logo

Projekt Fetch.ai (FET). Założenia, silne i słabe strony platformy

xtb - zlatan ibrahimović

Film „Terminator” ukazywał świat, w którym sztuczna inteligencja stała się największym wrogiem ludzkości. Fetch.AI pokazuje jej bardziej sympatyczną twarz i skłania, by zamiast zabijać, by pracowała dla nas.

Logo kryptowaluty Artificial Superintelligence Alliance

Kurs Artificial Superintelligence Alliance
(FET/PLN)

5,29 PLN

(1,36 USD)

Zmiana ceny (24h)

-4,00% (-0,22 PLN)

Ranking

32

1h

-1,12%

24h

-4,00%

7d

-9,21%

14d

-5,77%

30d

-14,54%

200d

-47,25%

1y

505,53%

Kapitalizacja

3 535 731 789 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-4,16%

Max cena (24h)

1,42 USD

Min cena (24h)

1,35 USD

Wolumen (24h)

238 108 547 USD

Historyczne maksimum

3,45 USD (2024-03, -60,76%)

Ilość w obrocie

2 609 959 127 FET

Ilość maksymalna

2 719 493 897 FET

Strona projektu: fetch.ai

Ostatnia aktualizacja 2024-10-22 11:54

Wykres kryptowaluty Artificial Superintelligence Alliance


Co to jest Fetch.AI?

Fetch AI small

Fetch.AI (FET) to platforma rozwiązująca problemy ekonomiczne przy użyciu sztucznej inteligencji. Jej celem jest połączenie AI, uczenia maszynowego i blockchaina w celu rozwoju działającej autonomicznie gospodarki cyfrowej. Ma ona być wirtualną reprezentacją rzeczywistego świata, w którym specjalistyczne oprogramowanie (określane jako autonomiczni agenci) wykonuje produktywną pracę.

Celem Fetch.AI jest automatyzacja przetwarzania ogromnej liczby danych, które dzisiaj wymagają monitorowania i ciągłego podejmowania decyzji. Finanse, łańcuchy dostaw, analizy medyczne, inteligentne miasta – to wszystko zdaniem Fetch może być w ogromnej mierze zarządzane autonomicznie, nie absorbując uwagi człowieka.

Założycielami Fetch.AI są znani specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, pracujący w firmie DeepMind przed przejęciem jej przez Google.

Od teorii…

Fetch.AI opiera się na wysoce autonomicznym systemie, który potrafi wykorzystać dane uzyskane w wyniku uczenia maszynowego do podejmowania decyzji. Pozwala także na połączenie inteligencji maszynowej oraz ludzkiej w celu stworzenia modelu AI, usprawniającego procedury decyzyjne.

Aby zapewnić decentralizację i interoperacyjność bez wyważania otwartych drzwi, sieć Fetch.AI oparta została na Cosmos SDK. Wykorzystuje ona zmodyfikowany konsens Tendermint i jest kompatybilna z innymi łańcuchami bloków obsługującymi protokół IBC, domyślny dla łańcuchów używających tego SDK.

Podstawowe elementy Fetch.AI to:

  1. Oprogramowanie autonomicznego agenta (AEA). Agent to funkcjonujący w sieci cyfrowy byt, mogący reprezentować dowolną osobę lub organizację. Potrafi on działać samodzielnie, by osiągnąć wyznaczone wcześniej cele.
  2. Sieć komunikacyjna (ACN). Jest to sieć peer-to-peer, umożliwiająca agentom wysyłanie i odbieranie danych między sobą.
  3. Framework ekonomiczny (OEF). Oznacza on zestaw protokołów, języków i mechanizmów rynkowych, używanych przez agentów do wzajemnego negocjowania i zawierania transakcji.

Temat może wydawać się trudny, pomocne będzie więc obejrzenie kilku filmów na firmowym kanale YT, np. wyjaśniających pojęcie autonomicznego agenta (AEA).

…do praktyki

Powyższy opis brzmi uczenie, ale do czego w praktyce można wykorzystać Fetch.AI? Cóż, istnieje sporo platform wykorzystujących jego możliwości, a najciekawsze z nich to:

  • Resonate – platforma społecznościowa Web3, umożliwiająca oparte na AI doświadczenie społecznościowe,
  • Mobix – zdecentralizowany rynek Move2Earn, rozwiązujący problem mobilności w miastach,
  • Axim – rozwiązanie pozwalające firmom na bezpieczne korzystanie z zasobów danych i optymalizowanie ich działania,
  • Open Colearn – serwis zapewniający twórcom Web3 narzędzia do korzystania z AI przy jednoczesnej ochronie prywatności.

Firma zawiązała także partnerstwo z koncernem Bosch, mające na celu identyfikację potencjalnych awarii jeszcze przed ich wystąpieniem.

Polskim akcentem jest współpraca z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) w zakresie uczenia maszynowego. Fetch.AI i PCSS będą ulepszać algorytmy dla szpitali i ośrodków badawczych na całym świecie, aby móc identyfikować komórki nowotworowe we krwi lub tkankach pacjentów.

Rzut oka w przyszłość

Rok 2022 był dla Fetch.AI całkiem owocny. Rozwinięto sporo dApps z dziedziny DeFi, NFT czy socjal mediów. Włączono protokół IBC, który połączył sieć z resztą ekosystemu Cosmos. Zdecentralizowano serwery przechowujące dane oraz stworzono nowe zasoby dla deweloperów. Uruchomiono Cosmowasm Virtual Machine i zorganizowano serię hackatonów. Ulepszono stronę WWW i dashboard.

Rok 2023 także zapowiada się pracowicie. Przewidziane są aktualizacje, uwzględniające zmiany w Cosmos SDK. Wspierane będą nowe standardy dla zewnętrznych dostawców danych poprzez rozwój mostu Axelar. Powstanie funkcjonalny portfel mobilny, wprowadzone zostanie wsparcie dla łańcuchów EVM. Wystartuje usługa Fetch Name Service.

Rzut oka na GitHub pokazuje, że repozytoria projektu uzupełniane są prawie codziennie, zaś problemy rozwiązywane od ręki. Jak widać, Fetch rozwija się planowo.

Kryptowaluta Fetch.AI (FET)

Fetch.AI wykorzystuje kryptowalutę FET jako token użytkowy. Sprzedaż tokena przeprowadzono w roku 2019 na platformie Binance Launchpad. Wystartował on jako ERC-20 oraz BEP-20 i występuje w tych formatach nadal, w 2020 roku umożliwiono jednak jego wymianę na format natywny, używany na platformie.

Przypadki użycia tokena FET są następujące:

  1. Możliwość uruchomienia agentów i węzłów w sieci (odmiana stakowania).
  2. Wymiana wartości między agentami, pozwalający na obsługę transakcji.
  3. Dostęp agentów do zasobów świata cyfrowego, przeglądania ich i interakcji.
  4. Możliwość rozwijania algorytmów AI/ML poprzez dostęp do modelu zaufania i predykcji oraz innych usług.
  5. Wymiany na „gaz”, potrzebny do pokrycia kosztów użytkowania sieci

W obiegu jest już 90% z docelowej liczby 1,15 miliarda tokenów.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Fetch.AI?

Fetch wszedł na rynek dostatecznie dawno, by być notowany notowany na poważnych giełdach. W czołówce lokują się Binance oraz Coinbase (sprawdź nasze porównanie tych giełd), ale i mniej znane parkiety w rodzaju Nami Exchange, Bitvavo czy Phemex. Mniejsze wolumeny kupimy także na znanym i lubianym Krakenie, Kucoin czy Gate.io.

Waluta wymiany to przede wszystkim USDT.

W postaci ERC-20 czy BEP-20 Fetch.AI obsłużymy prawie każdym portfelem – Ledger, Trezor, Metamask, Trust Wallet, Math… Użycie wersji natywnej tokena jest ciut bardziej wymagające i będzie wymagać użycia portfela natywnego Fetch Wallet, dostępnego jako rozszerzenie przeglądarki.

Fetch.AI – opinie, fakty, ciekawostki

Jednym z interesujących zastosowań platformy jest uruchomienie rynku NFT dla dzieł sztuki tworzonych przez sztuczną inteligencję, nazwanej Colearn Paint. Platforma nastawiona jest głównie na kompozycje abstrakcyjne.

W 2022 r. sieć została oficjalnym partnerem klubu piłkarskiego West Ham United. Zgodnie z umową, marka Fetch.AI będzie reklamowana na tablicach reklamowych LED i wyświetlaczach stadionowych klubu.

Choć Fetch nie jest jedynym projektem, łączącym AI z blockchainem, wydaje się najsilniejszy w tym segmencie. Inne projekty, jak Singularity, Numeraire czy Orachain znacznie ustępują mu kapitalizacją rynkową.

Po sukcesie ChatGPT mocno zwiększyło się zainteresowanie zastosowaniem AI w praktyce. Czy przełoży się to na wzrost ceny tokena Fetch.AI? Zapewne tak, choć wyrafinowane koncepcje mogą być zbyt skomplikowane, by przekonać przeciętnego spekulanta krypto.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%

XTB IKE