logo

Odkryj Energy Web Token (EWT). Badamy jego funkcje i zastosowania

xtb - zlatan ibrahimović

Ekolodzy nienawidzą Bitcoina i innych kryptowalut z powodu ilości energii niezbędnej do ich funkcjonowania. Energy Web, działając zgodnie z zasadami aikido, zamierza obrócić ich atak na swoją korzyść. Okazuje się bowiem, że blockchain może przyczynić się do oszczędzania energii.

Logo kryptowaluty Energy Web

Kurs Energy Web
(EWT/PLN)

4,67 PLN

(1,20 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,34% (+0,062 PLN)

Ranking

594

1h

1,65%

24h

1,34%

7d

-16,86%

14d

-16,10%

30d

-7,77%

200d

-51,26%

1y

-39,49%

Kapitalizacja

63 157 507 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,14%

Max cena (24h)

1,20 USD

Min cena (24h)

1,16 USD

Wolumen (24h)

887 061 USD

Historyczne maksimum

22,67 USD (2021-04, -94,70%)

Ilość w obrocie

52 655 832 EWT

Ilość maksymalna

69 017 451 EWT

Strona projektu: www.energyweb.org

Ostatnia aktualizacja 2024-10-06 22:54

Wykres kryptowaluty Energy Web


Energia, środowisko i blockchain

Energy Web Token co to małe

Wpływ blockchain na sektor energetyczny był sporym źródłem kontrowersji w ciągu ostatnich paru lat. Fakt – dane pokazują, że zużycie energii przez sieć Bitcoin dorównuje zużyciu w niektórych krajach. Jednak w branży krypto szybko zwiększa się wykorzystanie dotąd marnowanych źródeł energii, takich jak gaz ziemny, często spalany przy okazji wydobycia ropy.

Korzyścią uboczną jest poprawa infrastruktury energetycznej i nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii. Dzięki kopaniu BTC np. Salwador mógł rozwinąć dotąd słabo działający sektor elektrowni geotermalnych.

Najistotniejszym pomysłem związanym z energią jest jednak tworzenie inteligentnych sieci opartych na blockchainie, których celem jest poprawa dystrybucji energii na dużą skalę. I w tej właśnie branży działa Energy Web (EWT). W epoce błyskawicznie rozwijającego się Internetu Rzeczy (IoT) może ona umożliwiać daleko posuniętą współpracę konsumentów i dystrybutorów energii.

Co to jest Energy Web

Energy Web Foundation to globalna organizacja non-profit, której misją jest przyspieszenie transformacji energetycznej. Dzięki wykorzystaniu technologii Web3 pomaga firmom zarabiać na oferowaniu czystych zasobów energetycznych.

Za powstaniem projektu stoi instytucja badawcza Rocky Mountain Institute oraz firma blockchain Grid Singularity (stworzona m.in. przez Gavina Wooda, współtwórcę Polkadot). Założycielom udało się przekonać do udziału w projekcie poważne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i koncerny naftowe, jak Vodafone, Engie, PG&E czy Shell.

Misją Energy Web jest stać się najlepszym rozwiązaniem w branży dystrybucji energii, poprzez łączenie jej dostawców i operatorów sieci z największymi nabywcami. W tym celu pracuje nad rozwojem zdecentralizowanego systemu operacyjnego EW-DOS, infrastruktury dla globalnych systemów energetycznych. Częścią tego systemu jest Energy Web Chain, projekt blockchain będący dalekim forkiem Ethereum.

Cele projektu

Energy Web Foundation stara się przyspieszyć globalne przejście w kierunku nowej, bezpieczniejszej dla środowiska energii. Jego głównymi celami są:

  1. Dekarbonizacja poprzez zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.
  2. Decentralizacja produkcji energii i zarządzania sieciami jej dystrybucji.
  3. Cyfryzacja, mająca na celu obniżenie kosztów zarządzania siecią.

Dwa słowa o EW-DOS

Na EW-DOS składają się trzy odrębne warstwy:

  • warstwa zaufania, która umieszcza dane w Energy Web Chain, zapewniając ich niezmienność,
  • warstwa użytkowa, middleware, która upraszcza używanie zdecentralizowanych rozwiązań,
  • warstwa narzędzi, która przyspiesza tworzenie aplikacji, np. zapewniając gotowe szablony open source.

Kiedy EW-DOS zostanie w pełni wdrożony, każdy, łącznie z klientami indywidualnymi, będzie mógł napisać aplikację zarządzającą energią na swoim laptopie i natychmiast ją wdrożyć, bez potrzeby posiadania własnej infrastruktury.

Z punktu widzenia rynku krypto najbardziej interesuje nas komponent blockchain, czyli EWC, na nim więc skupimy swoją uwagę.

Energy Web jak działa
źródło EWF

Struktura Energy Web Chain

EWC opiera się na protokole konsensusu Proof of Authority (PoA), ale poza tym, na poziomie kryptograficznym, adresowym i maszyny wirtualnej, działa podobnie jak Ethereum. Spełnia on trzy kluczowe funkcje:

  • używa smartkontraktów do tworzenia bazy zdecentralizowanych tożsamości (DID),
  • ułatwia weryfikację w łańcuchu i transakcje między stronami,
  • wykonuje smartkontrakty, używane przez dApps, zestawy SDK i pakiety narzędzi.‌

Energy Web Chain w dużej mierze opiera się na danych, dostarczanych przez wyrocznie, cyfrowym systemie tożsamości użytkowników oraz mostach, umożliwiających współpracę EWC z innymi blockchainami. Dzięki utrzymaniu zgodności z EVM nie ma bariery wejścia, dla EWC może pisać więc smartkontrakty każdy programista, znający Solidity.

Jako sieć Proof of Authority, EWC zarządzany jest przez społeczność kilkudziesięciu walidatorów, z których każdy ma 1 głos. Walidatorzy decydują o takich kwestiach jak procedury operacyjne, zmiany techniczne i aktualizacje łańcucha czy wykorzystanie Funduszu Energy Web.

Partnerzy i zastosowania projektu

EWT działa w bardzo lukratywnej i szybko zmieniającej się branży. Najciekawsze wydarzenia to:

  • dołączenie do nowej, finansowanej przez UE inicjatywy INEEXS koncentrującej się na poprawie efektywności energetycznej za pomocą technologii cyfrowych,
  • współpraca WET z Hyperledger Foundation, dużym projektem open source, stworzonym w celu rozwoju technologii blockchain i prowadzonego przez Linux Foundation,
  • udostępnienie węzłów Energy Web RPC przez Amazon na platformie AWS Marketplace oraz usługi Data Exchange w serwisie Azure firmy Microsoft,
  • uzyskanie statusu walidatora EWT przez giełdę energii elektrycznej (JEPX), wyznaczonej przez japoński rząd do obsługi nowego rynku certyfikatów paliw niekopalnych,
  • współpraca z belgijskim koncernem energetycznym Elii Group w celu rozwoju projektu ReBeam, pomagającego kierowcom samochodów elektrycznych.

Jednym słowem – dzieje się sporo. Na swojej stronie Energy Web udostępnia całą listę prowadzonych projektów.

Kryptowaluta Energy Web Token (ETW)

EWT to natywny token użytkowy, wykorzystywane na platformie EW-DOS do płacenia za opłat za gaz oraz za usługi warstwy użytkowej (np. rejestracja nowego użytkownika, weryfikacja certyfikatu) oraz usługi dApps jak wyrocznie czy mosty. EWT jest konieczny aby dokonywać transakcji, w nim bowiem wypłacane jest wynagrodzenie walidatorów za przetwarzanie transakcji.

binance futures - poradnik oraz opinie

Stakowanie EWT jest możliwe, choć póki co w dość ograniczonej formie: przez Energy Web Consortia Relay Chain oraz dla aplikację DeFi ENGIE Energy Access. Oba oferują roczną stopę zwrotu (APY) na poziomie ok. 10%.

EWT występuje zarówno w formacie natywnym, wykorzystywanym przez EW-DOS, jak zgodnym z ERC-20, o nazwie EWTB na blockchainie Ethereum. Migracja miedzy tymi formatami jest możliwa przy użyciu zewnętrznych mostów.

Maksymalna podaż tokena wynosi 100 milionów EWT. Obecna podaż to 69 milionów, z czego 46 milionów jest w obiegu.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Energy Web?

Mimo swoich powiązań i interesów, EWT nie przebił się póki co na czołowe parkiety krypto. Największe wolumeny notuje na Kucoinie, Krakenie. BitMarcie czy Uniswap. Waluty wymiany to najczęściej USDT, BTC i WETH.

Natywny token EWT może być obsługiwany przez Metamask po dodaniu sieci Energy Web Chain, te same wymagania dotyczą Ledgera i Trezora. W przypadku ERC-20 mamy pełną dowolność.

Energy Web – opinie, fakty, ciekawostki

Sporo hałasu narobiła wzmianka BlackRock na temat EWT. Kurs wyskoczył w górę, co koncern wykorzystał… do upłynnienia większości posiadanych tokenów.

Wśród firm współpracujących z Energy Web znajduje się także Volkswagen, rozwijający wraz z nią swój program ładowania samochodów elektrycznych.

Szacuje się, że do 2030 roku z usług Energy Web może korzystać od 200 milionów do 1,2 miliarda DID (Digital Identity), czyli użytkowników.

Energy Web może być jedną z nielicznych instytucji, które będą miały się tym lepiej, im gorzej będzie funkcjonować tradycyjna energetyka. Dodajmy do tego stałe bombardowanie groźbą efektu cieplarnianego, a kiedyś może może nawet Greta Thunberg zgodzi się wystąpić w reklamie projektu…

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%