurencji.
Takie zastrzeżenia są normalne dla firm, emitujących papiery wartościowe i nie powinny przesądzać o złej ocenie projektu.
Zupełnie inną sprawą jest ryzyko rynkowe inwestycji. To już jednak każdy musi ocenić samodzielnie.
Blockchain Poland – opinie, fakty, ciekawostki
Miłym akcentem jest fakt, że WhitePaper napisany jest po polsku. Zdecydowanie powinien jednak przejść lepszą korektę merytoryczną przed opublikowaniem. Napisany jest przystępnie, miejscami jednak miesza się w nim groch z kapustą.
Dobrą opinię o projekcie buduje jego kanał Discord. Nie jest zbyt obszerny, jednak dobrze tłumaczy założenia projektu, różnice między tokenami BCP i BCPX itd.
Można uznać, że Blockchain Poland padł ofiara własnego rozgłosu. Platforma ostrzega przed telefonami od osób podających się za jej przedstawicieli, usiłujących wyłudzić hasła lub dostęp do konta. Nie daj się nabrać!
Blockchain Poland ma interesujący model działalności, nie wiem jednak, czy da sobie radę na tak konkurencyjnym rynku. Projekty w jego stajni są ciekawe, żaden jednak póki co nie wygląda na drugie Cardano czy Dogecoina. Tym niemniej życzę mu powodzenia – silny polski projekt krypto, to jest to, czego nam brakuje.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.