logo

Modularne sieci blockchain: Celestia (TIA) to prawdziwa rewolucja

xtb - zlatan ibrahimović

Celestia to modułowa sieć blockchain, która daje możliwość tworzenia łańcuchów warstwy drugiej. Uniwersalna platforma, rozwiązująca problem dostępności danych i konsensusu. Na tym fundamencie programiści mogą budować wymarzone projekty, nie martwiąc się kwestiami wydajności czy bezpieczeństwa.

Logo kryptowaluty Celestia

Kurs Celestia
(TIA/PLN)

22,29 PLN

(5,73 USD)

Zmiana ceny (24h)

-1,45% (-0,33 PLN)

Ranking

69

1h

0,12%

24h

-1,45%

7d

-10,04%

14d

8,74%

30d

1,64%

200d

-51,00%

1y

0,00%

Kapitalizacja

1 254 305 112 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-1,35%

Max cena (24h)

5,84 USD

Min cena (24h)

5,61 USD

Wolumen (24h)

156 574 943 USD

Historyczne maksimum

20,85 USD (2024-02, -72,69%)

Ilość w obrocie

219 070 925 TIA

Ilość maksymalna

1 078 027 397 TIA

Za 100 PLN kupisz 4,49 TIA

Strona projektu: celestia.org

Ostatnia aktualizacja 2024-10-22 11:54

Wykres kryptowaluty Celestia


Blockchain – tak, ale jaki?

Stworzenie idealnego łańcucha bloków nie jest rzeczą prostą. Największym problemem jest trylemat blockchain – niemożność jednoczesnego zapewnienia bezpieczeństwa, skalowalności i decentralizacji.

Próbowano wielu sposobów, od zwiększania wielkości bloków i liczby węzłów, przez sharding, do nowoczesnych modeli konsensusu. Niestety, nie znaleziono dotąd kamienia filozoficznego, pozwalającego rozwiązać ten problem.

Twórcy Celestii uważają, że odpowiedzią mogą być blockchainy modularne. Dzięki rozdzieleniu zadań na wiele osobnych, wyspecjalizowanych warstw można stworzyć system optymalny – zdecentralizowany, skalowalny i bezpieczny.

Zdecydowana większość dotychczasowych łańcuchów jak Bitcoin czy Ethereum samodzielnie wykonywała wszystkie wymagane zadania: zapewniała dostępność danych, konsensus, wykonanie i rozliczenie. Wszystkie funkcje były połączone pod jednym dachem, tworząc w ten sposób blockchainy monolityczne.

Celestia wybrała inną drogę: outsorcing wszystkiego, poza najbardziej fundamentalnymi zadaniami. Cała reszta wykonywana jest przez zewnętrzne, samodzielne warstwy. W ten sposób na scenie pojawił się blockchain modularny.

Co to jest Celestia?

Celestia to platforma blockchain zbudowana przy użyciu Cosmos SDK. Ułatwia budowanie innych blockchainów oraz dApps dzięki modułowej konstrukcji, oddzielającej warstwę wykonawczą od warstw konsensusu i dostępności danych.

Pozwala to programistom na łatwe tworzenie niestandardowych sieci i aplikacji. Choć korzystają z własnych mechanizmów rozliczania transakcji, to konsensus i bezpieczeństwo danych dostają w pakiecie startowym.

Celestia budowa i opinie
Nowością jest modularna budowa Celestii

Projekt Celestia powstał w roku 2019 i pierwotnie nazywał się LazyLedger, aktualną nazwę zyskując w roku 2021 r. Został opracowany przez Celestia Labs, zaś zarządzany jest przez Fundację Celestia. Mainnet wystartował pod koniec października 2023, sporo hałasu narobił także związany z nim airdrop.

Dzięki modułowej architekturze Celestia może obsługiwać dowolny język programowania lub maszynę wirtualną. Obecnie obsługiwane języki to Solidity (EVM), Rust i Golang (Cosmos SDK). Programiści mogą też wdrażać własne języki lub maszyny wirtualne.

Silnym punktem projektu jest jego zespół. Pomysłodawcą i CEO jest Mustafa Al-Bassam, były haker i współzałożyciel firmy Chainspace, przejętej przez Facebooka. Ismail Koffi (CTO) był współtwórcą silnika Cosmos – Tendermint. John Adler (CRO) był współtwórcą Optimistic Rollups i pracownikiem ConsenSys. Nick White, dyrektor operacyjny, to współzałożyciel Harmony. Taki skład śmiało można określić Dream Team świata blockchain.

Fundamenty Celestii

Celestia reklamuje się jako pierwsza na świecie sieć zapewniająca dostępność danych. Co to jednak oznacza?

Budowa blockchaina Celestia
Podstawą systemu jest warstwa konsensusu i dostępności danych

Dostępność danych to gwarancja, że każdy uczestnik sieci może w dowolnym momencie odczytać dane transakcyjne w celu weryfikacji. Każdy może sprawdzić księgę rozliczeń i zweryfikować zawarte w niej transakcje. Teoretycznie pozwala na to każdy blockchain, jednak problemem jest pobranie kompletu danych, gdyż ich ilość jest olbrzymia.

Celestia rozwiązuje ten problem, wykorzystując technologię zwaną próbkowaniem dostępności danych (DAS). Dzięki niej lekkie węzły, które nie mogą pobrać kompletu danych, sprawdzają tylko niewielką część danych bloku. W miarę przeprowadzania coraz większej liczby takich testów rośnie pewność, że dane są dostępne. Odpowiada to wyrywkowej, losowej kontroli jakości w fabryce. Choć nie jest sprawdzany każdy produkt, częste kontrole drastycznie redukują ryzyko przepuszczenia błędu.

Drugą unikalną cechą Celestii jest drzewo Merkle z przestrzenią nazw (NMT). Wiadomo, że drzewo Merkle potwierdza ważność danych na łańcuchu. Jednak w drzewa Merkle Celestii rezerwują oddzielną przestrzeń nazw (partycję) dla każdej dApps na platformie. Dzięki temu każda aplikacja pobiera tylko własne dane, co znacznie skraca czas ich przetwarzania.

Ostatnią ważną funkcją sieci są autonomicznie działające rollupy. Zamiast przetwarzania danych na warstwach Celestii, wykonują one własne obliczenia, jak niezależna warstwa 1. Mogą więc one funkcjonować niezależnie od współdzielonych warstw konsensusu i dostępności danych. Z tego powodu prawdopodobnie to rollupy będą głównymi klientami sieci Celestia.

binance futures - poradnik oraz opinie

Rozpatrywane razem, te trzy elementy przyczyniają się do złagodzenia (choć nie przezwyciężenia) trylematu blockchain. Wydaje się zatem, że Celestia ma spory potencjał rozwoju.

Rozwój ekosystemu

Choć Celestia jest nowym projektem, ma już spore grono współpracujących z nią projektów z różnych dziedzin:

  • portfele: Keplr, Cosmostation, Leap,
  • DeFi: Osmosis, Catalyst, Crescent,
  • gaming: Aether Games, Argus, Worlds.

Do tego wiele maszyn wirtualnych (Cartesi, CosmWasm), rollupów (Caldera, Eclipse), rozwiązań crosschain (Axelar, Hyperlane) czy infrastruktury (Blockless, Cosmology).

Choć wygląda to dobrze, póki co przeważają projekty infrastrukturalne. Minie jeszcze dłuższa chwila, zanim pojawi się duża liczba projektów zorientowanych na użytkownika.

Konkurencja Celestii

Celestia jest nietypowym blockchainem, ale także i ona ma swoich konkurentów. Ciekawie przedstawia to grafika Messari.

Celestia i konkurencja
Segment w który celuje Celestia nie jest już pusty

Sektor blockchainów modularnych obejmuje główne projekty powiązane z Layer2, jak Optimism, Arbitrum, Polygon, zkSync czy StarkNet. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie rollupy Layer 2 pomagają w budowaniu modułowego blockchainu. Ich rozwój silnie wpłynie także na dalsze losy Celestii, która jest od nich uzależniona.

Za głównych konkurentów Celestii mogą być uważane: Polygon Avail, EigenDA, Arbitrum Nova i zkPorter. Graczem wagi super ciężkiej może być także Ethereum po nadchodzącej aktualizacji Proto-Danksharding (prawdopodobnie połowa 2024). To rozwiązanie także korzysta z rozwiązania DAS, choć w nieco innej formie.

Jak zatem widać, choć obecnie Celestia jest na topie nowoczesnych rozwiązań technicznych, sytuacja może niebawem ulec zmianie.

Kryptowaluta Celestia (TIA) i tokenomika

TIA jest natywną monetą ekosystemu. Jej całkowita podaż to 1 miliard, zaś zasoby w obiegu w pod koniec 2023 r. to 145 milionów. Początkowa inflacja wynosi 8% rocznie. Przydziały wyglądają następująco:

  • 20% dla społeczności (w tym airdrop),
  • 26,8% na badania i rozwój ekosystemu,
  • 19,7% dla inwestorów serii A i B,
  • 15,9% dla inwestorów seed,
  • 17,6% dla zespołu.

Alokacje inwestorów i teamu stanowią ponad połowę całkowitej podaży tokenów TIA. Tak duża podaż czekająca na wejście na rynek może mocno utrudnić wzrost wartości tokena, mimo bardzo dobrych perspektyw fundamentalnych.

Zastosowania tokena wyglądają następująco:

  • Opłata za dostępność danych (blob space). Aby móc wykorzystywać sieć Celestia, programiści muszą uiścić opłatę w tokenach TIA
  • Rozliczenia na nowych łańcuchach. Zamiast wydawać nowy token, programiści mogą użyć TIA do rozliczeń z użytkownikami, pokrywania ceny gazu itd.
  • Stakowanie. Celestia wykorzystuje Proof of Stake aby zabezpieczyć konsensus. Każdy użytkownik może delegować swoje TIA do walidatora Celestia (obecnie jest 100 walidatorów). Stakujący mogą także głosować i składać propozycje zarządzanie siecią.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Celestia?

Celestia to duży projekt, mimo młodego wieku znany na wielu rynkach. Kupimy go na Binance, Coinbase, OKX, Bybit, Kucoin i innych najbardziej znanych kryptogiełdach. W rozliczeniach zdecydowanie przeważa USDT, z niewielkim dodatkiem BTC i OSMO.

Przechowywanie TIA wymaga rzecz jasna osobnego portfela, Metamask nie przyda nam się w tym wypadku. Zalecane rozwiązania to Keplr, CosmoStation i Leap.

Celestia – opinie, fakty, ciekawostki

Na dobre opinie o Celestii wpływa m.in. fachowość jej założyciela. Mustafa Al-Bassam był jednym z ważniejszych członków ruchu Anonymous, znanego z cyberataków na rządy, agencje i korporacje.

Nazwa „Celestia” pochodzi od łacińskiego słowa „caelestis”, które oznacza „niebiański”.

Blockchain ma możnych protektorów. Na liście wspierających są m.in. Polychain Capital, Bain Capital Crypto, Binance Labs czy OKX Ventures.

Celestia to projekt silny technicznie, ma jednak także parę wad. Najważniejszą jest tokenomika, która da zarobić mnóstwo twórcom i funduszom VC, zapewne trochę mniej zwykłym inwestorom. Problemem może być także konkurencja, czająca się za plecami. Nie zmienia to jednak faktu, że Celestia to poważny, dobrze przemyślany projekt, wart zainteresowania.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest Celestia?

Celestia to modularny łańcuch bloków, który pozwala łatwo budować inne blockchainy i dAapps.

Co to jest modularny blockchain?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%

XTB IKE