Chiliz to projekt zamierzający wprowadzić sport i rozrywkę na blockchain. Ma poważnych partnerów i zyskał sporo rozgłosu, choć zdarzają mu się również wpadki. Czy uda mu się przebić mur dotychczasowych przyzwyczajeń i wprowadzić kibiców w świat Web3?
Kurs Chiliz
(CHZ/PLN)
0,21 PLN
(0,053 USD)
Zmiana ceny (24h)
1,73% (+0,0035 PLN)
Ranking
132
1h
0,31%
24h
1,73%
7d
1,83%
14d
-6,55%
30d
-7,66%
200d
-58,85%
1y
-8,08%
Kapitalizacja
480 573 878 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
1,44%
Max cena (24h)
0,053 USD
Min cena (24h)
0,052 USD
Wolumen (24h)
23 429 036 USD
Historyczne maksimum
0,88 USD (2021-03, -93,94%)
Ilość w obrocie
9 038 470 294 CHZ
Ilość maksymalna
9 038 470 294 CHZ
Za 100 PLN kupisz 482,80 CHZ
Strona projektu: www.chiliz.com
Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 13:03
Wykres kryptowaluty Chiliz
Co to jest Chiliz?
Chiliz oferuje firmom zajmującym się sportem i rozrywką narzędzia oparte na blockchainie, umożliwiające im wejście w tę atrakcyjną, nową przestrzeń. Uruchamia nowe kanały dotarcia do kibiców i oferuje nietypowe sposoby zarabianie na popularności czołowych drużyn i zawodników.
Projekt zamierza rozwiązać dwa zasadnicze problemy klubów sportowych: finansowanie działalności oraz zaangażowanie kibiców. Pozwala fanom na posiadanie odpowiednika udziałów w ulubionych drużynach, dając im także pewne prawo wpływu na ich działania. Drużyny z kolei zyskują dodatkowe środki finansowe i wzmacniają więź z zaangażowanymi kibicami, oferując im bonusy niedostępne dla innych. Podobne możliwości blockchain daje także innym firmom z całej, szeroko rozumianej branży rozrywkowej.
Chiliz powstało w roku 2018, pozyskując finansowanie Binance, OKEX czy FBG Capital. Jego szefem jest z Alexander Dreyful, wcześniejszy założyciel kilku firm z branży turystyki, sportu i rozrywki. Inspiracją był model ligi hiszpańskiej, gdzie roczna subskrypcja zapewnia kibicom dostęp do rezerwacji biletów i prawa głosu w sprawach klubu.
Przewiduje się, że w 2027 r. wartość światowego rynku sportowego przekroczy 620 miliardów dolarów. Chiliz celuje zatem w obiecujący segment.
Ekosystem Chiliz
Aplikacja Socios
Najważniejszym elementem całego ekosystemu jest Socios – aplikacja, przeznaczoną dla fanów sportu. Pozwala ona na kontakt z członkami drużyny i daje dostęp do rozmaitych atrakcji. Przykładowo, fani Arsenal Football Club mogą przy pomocy Socios głosować na projekty gadżetów, projektować bannery czy wybrać oprawę muzyczną danego wydarzenia.
W 2022 roku platforma Socios podpisała porozumienie z UEFA. Czyni ją to oficjalnym partnerem różnych rozgrywek UEFA, w tym Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a logo Socios pojawia się podczas meczów.
Tokeny fanów
Dają one ekspozycję na poczynania klubu i są używane na Socios. Tokeny fanów są zapisane na blockchainie Chiliz. Pozwalają na głosowanie w oficjalnych ankietach drużyn, granie w gry, wybieranie ulubionych graczy czy przewidywanie wyników. Takie działania generują punkty nagrody, wymienialne na specjalne Nagrody Fanów, np. przywileje VIP czy wejściówki na specjalne eventy. Token jednego klubu może być wymieniany na inne na wewnętrznej giełdzie.
Zrzeszone kluby
Tokeny nie byłyby nic warte, gdyby nie potęga klubów, które stoją za nimi. Przewagę mają kluby piłkarskie: FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain czy AC Milan. Mniej licznie reprezentowana jest koszykówka (Golden State Warriors, New Orleans Pelicans), zespoły Formuły 1 (Aston Martin, Alfa Romeo) oraz kilka innych gałęzi sportu. Pełna lista klubów tutaj.
Giełda Chiliz X
Parkiet, na którym możemy wymienić tokeny ekosystemu Chiliz. Możemy tu kupić lub sprzedać dowolny token tego blockchaina. Absolutna większość transakcji odbywa się za pośrednictwem CHZ, obroty USDT są marginalne. Możemy tutaj nabyć też inne podstawowe kryptowaluty, jak Bitcoin czy Ethereum.
Blockchain Chiliz
Początek roku 2024 to okres sporego zamieszania, projekt przechodzi bowiem ze starego łańcucha (Chiliz Legacy Chain) na nowy (Chiliz Chain). Egzystowały one wspólnie przez prawie rok, obecnie jednak firma intensywnie zachęca wszystkich do migracji.
Chiliz Chain jest kompatybilnym z EVM forkiem blockchaina BSC. Większość mechanizmów narzędziowych i koncepcji wywodzi się z łańcucha Binance. Model konsensusu to Proof of Staked Authority (PoSA), w którym obsługą transakcji zajmuje się 11 walidatorów. Choć sprzyja to wydajności, budzi pewne obawy, gdyż tak mała ich liczba nie zapewnia pożądanej w blockchain decentralizacji.
Od startu sieci w lutym 2023 w Chiliz Chain dokonano ponad dziesięciu milionów transakcji. Dostawcą RPC i głównym partnerem technicznym jest ANKR. Nowy łańcuch jest też już obsługiwany przez duże giełdy w rodzaju Binance czy Gate.io.
Co nowego w sieci?
Niezależnie od wprowadzenia nowego łańcucha, sieć rozwija się intensywnie również w innych aspektach. Osiągnięcia ostatnich miesięcy to:
- rebranding i odświeżenie marki,
- nowe możliwości, jak wybijanie NFT, obsługa DeFi, czy system biletowy oparty na blockchainie,
- program akceleracyjny Chiliz Labs o wartości 50 milionów dolarów,
- inwestycja w MatchWornShirt, firmę zaangażowaną we wprowadzanie na blockchain kolekcji sportowych,
- integracja nowych walidatorów, w tym znanej firmy Animoca Brands,
- ponad 25 nowych partnerstw, również spoza sektora czysto klubowego (Blockasset, FanFest, LiveLike),
- Socios.com został oficjalnie zaakceptowany przez Bank Hiszpanii i uzyskał prawo swobodnego działania w UE.
Zalety i wady Chiliz
Silne strony
- konkretne ukierunkowanie na dochodową i przyszłościową branżę,
- zgodność z EVM i stosowanie sprawdzonych rozwiązań,
- silne partnerstwa z klubami światowej klasy,
- szeroka baza klientów: Socios ma przeszło 2 miliony użytkowników,
- projekt jest zdecydowanym liderem w swojej grupie docelowej
Słabe strony
- niewystarczające zachęty dla kibiców ze strony klubów,
- chaos przy przenoszeniu zasobów z łańcucha Legacy na Chiliz Chain,
- podatność na ew. problemy prawne (projekt jest na celowniku SEC),
- trudne do znalezienia informacje o tokenomice, warunkach stakowania itd,
- nadal wczesny etap rozwoju, wymagający mnóstwa wytrwałej pracy.
Kryptowaluta Chiliz (CHZ)
CHZ jest natywnym tokenem Chiliz Chain i funkcjonuje podobnie jak ETH na Ethereum. Jest więc używany do:
- opłacania transakcji
- uruchamiania smartkontraktów na łańcuchu,
- opłacania operacji międzyłańcuchowych, jak np. transfer tokenów do Ethereum,
- delegowania monet do walidatorów i ich stakowania.
Rozsądnym wydawałoby się używanie CHZ w aplikacji Socios, jednak po początkowym optymizmie na przeszkodzie stanęły względy prawne. CHZ jest wymienialne na waluty fiat, co budzi zastrzeżenia regulatorów. W tej sytuacji Chiliz nie chcąc narażać się na problemy, wprowadził do użytku w Socios inny rodzaj tokena o nazwie SSU. Jest to rodzaj tokena lojalnościowego, wymienialny na nagrody w rodzaju biletu na mecz ulubionej drużyny czy koszulkę z autografem, ale nie na prawdziwe pieniądze.
Użyteczność CHZ wspomagają dwa dodatkowe zastosowania:
- Jest on wymagany, aby wziąć udział w FTO (Fan Token Offering) – wprowadzeniu na rynek nowych tokenów fanów.
- Jest on walutą wymiany na giełdzie Chiliz X.
CHZ ma podaż 8,8 miliarda tokenów i wszystkie one znajdują się już na rynku.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Chiliz (CHZ)?
Kryptowaluta Chiliz nie jest może dostępna wszędzie, ale obecność na Binance załatwia połowę problemu. Dorzućmy do tego Gate.io, OKX, MEXC oraz parę mniejszych giełd i dostępność monety możemy uznać za wystarczającą. Jeśli chodzi o walutę wymiany, panuje monokultura – akceptowane jest wyłącznie USDT.
Moneta opiera się na własnym Chiliz Chain, co nieco zawęża wybór portfeli. Na szczęście łańcuch jest obsługiwany przez standardowy portfel krypto, Metamask. Możemy użyć także np. portfela ONTO.
Wykres ceny CHZ nie wygląda specjalnie zachęcająco, choć ostatnio zaczyna się to zmieniać. Hossa 2021 wyniosła kurs Chiliz absurdalnie wysoko, w pobliże 1$. Od tego czasu minęło kilka lat, platformie przybyło sporo funkcjonalności, a cena CHZ na początku 2024 to ledwie kilkanaście centów.
Chiliz – opinie, fakty, ciekawostki
Opinia rynku o Chiliz w znacznej mierze bazuje na jej ekskluzywnych partnerstwach z największymi klubami świata. Jak dotąd dla przeszło 150 partnerów uruchomiono 82 tokeny fanów.
Z badania Deloitte wynika, że 75% fanów sportu z pokolenia Z i 72% Millenialsów kupiłoby Fan Token, gdyby otrzymali szansę wygrania nagrody w rodzaju pakietu VIP.
Ostatni raport Komisji Kultury, Mediów i Sportu brytyjskiej Izby Gmin zaleca, aby kluby piłkarskie nie korzystały z tokenów kibiców ani też tokenów NFT. W oczywisty sposób utrudnia to rozwój projektu w tym kraju.
Chiliz to ciekawy projekt, celujący w bardzo dochodową branżę. Czy oznacza to jasną przyszłość inwestujących w CHZ? Nie do końca. Powoli wybijający się na samodzielność Socios zmniejsza użyteczność tej monety. Zdecydowanie przydałoby się jej kilka nowych przypadków użycia.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Chiliz?
Jest to blockchain, zaprojektowany specjalnie dla obsługi tokenów fanów oraz generalnie branży sportowo-rozrywkowej.
Czy Chiliz to Layer 1?
Tak. Choć token CHZ debiutował jako ERC-20, obecnie jest on oparty na własnej sieci Layer 1.
Co jest lepsze, Chiliz czy Flow?
Oba blockchainy chcą połączyć sport z blockchainem, obsługując nawet tych samych klientów (UFC, La Liga). Mają jednak różne nisze – Chiliz specjalizuje się w monetach fanów, Flow w tokenach NFT.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.