Rynki dążą do efektywności. Zapewnienia, że każdy, zawsze i za każdą walutę może kupić lub sprzedać dowolne aktywa. A najlepiej, żeby mógł sobie stworzyć własny rynek i określać jego zasady. Cóż, Osmosis to właśnie oferuje.
Kurs Osmosis
(OSMO/PLN)
0,71 USD
(2,78 PLN)
Zmiana ceny (24h)
9,92% (+0,25 PLN)
Ranking
233
1h
1,46%
24h
9,92%
7d
23,66%
14d
31,55%
30d
90,66%
200d
-17,74%
1y
-3,91%
Kapitalizacja
498 415 560 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
10,04%
Max cena (24h)
0,72 USD
Min cena (24h)
0,65 USD
Wolumen (24h)
41 551 631 USD
Historyczne maksimum
11,25 USD (2022-03, -93,66%)
Ilość w obrocie
697 434 504 OSMO
Ilość maksymalna
997 762 209 OSMO
Za 100 PLN kupisz 35,99 OSMO
Strona projektu: osmosis.zone
Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 23:27
Wykres kryptowaluty Osmosis
Co to jest Osmosis?
Osmosis to mająca duże możliwości, zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX). Działa ona na własnym blockchainie Layer 1 i obsługuje wiele blockchainów, wykorzystując model automatycznego animatora rynku (AMM). Tu krótkie wyjaśnienie: AMM (np. Uniswap) jest rodzajem DEXa, który zamiast na księdze zleceń klientów, opiera się na algorytmach i pulach płynności. Kupujący i sprzedający nie wchodzą w interakcje ze sobą wzajemnie, ale ze smartkontraktem giełdy, algorytm zaś określa ceny aktywów, opierając się na formułach matematycznych. Takie podejście pozwala na większą efektywność handlu, mniejsze poślizgi i łatwiejsze transakcje.
Osmosis, opierający się o SDK platformy Cosmos, wykorzystuje jego główną zaletę – protokół IBC, służący do wymiany danych pomiędzy blockchainami. Pozwala to na interoperacyjność i obsługę wszystkich łańcuchów, które włączyły funkcję IBC. Kolejnym etapem będzie integracja z łańcuchami nieobsługującymi IBC, w tym Ethereum, Bitcoinem oraz innymi platformami.
Blockchain Cosmos stał się podstawą platformy ze względu na dobrą skalowalność, niskie opłaty i dużą szybkość działania. W przeciwieństwie do giełd DeFi opartych na Ethereum, Osmosis umożliwia błyskawiczną wymianę aktywów przy niewielkich kosztach transakcyjnych.
Projekt czerpał wzorce od najlepszych i w swoim protokole stara się łączyć zalety Uniswap, Balancer i Curve Finance. Jego celem jest zapewnienie najlepszych narzędzi, które rozszerzą wykorzystanie AMM poza tradycyjny swap tokenów.
Za powstaniem platformy stoi firma Osmosis Labs, której szefami są Sunny Aggarwal (ex Tendermint) i Josha Lee (Keplr). Obecnie protokołem zarządza społeczność użytkowników i walidatorów, a każda aktualizacja protokołu podlega głosowaniu.
Powstanie platformy ogłoszono w lutym 2021 r., a już w czerwcu zaczęła ona działać w pełnym wymiarze. Od swego powstania serwis szybko się rozwija. Tylko od stycznia do marca 2022 r. TVL wzrósł o 100%, do prawie 1,8 miliarda dolarów.
Cechy szczególne
Główną zaletą Osmosis jest fakt, że umożliwia programistom projektowanie, tworzenie i wdrażanie autorskich rynków AMM, opartych o własne pule płynności.
Większość AMM ogranicza użycie pul płynności, na przykład Uniswap ustala sztywne warunki ich tworzenia czy poziomy opłat. To podejście nie uwzględnia zmienności rynku i potrzeby ciągłego modyfikowania takich czynników, jak okresy blokowania, poślizg, czy opłaty transakcyjne.
Narzędzia oferowane przez Osmosis pozwalają uczestnikom rynku na dostosowanie takich parametrów. Równowagę między opłatami a płynnością można osiągnąć poprzez eksperymenty, zamiast ograniczać się do domyślnych wartości. Deweloperzy mogą więc wykorzystać Osmosis do zaprojektowania własnego AMM w postaci zdecentralizowanej aplikacji (dApp). Nie muszą one zresztą ograniczać się do wymiany – AMM może umożliwiać zbiórki funduszy, staking na wielu łańcuchach, obsługę rynku opcji itd.
Platforma ma także kilka innych zalet: prosty interfejs użytkownika, wiele możliwych pul płynności, wsparcie stakowania, obsługa najważniejszych walut fiat, jak dolar czy euro. No i jest największą giełdą w ekosystemie Cosmos.
Superfluid Staking
Osmosis reklamuje Superfluid Staking jako fundamentalne ulepszenie modelu Proof of Stake. Ma nadzieję, że przyciągnie on na platformę tłumy nowych użytkowników.
Jak wspominaliśmy, AMM opierają się na pulach płynności. Kiedy zapewniamy płynność w puli np. ATOM/OSMO, deponujemy 50% ATOM i 50% OSMO. Blokując tę pozycję na jakiś czas, otrzymujemy nagrody. Przed Superfluid Staking to był koniec zabawy, środki były zablokowane i nie mogły być użyte w inny sposób.
Innowacja polega na tym, że teraz zablokowane OSMO może być użyte przez Osmosis do zabezpieczania łańcucha. Użytkownik zyskuje dodatkowe nagrody, sieć większe bezpieczeństwo. Win-win.
Kryptowaluta Osmosis (OSMO)
Token OSMO jest podstawą działania platformy. Służy on wypełnianiu trzech głównych funkcji:
- Zarządzanie. Posiadacze OSMO mają prawo głosu w sprawach platformy: nowe pule płynności, podział nagród czy kierunek rozwoju.
- Opłaty. OSMO służy regulowaniu kosztów transakcji. Użytkownicy Osmosis muszą posiadać OSMO, by dokonywać transakcji.
- Zarabianie. Użytkownicy mogą stworzyć pulę i stakować OSMO, aby uzyskać nagrody.
OSMO będą także wymagane by uruchomić własną dApp na platformie. Planowane są jego kolejne zastosowania, by utrzymywać zainteresowanie kupujących.
Protokół, podobnie jak np. Yearn Finance, miał uczciwy start, bez presale czy rundy seed. Pierwsze 100 milionów tokenów zostało rozesłane do wczesnych użytkowników, programistów czy dostawców płynności oraz ulokowane w funduszu rezerwowym.
Nowe tokeny OSMO są dystrybuowane codziennie, powodując presję sprzedaży. Z drugiej strony, ciągle trwa dopływ nowych użytkowników na platformę, generujących popyt. Cena tokena OSMO jest wypadkową tych dwóch procesów.
Projekt ma wbudowane mechanizmy kontrolujące inflację, która będzie sukcesywnie maleć. Co roku podaż tokenów OSMO spada o 1/3, więc o ile w pierwszym roku jest to 300 milionów nowych tokenów, to w drugim 200 a w trzecim 133. W ten sposób w ciągu kilku lat inflacja zostanie opanowana, przy okazji nieco dewaluując stan posiadania pierwszych użytkowników, co da nowym równe szanse.
Na rynku jest obecnie 330 milionów z docelowego 1 miliarda tokenów.
Jak i gdzie kupić OSMO?
Osmosis sama tworzy rynki dla tokena OSMO i koncentruje przeszło 90% podaży. Takie parkiety jak MEXC, CoinEX czy Sifchain mają wolumeny w najlepszym razie wielkości kilkuset tysięcy dolarów i mogą być pominięte w rozważaniach. Binance śledzi notowania monety, ale o jej listingu nic nie słychać.
Giełda Osmosis daje szeroki wybór par walutowych. OSMO możemy kupić za UST, ATOM, LUNA, JUNO czy SCRT. Warto zauważyć, że wszystkie te monety mają swoje korzenie w ekosystemie Cosmos. Możliwość zakupu za USDT czy BTC znajdziemy tylko na wspomnianych mniejszych parkietach.
Portfelem zalecanym przez platformę jest Keplr – wygodny portfel dla Cosmos i wielu innych łańcuchów, dostępny przez przeglądarkę i mobilnie. Możemy też użyć np. Trust Wallet. Jeśli zamierzamy korzystać z DEXa Osmosis bez Keplr, powinniśmy użyć portfela obsługującego rozwiązanie WalletConnect.
Osmosis – opinie, fakty, ciekawostki
Osmosis zbiera tak dobre opinie, że bez problemu utrzymuje miejsce w Top 10 projektów DeFi. Pod względem TVL wyprzedza nie tylko opisywane niedawno Frax czy Loopring, ale nawet Aave czy Sushi.
Twórca protokołu, Sunny Aggarwal, do branży krypto trafił dość przypadkowo. Jak żartuje, po raz pierwszy usłyszał o krypto, kiedy Dogecoin został użyty do zbierania funduszy dla narodowej drużyny bobslejowej Jamajki.
Osmosis jest obecnie największą aplikacją w ekosystemie Cosmos. Platforma jest liderem w wykorzystaniu IBC, prześcigając dwukrotnie macierzystą sieć ilością transferów.
Inwestycja w OSMO to zakład o rozwój ekosystemu Cosmos oraz nowatorskich rozwiązań AMM. Perspektywy są niezłe, dużą zaletą jest własny blockchain platformy. Trzeba jednak pamiętać o sporej inflacji i silnej konkurencji na rynku DEXów.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.