logo

Stacks (STX): gwiazda ekosystemu BTC. Badamy silne i słabe strony

xtb - broker godny zaufania

Spośród wszystkich krypto to Bitcoin jest najstarszy, największy i najbezpieczniejszy. Nie ma jednak wielu funkcji innych blockchainów, przede wszystkim nie obsługuje smartkontraktów. Stacks (STX) zamierza to zmienić.

Logo kryptowaluty Stacks

Kurs Stacks
(STX/PLN)

7,76 PLN

(1,98 USD)

Zmiana ceny (24h)

-4,62% (-0,38 PLN)

Ranking

44

1h

-0,60%

24h

-4,62%

7d

-0,86%

14d

-14,83%

30d

-20,55%

200d

224,28%

1y

201,81%

Kapitalizacja

2 906 736 808 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-3,74%

Max cena (24h)

2,10 USD

Min cena (24h)

1,98 USD

Wolumen (24h)

28 614 297 USD

Historyczne maksimum

3,86 USD (2024-04, -48,50%)

Ilość w obrocie

1 460 439 697 STX

Ilość maksymalna

1 818 000 000 STX

Za 100 PLN kupisz 12,88 STX

Strona projektu: stacks.co

Ostatnia aktualizacja 2024-05-19 17:06

Wykres kryptowaluty Stacks


Co to jest Stacks?

Stacks STX small

Bitcoin jest uważany za bezpieczny magazyn wartości, odporny na zmiany i próby przejęcia kontroli. Nie musimy obawiać się aktualizacji, które nagle zwiększą jego podaż lub zmienią wartość nagród blokowych. Jednak to samo, co jest jego siłą, z drugiej strony uniemożliwia wyposażenie go w nowe, pożyteczne funkcje. Tymczasem właściciele BTC też niekiedy chcieliby skorzystać z możliwości, które daje DeFi czy NFT.

Stacks to projekt, który ma na celu odblokowanie potencjału Bitcoina, poprzez wprowadzenie na ten łańcuch smartkontraktów i dApps (zdecentralizowanych aplikacji). System został zaprojektowany jako rozwiązanie Layer 1, jednak mocno zakotwiczone w łańcuchu BTC.

Smartkontrakty, które Stacks wnosi do Bitcoina, nie zmieniają jego funkcji, a zwłaszcza nie wpływają na podstawowe cechy łańcucha: jego bezpieczeństwo i stabilność.

Blockchain zapewnia prywatność, gdyż dane w aplikacjach Stacks są domyślnie szyfrowane. Pozostają więc one w 100% własnością użytkownika, a nie aplikacji.

Obecną wersją projektu jest Stacks 2.0, będący ulepszoną wersją pierwotnego protokołu Blockstack.

Zobaczmy, jak to działa

Aby osiągnąć założone cele, zespół stworzył unikalny mechanizm konsensusu, nazwany Proof of Transfer (PoX). Łączy on łańcuchy bloków Bitcoin i Stacks, przy czym STX obsługuje smartkontrakty, a BTC działa jako warstwa ostateczności i bezpieczeństwa.

Dzięki konstrukcji sieci transakcje blockchaina Stacks są w stanie skalować się niezależnie od BTC. Oznacza to, że tysiące transakcji w łańcuchu bloków Stacks skutkują jednym hashem w łańcuchu Bitcoina.

W sieci istnieją dwa rodzaje uczestników: górnicy (miners) i posiadacze (holders).

  • Górnicy realizują konsensus PoX, przekazując własne BTC w łańcuchu Stacks i starając się zostać liderem (zwycięzcą). Zwycięzcy górnicy, wybierani losowo w łańcuchu Bitcoin, produkują bloki i są nagradzani nowo wybitym STX.
  • Posiadacze pomagają zabezpieczyć sieć poprzez stacking swoich tokenów STX, które delegują do górników. W nagrodę za ich zablokowanie otrzymują odrobinę BTC. Nagrody pochodzą z wyżej wymienionego wkładu górników.

Każdy blok Stacks przechowuje tożsamość użytkownika i metadane transakcyjne oraz wykorzystuje je do interakcji ze wszystkimi aplikacjami w ekosystemie. Ponieważ łańcuch jest połączony z BTC, wszelkie wprowadzone zmiany można zweryfikować na łańcuchu Bitcoin.

Transakcje Stacks są rozliczane automatycznie za każdym razem, gdy tworzony jest blok BTC. Łańcuch Bitcoin jest źródłem ostatecznej prawdy, a skróty historii bloków Stacks są na nim archiwizowane.

Kryptowaluta Stacks (STX)

Moneta STX jest natywnym tokenem ekosystemu i wspiera jego działanie. Przypadki jej użycia:

  • Transfer wartości – górnicy wydają BTC, aby otrzymać nagrodę STX, holderzy stackują go, aby otrzymać BTC.
  • Opłaty na platformach DeFi – token przyda do zapłaty za usługi w serwisach Stackswap, CityCoins czy Moon.
  • Opłaty za użycie dApps – podobne do opłaty za gaz w Ethereum.

Podawane wartości podaży różnią się pomiędzy CoinGecko a CoinMarketCap, tak czy inaczej na rynku jest już sporo ponad 50% wszystkich tokenów. Obecnie z każdym nowym blokiem tworzonych jest 1000 nowych STX, wartość ta jednak z czasem będzie spadać. Ostatni blok zostanie wybity około roku 2050.

Duża część pierwotnej podaży jest w rękach teamu i wczesnych inwestorów, co kiepsko świadczy o decentralizacji sieci oraz może wpływać na nadmierną podaż tokena. Z drugiej strony – STX zawsze będzie miał pewną wartość, ponieważ tylko jego posiadanie pozwala zarabiać BTC.

Rzut oka na perspektywy

Stacks to projekt z prężną społecznością i silnym zespołem. Ma wsparcie funduszy venture capital, takie jak Y Combinator, Winklevoss Capital czy Digital Currency Group. Ponieważ Stacks mocno dba o zachowanie dotychczasowego charakteru BTC, ma szansę uzyskać wsparcie jego najtwardszych zwolenników (Bitcoin maximalists). Dużo chętniej wesprą oni STX niż z ich perspektywy wynalazki, w rodzaju Polygon czy innych protokołów Layer 2. Również dla instytucji wiarygodność łańcucha Bitcoin i powiązanego z nią Stacks może być większa, niż każdego innego rozwiązania, nie wyłączając Ethereum.

Teoretycznie większą konkurencją dla Stacks może być Lightning Network, jednak ich zastosowanie się różni. Lighting przyspiesza transakcje na Bitcoin, podczas gdy Stacks raczej wprowadza nowe przypadki użycia. Najbardziej oczywiste z nich, to udział w DeFi, wprowadzenie do ekosystemu Bitcoina NFT oraz domeny z rozszerzeniem .btc.

binance futures - poradnik oraz opinie

Problemem może być natomiast niechęć SEC. Choć platforma współpracowała z nim na każdym etapie i uzyskała formalną zgodę na wprowadzenie STX na giełdę (pierwszą w USA!), SEC nadal patrzy jej na ręce. Choć ostatnio firma poinformowała o zakończeniu traktowania STX jako problematycznego prawnie tokena security, nie wiadomo jednak, czy definitywnie kończy to sprawę. Po fakcie widać, że czasem lepiej jest rozwijać biznes krypto poza USA.

Trzeba też pamiętać, że sukces Stacks zależy od istnienia górników, którzy są gotowi rozstać się ze swoim BTC. Jeśli żaden górnik nie będzie chciał wymienić swoich BTC na nagrody STX, platforma będzie miała poważne kłopoty.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Stacks?

Stacks to poważny projekt, nie ma więc problemu z listowaniem na giełdach. Binance, Upbit, Coinbase czy Crypto.com, dodatkowo Gate.io, OKX, Kucoin… Nie widać jedynie popularnych DEXów na Ethereum, co chyba nikogo nie dziwi. Dziwić może za to, że preferowaną walutą wymiany bynajmniej nie jest BTC, ale USDT, BUSD I USDC.

Ponieważ Stacks jest oparty na własnym łańcuchu, będzie wymagał specjalnego portfela. Strona projektu zaleca kilka wybranych, najbardziej popularne to Hiro Wallet, Xverse i D’Cent. Najbardziej funkcjonalny będzie ten pierwszy, za to dwa pozostałe bez problemu zainstalujemy na urządzeniach mobilnych.

Stacks – opinie, fakty, ciekawostki

Do obsługi smartkontraktów użyto specjalnie opracowanego języka Clarity, zapewniającego maksymalną przejrzystość kodu. W jego opracowaniu pomógł zespół platformy Algorand.

Aby nie zapychać łańcucha Bitcoina, część danych Stacks składowana jest poza nim, w systemie pamięci masowej o nazwie Gaia.

Stacks rozpoczął swoje życie jako teoretyczny projekt na Wydziale Informatyki Princeton. Było to w roku 2013, a już rok później jego założyciele, Ryan Shea i Muneeb Ali, rozpoczęli pierwsze prace nad jego wdrożeniem.

Stacks to projekt, który warto potraktować poważnie. Jeśli uda mu się odblokować potencjał Bitcoina, wszyscy na tym skorzystamy. Czy jednak przyciągnie wystarczającą liczbę użytkowników i instytucji, by w pełni się rozwinąć – jeszcze nie wiadomo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB